Справа №760/18361/24 1-кс/760/7903/24
12 серпня 2024 року м. Київ
Слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , із участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду клопотання Старший слідчий в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області майор юстиції ОСОБА_3 , погодженого прокурором Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю в кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022112320000424 від 23 березня 2022 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 437 КК України, -
Слідчий звернувся до суду з клопотанням, яке погоджене з прокурором, в порядку статті 40 КПК України про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні НОМЕР_1 окремої гірсько-штурмової бригади « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (в/ч НОМЕР_2 ).
Вказане клопотання обґрунтоване тим, що в провадженні слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_4 знаходиться кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022112320000424 від 23 березня 2022 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 437 Кримінального кодексу України.
Під час досудового розслідування встановлено, що 24.02.2022 року приблизно о 04:00 год. військові формування РФ, здійснюючи широкомасштабне військове вторгнення на територію України, шляхом ведення агресивної війни застосували ракетно-бомбові та артилерійські удари, стрілецьку та іншу зброю, що призвело до масової загибелі, поранення та поневолення мирних мешканців, знищення та пошкодження великої кількості об'єктів цивільної інфраструктури, які не є військовими цілями, заподіяння значної шкоди екології та безпеці на території Бучанського району Київської області в межах Бучанської, Ірпінської, Гостомельської, Коцюбинської, Бородянської, Немішаївської та Пісківської територіальних громад, а також на території усієї Київської області.
Встановлено, що 24.02.2022 о 05 год. 00 хв. президент російської федерації оголосив про своє рішення розпочати спцеіальну військову операцію проти Україні. У подальшому цього ж дня зс рф, які діяли за наказом керівництва рф і зс рф, віроломно здійснено пуски крилатих та балістичних ракет по аеродромах, військовим штабах та складах Збройних Сил України, а також підрозділами ЗС та інших військових формувань рф здійснено широкомасштабне вторгнення на територію суверенної держави Україна
У період з 05 год. 00 хв. 24.02.2022 і до цього часу підрозділи ЗС та інших військових формувань рф здійснюють спроби окупації українських міст, які супроводжуються бойовим застосуванням авіації, артилерії, ракетних військ, броньованого озброєння тощо. При цьому вогневі удари здійснюються по об'єктам, які захищені нормами міжнародного гуманітарного права. Зазначені дії призвели до тяжких наслідків а саме: загибелі людей, у тому числі дітей, отримання тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення цивільної та критичної інфраструктури.
У свою чергу, вищі командири зс рф, будучи представниками влади, тобто особами, які уповноважені вирішувати питання воєнного планування і управління щодо застосування підпорядкованих їм військових частин та підлеглих військовослужбовців, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з іншими представниками влади та зс рф, зокрема з начальником генерального штабу збройних сил російської федерації ОСОБА_5 , міністром оборони російської федерації ОСОБА_6 , директором служби зовнішньої розвідки російської федерації ОСОБА_7 , головою ради федерації федеральних зборів російської федерації ОСОБА_8 та іншими посадовими і службовими особами, усвідомлюючи явну злочинність власних дій та передбачаючи можливість настання тяжких наслідків, у тому числі загибелі людей, зокрема й цивільного населення, розуміючи, що вони порушують встановлені ст.ст. 1-3, 68 Конституції України державний устрій та порядок, посягає на суверенітет та територіальну цілісність України, з метою зміни меж її території та розширення впливу рф, з мотивів перешкоджання Євроінтеграційному курсу розвитку України, відновлення контролю рф над політичними та економічними процесами в Україні, всупереч вимогам пунктів 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року, порушив принципи Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 1 серпня 1975 року та вимог частини 4 статті 2 Статуту ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та Декларації ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV), від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), ст. 1-3, 68 Конституції України, перебуваючи у період з 24 лютого 2022 року та щонайменше до 31 березня 2022 року на території Гомельської області республіки білорусь та Київської області України віддавали накази і розпорядження на підготовку та здійснення широкомасштабного вторгнення підпорядкованих їм підрозділів зс рф, спільно з іншими військовими формуваннями рф, на територію України з метою її окупації, захоплення цими підрозділами м. Києва із бойовим застосуванням штатної зброї та озброєння, а також контролювали виконання наказів, розпоряджень тощо.
Після вторгнення підрозділів зс рф та інших військових формувань на територію України та захоплення ними ряду населених пунктів Київської області, діючи з тими же мотивами та метою командування зазначених підрозділів вирішувало питання воєнного планування і управління щодо застосування підпорядкованих підрозділів шляхом віддання їм наказів та розпоряджень щодо продовження ведення бойових дій, направлених на захоплення м. Київ та контролювало їх виконання.
Вторгнення зс рф на територію України супроводжувалось у подальшому окупацією українських міст, бойовим застосуванням авіації, артилерії та ракетних військ, а також броньованого озброєння тощо. При цьому вогневі удари здійснювались по об'єктам, які захищені нормами міжнародного гуманітарного права. Зазначені дії призвели до тяжких наслідків а саме: загибелі людей, у тому числі дітей, отримання тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна цивільної та критичної інфраструктури.
