Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про прийняття позовної заяви
та відкриття провадження в адміністративній справі
14 березня 2025 року Справа №200/1679/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кравченко Т.О., вирішуючи питання про наявність підстав для прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Пенсійного фонду України, про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
встановила:
10 березня року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Чернівецькій області), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Пенсійного фонду України (далі - третя особа, ПФУ), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 10 березня 2025 року, в якому позивач просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Чернівецькій області про відмову в призначенні пенсії від 28 жовтня 2024 року № 057150013265;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Чернівецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 22 січня 2024 року.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що внаслідок протиправної відмови в призначенні пенсії відповідач порушив його конституційне право на соціальний захист.
Щодо звільнення від сплати (відстрочення сплати) судового збору.
ОСОБА_1 звернувся до суду з клопотанням про звільнення від сплати судового збору або про відстрочення його сплати.
Ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) установлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч. 5 ст. 161 КАС у разі необхідності до позовної заяви додається клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору.
Відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674).
Позовна заява належить до об'єктів справляння судового збору відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 3674, а особа, яка її подала, в силу приписів ч. 1 ст. 2 цього Закону є платником судового збору.
Докази належності позивача до суб'єктів, яким ст. 5 Закону № 3674 встановлені пільги щодо сплати судового збору, суду не надані.
Ч. 1 ст. 4 Закону № 3674 визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674 за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, судовий збір становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону № 3674 у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Ст. 7 Закону України від 19 листопада 2024 року № 4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» з 1 січня 2025 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 3 028,00 гривень.
Позивач - фізична особа, звертаючись до суду з цим позовом, заявив одну немайнову вимогу - визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень. Решта вимог за своєю сутністю є обраним позивачем способом захисту його порушеного права.
Отже, судовий збір за подання цього позову становить 2 422,40 грн:
(3 028,00 грн х 0,4) х 1= 1 211,20 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону № 3674 при поданні до суду процесуальних документів, передбачених ч. 2 цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Позивач реалізував своє право на звернення до суду в електронній формі, а тому з урахуванням приписів ч. 3 ст. 4 Закону № 3674, мав сплатити судовий збір в розмірі 968,96 грн:
1 211,20 грн х 0,8 = 968,96 грн.
Судовий збір позивачем не сплачений.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону № 3674, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням звільнити від сплати судового збору, відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Згідно з ч. 1 ст. 133 КАС суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Позивач обґрунтовує клопотання тим, що в попередньому календарному році він не отримував будь-яких доходів, не зареєстрований як фізична особа-підприємець, проживає на тимчасово окупованій території, на якій законодавством України заборонено здійснювати будь-яку господарську діяльність.
Зазначає, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру його річного доходу за попередній календарний рік.
Крім цього, предметом спору є захист його соціального права на пенсійне забезпечення.
Як свідчить відповідь з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела та суми доходів, отриманих від податкових агентів, та/або про суми доходів, отриманих само зайнятими особами, а також суму річного доходу, задекларованого фізичною особою в податковій декларації про майновий стан і доходи від 14 березня 2025 року № 1199606, сума доходу, отриманого ОСОБА_1 за 2024 рік, становить 52 075,84 грн (заробітна плата та інші доходи, виплачені в липні 2024 року приватним акціонерним товариством «Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча»).
Отже, розмір судового збору за подання цього позову (968,96 грн) становить 1,86% розміру річного доходу позивача за попередній календарний рік (52 075,84 грн).
З метою забезпечення доступу позивача до правосуддя суд дійшов висновку про можливість відстрочення сплати судового збору за подання цього позову до ухвалення судового рішення у справі.
Водночас у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору слід відмовити.
За наслідками з'ясування питань, визначених ч. 1 ст. 171 КАС, встановлено, що позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; позовна заява відповідає вимогам, встановленим ст. ст. 160, 161 КАС; позовну заяву належить розглядати за правилами адміністративного судочинства і подано з дотриманням правил підсудності; підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлені КАС, відсутні.
Щодо форми адміністративного судочинства, за якою розглядатиметься справа.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 КАС адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно з ч. 2 ст. 12 КАС спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
В силу приписів п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС для цілей цього Кодексу ця справа є справою незначної складності.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 257, п. 2 ч. 1, ч. 2 ст. 263 КАС справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Для забезпечення своєчасного вирішення спору з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичної особи від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, на підставі п. 4 ч. 3 ст. 2, ч. 4 ст. 9, ст. 77 КАС, суд також вважає за необхідне вжити визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 2, 9, 12, 72, 77, 80, 171, 241, 248, 256, 257, 260, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалила:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі № 200/1679/25 за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (ідентифікаційний код 40329345, місцезнаходження: 58002, Чернівецька обл., м. Чернівці, пл. Центральна, буд. 3), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору на стороні відповідача - Пенсійного фонду України (ідентифікаційний код 00035323, місцезнаходження: 01014, м. Київ, вул. Бастіонна, буд. 9) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
2. У задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
3. Клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору - задовольнити.
4. Відстрочити позивачу сплату судового збору за подання цього позову в розмірі 968,96 грн - до ухвалення судового рішення у справі.
5. Розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
6. Справа розглядатиметься Донецьким окружним адміністративним судом у складі судді Кравченко Т.О. одноособово.
7. Зобов'язати позивача в п'ятнадцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали надати письмові пояснення із зазначення інформації про те, чи отримує він пенсію від пенсійних органів російської федерації, якщо так, то з якого часу і який вид пенсійної виплати.
8. Витребувати у відповідача - ГУ ПФУ в Чернівецькій області такі докази:
- пенсійну справу (копію матеріалів електронної пенсійної справи) ОСОБА_1 з УСІМА наявними в ній матеріалами;
- заяву позивача про призначення пенсії від 21 жовтня 2024 року та всі документи, що були подані разом з нею;
- рішення про відмову у призначенні пенсії від 28 жовтня 2024 року № 057150013265;
- розрахунок стажу (форма РС-право) до рішення про відмову у призначенні пенсії;
- індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5);
- всі інші докази, які стали підставою для допущення спірної бездіяльності, вчинення спірних дій та прийняття рішень.
Зобов'язати відповідача надати витребувані докази засобами електронного зв'язку через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» в п'ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали.
Повідомити, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
9. Витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області як органу, що призначає пенсію за місцем проживання позивача, такі докази:
- пенсійну справу (копію матеріалів електронної пенсійної справи) ОСОБА_1 з УСІМА наявними в ній матеріалами.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати витребувані докази засобами електронного зв'язку через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» в десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали.
10. Встановити відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання до суду відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи. Відзив має бути складений та поданий з дотриманням правил, встановлених ст. 162 КАС.
11. Повідомити відповідачу, що неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову, а також про те, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
12. Встановити третій особі п'ятнадцятиденний строк з дня вручення їй цієї ухвали для подання пояснення. Пояснення має бути складено і подано за правилами, визначеними ст. ст. 165, 162 КАС.
13. Роз'яснити учасникам справи, що сторони мають процесуальні права і обов'язки, визначені у ст. ст. 44, 47 КАС.
14. Повідомити учасників справи, що інформацію по справі вони можуть отримати на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: http://adm.dn.court.gov.ua/sud0570.
15. Копію ухвали направити учасникам справи, а відповідачу і третій особі також - копію позовної заяви та доданих до неї матеріалів.
16. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя Т.О. Кравченко