Ухвала від 14.03.2025 по справі 480/3894/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про продовження строку подання звіту про виконання рішення суду

14 березня 2025 року Справа № 480/3894/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

1) Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у ігноруванні щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 р. ОСОБА_1 на підставі нової довідки від 25.03.2021 р. № 41567 про грошове забезпечення для перерахунку (нарахування) пенсії, наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 (вих. № 11/41567/973 від 25.03.2021);

2) Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату розміру пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум, ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 25.03.2021 р. № 41567 про грошове забезпечення для перерахунку (нарахування) пенсії (вих. № 11/41567/973 від 25.03.2021).

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 11.06.2021 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не перерахунку та не виплаті ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки № 41567 про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.03.2021 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки від 25.03.2021 № 41567 про грошове забезпечення для нарахування пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області судовий збір в сумі 908,00 грн.

16.12.2024 від позивача до суду надійшла заява, в якій просить:

1. Встановити судовий контроль за виконанням рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11 червня 2021 року, справа № 480/3894/21 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням фактично виплачених сум, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 25.03.2021 р. № 41567 про грошове забезпечення для перерахунку (нарахування) пенсії;

2. Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумський області строк для подання звіту до Сумського окружного адміністративного суду про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду 11 червня 2021 року, справа №480/3894/21;

3. Постановити окрему ухвалу по суті виявлених порушень (невиконання судового рішення) ГУ ПФУ в Сумській області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону та прав позивача аж до накладення штрафу.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 25.12.2024 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задоволено частково. Встановлено судовий контроль за виконанням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.06.2021 по справі №480/3894/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, після набрання ухвалою суду законної сили, подати у 30-денний строк до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення по адміністративній справі № 480/3894/21. У задоволенні іншої частини вимог відмовлено.

23.01.2025 до суду від відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду.

Ухвалою суду від 04.02.2025 відмовлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області у прийнятті звіту про виконання судового рішення від 11.06.2021 у справі №480/3894/21. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.06.2021 у справі №480/3894/21. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області надати суду звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.06.2021 у справі №480/3894/21 протягом 30 днів з дня отримання цієї ухвали суду. Звільнено керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу відповідно до частини 3 статті 382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.06.2021 у справі №480/3894/21. Роз'яснено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області, що звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.06.2021 у справі №480/3894/21 має відповідати вимогам статті 382-2 КАС України, з урахуванням змін, внесених Законом України №4094-IX від 21.11.2024 щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень.

Дана ухвала була надіслана до електронного кабінету відповідача у системі "Електронний суд", документ доставлено 05.02.2025 (а.с. 45).

На виконання ухвали суду від 04.02.2025 року на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області надійшов звіт про виконання судового рішення у справі № 480/3894/21.

Поданий звіт мотивовано тим, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.06.2021 по справі №480/3894/21 у липні 2021 року здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019. Виплату перерахованого розміру пенсії у сумі 12463,28 грн. розпочато починаючи з серпня 2021 року. Сума перерахованих коштів за період з 01.04.2019 по 31.07.2021 нарахована до виплати та становить 156247,91 грн.

Фінансування пенсій, призначених за нормами Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262), у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Отже, виплата доплати до пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262 та обчисленої на виконання судових рішень, проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до пункту 7 розділу II Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за № 897/16913 (у редакції постанови правлінні Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1), видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України від 05.06.2012 № 4901-УІ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», планується в межах коштів Державного бюджету України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

Кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 «Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» і визначаються в межах граничних обсягів видатків державного бюджету України за цією програмою.

Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2024 № 1156 затверджений бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік, що передбачав 500 млн. грн. на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного грошового утримання) за рішеннями суду, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов'язаних з ними виплат, що фінансуються з державного бюджету.

Станом на дату подання звіту забезпечено виплату коштів згідно з рішеннями суду, що набрали законної сили по 19.11.2020 включно.

Таким чином, нараховані кошти на виконання судового рішення від 11.06.2021 у справі № 480/3894/21, будуть виплачені за наявності бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету за рішеннями судів, що набрали законної сили у липні 2021.

На сьогодні бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік не затверджено.

Враховуючи викладене вище, рішення суду головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області виконано в межах покладених зобов'язань та наявного фінансового ресурсу.

