Ухвала від 14.03.2025 по справі 295/3301/25

Справа №295/3301/25

Категорія 139

2-а/295/117/25

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

14.03.2025 року м. Житомир

Суддя Богунського районного суду м. Житомира Стрілецька О.В.,

вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

ВСТАНОВИВ:

10.03.2025 позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, серії 4 АВ №06478301 від 28.06.2024, про притягнення її до адміністративної відповідальності та накладення стягнення.

В позовній заяві ОСОБА_1 просить поновити строк для звернення з позовом до суду.

Обґрунтовуючи наявність поважних причин, з яких вона пропустила строк звернення до суду, вказує, що в момент вчинення адміністративного правопорушення транспортним засобом керував її чоловік ОСОБА_2 , про винесення постанови вона дізналась із застосунку «Дія», чоловік виїхав за межі України. Вона з двома неповнолітніми дітьми проживає за містом, має дитину з інвалідністю, а тому не мала можливості своєчасно звернутись до суду. Крім того, зауважила, що її чоловік сплатив штраф, визначений постановою від 28.06.2024, проте адміністративне стягнення накладено на неї та рахується, як не сплачене.

Дослідивши позовну заяву та матеріали, додані до неї, суддя дійшла висновку про необхідність залишення її без руху з огляду на таке.

За приписами ч.ч. 1, 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути поданий в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно приписів п. 5 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Відповідно до ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

Позивач оскаржує постанову про притягнення її до адміністративної відповідальності, яка була винесена 28.06.2024, до суду з відповідним позовом вона звернулась 10.03.2025, тобто зі спливом 10-денного строку.

Обґрунтовуючи наявність поважних причин пропуску строку звернення до суду з позовом, ОСОБА_1 зазначає, що строк звернення до суду пропущений у зв'язку з перебуванням чоловіка, який вчинив адміністративне правопорушення, за кордоном, на її утриманні перебуває двоє неповнолітніх дітей, одна з яких є дитиною з інвалідністю, з якими вона проживає за межами міста Житомира.

Разом з тим, позивачкою не конкретизовано, яким чином перебування її чоловіка за межами територіїУкраїни, її проживання за межами міста Житомира та перебування на утриманні неповнолітніх дітей перешкодило їй протягом восьми місяців звернутись з позовом до суду.

Позивач до матеріалів позову не долучила жодного доказу на підтвердження обставин, викладених в позові.

До матеріалів позовної заяви не долучені докази, які підтверджують дату отримання позивачем копії оскаржуваної постанови.

Долучені до позовної заяви копій квитанції не підтверджують сплату штрафу згідно з винесеною 28.06.2024 постановою про адміністративне правопорушення. Долучена квитанція до платіжної інструкції датована 20.06.2024 на суму 680,00 грн, натомість оскаржувана постанова винесена 28.06.2024, тобто за часом пізніше, на суму штрафу в розмірі 340,00 грн. Інша квитанція № 3766244458074837 від 06.07.2024 підтверджує сплату в сумі 174,00 грн. В самих квитанціях не зазначено, що кошти сплачуються на виконання оспорюваної постанови від 28.06.2024.

Крім того, долучені квитанції, а також факт керування транспортним засобом чоловіком позивачки, спростовують її доводи про перебування чоловіка за кордоном.

За змістом процесуального закону поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, яка звертається з позовом, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, що підтверджені належними доказами.

Дослідивши наведені позивачем доводи, якими вона обґрунтовує поважність причин пропуску строку до суду з адміністративним позовом, суд не визнає їх поважними, оскільки позивач не вказала на наявність об'єктивних непереборних обставин, які б не залежали від волевиявлення позивача, які пов'язані з істотними перешкодами, що завадили їй своєчасно звернутися з позовом до суду. Сам по собі факт перебування чоловіка за кордоном та проживання позивача поза межами міста Житомира з неповнолітніми дітьми, на що фактично посилається ОСОБА_1 , не є безумовною підставою для поновлення строку звернення до суду.

Відповідно до ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Нормами пункту 6 статті 161 КАС України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Крім того, всупереч вимогам п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України ОСОБА_1 в позовній заяві не зазначені відомі номери засобів зв'язку вдповідача, його адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

З врахуванням викладеного, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає залишенню без руху, з наданням позивачу 10-денного строку для подання клопотання про поновлення строку звернення до суду, в якому їй слід вказати обставини, які завадили їй оскаржити постанову про накладення на неї адміністративного стягнення у десятиденний строк, як це визначено ст. 286 КАС України, надати докази на їх підтвердження, оскільки підстави, вказані у позовній заяві для поновлення процесуального строку, визнаються судом неповажними та не підтвердженими жодними доказами.

Керуючись ст. ст. 122, 123, 160, 169, 171 КАС України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву - залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків, що не перевищує 10 (десяти) днів з моменту отримання копії ухвали.

Копію ухвали невідкладно направити позивачу. Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання ухвали суду у зазначений строк заява буде повернута зі всіма доданими до неї документами.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя О.В. Стрілецька