Рішення від 14.03.2025 по справі 520/35740/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2025 року № 520/35740/24

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Заічко О.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ43983495) про визнання протиправним та скасування податкової вимоги,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкової вимоги, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовнгих вимог просить суд:

- визнати протиправною та скасувати податкову вимогу форми «Ф» Головного управління ДПС у Харківській області від 21.05.2024 року № 0004797-1303-2040, виставлену ОСОБА_1 , у частині податкового зобов'язання у розмірі 964 698,05 грн.

- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення адресовані ОСОБА_1 винесені Головним управлінням ДПС у Харківській області з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченому фізичними особами, а саме:

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 0409749-2405-2031-UA63120270000028556 від 16.10.2023 за податковий період 2020 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 6 939,62 грн.;

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 0409752-2405-2031-UA63120270000028556 від 16.10.2023 за податковий період 2021 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 9 617,40 грн.;

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 0409748-2405-2031-UA63120270000028556 від 16.10.2023 за податковий період 2020 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 168132,90 грн.;

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 0409750-2405-2031-UA63120270000028556 від 16.10.2023 за податковий період 2021 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 233010,00 грн.;

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 0409745-2405-2031-UA63120270000028556 від 16.10.2023 за податковий період 2020 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 144048,78 грн.;

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 0409751-2405-2031-UA63120270000028556 від 16.10.2023 за податковий період 2021 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 199632,60 грн.;

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 0412688-2405-2031-UA63120270000028556 від 20.03.2024 за податковий період 2022 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 1 736,48 грн.;

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 0412689-2405-2031-UA63120270000028556 від 20.03.2024 за податковий період 2022 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 36 044,77 грн.;

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 0412687-2405-2031-UA63120270000028556 від 20.03.2024 за податковий період 2022 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 42 071,25 грн.;

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 2583478-2405-2031-UA63120270000028556 від 30.10.2024 за податковий період 2023 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 65 048,62 грн.;

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 2583479-2405-2031-UA63120270000028556 від 30.10.2024 за податковий період 2023 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 55 730,77 грн.;

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 2599405-2405-2031-UA63120270000028556 від 30.10.2024 за податковий період 2023 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 2 684,86 грн.

Позов аргументовано тим, що головним управлінням ДПС у Харківській області при винесенні спірних податкових повідомлень-рішень при визначенні розміру податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, за податковий період 2020, 2021, 2022, 2023 роки, застосовано ставку податку у розмірі 1 % (один відсоток). Позивач вважає податкову вимогу та податкові повідомлення-рішення незаконними та протиправними, а тому такими що підлягають скасуванню.

Представником відповідача 22.01.2025 до суду надано відзив на позов, в якому зазначено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідача є правомірним, та прийняте з дотриманням вимог чинного законодавства. В задоволенні адміністративного позову просить відмовити.

Також представником відповідача надано клоптання про залишення позову без розгляду, вказане клопотання аргументовано тим, що твердження позивача про те, що він дізнався про порушення свого права в грудні 2024, і з саме цього моменту повинен починатись відлік шестимісячного строку на оскарження зазначених податкових повідомлень-рішень не відповідає вимогам п. 42.5 ст. 42 ПК України. Таким чином, аналізуючи в сукупності фактичні обставини справи, слід дійти до висновку, що на час подання даного позову пропущений шести місячний строк звернення позивача до адміністративного суду, визначений статтею 122 КАС України.

Представником позивача надано пояснення стосовно клопотання представника відповідача, щодо залишення позову без розгляду, в якому він зазначив, що позивачем разом із адміністративним позовом подавалася заява про поновлення строку звернення до суду щодо оскарження податкової вимоги, податкових повідомлень-рішень, а також зазначив, що ГУ ДПС у Харківській області у накладних щодо направлення поштових відправлень номеру телефону позивача, позбавило його можливості отримати указані листи у період воєнного стану та постійних обстрілів м. Харкова. Також відповідачем не надано опису вкладеного, що унеможливлює встановити дійсний вміст листа.

Дослідивши вказані заяви та пояснення, суд зазначає, що відповідачем не надано достатніх доказів на підтвердження клопотання про залишення позову без розгляду, а тому суд не вбачає підстав для його задоволення.

Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Позивач є фізичною особою-підприємцем та здійснює господарську діяльність (код та види згідно КВЕД):

- 22.19 Вирoбництвo інших гyмoвих вирoбів;

- 45.20 Технічне oбслyгoвyвaння тa ремoнт aвтoтрaнспoртних зaсoбів;

- 46.19 Діяльність пoсередників y тoргівлі тoвaрaми ширoкoгo aсoртиментy;

- 46.74 Оптoвa тoргівля зaлізними вирoбaми, вoдoпрoвідним і oпaлювaльним yстaткoвaнням і прилaддям дo ньoгo;

- 46.90 Неспеціaлізoвaнa oптoвa тoргівля;

- 47.19 Інші види рoздрібнoї тoргівлі в неспеціaлізoвaних мaгaзинaх;

- 47.52 Рoздрібнa тoргівля зaлізними вирoбaми, бyдівельними мaтеріaлaми тa сaнітaрнo-технічними вирoбaми в спеціaлізoвaних мaгaзинaх;

- 47.91 Рoздрібнa тoргівля, щo здійснюється фірмaми пoштoвoгo зaмoвлення aбo через мережy Інтернет;

- 63.12 Веб-пoртaли.

Позивач є платником єдиного податку 2 групи без реєстрації ПДВ (витяг № 52221 з реєстру платників єдиного податку).

Позивачу на праві приватної власності належить група нежитлових виробничих приміщень за адресою: АДРЕСА_2 , а саме:

1. Нежитлові приміщення 3-го поверху № 45 - № 49, 4-го поверху № 50- № 52, 5-го поверху № 24 - № 28, 6-го поверху № 17, № 18 загальною площею 178,1 кв.м. в нежитловій будівлі літ. «Г-6», реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1694838163101. Підстава виникнення права власності: договір купівлі-продажу № 2476 від 15.11.2018, посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харківської області Кривошеїна І.М.

Згідно до технічного паспорту виготовленого ТОВ «Всеукраїнське БТІ» станом на 09.11.2021 р., вказані нежитлові приміщення за адресою: Харківська обл., м. Харків, вул. Катерининська (раніше - Примакова), буд. 46, відносяться за своїм функціональним призначенням до виробничої будівлі (код 1251) «Будівлі промислові та склади», а саме код 1251.9 (будівлі інших промислових виробництв, включаючи поліграфічні).

2. Нежитлові приміщення 2-го поверху № 34 - № 61 площею 3599,9 кв.м., антресолі № 62- № 67 площею 97,0 кв.м., загальною площею 3696,9 кв.м. в нежитловій будівлі літ. «Г-6», реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1694814863101. Підстава виникнення права власності: договір купівлі-продажу № 2473 від 15.11.2018, посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харківської області Кривошеїна І.М.

Згідно до технічного паспорту виготовленого ТОВ «Всеукраїнське БТІ» станом на 09.11.2021 р., вказані нежитлові приміщення за адресою: Харківська обл., м. Харків, вул. Катерининська (раніше - Примакова), буд. 46, відносяться за своїм функціональним призначенням до виробничої будівлі (код 1251) «Будівлі промислові та склади», а саме код 1251.9 (будівлі інших промислових виробництв, включаючи поліграфічні).

3. Нежитлові приміщення підвалу №І-ІІІ пл.627,3 кв.м., 1-го пов.№42-112 пл. 3619,1 кв.м., антресолі №113-115 пл. 68,6 кв.м. в нежитловій будівлі літ. "Г-6", загальна площа 4315 кв.м., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1694761863101. Підстава виникнення права власності: договір купівлі-продажу № 2470, від 15.11.2018, посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харківської області Кривошеїна І.М.

Згідно до технічного паспорту виготовленого ТОВ «Всеукраїнське БТІ» станом на 09.11.2021 р., вказані нежитлові приміщення за адресою: Харківська обл., м. Харків, вул. Катерининська (раніше - Примакова), буд. 46, відносяться за своїм функціональним призначенням до виробничої будівлі (код 1251) «Будівлі промислові та склади», а саме код 1251.9 (будівлі інших промислових виробництв, включаючи поліграфічні).

Позивач вважає, що ставка податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності позивача, має становити 0,1 %.

Натомість, Головним управлінням ДПС у Харківській області при винесенні спірних податкових повідомлень-рішень при визначенні розміру податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, щодо вказаних вище об'єктів нерухомого майна, які належать позивачу, застосовано ставку податку у розмірі 1 %.