Разом зі звітом відповідачем подано клопотання про звільнення керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу в порядку ст.382-3 КАС України, оскільки з метою забезпечення фінансовими ресурсами витрат Пенсійного фонду України у І кварталі 2025 року та відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року № 21-2, наказом Пенсійного фонду України від 30 грудня 2024 року № 172 «Про тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на І квартал 2025 року» затверджено тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на І квартал 2025 року, яким виплат по рішенням судів не передбачено.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши звіт щодо виконання судового рішення та та клопотання про звільнення від сплати штрафу, суд встановив наступне.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 11.06.2021 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки від 25.03.2021 № 41567 про грошове забезпечення для нарахування пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області на виконання рішення суду здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019. Сума перерахованих коштів за період з 01.04.2019 по 31.07.2021 у сумі 156247,91 грн. нарахована до виплати.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, обов'язковість судового рішення, яке набрало законної сили, гарантується Конституцією України та процесуальним законодавством, а невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

19.12.2024 набрав чинності Закон України від 21.11.2024 №4094 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» (далі - Закон №4094), яким статтю 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.

Згідно із пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №4094 справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до частин 1, 2 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини 5 статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин 2 та/або 3 статті 382-2 цього Кодексу.

Так, за обставин цієїх справи, суд враховує, що відповідач виконав рішення суду в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, тому у цій частині звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області є обґрунтованим.

Водночас, суд зауважує, що перерахована пенсія за період з 01.04.2019 по 31.07.2021 у сумі 156247,91 грн. позивачу не виплачена, що не заперечується відповідачем.

Суд звертає увагу відповідача на те, що здійснення нарахування сум пенсії є лише передумовою її виплати, однак не свідчить про повне виконання рішення суду, оскільки рішенням суд зобов'язав не лише провести перерахунок, але й виплатити позивачеві суму пенсії.

Отже, станом на дату розгляду звіту відповідача доказів того, що рішення суду було виконано в повному обсязі та відповідачем вчинено всі дії для його виконання відповідачем не надано. Твердження відповідача щодо того, що виплата суми проведеного нарахування пенсії на виконання рішення суду буде здійснюватися за наявності відповідного фінансування не підтверджує виконання всіх дій відповідачем на виконання рішення суду у цій частині.

Відтак, зважаючи на відсутність в матеріалах справи доказів виплати позивачу суми перерахованої пенсії за період з 01.04.2019 по 31.07.2021, суд дійшов висновку, що рішення суду в повному обсязі не виконано, а отже поданий звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання судового рішення не підлягає прийняттю судом.

Разом з тим, згідно ч. 3 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Згідно ч. 5 ст. 382-3 КАС України суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Так, представник відповідача у клопотанні про звільнення керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу в порядку ст.382-3 КАС України вказує, що з метою забезпечення фінансовими ресурсами витрат Пенсійного фонду України у І кварталі 2025 року та відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року № 21-2, наказом Пенсійного фонду України від 30 грудня 2024 року № 172 «Про тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на І квартал 2025 року» затверджено тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на І квартал 2025 року, яким виплат по рішенням судів не передбачено.

З копії наданого суду Тимчасового розпису доходів і видатків Пенсійного фонду України на І квартал 2025 року, затверджено наказом Пенсійного фонду України від 30 грудня 2024 року № 172, підтверджено, що виплат для забезпечення виконання рішень суду на І квартал 2025 року Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області не закладено.

Таким чином, відповідачем на цей час підтверджено відсутність бюджетних асигнувань для виконання рішення суду у цій справі.

Враховуючи вищевикладене, у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану з 24 лютого 2022 року та оскільки дана справа стосується питання щодо обчислення та перерахунку пенсії, суд на підставі ч.ч. 3, 5 ст. 382-3 КАС України, вважає за необхідне звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу та встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 11.06.2021 у справі № 480/3894/21 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області виплатити позивачу суму перерахованої пенсії за період з 01.04.2019 по 31.07.2021.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання судового рішення від 11.06.2021 у справі № 480/3894/21 - відмовити.

Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про звільнення від сплати штрафу за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.06.2021 у справі № 480/3894/21 - задовольнити.

Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу відповідно до ч. 3 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.06.2021 у справі № 480/3894/21.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 11.06.2021 у справі № 480/3894/21 в частині здійснення виплати ОСОБА_1 суми перерахованої пенсії за період з 01.04.2019 по 31.07.2021 - протягом 90 днів з дня набрання цією ухвалою законної сили.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя О.А. Прилипчук