14 березня 2025 року № 320/12102/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої Діски А. Б., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в місті Києві адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Архітектурно-конструкторське Бюро «ПРО-ПРОЕКТ» до Міністерства оборони України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Архітектурно-конструкторське Бюро «ПРО-ПРОЕКТ» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України, в якому просить:
1. Визнати протиправними дії Міністерства оборони України (Головне управління капітальних вкладень) зі встановлення вимог, викладених в п. 1.20, 3.2.1 в частині провідного інженера-консультанта (будівництво) з досвідом роботи не менше 5 років (що підтверджується датою видачі сертифікату), інженера з охорони праці (будівництво) не нижче 1 категорії, працевлаштування в штаті учасника закупівлі), 3.2.3 Додатку 1 та в пп. 5 п. 16.12 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі по предмету: «Виконання проєктних робіт по об'єкту: «Реконструкція будівлі за генеральним планом № 41 (пральня) під лікувальний корпус, військове містечко № 54, місто Київ» (71320000-7 - Послуги з інженерного проєктування)», ідентифікатор закупівлі № UА-2025-02-28-009545-а.
2. Зобов'язати Міністерство оборони України (Головне управління капітальних вкладень) виключити вимоги, викладені в п. 1.20, 3.2.1 (в частині провідного інженера-консультанта (будівництво) з досвідом роботи не менше 5 років (що підтверджується датою видачі сертифікату), Інженера з охорони праці (будівництво) не нижче 1 категорії, працевлаштування в штаті учасника закупівлі), 3.2.3 Додатку 1 та в пп. 5 п. 16.12 Оголошення з умов Оголошення про проведення спрощеної закупівлі по предмету: «Виконання проєктних робіт по об'єкту: «Реконструкція будівлі за генеральним планом № 41 (пральня) під лікувальний корпус, військове містечко № 54, місто Київ» (71320000-7 - Послуги з інженерного проєктування)», ідентифікатор закупівлі № UА-2025-02-28-009545-а.
Позовні вимоги мотивовані тим, що оголошення про проведення закупівлі від 28.02.2025 містить ряд дискримінаційних вимог до учасників процедури та прямо порушують права та інтереси позивача.
Позивач не погоджується із зазначеними вимогами в оголошенні, оскільки вимога щодо наявності в штаті учасника провідного інженера-консультанта (будівництво) є безпідставною та необґрунтованою. Інженер-консультант, який є посередником між замовником та виконавцем робіт, не може залучатися зі штату учасника, який буде здійснювати проектування - це може призвести до конфлікту інтересів, та не дозволить ефективно виконувати частину функцій. Відтак, оскільки предметом закупівлі є виконання саме проєктних робіт (проектування), а не послуги інженера-консультанта, необхідно виключити вимогу щодо наявності в учасника провідного інженера-консультанта (будівництво) як таку, що є дискримінаційною та не стосується предмета закупівлі.
Інженер-консультант виступає в ролі експерта в інтересах замовника, який консультує його з питань реалізації проєкту, займається підбором постачальників і підрядників, керує будівництвом на майданчику, супроводжує проєкт на відповідних стадіях будівництва, виконує функцію медіації. Це окремий незалежний учасник будівельного процесу на рівні з технічним наглядом. Послуги інженера-консультанта є окремим предметом закупівлі та надаються за окремим договором.
Технічне завдання і предмет цієї закупівлі не містить вказівки на закупівлю послуг інженера-консультанта, не містить вказівки на стадії залучення та/ або перелік функцій інженера-консультанта в рамках такого проекту будівництва.
Таким чином, вимога щодо наявності в учасника провідного інженера- консультанта (будівництво) з досвідом роботи не менше 5 років є незаконною, дискримінаційною, обмежує конкуренцію та порушує права позивача як учасника цієї закупівлі.
Також є незаконною, дискримінаційною та такою, що обмежує конкуренцію та порушує права позивача вимога щодо наявності в учасника провідного Інженера з охорони праці (будівництво) не нижче 1 категорії. Технічне завдання, договір про закупівлю не містить жодних вимог щодо залучення Координатора з питань охорони праці на стадії розроблення проектної документації будівництва, не містить також повноважень проектувальника на залучення такого фахівця, не містить функцій, які має здійснювати Координатор з питань охорони праці на стадії розроблення проектної документації конкретного проекту будівництва.
Крім того, позивач не погоджується з вимогою оголошення щодо офіційного працевлаштування в штаті учасника окремих працівників, оскільки взяти участь у закупівлі зможуть лише ті суб'єкти господарювання, які мають працівників відповідної кваліфікації саме у штаті підприємства, що є дискримінаційним по відношенню до інших суб'єктів господарювання, зокрема до позивача. Адже позивач не має вказаної кількості працівників у штаті, однак має можливість укласти відповідні цивільно-правові договори з відповідними фахівцями та залучити їх до цього проекту.
Також позивач зазначає, що вимогами в оголошенні щодо відвідування і огляду об'єкту з метою отримання для себе всієї інформації, яка може бути необхідною для підготовки тендерної пропозиції, та яке має бути скоординовано із замовником, відповідачем недотримано принципи, визначені у пункту 3, пункту 5 частини першої статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі», адже зазначені вище положення оголошення передбачають взаємодію між замовником та учасниками поза межами електронної системи закупівель та без її використання, та передання інформації, яка може бути необхідною для підготовки тендерної пропозиції, індивідуально кожному потенційному учаснику поза межами такої системи. Такий формат призведе до передачі різної інформації в різних обсягах учасникам закупівлі, що поставить їх у нерівне становище.
Крім того, наявність в складі пропозиції учасника акту відвідування об'єкта, складеного у довільній формі та підписаного представниками обох сторін, свідчить про взаємодію замовника та учасника поза межами електронної системи.
