Справа № 420/39469/24
13 березня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі ГУ ПФУ в м. Києві), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУ ПФУ в Одеській області), в якому позивач просить суд: - визнати протиправною відмову ГУ ПФУ в Одеській області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії йому - ОСОБА_1 , із врахуванням довідки виданої Військовою частиною № НОМЕР_1 ; - зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії йому - ОСОБА_1 , з урахуванням довідки виданої Військовою частиною № НОМЕР_1 отриману за 11 робочих днів з 16.06.1986 по 26.06.1986, починаючи з 14.10.2024.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію по інвалідності зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зазначив, що 14.10.2024 він звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою щодо зміни надбавки у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням довідки виданої Військовою частиною № НОМЕР_1 .
За принципом екстериторіальності заява розглянула ГУ ПФУ в Одеській області, за результатом чого рішенням від 21.10.2024 №930050860906 відмовлено у задоволенні заяви, оскільки довідка не містить вихідного номеру та дати видачі, також не відповідає встановленій формі.
Позивач вважає прийняте рішення протиправним, оскільки будь-які неточності в документах не можуть бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
При цьому, військова частина № НОМЕР_1 ліквідована, отримати довідку із зазначенням вихідної дати та номеру не можливо.
Отже особи, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобільській АЕС, але з вини організації в складі якої особа виконувала роботу в зоні відчуження, не було збережено первинні документи, які підтверджують період роботи в зоні відчуження, мають право на призначення/перерахунок пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
При цьому на працівника, не можна покладати відповідальність за відсутність на підприємстві в складі якого особа виконувала роботу в зоні відчуження, первинних документів, які підтверджують період роботи в зоні відчуження.
Позивач наголошує, що відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Отже, відсутність вихідного номеру та дати видачі не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986- 1990 роках. Відповідальність за відсутність первинних документів докладається на власника підприємства, а не працівника (пенсіонера).
Позивач просив задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 25.12.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в електронній формі.
Представник ГУ ПФУ подав відзив на позов, у якому просив відмовити в задоволенні позову, зазначивши, що позивач 14.10.2024 звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві і з заявою щодо «Зміна надбавки» у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
За результатом розгляду заяви за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Одеській області прийнято рішення від 21.10.2024 №930050860906 про відмову у задоволенні заяви, у зв'язку з тим, що довідка про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчудження в 1986 році, не містить вихідного номеру та дати видачі, також не відповідає встановленій формі затвердженій додатком 1 до Наказу Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 № 644.
Представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову.
Справа розглянута у письмовому провадженні.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 та згідно з посвідченням серії НОМЕР_3 від 19.04.2012 року являється особою з інвалідністю 2 групи.
Позивач зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 та з 31.01.1994 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві як отримувач пенсії по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
14.10.2024 року позивач звернувся за місцем обліку до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про зміну надбавки згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до якої долучив довідку Військової частини № НОМЕР_1 про отриману ним заробітну плату за 11 робочих днів з 16.06.1986 по 26.06.1986.
За принципом екстериторіальності заяву розглянуто ГУ ПФУ в Одеській області та за результатом розгляду прийнято рішення від 21.10.2024 №930050860906 про відмову в перерахунку пенсії.
В рішенні зазначено, що Наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 за №644 затверджена форма довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, яка видається особам, що виконували роботи но ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, яка приймається для проведення перерахунків цій категорій громадян (додаток 1). Надана до заяви на перерахунок пенсії довідка про заробітну плату грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986 році, не містить вихідного номеру та дати видачі, також не відповідає встановленій формі. Додатково повідомлено, заробітна плата за період червень 1986 року врахована для розрахунку пенсії відповідно ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач, не погоджуючись із відмовою у перерахунку пенсії, звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основним спірним питанням у даній справі є питання умов реалізації позивачем свого право на призначення пенсії.
Відповідно до ч.1 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV) призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно з ч.4 ст.45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991 року (далі Закон №796).
Статтею 10 Закону №796 визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт в зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1, 2 статті 54 Закону №796-XII встановлено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Статтею 57 Закону №796 визначено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону №1058-IV.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань (ч.3 ст.54 Закону №796).