Вважаючи винесене відповідачем податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з цим позовом.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

У частині 2 статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пп.16.1.4 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України), платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та в розмірах, встановленим цим Кодексом та законами з питань митної справи, що повністю узгоджується з приписами ст. 19 Конституції України щодо обов'язку кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

За визначенням, наведеним у ст. 265 ПК України, податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку та плати за землю.

Відповідно до підпункту 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (підпункт 266.1.1 пункт 266.1 статті 266 Податкового кодексу України).

Відповідно до положень підпунктів 266.3.1 та 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

За змістом підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об'єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями). Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.

Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (підпункт 266.6.1. пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України).

За положеннями підп. 14.1.129-1 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України об'єкти нежитлової нерухомості - будівлі, приміщення, що не віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду. У нежитловій нерухомості виділяють серед іншого будівлі промислові та склади (підпункт «ґ»).

Державним комітетом України по стандартизації, метрології та сертифікації наказом від 17.08.2000 року № 507 затверджено і введено в дію Державний класифікатор будівель та споруд ДК 018-2000, який призначений для використання органами центральної та місцевої виконавчої та законодавчої влади, фінансовими службами, органами статистики та всіма суб'єктами господарювання (юридичними та фізичними особами) України. Об'єктами класифікації в ДК 018-2000 є будівлі виробничого та невиробничого призначення та інженерні споруди різного функціонального призначення.

Відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд 018-2000 до будівель промисловості відносяться об'єкти нерухомості, які відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000 належать до класу 1251 у переліку за кодом 1251.4 відповідно до ДК 018-2000 - Будівлі промисловості. Будівлі підприємств легкої промисловості.

Визначення належності об'єкта нежитлової нерухомості (будівлі, приміщення) до того чи іншого класу будівель проводиться на підставі документів, що підтверджують їх право власності з врахуванням класифікаційних ознак та функціонального призначення такого об'єкта нерухомості, згідно з Класифікатором.

Відповідно до вказаного ДК 018-2000 об'єктами класифікації є будівлі виробничого та невиробничого призначення та інженерні споруди різного функціонального призначення.

У розділі 1 ДК 018-2000 наведено визначення, згідно з якими:

- споруди - це будівельні системи, пов'язані з землею, які створені з будівельних матеріалів, напівфабрикатів, устаткування та обладнання в результаті виконання різних будівельно-монтажних робіт;

- будівлі - це споруди, що складаються з несучих та огороджувальних або сполучених (несуче-огороджувальних) конструкцій, які утворюють наземні або підземні приміщення, призначені для проживання або перебування людей, розміщення устаткування, тварин, рослин, а також предметів;

- інженерні споруди - це об'ємні, площинні або лінійні наземні, надземні або підземні будівельні системи, що складаються з несучих та в окремих випадках огороджувальних конструкцій і призначені для виконання виробничих процесів різних видів, розміщення устаткування, матеріалів та виробів, для тимчасового перебування і пересування людей, транспортних засобів, вантажів, переміщення рідких та газоподібних продуктів та ін.

Відповідно до ДК 018-2000 будівлі промисловості (криті будівлі промислового призначення, наприклад, фабрики, майстерні, бойні, пивоварні заводи, складальні підприємства тощо) віднесено до підрозділу "Будівлі нежитлові" група 125 "Будівлі промислові та склади" клас 1251 "Будівлі промисловості".

До будівель промисловості відносяться об'єкти нерухомості, які відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000 належать до класу 1251 "Будівлі промисловості", який в свою чергу включає підкласи: 1251.1 "Будівлі підприємств машинобудування та металообробної промисловості", 1251.2 "Будівлі підприємств чорної металургії", 1251.3 "Будівлі підприємств хімічної та нафтохімічної промисловості", 1251.4 "Будівлі підприємств легкої промисловості", 1251.5 "Будівлі підприємств харчової промисловості", 1251.6 "Будівлі підприємств медичної та мікробіологічної промисловості", 1251.7 "Будівлі підприємств лісової деревообробної та целюлозно-паперової промисловості", 1251.8 "Будівлі підприємств будівельної індустрії, будівельних матеріалів та індустрії, будівельних матеріалів та виробів, скляної та фарфоро-фаянсової промисловості", 1251.9 "Будівлі інших промислових виробництв, включаючи поліграфічне".

Визначення приналежності будівлі до того чи іншого класу проводиться на підставі документів, що підтверджують право власності, з урахуванням класифікаційних ознак та функціонального призначення об'єкта нерухомості згідно з ДК 018-2000.