Дії замовника в частині встановлення у оголошенні наведених вище вимог порушують вимоги частини четвертої статті 5 та статті 14 Закону «Про публічні закупівлі», якими передбачена недискримінація учасників, а також права та законні інтереси скаржника, пов'язані з його участю у процедурі закупівлі, та принципи недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, передбачені частиною першою статті 5 Закону.
Також позивач вважає, що ні Законом України «Про публічні закупівлі», ні Особливостями здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану не визначено права замовника відмовити учаснику в участі у процедурі закупівлі та/або відхилити пропозицію учасника з підстави, коли потенційний контрагент, його учасник (засновник), керівник (уповноважена особа), кінцевий бенефіціарний власник (контролер) був стороною судової справи з Міноборони, в якій рішення, яке набрало законної силу ухвалено не на його користь. Відхилення учасника за іншими підставами, ніж ті, що встановлені законодавством, є незаконними.
При цьому, дискримінаційні умови, які оскаржує позивач, на його думку, позбавляють позивача можливості прийняти участь у вказаній процедурі закупівлі на рівних з іншими можливими учасниками умовах, що стало підставою для звернення до адміністративного суду з указаною позовною заявою.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.03.2025 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження у справі та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 14.03.2025.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву в якому вказав, що не погоджується із заявленими позовними вимогами, вважає їх необґрунтованими та зазначає, що, наявність провідного інженера-консультанта з досвідом роботи не менш 5 років обумовлено необхідністю виконавця в отриманні вихідних даних (технічних умов, містобудівні умови та обмеження забудови, тощо), удосконаленні проєктних рішень, методів виконання робіт, вибору будівельної продукції та обладнання тощо (передбачено Настановою з визначення вартості проектних, науково-проектних вишукувальних робіт та експертизи проєктної документації на будівництво, затвердженої наказом Міністерством розвитку громадян та територій України від 01.11.2021 № 281) з метою мінімізації ризиків щодо невиконання робіт.
Наявність інженера з охорони праці (будівництво) обумовлена необхідністю забезпечення безпечних умов праці робітників шляхом створення відповідного підрозділу (або призначення відповідальних посадових осіб) відповідно до Закону України «Про охорону праці» з урахуванням класу наслідків (відповідності) не нижче CC2.
Таким чином Оголошення розроблено відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі», Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 №1275 (зі змінами й доповненнями).
У судове засідання 14.03.2025 прибули представники сторін.
Представник позивача підтримала позовні вимоги, з посиланням на обставини, наведені у позові.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позовну заяву.
Ухвалою від 14.03.2025, занесеною до протоколу судового засідання, після надання пояснень учасниками справи у відкритому судовому засіданні та дослідження матеріалів справи, за клопотанням сторін ухвалено здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Міністерством оборони України прийнято рішення щодо проведення спрощеної закупівлі за предметом закупівлі Виконання проєктних робіт по об'єкту: "Реконструкція будівлі за генеральним планом № 41 (пральня) під лікувальний корпус, військове містечко № 54, місто Київ" (71320000-7 - Послуги з інженерного проєктування) відповідно до ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі».
На веб - сайті «Prozorro» 28.02.2025 розміщено Оголошення про проведення спрощеної закупівлі: Виконання проєктних робіт по об'єкту: "Реконструкція будівлі за генеральним планом № 41 (пральня) під лікувальний корпус, військове містечко №54, місто Київ" (71320000-7 - Послуги з інженерного проектування). ідентифікатор закупівлі: UA-2025-02-28-009545-а (далі - Оголошення). Строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг: 01 серпня 2025.
В цьому оголошенні про проведення спрощеної закупівлі визначені умови щодо відповідності пропозицій учасників та вимоги до предмета закупівлі.
Вважаючи протиправними дії відповідача зі встановлення вимог, викладених в п.п. 5 п. 16.12 Оголошення; п.п. 1.20, 3.2.1 (в частині) та п. 3.2.3 Додатку 1 Оголошення, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про оборонні закупівлі» від 17.07.2020 № 808-ІХ визначає загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель.
Метою цього Закону є визначення правових засад для забезпечення матеріально-технічних і наукових потреб сектору безпеки і оборони держави шляхом ефективного та прозорого здійснення оборонних закупівель із дотриманням заходів захисту національних інтересів, створення конкурентного середовища, запобігання корупції у сфері оборонних закупівель, розвитку добросовісної конкуренції, а також ефективного та прозорого планування, реалізації і контролю за здійсненням оборонних закупівель.
Закон України «Про оборонні закупівлі» також передбачає гармонізацію законодавства України у сфері оборонних закупівель з положеннями Директиви 2009/81/ЄС відповідно до Угоди про Асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.
За правилами ч. ч. 1, 2 ст. 2 Закону України «Про оборонні закупівлі» останній застосовується за умови, що:
- вартість предмета закупівлі для товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, для робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони - 1,5 мільйона гривень, до визначених цим Законом державних замовників, які здійснюють оборонні закупівлі;
- закупівля товарів, робіт і послуг оборонного призначення містить відомості, що становлять державну таємницю, а також у разі закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями незалежно від вартості такої закупівлі.
Приписами статті 3 Закону України "Про оборонні закупівлі" обумовлено, що оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів: своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони; послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання; конкурентність; ефективність використання коштів, результативність; відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці); запобігання корупції, зловживанням та дискримінації; цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.
Придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких закупівель, зокрема спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель (п. 3 ч. 1 ст. 16 Закону №808-IX).
Спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель здійснюються державним замовником у порядку та на умовах, визначених розділом I, статтею 23 розділу II і розділом III Закону №808-IX (ч. 4 ст. 16 Закону №808-IX).