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону №796.
Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Таким чином, розмір пенсії відповідно до Закону №796 ставиться у залежність від заробітної плати, яка фактично отримана працівником у період роботи у зоні відчуження.
Підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача слугувало те, що надана позивачем довідка про заробітну плату, одержану в зоні відчуження, не відповідає за формою та за змістом довідки, що передбачена Наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 за №644.
Згідно з частиною 4 статті 15 Закону №796 видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Відповідно, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Проте таких документів позивачем не надано. До заяви від 14.10.2024 року позивач долучив довідку Військової частини № НОМЕР_1 про отриману ним заробітну плату за 11 робочих днів з 16.06.1986 по 26.06.1986.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 року №644, затверджена форма довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (додаток 1).
Таким чином, звертаючись 14.10.2024 року до територіального органу пенсійного фонду з питанням щодо перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи в зоні відчуження, довідка про заробітну плату про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС має відповідати як і загальним умовам, що передбачені Порядком №22-1 так і відповідати формі довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, що затверджена Наказом Мінсоцполітики від 12.10.2012 року №644.
Однак довідка Військової частини № НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 , на підставі якої позивач має намір здійснити перерахунок пенсії, не відповідає формі та не містить всіх необхідних відомостей, що передбачені Наказом Мінсоцполітики від 12.10.2012 №644, зокрема: найменування населеного пункту зони відчуження; посади; розміру коефіцієнта відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 №207-7.
Також вказана довідка не мітить дати на номеру її видачі.
Суд вважає обґрунтованим висновок ГУ ПФУ в Одеській області, що довідка Військової частини № НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 не містить усіх необхідних відомостей передбачених формою довідки про заробітну плату позивача за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1987 роках, та що вказане унеможливлює її врахування при обчисленні пенсії.
Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість рішення ГУ ПФУ в Одеській області від 21.10.2024 №930050860906 про відмову в перерахунку пенсії позивача.
При цьому суд враховує, що передбачене Конституцією України та Європейською соціальною хартією право особи на соціальний захист, на призначення та отримання пенсії повинно реалізовуватися у спосіб встановлений законодавством.
За приписами ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
ЄСПЛ у своїй практиці зазначав, що у тих випадках, коли особа не відповідає («Беллє, Уерта та Віалят проти Франції», § 5) або перестає відповідати передбаченим у внутрішньому законодавстві юридичним критеріям призначення допомог чи пенсій у тій чи іншій формі, немає втручання у здійсненні нею прав, передбачених статтею 1 Протоколу №1 («Расмуссен проти Польщі», § 71).
З урахуванням викладеного неспроможним є посилання позивача на те, що органами пенсійного фонду протиправно обмежено його право на мирне володіння майном вимогою надати документи, що відповідають вимогам закону, оскільки реалізація права позивача на перерахунок пенсії повинно бути легалізованим.
Конституційний Суд України в рішенні від 23.12.2022 по справі №3-p/2022 зазначив, що позитивні обов'язки держави у сфері соціального захисту полягають, зокрема, у належному внормуванні відносин у цій сфері. Механізм законодавчого регулювання пенсійного забезпечення відповідатиме конституційним приписам у разі, коли він забезпечуватиме ефективне функціонування системи захисту життя, здоров'я й гідності людини та створить легальне підґрунтя для реалізації людиною, яка потребує соціального захисту, її фундаментальних прав і свобод (абз.1-2 п.5.4 мотивувальної частини рішення).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що реалізація права на пенсійне забезпечення осіб має відбуватися у відповідності до чинного законодавства та встановлених процедур, що створює легальне підґрунтя для реалізації людиною, яка потребує соціального захисту, її фундаментальних прав і свобод.
Відповідно до ч. 2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Згідно ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд дійшов висновку, що позивачем не дотримано встановлений порядок звернення за перерахунком пенсії в частині зміни надбавки, у зв'язку з ненадання документу у відповідності до вимог Наказу Мінсоцполітики від 12.10.2012 року №644. Отже відповідач приймаючи оскаржуване рішення про відмову в перерахунку пенсії, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 241-246 КАС України, суд, -
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили у порядку ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст. 295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва
.