Рішення від 14.03.2025 по справі 160/653/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2025 року Справа № 160/653/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калугіної Н.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «Галузевий центр підтримки» про стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю «Галузевий центр підтримки» (попередня назва ТОВ «ТЕТ Груп») 124 430 (сто двадцять чотири тисячі чотириста тридцять) грн в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21084000 «Внески на регулювання, які сплачуються суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до статті 13 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач є суб'єктом господарювання, який здійснює діяльність з постачання електричної енергії. В силу своєї діяльності відповідач подає звіти про сплату внесків на регулювання, які сплачуються суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг та сплачують відповідні внески до Державного бюджету України. Проте, відповідачем не сплачено внески за І, ІІ, ІІІ квартали 2024 року, чим порушені вимоги законодавству у сфері енергетики та комунальних послуг.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2025 відкрито провадження у даній справі, повідомлено сторін, що розгляд справи відбудеться за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду. Встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.

Копія ухвали про відкриття провадження була направлена на адресу відповідача, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення.

На адресу суду повернувся конверт з відміткою поштового відділення «за закінченням встановленого строку зберігання».

Згідно Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг поштового зв'язку» від 05 березня 2009 року №270 (зі змінами та доповненнями), поштові відправлення повертаються об'єктом поштового зв'язку відправнику у разі неможливості їх вручення, у тому числі, у разі закінчення встановленого терміну зберігання.

Відповідно до ч. 8, 11 ст. 126 КАС України, вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.

Розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

До того ж, відповідно до п. 4 ч.6 ст. 251 КАС України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Отже судом здійснено всі необхідні заходи для належного повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідач правом надання відзиву, у термін, що встановлений судом, не скористався. Заяви про визнання позову до суду не надходило.

За змістом ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд встановив наступне.

Відповідно до постанови НКРЕКП від 18.08.2021 № 1383 «Про видачу ліцензій з постачання електричної енергії споживачу ТОВ «А.В.В.СТАНДАРТ», ТОВ «ЕНЕРГОГАЗ РЕСУРС», ТОВ «ЕНЕРГО ХОЛД ТЕРНОПІЛЬ», ТОВ «ЕНЕРДЖИ ВІМ», ТОВ «ПРОМ ЕНЕРДЖИ ТРЕЙД» та ТОВ «ТЕТ ГРУП», позивач отримав видачу ліцензій з постачання електричної енергії споживачу .

Також відповідно до другого абзацу Постанови НКРЕКП від 19.12.2023 № 2432 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 18 серпня 2021 року № 1383» у назві та в абзаці сьомому постановляючої частини постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 18 серпня 2021 року № 1383 «Про видачу ліцензій з постачання електричної енергії споживачу ТОВ «А.В.В.СТАНДАРТ», ТОВ «ЕНЕРГО-ГАЗ РЕСУРС», ТОВ «ЕНЕРГО ХОЛД ТЕРНОПІЛЬ», ТОВ «ЕНЕРДЖИ ВІМ», ТОВ «ПРОМ ЕНЕРДЖИ ТРЕЙД» та ТОВ «ТЕТ ГРУП» слова «ТЕТ ГРУП» замінити словами «ГАЛУЗЕВИЙ ЦЕНТР ПІДТРИМКИ».

Отже, позивач (ТОВ «ТЕТ ГРУП», ця назва змінена на ТОВ«ГАЛУЗЕВИЙ ЦЕНТР ПІДТРИМКИ», станом на час подання позову - ТОВ «ОПТ МІНУСІС ТРЕЙД 187») (код ЄДРПОУ 44393634) є суб'єктом господарювання, який здійснює діяльність з постачання електричної енергії.

Постановою НКРЕКП від 14.06.2023 № 1084 «Про визначення планової ставки внеску на регулювання на 2024 року» визначено планову ставку внеску на регулювання на 2024 року у розмірі 0,069 відсотка (додається).

Постановою НКРЕКП від 19.12.2023 № 2457 «Про визначення ставки внеску на регулювання на I квартал 2024 року» визначено ставку внеску на регулювання на І квартал 2024 року у розмірі 0,067 відсотки (додається).

Так, ТОВ «Галузевий центр підтримки»(попередня назва ТОВ «ТЕТ Груп»), на виконання пункту 7 Порядку подано до структурного підрозділу НКРЕКП у м. Києві та Київській області звіт про сплату внеску на регулювання на І квартал 2024 року згідно з додатком № 2, а саме, форму № 20 НКРЕКП.