Згідно із частиною 1 статті 24 Закону № 808-IX спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель - це процедура, що застосовується державним замовником під час дії особливого періоду в Україні або у період введення надзвичайного стану, або у період проведення антитерористичної операції, або у період здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у разі якщо відомості про закупівлю товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони не становлять державної таємниці.
Спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель здійснюються у порядку, передбаченому для проведення відкритих торгів Законом України «Про публічні закупівлі», з урахуванням особливостей, встановлених статтею 23 та розділами I, III цього Закону (ч. 2 ст. 24 Закону №808-IX).
11.11.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1275 «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану», пунктом 1 якої затверджено: особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану (далі - Особливості); Порядок визначення предмета закупівлі під час здійснення закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування для особового складу Збройних Сил.
Згідно з пунктом 1 Особливостей ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель (далі - закупівлі) для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), (далі - державні замовники) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.
Пунктом 8 Особливостей встановлено, що під час здійснення закупівель товарів, робіт і послуг (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) державний замовник готує оголошення про закупівлю, в якому зазначається інформація згідно з додатком 2, та надсилає його для оприлюднення відповідно до пункту 1 частини третьої статті 30 Закону України «Про оборонні закупівлі».
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначені Законом України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі - Закон №922-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону № 922 у цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:
електронна система закупівель - інформаційно-телекомунікаційна система, яка має комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю згідно із Законом України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», що забезпечує проведення закупівель, створення, розміщення, оприлюднення, обмін інформацією і документами в електронному вигляді, до складу якої входять веб-портал Уповноваженого органу, авторизовані електронні майданчики, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією та документами;
замовники - суб'єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону;
переможець спрощеної закупівлі - учасник, пропозиція якого відповідає всім умовам, що визначені в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, вимогам до предмета закупівлі і визнана найбільш економічно вигідною та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю;
предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку;
пропозиція учасника спрощеної закупівлі (далі - пропозиція) - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимог до предмета закупівлі;
публічна закупівля (далі - закупівля) - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом;
спрощена закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону;
тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель;
тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації;
учасник процедури закупівлі/спрощеної закупівлі (далі - учасник) - фізична особа, фізична особа - підприємець чи юридична особа - резидент або нерезидент, у тому числі об'єднання учасників, яка подала тендерну пропозицію/пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі.
Згідно з частинами 1-2 статті 3 Закону № 922-VIII цей Закон застосовується:
1) до замовників, визначених пунктами 1-3 частини першої статті 2 цього Закону, за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень;
2) до замовників, визначених пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону, за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, а робіт - 5 мільйонів гривень;
3) до замовників, визначених частиною першою статті 2 цього Закону, які здійснюють спрощені закупівлі відповідно до цього Закону та/або укладають договори без використання електронної системи закупівель відповідно до частин другої, третьої і сьомої цієї статті.
Замовники здійснюють спрощені закупівлі шляхом використання електронної системи закупівель у порядку, передбаченому цим Законом.
Частиною 9 статті 3 Закону № 922-VIII встановлено, що особливості здійснення закупівель, визначених цим Законом, для гарантованого забезпечення потреб оборони (крім товарів, робіт і послуг, що підлягають закупівлі відповідно до угод у порядку, визначеному пунктом 6 частини п'ятої цієї статті) Міністерством оборони України та його розвідувальним органом, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національною гвардією України, Національною поліцією України, Державною прикордонною службою України, Службою зовнішньої розвідки України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Управлінням державної охорони України та іншими військовими формуваннями та/або частинами в особливий період, у період проведення операції об'єднаних сил, антитерористичної операції, у період введення надзвичайного стану встановлюються окремим законом.
Таким чином, Закон № 808-IX визначає загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель, а Закон №922-VIII установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.
Частина 2 статті 14 Закону № 922-VIII визначає, що спрощена закупівля складається з таких послідовних етапів: 1) оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі; 2) уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі; 3) подання пропозицій учасниками; 4) проведення електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону; 5) розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника; 6) визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю; 7) розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до статті 19 цього Закону.
Відповідно до частини 3 статті 14 Закону № 922-VIII в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, що оприлюднюється замовником відповідно до статті 10 цього Закону, обов'язково зазначаються: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія; 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності); 3) інформація про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі; 4) кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг; 5) строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 6) умови оплати; 7) очікувана вартість предмета закупівлі; 8) період уточнення інформації про закупівлю (не менше трьох робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі в електронній системі закупівель); 9) кінцевий строк подання пропозицій (строк для подання пропозицій не може бути менше ніж два робочі дні з дня закінчення періоду уточнення інформації про закупівлю); 10) перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв; 11) розмір та умови надання забезпечення пропозицій учасників (якщо замовник вимагає його надати); 12) розмір та умови надання забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати); 13) розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону в межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків або в грошових одиницях очікуваної вартості закупівлі.
В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація.
Разом з тим, згідно з частиною 1 статті 17 Закону №808-IX державний замовник обирає один або декілька серед таких критеріїв оцінки пропозицій учасників процедур закупівель: 1) ціна; 2) ціна разом з іншими критеріями оцінки (питома вага ціни у складі критерію не може бути нижчою 60 відсотків), зокрема: умови оплати; строк виконання; рівень забезпечення життєвого циклу (гарантійне та сервісне обслуговування, утилізація тощо); локалізація виробництва (питома вага цього критерію не може бути нижчою 25 відсотків); 3) вартість життєвого циклу.