Відповідно до Технічних паспортів на групи нежитлових приміщень за адресою: АДРЕСА_2 , ці нежитлові приміщення відносяться до виробничої будівлі (код 1251) «Будівлі промислові та склади», а саме код 1251.9 (будівлі інших промислових виробництв, включаючи поліграфічні) (детально наведено у Додатку № 1 до адміністративного позову).

За таких обставин, зазначені об'єкти нерухомості за своїм функціональним призначенням до «Будівлі промислові та склади» (код 1251.9).

За правилами підпункту 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 Податкового кодексу України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Так, рішенням Харківської міської ради Харківської області від 22.02.2017 № 542/17 «Про місцеві податки і збори у місті Харкові», з урахуванням змін та доповнень, у м. Харкові встановлені ставки податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, у таких розмірах (п. 5 Додатку 1 до рішення):

- будівлі готельні - 1 відсоток;

- будівлі офісні - 1 відсоток;

- будівлі торговельні - 1 відсоток;

- гаражі - 0,1 відсотка;

- виключений;

- будівлі для публічних виступів (казино, ігорні будинки) - 1 відсоток;

- господарські (присадибні) будівлі - 0 відсотків;

- інші будівлі - 0,1 відсотка.

Отже, ставка податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності позивача, має становити 0,1 %.

Натомість, Головним управлінням ДПС у Харківській області при винесенні спірних податкових повідомлень-рішень при визначенні розміру податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, щодо вказаних вище об'єктів нерухомого майна, які належать позивачу, застосовано ставку податку у розмірі 1 %.

Таким чином, визначивши ставку податку до належного позивачу нерухомого майна у розмірі 1 % без належного на те обґрунтування та законних підстав, податковий орган допустив втручання у майнові права позивача, а отже ППР є незаконними та підлягають скасуванню.

Аналогічні висновки наведено у постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2024 р. у справі № 520/13076/24, постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2024 р. у справі № 520/7898/24 , постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2024 р. у справі № 520/3393/24.

Як зазначалось судом раніше, ставки податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням міської ради.

Так, Додатком 1 до рішенням Харківської міської ради від 22.02.2017 №542/17, станом на 01.01.2019 встановлено такі ставки податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб: 1) будівлі готельні 1 відсоток; 2) будівлі офісні 1 відсоток; 3) будівлі торговельні 1 відсоток; 4) гаражі 0,1 відсотка; 5) виключений; 6) будівлі для публічних виступів (казино, ігорні будинки) 1 відсоток; 7) господарські (присадибні) будівлі 0 відсотків; 8) інші будівлі 0,1 відсотка.

Виходячи зі змісту вказаного рішення, ставка податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб у розмірі 1% застосовується до готельних, офісних, торговельних будівель та будівель для публічних виступів.

При цьому слід зауважити, що будівлі промисловості відсутні у вказаному переліку об'єктів, до яких застосовується така ставка податку (1%).

Разом з цим, як вбачається з матеріалів справи, оскаржуване податкове повідомлення-рішення було винесено відповідачем на підставі самостійно визначеного ним грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у розмірі 1197280 грн. 66 коп., обрахованого у зв'язку із застосуванням до належного позивачу на праві власності нежитлового приміщення ставки податку у розмірі 1%.

При цьому, відповідач помилково посилається, що основним видом діяльності Позивача є торгівля, що стало підставою віднести нежитлову будівлю, що перебуває у власності позивача до категорії «торгівельні».

Основним видом діяльності позивача як фізичної особи-підприємця є 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів.

Також, згідно до пп. 266.5.1п. 266.5 ст. 166 ПК України, ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Рішенням Харківської міської ради Харківської області від 22.02.2017 № 542/17 «Про місцеві податки і збори у місті Харкові» диференційовано ставка податку в залежності від типу нерухомості. Визначення належності об'єкта нежитлової нерухомості (будівлі, приміщення) до того чи іншого класу будівель проводиться на підставі документів, що підтверджують їх право власності з врахуванням класифікаційних ознак та функціонального призначення такого об'єкта нерухомості, згідно з Державним класифікатором будівель та споруд 018-2000.

Тому ставка податку визначається за типом об'єктів нерухомості згідно з Державним класифікатором будівель та споруд 018-2000. Реєстрація ж Никифорова В.Ю. як фізичної особи-підприємця, площа нерухомого майна та отримання доходів не впливають на ставку податку.

