Рішення від 12.03.2025 по справі 340/768/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/768/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Притули К.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Києва) про визнання дій протиправними та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Коломієць Інни Миколаївни про закінченню виконавчого провадження без виконання рішення суду та ухваленню постанови про закінчення виконавчого провадження від 29 січня 2024 року ВП№76792173;

- скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Коломієць Інни Миколаївни про закінченню виконавчого провадження без виконання рішення суду та ухваленню постанови про закінчення виконавчого провадження від 29 січня 2024 року ВП№76792173.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що державним виконавцем не здійснено перевірку виконання судового рішення, він виніс протиправну постанову про закінчення виконавчого провадження. Вважає, що сформована Департаментом з питань виконання кримінальних покарань довідка сформована не так, як визначено рішенням суду.

Ухвалою суду від 03 березня 2025 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 10 березня 2025 року.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву. Вказує, що листом Департамент з питань виконання кримінальних покарань повідомили, що рішення суду виконано в повному обсязі а саме: підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку про грошове забезпечення. 29.01.2025 державним виконавцем керуючись вимогами п.9 ст.39, 40 Закону України «Про виконавче провадження» винесена постанова про закінчення виконавчого провадження, оригінал виконавчого документа направлено до суду, копії сторонам виконавчого провадження до відома. Вважає, що відповідне рішення суду виконане у повному обсязі.

Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Фіксування судового засідання відповідно до ст. 229 КАС України не здійснювалося, та керуючись приписами п. 10 ч. 1 ст. 4 та ч. 9 ст. 205 КАС України судом вирішено здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріли справи, суд встановив наступне.

До відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надійшов виконавчий лист Кіровоградський окружного адміністративного суду № 340/711/24 від 31.10.2024, згідно якого постановлено: Зобов'язати Департамент з питань виконання кримінальних покарань оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01 січня 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

16.12.2024 державним виконавцем у відповідності до Вимог Закону України «Про виконавче провадження» винесено відповідну постанову про відкриття виконавчого провадження № 76792173, копії якої направлено сторонам виконавчого провадження до відома та до виконання де зазначено, що боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів повідомити державного виконавця про його виконання.

Листом Департамент з питань виконання кримінальних покарань повідомили, що рішення суду виконано в повному обсязі а саме: підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку про грошове забезпечення.

29.01.2025 державним виконавцем керуючись вимогами п.9 ст.39, 40 Закону України «Про виконавче провадження» винесена постанова про закінчення виконавчого провадження, (а.с.11).

Позивачка не погоджуючись із такими діями, звернулась до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

За приписами статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII (далі Закон №1404-VIII), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до частини першої статті 18 Закону №1404-VIII, виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

За приписами пунктів 1-5 частини другої статті 18 Закону №1404-VIII, виконавець зобов'язаний:

1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом;

2) надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження;

3) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання;

4) заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом;

5) роз'яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов'язки.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону №1404-VIII, заходами примусового виконання рішень є: 1) звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об'єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами; 2) звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника; 3) вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні; 4) заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов'язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем; 5) інші заходи примусового характеру, передбачені цим Законом.

За правилами пункту 1 частини першої статті 26 Закону №1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Відповідно до частини шостої статті 26 Закону №1404-VIII, за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).

Приписами статті 63 Закону №1404-VIII визначено порядок виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

Так, відповідно до частини першої статті 63 Закону №1404-VIII, за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

Статтею 75 Закону №1404-VIII визначено відповідальність за невиконання рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії, та рішення про поновлення на роботі.

За приписами пункту 9 частини першої статті 39 Закону №1404-VIII, виконавче провадження підлягає закінченню у разі: фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Отже, прийняттю державним виконавцем постанови про закінчення виконавчого провадження мають передувати певні дії відносно боржника, послідовність яких визначена Законом №1404-VIII і лише після здійснення всіх необхідних заходів, спрямованих на примусове виконання рішення суду, державний виконавець має можливість винести постанову про закінчення виконавчого провадження.

Державний виконавець закінчує виконавче провадження у випадку наявності доказів фактичного виконання судового рішення у повному обсязі відповідно до приписів виконавчого документа.

Так, відповідно до виконавчого листа, виданого Кіровоградським окружним адміністративним судом по справі № 340/711/24, було зобов'язано Департамент з питань виконання кримінальних покарань оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01 січня 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто, судовим рішенням зобов'язального характеру, за яким виданий виконавчий лист, зобов'язано боржника підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нову довідку про розміри грошового забезпечення позивача, станом на 01.01.2023.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання судового рішення, боржником видано 17 липня 2024 року довідку №9/3-2340 про розмір грошового забезпечення позивача.

Тобто, судове рішення від 28 червня 2024 року справі №340/711/24 виконане боржником, тобто боржник у виконавчому провадженні ВП №76922173 виконав рішення суду у справі у повному обсязі, а тому державний виконавець, приймаючи оскаржувану постанову, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені чинним законодавством.

Суд звертає увагу на те, що державному виконавцю, як посадовій особі, що здійснює примусове виконання рішень, не властиві функції з тлумачення змісту та визначення правомірності тих чи інших довідок, а незгода позивача зі змістом довідки, виданої боржником за результатами виконання рішення суду по справі №340/711/24, не свідчить про невиконання боржником рішення суду.

Так, державний виконавець не наділений повноваженнями щодо перевірки правомірності визначення розміру включених до зазначеної довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 її складових та алгоритму їх обчислення. До повноважень відповідача належить перевірка самого факту виконання судового акта.

Крім того, позивач не позбавлений права на звернення до суду із позовною заявою, щодо правильності зазначення складових грошового забезпечення довідки, виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції 17 липня 2024 року.

За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем доведено правомірність оскаржуваної постанови в порядку статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати в цьому випадку стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Києва) (вул. Євгена Сверстюка, 15,,м. Київ,02002, ЄДРПОУ 43315602) про визнання дій протиправними та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення .

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду К.М. ПРИТУЛА