Відповідно до частини другої статті 17 Закону України "Про оборонні закупівлі" державний замовник може додатково застосовувати такі критерії: 1) рівень експлуатаційних витрат; 2) проходження державних та інших випробувань державним замовником або факт прийняття державним замовником на озброєння; 3) наявність сертифікованої системи менеджменту якості (якщо це не є вимогою тендерної документації та якщо не встановлено відповідних кваліфікаційних критеріїв); 4) наявність сертифікатів відповідності вимогам стандартів НАТО (AQAP) за раніше виконаними учасником відбору протягом попереднього календарного року державними контрактами (договорами); 5) якість виконання раніше укладених аналогічних контрактів та договорів; 6) план якості; 7) коефіцієнт ефективності; 8) графік поставки (із зазначенням ризиків).
Частина 1 статті 22 Закону № 808-IX визначає, що державний замовник вимагає від учасників закупівель, визначених пунктами 2, 3 частини першої статті 16 цього Закону, подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність одному або декільком кваліфікаційним критеріям, визначеним статтею 16 Закону України «Про публічні закупівлі».
При цьому, статтею 16 Закону № 922-VIII встановлено, що замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.
Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв:
1) наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій;
2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;
3) наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів);
4) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.
У разі встановлення кваліфікаційного критерію фінансової спроможності замовник не має права вимагати надання підтвердження обсягу річного доходу (виручки) у розмірі більшому, ніж очікувана вартість предмета закупівлі (пропорційно очікуваній вартості частини предмета закупівлі (лота) в разі поділу предмета закупівель на частини).
Якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб'єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.
Під час проведення торгів із обмеженою участю замовником застосовуються всі кваліфікаційні критерії, встановлені частиною другою цієї статті.
У разі участі об'єднання учасників підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям здійснюється з урахуванням узагальнених об'єднаних показників кожного учасника такого об'єднання на підставі наданої об'єднанням інформації.
Положеннями частинами 2-4 статті 22 Закону № 808-IX передбачено, що державний замовник може встановити такі додаткові кваліфікаційні критерії: 1) наявність учасника відбору в Реєстрі; 2) відповідність вимогам державного замовника щодо захисту інформації, визначеним статтею 34 цього Закону; 3) підтвердження учасником відбору можливості виконати вимоги до державного гарантування якості та безпечності поставок товарів, робіт і послуг оборонного призначення відповідно до статей 36 та 39 цього Закону; 4) вимоги щодо систем менеджменту у відповідних сферах діяльності (менеджмент якості, екологічний менеджмент, менеджмент харчової безпеки, менеджмент інформаційної безпеки тощо) з обов'язковим посиланням на відповідні міжнародні та/або європейські стандарти та/або їх національні еквіваленти.
При встановленні державним замовником вимог щодо державного гарантування якості на основі вимог відповідних міжнародних та/або європейських стандартів та/або їх національних еквівалентів підтвердження відповідності учасників відбору такому критерію здійснюється шляхом надання учасником відбору сертифіката відповідності від уповноваженого органу з державного гарантування якості.
Відповідність кваліфікаційним критеріям (договірним вимогам) щодо систем менеджменту підтверджується учасниками відбору шляхом надання чинних сертифікатів відповідності, виданих незалежними вітчизняними або іноземними органами чи організаціями з оцінки відповідності, які акредитовані національним органом України з акредитації або іноземним органом з акредитації, який є стороною багатосторонньої угоди про визнання Міжнародного форуму з акредитації та/або Європейської кооперації з акредитації, відповідно до стандарту ISO/IEC 17021 або ДСТУ ISO/IEC 17021, або, у разі встановлення вимог до державного гарантування якості, - спеціально уповноваженими органами з державного гарантування якості (у тому числі іноземними).
Державний замовник може обрати один або декілька критеріїв оцінки, визначених статтею 17 цього Закону (ч. 7 ст. 25 Закону №808-IX).
Згідно із частинами 13-16 статті 25 Закону №808-IX електронна система закупівель автоматично призначає час і дату проведення аукціону.
Ранжування всіх поданих учасниками відбору цін/приведених цін здійснюється в електронній системі закупівель автоматично, від найвищої запропонованої ціни/приведеної ціни до найнижчої, та оприлюднюється автоматично під час аукціону.
Під час проведення аукціону розкривається лише інформація про ціни/приведені ціни, запропоновані учасниками відбору, та їхні позиції в рейтинговій таблиці. Інформація про учасників відбору автоматично оприлюднюється електронною системою закупівель одразу після завершення аукціону.
Ціна, подана учасником відбору за результатами відбору, є остаточною. Учасник відбору, цінова пропозиція якого визнана електронною системою закупівель найбільш економічно вигідною, може зменшити її лише після оприлюднення протоколу про недоліки.
Державний замовник протягом трьох робочих днів з дня завершення аукціону розглядає цінову пропозицію учасника відбору, визнану електронною системою закупівель найбільш економічно вигідною, та інші документи і протягом одного робочого дня оприлюднює протокол з недоліками, виявленими під час розгляду цінової пропозиції.
За результатами розгляду цінових пропозицій у порядку, визначеному цією частиною, за умови відсутності будь-яких недоліків, державний замовник приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю та оприлюднює його протягом одного робочого дня після прийняття рішення.
Відповідно до частини 2 статті 26 Закону №808-IX у разі виявлення державним замовником невідповідності документів учасника відбору встановленим вимогам або відсутності будь-якого із документів учасник відбору може усунути недоліки в документах (крім випадку відсутності забезпечення цінової пропозиції) шляхом прикріплення уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту повідомлення учасника відбору про виявлені недоліки.
Приписи частин 4-14 статті 14 Закону України "Про публічні закупівлі" вимоги до предмета закупівлі, визначені замовником, можуть зазначатися шляхом завантаження окремих файлів до оголошення про проведення спрощеної закупівлі або в електронній формі з окремими полями в електронній системі закупівель.
