Україна
Донецький окружний адміністративний суд
14 березня 2025 року Справа №640/11126/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Крилової М.М., розглянувши за правилами письмового позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в м. Києві про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Національної поліції в м.Києві, в якому просить суд:
- на підставі того, що Положення 114 являється нормативним документом що регламентує порядок проходження служби в органах Внутрішніх справ (міліції та внутрішніх військах) не може розповсюджуватися на органи Національної поліції (Для переконливості в цьому візьмемо до уваги розділ 1, п.1, п.2) визнати законним порядок звільнення зі служби за власним бажанням у відповідності до п.4 ст. 36, ст. 38 КЗпП, п.7 ч.1 ст.77 ЗУ «Про Національну поліцію»;
- Наказ про звільнення від 10.03.2022 ГУНП в м. Києві №403 о/с (ознайомлено не було) - скасувати, визнати недійсним;
- Наказ ГУНП в м. Києві №418 від 08.06.2022 про притягнення до дисциплінарної відповідальності - скасувати, визнати недійсним;
- Наказ про звільнення від 09.06.2022 №887 о/с ГУНП в м. Києві у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби - скасувати та визнати недійсним, з відповідним записом до трудової книжки;
- Період із 30.01.2022 та по дату Судового рішення вважати вимушеним прогулом, та стягнути за весь період середньомісячну заробітну плату з ГУНП в м. Києві на користь позивача.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 липня 2022 року (суддя Вєкуа Н.Г.) позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 жовтня 2022 року (суддя Вєкуа Н.Г.) відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
На виконання вимог пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX та Порядку №399 на підставі Акту приймання-передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва від 15.01.2025, згідно супровідного листа КОАС від 15.01.2025 №01-19/474/25 до Донецького окружного адміністративного суду передано 4132 судові справи, у тому числі адміністративну справу № 640/11126/22.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 640/11126/22 передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Криловій М.М.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу № 640/11126/22, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
12 березня 2025 ркоу до суду надійшов відзив на позовну заяву зі змісту якого відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимоги в повному обсязі.
12 березня 2025 року від відповідача надійшло клопотання про залишення позову без розгляду у зв'язку з пропуском встановленого строку звернення до суду із адміністративним позовом.
В обгрунтування своєї позиції вказує, що Законом України «Про внесення змін до законів України "Про Національну поліцію" та "Про Дисциплінарний статут Національної поліції України" з метою оптимізації діяльності поліції, у тому числі під час дії воєнного стану» №2123-IX від 15.03.2022 Закон України «Про Національну поліцію» було доповнено розділом V «ОСОБЛИВОСТІ ПРОВЕДЕННЯ СЛУЖБОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ В ПЕРІОД ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ». Згідно п. 4 ст. 31 «Оскарження дисциплінарного стягнення, застосованого у період дії воєнного стану» Дисциплінарного статуту Національної поліції України поліцейський має право оскаржити застосоване до нього дисциплінарне стягнення, звернувшись до адміністративного суду протягом 15 днів з дня його ознайомлення з наказом про притягнення до дисциплінарної відповідальності. У разі застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення у виді звільнення з посади, пониження у спеціальному званні на один ступінь або звільнення зі служби в поліції поліцейський має право оскаржити таке стягнення протягом 15 днів з дня його ознайомлення з наказом по особовому складу про виконання застосованого дисциплінарного стягнення.
Зазначає, що у позовній заяві самим же позивачем вказано та матеріалами справи підтверджується, що «Позивач ознайомився із оскаржуваним наказом ГУНП у м. Києві від 08.06.2022 №418 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності старшого сержанта поліції ОСОБА_1 » 09.06.2022 (копія наказу з підписом Позивача та відміткою про його ознайомлення із даним наказом міститься в матеріалах справи)».
Відтак, 09.06.2022 позивач був належним чином проінформований про існування оскаржуваного наказу ГУНП у м. Києві від 08.06.2022 №418 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності старшого сержанта поліції ОСОБА_1 ».
Також, у позовній заяві самим позивачем вказано та матеріалами справи підтверджується, що «Позивач отримав витяг з вищевказаного наказу про його звільнення із органів поліції 09.06.2022 (копія розписки міститься в матеріалах справи)».