На цей час у кримінальному провадженні виникла необхідність з'ясувати наступні обставини: планування, підготовка, розв'язування та ведення війни проти України, керівні документи рф, якими регламентовано діяльність східного військового округу та центрального військового округу зс рф під час виконання покладених на них завдань; керівні документи рф, якими передбачені повноваження і функціональні обов'язки командувачів військами згаданих військових округів зс рф; підрозділи зс рф та інших військових формувань рф, які передані у підпорядкування для здійснення 24.02.2022 широкомасштабного збройного вторгнення рф на територію України в частині Київської області та забезпечення подальшого ведення війни проти України, їх штатні розклади та озброєння; керівний склад зазначених підрозділів та командири якім в обов'язки безпосередньо було покладено планування, підготовку, розв'язування та ведення агресивної війни проти України, завдання, які покладалися на зазначених командирів та підпорядковані їм підрозділи зс рф та інших військових формувань рф по забезпеченню здійснення 24.02.2022 широкомасштабного збройного вторгнення зс рф та інших військових формувань рф на територію України в частині Київської області та подальшого ведення рф агресивної війни проти України; періоди та населені пукти Київської області, у яких визначені підрозділи зс рф і інших військових формувань рф забезпечували ведення агресивної війни проти України, а також інші питання, пов'язані з веденням агресивної війни проти України.
Згідно відповіді оперативного підрозділу УКР ІНФОРМАЦІЯ_4, у період лютого-березня 2022 року оборону Київської області здійснювали підрозділи ЗСУ, а саме: в/ч НОМЕР_3 , в/ч НОМЕР_4 , в/ч НОМЕР_2 та інші.
03.04.2024 у вказаному кримінальному провадженні винесено постанову про призначення комплексної, кімісійної судової військової та вибухотехнічної експертизи та скеровано її до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
У зв'язку із встановленням обставин у кримінальному провадженні та з метою проведення повного та всебічного розслідування провадження, в органа досудового розслідування виникла необхідність у наданні тимчасового доступу до оригіналів речей та документів, що становлять охоронювану законом таємницю, які перебувають у володінні НОМЕР_1 окремої гірсько-штурмової бригади « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (в/ч НОМЕР_2 ), та містять відомості щодо оборони Київської області у період лютого-березня 2022 року, а саме: журнал бойових дій, журнал обліку розвідувальної інформації, розвідувальне зведення (донесення), позатермінове розвідувальне донесення, формуляри об'єктів, карта розвідувальних цілей, карта угрупування та імовірного характеру дій противника, робоча карта начальника розвідки, бойовий та чисельний склад противника, донесення щодо захоплення (опитування) полонених, звіт (донесення) про результати використання безпілотних літальних апаратів, доповідь про захоплення полонених, документів та матеріальних носіїв розвідувальної інформації, зразків озброєння і військової техніки противника, тощо, за період з 24 лютого 2022 року по 02 квітня 2022 року, з можливістю вилучення належним чином завірених копій, які мають істотне значення для даного досудового розслідування.
В судове засідання слідчий ОСОБА_3 не з'явився, 12 серпня 2024 року надіслав заяву, в якій підтримав доводи, викладені в клопотанні та просив розглядати клопотання у його відсутності. Тому, відповідно до вимог статті 163 КПК України слідчий суддя ухвалив проводити судовий розгляд у його відсутності.
Крім того, слідчий просив розглянути подане клопотання про надання тимчасового доступу до зазначених речей та документів без виклику представників особи, у володінні якої вони знаходяться, оскільки існує реальна загроза зміни або знищення документів.
Слідчий суддя на підставі частини 2 статті 163 КПК України вважає за можливе провести розгляд даного клопотання без виклику представників особи, у володінні якої вони знаходяться, за наведених слідчим підстав.
Згідно частини 4 статті 107 КПК України фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів кримінального провадження, не здійснювалось, у зв'язку з неприбуттям у судове засідання осіб, які беруть участь у судовому провадженні.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частини 1 статті 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5 частини 2 статті 131 КПК України передбачений такий вид заходів забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до частини 3 статті 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Частиною 4 статті 132 КПК України передбачено, що для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до частиною 1 статті 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно частини 1 статті 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися дослідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Частиною 5 та 6 статті 163 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою та не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до частини 2 статті 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Враховуючи зазначене, слідчий суддя приходить до висновку, що у клопотанні наведенні достатні підстави вважати, що інформація щодо оборони Київської області у період лютого-березня 2022 року, перебуває у володінні НОМЕР_1 окремої гірсько-штурмової бригади « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (в/ч НОМЕР_2 ), та має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, може бути використана як доказ, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів неможливо.
На підставі викладеного, керуючись статтями 131, 132, 159, 160, 163-166, 309, 370-373, 376, 395 КПК України,-
Клопотання - задовольнити.
Надати слідчим в ОВС СУ ІНФОРМАЦІЯ_4 майору юстиції ОСОБА_3 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні НОМЕР_1 окремої гірсько-штурмової бригади « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (в/ч НОМЕР_2 ), та містять відомості щодо оборони Київської області у період лютого-березня 2022 року, за період з 24 лютого 2022 року по 02 квітня 2022 року, з можливістю вилучення належним чином завірених копій, у випадку, якщо інформація, відомості та документи охороняються та доступ до неї обмежується Законом України «Про державну таємницю» та Зводом відомостей, що становлять державну таємницю - при наявності відповідної форми доступу, а саме:
- журнал бойових дій, журнал обліку розвідувальної інформації, розвідувальне зведення (донесення), позатермінове розвідувальне донесення, формуляри об'єктів, карта розвідувальних цілей, карта угрупування та імовірного характеру дій противника, робоча карта начальника розвідки, бойовий та чисельний склад противника, донесення щодо захоплення (опитування) полонених, звіт (донесення) про результати використання безпілотних літальних апаратів, доповідь про захоплення полонених, документів та матеріальних носіїв розвідувальної інформації, зразків озброєння і військової техніки противника.
Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.
Ухвала слідчого судді про доступ до речей і документів підлягає обов'язковому виконанню.
У випадку невиконання ухвали слідчого судді слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1