У вимогах до предмета закупівлі, що містять посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника, замовник може вказати, які аналоги та/або еквіваленти приймаються у пропозиціях учасників.
Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не повинні містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Замовником визначаються вимоги щодо надання забезпечення пропозиції відповідно до статті 25 цього Закону та забезпечення виконання договору про закупівлю відповідно до статті 2 цього Закону.
У період уточнення інформації учасники спрощеної закупівлі мають право звернутися до замовника через електронну систему закупівель за роз'ясненням щодо інформації, зазначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, щодо вимог до предмета закупівлі та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення спрощеної закупівлі.
Усі звернення за роз'ясненнями, звернення з вимогою щодо усунення порушення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника.
Замовник протягом одного робочого дня з дня їх оприлюднення зобов'язаний надати роз'яснення на звернення учасників спрощеної закупівлі, які оприлюднюються в електронній системі закупівель, та/або внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, та/або вимог до предмета закупівлі.
У разі внесення змін до оголошення про проведення спрощеної закупівлі строк для подання пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель не менше ніж на два робочі дні.
Замовник має право з власної ініціативи внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та/або вимог до предмета закупівлі, але до початку строку подання пропозицій. Зміни, що вносяться замовником, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у вигляді нової редакції документів.
Для проведення спрощеної закупівлі із застосуванням електронного аукціону має бути подано не менше двох пропозицій.
У разі якщо була подана одна пропозиція, електронна система закупівель після закінчення строку подання пропозицій автоматично переходить до етапу розгляду на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозиції учасника.
Пропозиції подаються учасниками після закінчення строку періоду уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну та інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), шляхом завантаження необхідних документів через електронну систему закупівель, що підтверджують відповідність вимогам, визначеним замовником.
Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його пропозиції із зазначенням дати та часу.
Кожен учасник має право подати лише одну пропозицію, у тому числі до визначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі частини предмета закупівлі (лота).
Пропозиції учасників, подані після закінчення строку їх подання, електронною системою закупівель не приймаються.
Пропозиція учасника повинна містити підтвердження надання учасником забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення передбачено оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.
Учасник має право внести зміни або відкликати свою пропозицію до закінчення строку її подання без втрати свого забезпечення пропозиції.
Такі зміни або заява про відкликання пропозиції враховуються, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення строку подання пропозицій.
Розкриття пропозицій відбувається у порядку, передбаченому абзацами першим і другим частини першої статті 28 цього Закону.
Замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.
Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п'ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону.
За результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця.
Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель.
У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.
Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.
Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо:
1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі;
2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;
3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю;
4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.
Інформація про відхилення пропозиції протягом одного дня з дня прийняття рішення замовником оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику, пропозиція якого відхилена через електронну систему закупівель.
Учасник, пропозиція якого відхилена, може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову аргументацію щодо причин невідповідності його пропозиції умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі. Не пізніше ніж через три робочих дні з дня надходження такого звернення через електронну систему закупівель замовник зобов'язаний надати йому відповідь.
Замовник може укласти договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем спрощеної закупівлі, на наступний день після оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, але не пізніше ніж через 20 днів.
У відповідності до ч. 20 ст. 14 Закону України "Про публічні закупівлі" з метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів учасник спрощеної закупівлі може звернутися до замовника та/або до органу, що здійснює контроль над замовником, або до суду. Рішення та дії замовника можуть бути оскаржені учасником спрощеної закупівлі у судовому порядку.
Отже законодавцем чітко регламентований алгоритм проведення процедури закупівлі, в умовах дії правого режиму воєнного стану, визначено вичерпний перелік підстав для відхилення пропозиції учасника, а також закріплено право останнього оскаржувати дії та рішення замовника у судовому порядку.
При цьому, пунктом 1 ч. 13 ст. 14 Законом України "Про публічні закупівлі" чітко визначено, що замовник відхиляє пропозицію в разі якщо пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі.
Як убачається із матеріалів справи, підставою для оскарження позивачем дій Міністерства оборони України стала незгода з окремими умовами Оголошення про проведення спрощеної закупівлі по предмету: «Виконання проєктних робіт по об'єкту: «Реконструкція будівлі за генеральним планом № 41 (пральня) під лікувальний корпус, військове містечко № 54, місто Київ» (71320000-7 - Послуги з інженерного проєктування)», ідентифікатор закупівлі № UА-2025-02-28-009545-а. При цьому такі умови позивач вважає дискримінаційними та такими, що порушують права позивача.
Суд зазначає, що головна ознака умов оголошення, за якою їх можна віднести до дискримінаційних - це негативні наслідки, зумовлені такими умовами, якими є обмеження конкуренції та дискримінація учасників. Тобто замовник встановлює такі вимоги до учасника торгів або до предмета закупівлі, які є надмірними або занадто деталізованими у порівнянні з вимогами, які звичайно висуваються та вважаються об'єктивно необхідними для успішного виконання договору про закупівлю. Шляхом включення до оголошення дискримінаційних умов замовник (навмисно або ні) необґрунтовано звужує коло потенційних учасників закупівель, перешкоджаючи певним постачальникам, які спроможні виконати умови договору, брати участь у конкурсі.
Так, у п. 1.20 Додатку 1 до оголошення (інші умови), визначено, що у складі пропозиції учасник повинен надати в сканованому вигляді (всі копії документів повинні бути засвідчені печаткою Учасника (у разі її наявності) і підписом уповноваженої особи Учасника*): довідку від потенційного контрагента, що він, його учасник (засновник), керівник (уповноважена особа), кінцевий бенефіціарний власник (контролер) не був стороною судової справи з Міноборони, в якій рішення, яке набрало законної сили ухвалено не на його користь.