Відтак, 09.06.2022 Позивач був належним чином проінформований про існування оскаржуваного наказу ГУНП у м. Києві від 09.06.2022 №887 о/с «Щодо особового складу», яким Позивача звільнено зі служби в поліції. В
Враховуючи вищевикладене, останнім днем строку на звернення до суду, щодо оскарження оскаржуваних наказів є 23.06.2022 згідно ч. 4 ст. 31 «Оскарження дисциплінарного стягнення, застосованого у період дії воєнного стану» Дисциплінарного статуту Національної поліції України.
Відповідно до положень частини 13 статті 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Згідно з частиною шостою статті 161 цього Кодексу у разі пропуску строку звернення до суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За правилами ч. 5 ст. 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Відповідно до частини 4 статті 31 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 № 2337-VIII «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» (далі - Дисциплінарний статут), поліцейський має право оскаржити застосоване до нього дисциплінарне стягнення, звернувшись до адміністративного суду протягом 15 днів з дня його ознайомлення з наказом про притягнення до дисциплінарної відповідальності.
У разі застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення у виді звільнення з посади, пониження у спеціальному званні на один ступінь або звільнення зі служби в поліції поліцейський має право оскаржити таке стягнення протягом 15 днів з дня його ознайомлення з наказом по особовому складу про виконання застосованого дисциплінарного стягнення.
У випадку наявності колізії між загальним та спеціальним законом застосуванню підлягають норми спеціального закону, яким є саме Дисциплінарний статут.
Відповідно до частини 2 статті 22 Дисциплінарного статуту, наказ про застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення виконується шляхом його оголошення в органі (підрозділі) поліції та особистого ознайомлення поліцейського з ним. У разі відмови особи від ознайомлення з наказом про це складається акт.
Отже, з аналізу вищенаведених норм права, можна дійти висновку, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи з приводу оскарження наказу застосованого до поліцейського дисциплінарного стягнення встановлюється 15-ти денний строк.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постановах від 08 лютого 2023 року у справі № 120/7567/22, від 31 жовтня 2023 року у справі № 400/5692/22, від 31 жовтня 2023 року у справі № 340/4394/22, від 30 листопада 2023 року у справі №500/1224/23, від 16 травня 2024 року у справі № 420/28753/23, від 25 квітня 2024 року у справі № 520/28543/23, від 25 квітня 2024 року у справі №520/11247/22, від 23 березня 2024 року у справі № 420/22052/23.
З матеріалів справи вбачається, що наказом начальника Головного управління Національної поліції у м. Києві від 08.06.2022 року № 418 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності старшого сержанта поліції ОСОБА_1 » до позивача застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції.
Наказом начальника Головного управління Національної поліції у м. Києві від 09.06.2022 року № 887о/с «Щодо особового складу» старшого сержанта поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції згідно п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України)
Позивачем, у позовній заяві, не заперечується той факт, що 09.06.2022 року його було ознайомлено з наказом Головного управління Національної поліції у м. Києві від 08.06.2022 року № 418 та від 09.06.2022 року № 887о/с, отже строк оскарження зазначеного наказу складає до 24.06.2022 року включно (15 днів).
Проте з даним позовом звернувся через систему "Електронний суд" лише 26.06.2022 року.
Клопотання про поновлення строку звернення до суду позивачем не надано.
Згідно з частиною першою статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч. 3, 4 статті 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду. Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Водночас законодавче закріплення строків звернення з адміністративним позовом до суду є гарантією стабільності публічно правових відносин, призначенням якої є забезпечення своєчасної реалізації права на звернення до суду, забезпечення стабільної діяльності суб'єктів владних повноважень при здійсненні управлінських функцій, дисциплінування учасників адміністративного судочинства. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого публічно-правові відносини можуть вважатися спірними. Тому, якщо протягом законодавчо встановленого строку особа не звернулася до суду за вирішенням спору, відповідні відносини набувають ознаки стабільносі
Враховуючи, що позивачем пропущено встановлений строк звернення до суду та не надано заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, виходячи з приписів частини 13 статті 171 КАС України позовна заява підлягає залишенню без руху.
Зважаючи на викладене, позивачеві необхідно надати суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 161, 169, 171, 248, 256, 293, 294, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в м. Києві про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дня отримання цієї ухвали, впродовж якого позивач має надати до суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та докази поважності його пропуску.
Роз'яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде залишена без розгляду.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя М.М. Крилова