Також згідно до декларації за 2022 рік ОСОБА_2 отримував дохід від 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів.

Відповідач у відзиві посилається на те, що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутня інформація про технічні характеристики нежитлової нерухомості, яка належить позивачу на праві власності, тобто платником не проведена процедура внесення змін до реєстраційних даних відповідно до Закону України № 1952-IV від 01.07.2004 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25 грудня 2015 р. № 1127.

Суд зазначає, зо у позивача відсутній обов'язок вносити зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у зв'язку зі зміною податкового законодавства чи проводити звірку.

При цьому ГУ ДПС у Харківській області посилається на абз. 2 п. 58 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 зі зміною), а саме: «за бажанням заявника у разі зміни технічних характеристик закінченого будівництвом об'єкта…». Однак вказаний абзац втратив чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 2 травня 2023 р. № 432.

Крім того, згідно до пп. 266.7.3 п. 266.7 ст. 266 ПК України, платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних…

Тобто проведення звірки є правом, а не обов'язком платника податків. При цьому відповідач, отримавши адміністративний позов, не позбавлений можливості відновити права позивача та скасувати незаконні ППР.

Крім того, позивачем зазначено, що технічні паспорти дійсно датовані 09.11.2021 р., водночас тип об'єктів нерухомості не змінювався із моменту їх купівлі позивачем 15.11.2018 р. Так, у технічних паспортах описані зміни - тільки нумерації приміщень без зміни функціональне призначення.

Будь-яких інших доказів на підтвердження наявності підстав для застосування при визначенні ставки податку до об'єкту нерухомого майна (належного позивачу нежитлового приміщення) у розмірі 1% контролюючим органом до суду не надано.

Враховуючи встановлені вище обставини, суд вважає необхідним визнати протиправною та скасувати податкову вимогу форми «Ф» Головного управління ДПС у Харківській області від 21.05.2024 року № 0004797-1303-2040, виставлену ОСОБА_1 , у частині податкового зобов'язання у розмірі 964698,05 грн, а також визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення адресовані ОСОБА_1 винесені Головним управлінням ДПС у Харківській області з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченому фізичними особами.

Отже, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 262, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, ЄДРПОУ43983495) про визнання протиправним та скасування податкової вимоги задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу форми «Ф» Головного управління ДПС у Харківській області від 21.05.2024 року № 0004797-1303-2040, виставлену ОСОБА_1 , у частині податкового зобов'язання у розмірі 964 698,05 грн.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення адресовані ОСОБА_1 винесені Головним управлінням ДПС у Харківській області з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченому фізичними особами, а саме:

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 0409749-2405-2031-UA63120270000028556 від 16.10.2023 за податковий період 2020 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 6 939,62 грн.;

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 0409752-2405-2031-UA63120270000028556 від 16.10.2023 за податковий період 2021 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 9 617,40 грн.;

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 0409748-2405-2031-UA63120270000028556 від 16.10.2023 за податковий період 2020 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 168132,90 грн.;

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 0409750-2405-2031-UA63120270000028556 від 16.10.2023 за податковий період 2021 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 233010,00 грн.;

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 0409745-2405-2031-UA63120270000028556 від 16.10.2023 за податковий період 2020 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 144048,78 грн.;

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 0409751-2405-2031-UA63120270000028556 від 16.10.2023 за податковий період 2021 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 199632,60 грн.;

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 0412688-2405-2031-UA63120270000028556 від 20.03.2024 за податковий період 2022 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 1 736,48 грн.;

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 0412689-2405-2031-UA63120270000028556 від 20.03.2024 за податковий період 2022 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 36 044,77 грн.;

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 0412687-2405-2031-UA63120270000028556 від 20.03.2024 за податковий період 2022 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 42 071,25 грн.;

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 2583478-2405-2031-UA63120270000028556 від 30.10.2024 за податковий період 2023 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 65 048,62 грн.;

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 2583479-2405-2031-UA63120270000028556 від 30.10.2024 за податковий період 2023 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 55 730,77 грн.;

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») N 2599405-2405-2031-UA63120270000028556 від 30.10.2024 за податковий період 2023 рік в частині податкового зобов'язання у розмірі 2 684,86 грн.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору в розмірі 9578 (дев'ять тисяч п'ятсот сімдесят вісім) грн 25 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, ЄДРПОУ43983495).

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Заічко О.В.