Крім того, в абз. 5 п.п. 5 п. 16.12 оголошення зазначено, що з урахуванням режиму воєнного стану пропозиції учасників будуть відхилені у випадках, якщо потенційний контрагент, його учасник (засновник), керівник (уповноважена особа), кінцевий бенефіціарний власник (контролер) був стороною судової справи з Міноборони, в якій рішення, яке набрало законної сили ухвалено не на його користь.
Позивач з такими вимогами оголошення не погоджується, оскільки вважає, що відхилення учасника за іншими підставами, ніж ті, що встановлені законодавством, є незаконним, дискримінаційним, таким, що обмежує конкуренцію та порушує права позивача як учасника цієї закупівлі.
Відповідності до пункту 4 частини 1 та частини 4 статті 5 Закону України від 25.12.2015 № 922-VIII закупівлі здійснюються за принципами недискримінації учасників та рівного ставлення до них. Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.
Суд погоджується з доводами позивача, що така підстава для відхилення пропозиції як: бути стороною судової справи з Міноборони, в якій рішення, яке набрало законної сили ухвалено не на його користь, не передбачена ані ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі», ані Законом України «Про оборонні закупівлі».
Суд зазначає, що під час проведення державних оборонних закупівель замовник зобов'язаний діяти в межах та у спосіб передбачений цими законами, тому така умова оголошення суперечить вказаним законам та є дискримінаційною, оскільки дозволяє замовнику з суб'єктивних підстав відхиляти тих чи інших учасників. На думку суду такі вимоги до учасників є надмірними та не є необхідними у спірних правовідносинах.
Також суд зазначає, що 06.03.2025 замовник вніс зміни до Оголошення та доповнив Додаток 1 пунктом 3.2.3 наступного змісту: «Учасник повинен відвідати і оглянути об'єкт з метою отримання для себе всієї інформації, яка може бути необхідною для підготовки тендерної пропозиції. Вартість відвідування об'єкта здійснюється за рахунок учасника. Відвідування об'єкта повинно бути скоординовано із замовником на території об'єкту. У складі пропозиції, учасник повинен надати скан-копію акту відвідування об'єкта, складеного у довільній формі та підписаного представниками обох сторін, та завіреною печаткою (в разі її використання)».
Відповідно до підрозділу 5 розділу ІІ Методичних рекомендацій щодо особливостей здійснення публічних закупівель робіт з будівництва на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених наказом Міністерства економіки України № 26335 від 22.11.2024 (далі - Методичні рекомендації), замовникам також рекомендується (за необхідності із залученням балансоутримувачів) забезпечити можливість відвідування відповідних об'єктів будівництва потенційними учасниками процедури закупівлі для можливості отримання останніми всієї доступної інформації, формування максимально конкурентних тендерних пропозицій та запобігання внесенню змін до договору про закупівлю у процесі його виконання. Під час організації відвідування необхідно забезпечити дотримання принципів прозорості та рівного ставлення, а також виконання всіх вимог та правил безпеки для всіх учасників заходу.
Таке відвідування, ураховуючи, зокрема, рекомендації Настанови (пункт 5.32), може здійснюватися як під час ринкових консультацій, безпосередньо на майданчику об'єкта будівництва, так і в період підготовки учасниками процедури закупівлі тендерних пропозицій. Замовнику рекомендується дати можливість потенційним учасникам процедури закупівлі відвідати та оглянути майданчик об'єкта будівництва, де планується проводити роботи з будівництва, прилеглу територію, а також отримати всю необхідну інформацію для підготовки тендерної пропозиції та укладання договору про закупівлю.
Водночас, частиною 2 підрозділу 5 розділу ІІ Методичних рекомендацій визначено, що установлення в тендерній документації вимоги до учасника процедури закупівлі щодо необхідності підтвердження замовником відвідування (огляду) учасником процедури закупівлі будівельного майданчика (об'єкта будівництва), навіть якщо можливість такого відвідування передбачено тендерною документацією, є дискримінаційною вимогою та порушує принципи здійснення публічних закупівель, визначені Законом.
Отже, замовник не може встановлювати такі вимоги в тендерній документації та приймати рішення про відхилення тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі в разі, якщо учасник процедури закупівлі не відвідав чи не оглянув майданчик (об'єкт будівництва).
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що вимога щодо обов'язку учасників відвідати та оглянути об'єкт та надати скан-копію акту відвідування об'єкта складеного у довільній формі та підписаного представниками обох сторін, та завіреною печаткою є дискримінаційною, обмежує конкуренцію та порушує принципи проведення як публічних, так і оборонних закупівель.
У зв'язку з вищезазначеним такі вимоги мають бути виключені з оголошення.
Також, відповідно до п. 3.2. додатку 1 до Оголошення: учасник має подати в складі пропозиції перелік документів, які вимагаються для підтвердження відповідності учасників кваліфікаційним вимогам, зокрема, наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід:
3.2.1. Довідка, яка містить інформацію про наявність працівників відповідної кваліфікації, в тому числі, які за необхідністю можуть бути залучені на виконання окремих видів робіт на договірних відносинах, які мають необхідні знання та досвід для виконання робіт, які є предметом закупівлі, із зазначенням прізвища та ініціалів, посади, досвіду роботи на посаді (у роках), освіти і спеціальності, кваліфікації, серії та номеру кваліфікаційного сертифіката, завірену підписом уповноваженої особи учасника. Учасник повинен надати на підтвердження завірені належним чином завірені копії сертифікатів. Працівники повинні бути працевлаштовані у Учасника станом на дату оголошення закупівлі, або виконувати окремі види робіт на договірних відносинах з Учасником процедури закупівлі.