Проте, звіти про сплату внеску на регулювання за ІІ та ІІІ квартали 2024 року відповідачем не подано, внески на регулювання за І, ІІ, ІІІ квартали відповідачем не сплачені.

03.10.2024 та 8.11.2024 позивачем направлено на адресу місцезнаходження відповідача, вказану у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, претензії з вимогами про сплату внесків у розмірі 124430,00 грн. Однак, вказані претензії не отримані відповідачем, та повернулись до позивача з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання», «за вказаною адресою відсутній».

Оскільки внески на регулювання відповідачем добровільно не сплачені, позивач звернувся до суду з позовом.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з таких підстав.

Законом України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" (далі - Закон про НКРЕКП) визначено правовий статус НКРЕКП, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.

Відповідно до статті 1 Закону про НКРЕКП, Регулятор є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 2 Закону про НКРЕКП, Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері комунальних послуг: діяльності з виробництва теплової енергії на теплогенеруючих установках, включаючи установки для комбінованого виробництва теплової та електричної енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії в обсягах понад рівень, що встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами).

Відповідно до статті 3 Закону про НКРЕКП, Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.

Основними завданнями Регулятора є забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг.

Статтею 5 Закону про НКРЕКП визначено, що Регулятор має достатньо людських та фінансових ресурсів для виконання своїх завдань відповідно до цього Закону та інших законів. Регулятор самостійно розподіляє кошти, виділені Регулятору на відповідний рік, та розпоряджається ними.

При цьому, згідно зі статтею 11 Закону про НКРЕКП фінансування Регулятора, його центрального апарату і територіальних органів здійснюється за рахунок надходження до спеціального фонду Державного бюджету України внесків на регулювання, які сплачуються суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до статті 13 цього Закону. Внески на регулювання зараховуються до доходів спеціального фонду Державного бюджету України, не підлягають вилученню та використовуються за цільовим призначенням на фінансування діяльності Регулятора, його центрального апарату і територіальних органів.

Стаття 13 Закону про НКРЕКП визначає порядок сплати внесків на регулювання, в якій зазначено, що платниками внесків на регулювання є суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, визначену статтею 2 цього Закону.

Базою нарахування внеску на регулювання є чистий дохід платників внеску на регулювання від діяльності, що регулюється Регулятором, за звітний квартал.

Ставка внеску на регулювання підлягає перегляду Регулятором щоквартально з урахуванням обсягу чистого доходу платників внеску на регулювання від діяльності, що регулюється Регулятором, за попередній квартал.

Ставка внеску на регулювання не може перевищувати 0,15 відсотка чистого доходу платника внеску на регулювання від діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг за попередній квартал.

Також, відповідно до частини 5 статті 13 Закону про НКРЕКП у разі несплати внеску на регулювання або сплати його не в повному обсязі протягом кварталу, наступного за звітним, Регулятор приймає рішення про накладення на такого платника внеску штрафу у розмірі 5 відсотків несплаченої суми внеску на регулювання та може звернутися до суду про стягнення несплаченого внеску на регулювання.

Згідно з пунктом 5 постанови НКРЕКП від 06.04.2017 №491 "Про затвердження Порядку розрахунку та встановлення ставки внесків на регулювання" (далі Порядок) сума внеску на регулювання визначається платником внеску щоквартально за формулою Rkv = Dkv* Vkv/100 %, (3), де Rkv сума внеску на регулювання; Dkv сума чистого доходу платника внеску від провадження діяльності, що регулюється НКРЕКП, за звітний квартал; Vkv ставка внеску на регулювання, визначена постановою НКРЕКП.

Базою нарахування суми внеску на регулювання є чистий дохід платника внеску на регулювання від провадження діяльності, що регулюється НКРЕКП, за звітний квартал.

Пунктом 6 Порядку визначено, що для визначення суми чистого доходу платників внеску за попередній рік та попередній квартал структурними підрозділами НКРЕКП до управління з фінансово-економічних питань, бухгалтерського обліку та звітності до 15 березня поточного року та 01 числа другого місяця звітного кварталу відповідно надається:

1) управлінням ліцензування актуалізований реєстр суб'єктів господарювання, які провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг;

2) структурними підрозділами відповідальними за опрацювання статистичної звітності та звітності НКРЕКП звітні дані про обсяг чистого доходу суб'єктів господарювання у розрізі видів ліцензованої діяльності, що підлягають державному регулюванню НКРЕКП за попередній рік та/або квартал за формою згідно з додатком 1.

Відповідно до пункту 7 Порядку внески на регулювання сплачуються щоквартально суб'єктами господарювання до спеціального фонду державного бюджету протягом перших 30 днів поточного кварталу, наступного за звітним. Сплачені понад необхідний розмір внески на регулювання не підлягають поверненню і враховуються при сплаті внеску на регулювання в наступних періодах.

