Постанова від 13.03.2025 по справі 585/522/25

Справа № 585/522/25

Номер провадження 3/585/232/25

П О С ТА Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2025 року м.Ромни

Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області, розглянувши матеріали, які надійшли від Роменського міськрайонного відділу ДВС у Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

зареєстрованого за адресою:

АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

12 лютого 2025 року до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 з якого вбачається, що при примусовому виконанні виконавчого листа № 2-80 виданого 05.05.2029 року Краснопільським районним судом Сумської області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/4 частина з усіх видів заробітку (доходу) кожного місяця, але не менше ніж 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку щомісяця, до досягнення, дитиною віку повноліття, починаючи з 12.02.2009 року, встановлено, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, а саме несплату аліментів на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості в розмірі 205532,17 грн., сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з 06.02.2018 року, що підтверджується розрахунком заборгованості по виконавчому провадженню АСВП № 43747802.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився про причини неявки суду не повідомив.

Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Доказами в справі про адміністративне правопорушення, у відповідності до положень ст. 251 КУпАП є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Згідно з ч.1ст.183-1 КУпАП адміністративна відповідальність настає за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У цій конституційній нормі відображений принцип законності, який свою подальшу деталізацію знаходить у відомчих нормативно - правових актах, зокрема, таких, як Закон України «Про виконавче провадження» (п.3 ч.1 ст.2), Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» (п.2 ч.1 ст. 4), Інструкція з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом міністерства юстиції України 02.04.2012 № 512\5 (у редакції наказу міністерства юстиції України 29.09.2016 № 2832\5).

Відповідно до ч.1 ст. 5 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» державний виконавець під час здійснення професійної діяльності є незалежним, керується верховенством права та діють виключно відповідно до закону.

За змістом пункту четвертого розділу XIV «Відповідальність у виконавчому провадженні» наведеної вище Інструкції однією з передумов складання протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 183-1 КУпАП за відсутності боржника є неявка його до органу державної виконавчої служби для складання та підписання протоколу за наявності зворотного поштового повідомлення про вручення виклику під розпис особисто боржнику, після чого державний виконавець має скласти акт, який додається до протоколу і відповідно протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 183-1 КУпАП.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, він був складений за відсутності ОСОБА_1 .

Долучений до матеріалів справи виклик державного виконавця від 10.01.2025 № 51, не підтверджує належне повідомлення ОСОБА_1 з датою, часом та місцем складання протоколу.

За відсутності належним чином зареєстрованого у вихідній кореспонденції копії виклику для складання та підписання протоколу про адміністративне правопорушення, доданий до протоколу список згрупованих відправлень рекомендованих листів від 14.01.2025 не може свідчити про його надіслання, оскільки з вказаного списку неможливо встановити, яке саме поштове відправлення було направлено. Докази того, що ОСОБА_1 отримав такий виклик, також відсутні.

Натомість, як вбачається з трекінгу відправлень №0601101388143 з сайту «Укрпошти» вказане відправлення не було отримано ОСОБА_1 так як було повернено відправнику з відміткою «Адресат відсутній за вказаною адресою».

Наведене порушення вимог закону призвело до інших порушень, передбачених ст.ст. 256, 268 КУпАП, зокрема, таких як порушення права особи ознайомитися із суттю інкримінованого їй адміністративного правопорушення та надати пояснення з приводу адміністративного правопорушення, запросити захисника, отримати копію протоколу про адміністративне правопорушення та інших.

Допущені порушення державним виконавцем при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 183-1 КУпАП роблять цей доказ недопустимим.

За наведених обставин, провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 закрити за відсутності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 183-1 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 183-1, 283, п. 3 ч. 1 ст. 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП - закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена в Сумському апеляційному суді через Роменський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її винесення.

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО

МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В.О.Шульга