На підтвердження інформації щодо наявності у Учасника працівників, яка міститься в довідці, йому необхідно, у складі пропозиції, надати накази про призначення /сумісництво/суміщення/переведення та/або копії цивільно-правових договорів по залученню працівників, копії трудових книжок (витяги з трудових книжок із записами щодо прийняття на роботу таких працівників), або інших документів, які підтверджують факт працевлаштування, згідно із чинним законодавством України та наступні чинні кваліфікаційні сертифікати відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єкта архітектури:
1. Інженер-геодезист;
2. Інженер-проєктувальник - інженерно-будівельне проєктування у частині виконання інженерних вишукувань;
3. Експерт з технічного обстеження будівель та споруд (Технічне обстеження будівель і споруд класу наслідків (відповідальності) не нижче СС2*;
4. Архітектор у частині архітектурного об'ємного проєктування*;
5. Інженер-проєктувальник - інженерно-будівельне проєктування у частині забезпечення механічного опору та стійкості щодо об'єктів будівництва класу наслідків (відповідальності) не нижче СС2 (середні наслідки)*. Вказана особа також має мати підтверджувальні документи проходження навчання в частині інженерно-технічних заходів цивільного захисту;
6. Інженер-проєктувальник - інженерно-будівельне проєктування у частині забезпечення безпеки експлуатації, забезпечення захисту від шуму щодо об'єктів будівництва класу наслідків (відповідальності) не нижче СС2 (середні наслідки)*
7. Інженер-проєктувальник - інженерно-будівельне проєктування у частині кошторисної документації*;
8. Інженер-проєктувальник - інженерно-будівельне проектування у частині забезпечення безпеки життя і здоров'я людини, захисту навколишнього природного середовища щодо об'єктів будівництва класу наслідків (відповідальності) не нижче СС2 (середні наслідки);
9. Інженер-проєктувальник - інженерно-будівельне проєктування у частині пожежної безпеки*
10. Інженер-проєктувальник в частині забезпечення економії енергії*
11. Провідний інженер-консультант (будівництво) з досвідом роботи не менше 5 років (що підтверджується датою видачі сертифікату)*;
12. Інженер з охорони праці (будівництво) не нижче 1 категорії
Позивач вважає незаконними, дискримінаційними та такими, що обмежують конкуренцію і порушують права позивача вимоги оголошення щодо наявності в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, а саме: провідного інженера-консультанта (будівництво) з досвідом роботи не менше 5 років (що підтверджується датою видачі сертифікату) та інженера з охорони праці (будівництво) не нижче 1 категорії, передбачені п.п. 11, 12 п. 3.2.1 додатку 1 до оголошення.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність» під час будівництва об'єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд.
Технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають кваліфікаційний сертифікат.
Обов'язок щодо здійснення технічного нагляду може бути покладений замовником на спеціалізовану організацію чи спеціаліста з технічного нагляду або на інженера-консультанта, з визначенням у договорі підряду їхніх повноважень. Примірні форми договорів про здійснення технічного нагляду та про надання інженерно-консультаційних послуг у будівництві затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері архітектури.
Відповідно до п. 4-1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» інженер-консультант - фахівець із кваліфікаційним рівнем, підтвердженим органом із сертифікації персоналу, акредитованим у відповідній сфері згідно із законом, та/або суб'єкт господарювання, що має у своєму складі таких фахівців, який здійснює управління проектом, забезпечує організаційне і консультаційне супроводження комплексу робіт, пов'язаних із створенням об'єкта архітектури, приймає від імені замовника відповідні рішення та виконує інші функції, визначені договором.
Відповідно до п. 5 Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках, затверджених наказом Мінсоцполітики від 23.06.2017 № 1050 керівник будівництва (інженер-консультант у будівництві) - фізична особа з кваліфікаційним рівнем, підтвердженим третьою стороною, або юридична особа (інжинірингова компанія, яка має у своєму складі фахівців з кваліфікаційним рівнем, підтвердженим третьою стороною), яка в межах повноважень, делегованих замовником, здійснює керівництво реалізацією проекту, надає замовнику консультації щодо вибору оптимальних шляхів його реалізації, приймає від його імені відповідні рішення або виконує інші функції.
Відповідно до п. 4.32 кошторисних норм «Настанова з визначення вартості будівництва» затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві» від 01.11.2021р. № 281 (з урахуванням Змін 1-3) (далі - Настанова) на етапі складання інвесторської кошторисної документації до глави 10 «Утримання служби замовника та інжинірингові послуги» ЗКР окремими рядками включаються кошти на надання послуг інженера-консультанта за договором про надання інженерно-консультаційних послуг, залежно від етапу, на якому він залучений, в розмірі 3 % від підсумку глав 1 - 9 ЗКР. Настанова також містить Додаток 47, який визначає окрему форму Акту приймання наданих інженерно-консультаційних послуг, який укладається між Інженером-консультантом та Замовником.
Згідно п. 28 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 «Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві» (зі змінами, внесеними постановою КМУ від 17.03.2021 №224), замовник має право залучати до управління проєктом, організаційного і консультаційного супроводження комплексу робіт, пов'язаних із створенням об'єкта будівництва, виконання інших функцій, визначених договором про надання інженерно-консультаційних послуг, інженера-консультанта із зазначенням у договорі його повноважень.
Водночас, зважаючи на функції інженера-консультанта, передбачені Настановою, представник відповідача у судовому засіданні не міг пояснити з якою метою в Оголошенні зазначена вимога про залучення провідного інженера-консультанта (будівництво) з досвідом роботи не менше 5 років саме на етапі розробки проекту.