Платники внеску подають до структурних підрозділів НКРЕКП на територіях звіт про сплату внеску на регулювання не пізніше другого робочого дня після встановленого строку сплати, за формою згідно з додатком 2.

При цьому, пунктом 8 Порядку визначено, що структурні підрозділи НКРЕКП на територіях перевіряють достовірність сплати внеску відповідно до виписок Державної казначейської служби і забезпечують зведення поданої звітності. Структурні підрозділи НКРЕКП на територіях надсилають зведений звіт про сплату внеску на регулювання до центрального апарату НКРЕКП не пізніше 01 числа третього місяця поточного кварталу, за формою згідно з додатком 3.

Крім того, відповідно до пункту 10 Порядку контроль за надходженням внесків на регулювання здійснює управління з фінансово-економічних питань, бухгалтерського обліку та звітності відповідно до зведеної звітності, наданої структурними підрозділами НКРЕКП на територіях.

Як встановлено судом, постановою НКРЕКП від 14.06.2023 № 1084 «Про визначення планової ставки внеску на регулювання на 2024 року» визначено планову ставку внеску на регулювання на 2024 року у розмірі 0,069 відсотка (додається).

Постановою НКРЕКП від 19.12.2023 № 2457 «Про визначення ставки внеску на регулювання на I квартал 2024 року» визначено ставку внеску на регулювання на І квартал 2024 року у розмірі 0,067 відсотки (додається).

Так, ТОВ «Галузевий центр підтримки» (попередня назва ТОВ «ТЕТ Груп»), на виконання пункту 7 Порядку подано до структурного підрозділу НКРЕКП у м. Києві та Київській області звіт про сплату внеску на регулювання на І квартал 2024 року згідно з додатком № 2, а саме, форму № 20 НКРЕКП, згідно якого сума внесків на регулювання, що підлягає сплаті складає 124430,00 грн.

Проте, звіти про сплату внеску на регулювання за ІІ та ІІІ квартали 2024 року відповідачем не подано, внески на регулювання за І, ІІ, ІІІ квартали відповідачем не сплачені.

Так, відділом НКРЕКП у м. Києві та Київської області, на підставі пункту 8 Порядку було сформовано Зведений звіт про сплату внеску на регулювання за ІІІ квартал 2024.

Водночас, на виконання пункту 10 Порядку, Управління фінансово-економічних питань, бухгалтерського обліку та звітності НКРЕКП, проаналізувавши надісланий відділом НКРЕКП у м. Києві та Київській області Звіт про сплату внеску на регулювання за ІІІ квартал до центрального апарату НКРЕКП (Звіт за ІІІ квартал), було сформовано "Зведений звіт про сплату внеску на регулювання за ІІІ квартал 2024 року".

Таким чином, Регулятором для формування Зведеного звіту про сплату внеску на регулювання у ІІІ кварталі 2024 та визначення суми заборгованості ТОВ «Галузевий центр підтримки» (колишня назва ТОВ «ТЕТ Груп») правомірно враховувалась інформація, яка міститься у Звіті Товариства за ІV квартал 2023, оскільки заборгованість відповідача, щодо сплати внесків на регулювання є перехідною та обліковується НКРЕКП станом на 01.01.2024.

Разом з тим, зазначена сума внеску на регулювання за попередні періоди відповідачем сплачена не була, документи, що підтверджують таку сплату до НКРЕКП в матеріалах справи відсутні.

Враховуючи невиконання відповідачем свого обов'язку щодо сплати внесків на регулювання, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача заборгованості зі сплати внесків на користь Державного бюджету України в судовому порядку.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Разом з тим, враховуючи, що відповідач змінив назву з ТОВ «Галузевий центр підтримки» на ТОВ «ОПТ МІНУСІС ТРЕЙД 187», суд вважає за необхідне внести відповідні коригування та стягнути заборгованість з внесків на регулювання саме з ТОВ «ОПТ МІНУСІС ТРЕЙД 187».

Відповідно до статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Натомість позивачем доведено наявність заборгованості відповідача перед бюджетом, яка не сплачена останнім у добровільному порядку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 2, 5, 14, 241-246, 255, 263, 295 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю «ОПТ МІНУСІС ТРЕЙД 187» (код ЄДРПОУ 44393634) 124430 грн в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21084000 «Внески на регулювання, які сплачуються суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до статті 13 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 14.03.2025 року.

Суддя Н.Є. Калугіна