Крім того наказом Міністерства соціальної політики України від 23.06.2017 №10050 затверджено нормативно-правовий акт «Мінімальні вимоги з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках», в якому окрім іншого регламентовано, що координатор з питань охорони праці на стадії розроблення проектної документації на будівництво - компетентна фізична особа з підтвердженою кваліфікацією або юридична особа (яка має у своєму складі фахівця з підтвердженою кваліфікацією), яка на стадії розроблення проектної документації виконує доручені їй замовником або керівником будівництва завдання, визначені у пункті 1 розділу IV цих Мінімальних вимог.
Пунктом 4 розділу IV цих Вимог встановлено функції Координатора з питань охорони праці на стадії розроблення проектної документації будівництва.
Однак, у судовому засіданні представник відповідача не зміг спростувати доводи позивача щодо відсутності необхідності залучення інженера з охорони праці (будівництво) не нижче 1 категорії на етапі розробки проекту, згідно умов Оголошення.
При цьому, суд зауважує, що ані технічне завдання, ані договір про закупівлю не містять жодних вимог щодо залучення інженера-консультанта чи інженера з охорони праці (будівництво) не нижче 1 категорії на стадії розроблення проектної документації будівництва, не містить також повноважень проектувальника на залучення такого фахівця, не містить функцій, які має здійснювати інженер з охорони праці (будівництво) на стадії розроблення проектної документації конкретного проекту будівництва.
З огляду на викладене, вимога щодо наявності в учасника провідного інженера-консультанта (будівництво) з досвідом роботи не менше 5 років та інженера з охорони праці (будівництво) не нижче 1 категорії є незаконною, дискримінаційною та обмежує конкуренцію.
Також, суд зазначає, що в п. 3.2.1. до деяких посад, позначених «*», відповідачем визначено додаткову умову, відповідно до якої: «*Особа, яка має вказаний сертифікат, повинна бути офіційно працевлаштована в штаті учасника закупівлі, що підтверджується наказом про прийняття на роботу, повідомленням про прийняття кожного працівника на роботу за формою згідно постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 р. № 413 з відміткою (квитанцією) про його прийняття до територіальних органів Державної податкової служби за місцем обліку.
У випадку прийняття працівника на роботу раніше 2015 року надати відомість про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування на кожного працівника.
Якщо учасник фізична особа-підприємець, вказаний сертифікат має бути виданий на фізичну особу-підприємця як фізичну особу».
Проаналізувавши вимоги п. 3.2.1 Додатку 1 Оголошення, суд зазначає, що такі вимоги не є чіткими та зрозумілими, оскільки вимога щодо офіційного працевлаштування в штаті осіб, які перебувають на посадах стосується тільки тих посад, які позначені «*».
Водночас, такі вимоги стосуються осіб, які мають сертифікат. При цьому, в п. 3.2.1 додатку 1 Оголошення, вимога про наявність сертифікату зазначена не до всіх посад, позначених «*».
Крім того, з огляду на вимоги ч. 3 ст. 16 Закону України "Про публічні закупівлі", встановлення додаткових вимог щодо виконання такого кваліфікаційного критерію значно звужує можливості учасників у визначенні способу залучення фахівців для реалізації проекту.
Відповідачем не обгрунтовано, чим викликана необхідність мати таких працівників у штаті учасника. Водночас така вимога надає можливість взяти участь у закупівлі лише тим суб'єктам господарювання, які мають працівників відповідної кваліфікації саме у штаті підприємства, що є дискримінаційним по відношенню до інших суб'єктів господарювання, які не мають вказаної кількості працівників у штаті, однак мають можливість укласти відповідні цивільно-правові договори з відповідними фахівцями та залучити їх до цього проекту. Таким шляхом зменшується кількість потенційних учасників закупівлі.
Відповідно до вимог ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи вимоги ст. 139 КАС України та часткове задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати зі сплати судового збору, сплачених позивачем при зверненні до суду в розмірі 2422,40 грн.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Архітектурно-конструкторське Бюро «ПРО-ПРОЕКТ» до Міністерства оборони України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Міністерства оборони України зі встановлення вимог, викладених у п. 1.20, 3.2.1 Додатку 1 до Оголошення (в частині провідного інженера-консультанта (будівництво) з досвідом роботи не менше 5 років (що підтверджується датою видачі сертифікату), Інженера з охорони праці (будівництво) не нижче 1 категорії, працевлаштування в штаті учасника закупівлі), п. 3.2.3 Додатку 1 та в пп. 5 п. 16.12 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі по предмету: «Виконання проєктних робіт по об'єкту: «Реконструкція будівлі за генеральним планом № 41 (пральня) під лікувальний корпус, військове містечко № 54, місто Київ» (71320000-7 - Послуги з інженерного проєктування)», ідентифікатор закупівлі № UА-2025-02-28-009545-а.
Зобов'язати Міністерство оборони України внести зміни до Оголошення про проведення спрощеної закупівлі по предмету: «Виконання проєктних робіт по об'єкту: «Реконструкція будівлі за генеральним планом № 41 (пральня) під лікувальний корпус, військове містечко № 54, місто Київ» (71320000-7 - Послуги з інженерного проєктування)», ідентифікатор закупівлі № UА-2025-02-28-009545-а, а саме, виключити вимоги, викладені у п. 1.20, 3.2.1 Додатку 1 до Оголошення (в частині провідного інженера-консультанта (будівництво) з досвідом роботи не менше 5 років (що підтверджується датою видачі сертифікату), Інженера з охорони праці (будівництво) не нижче 1 категорії, працевлаштування в штаті учасника закупівлі), п. 3.2.3 Додатку 1 та в пп. 5 п. 16.12 Оголошення.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Архітектурно-конструкторське Бюро «ПРО-ПРОЕКТ» (04210, м. Київ, пр-т Володимира Івасюка, б. 10-А, кор 9, код ЄДРПОУ 38679633) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України (просп. Повітряних сил, буд. 6, м. Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422,40 грн.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Діска А.Б.