Справа № 524/4868/22 Номер провадження 22-ц/814/118/25Головуючий у 1-й інстанції Андрієць Д. Д. Доповідач ап. інст. Бутенко С. Б.
03 березня 2025 року м. Полтава
Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:
Головуючого судді Бутенко С. Б.
Суддів Обідіної О. І., Дряниці Ю. В.
за участю секретаря: Ракович Д. Г.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві в режимі відеоконференції цивільну справу за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 - адвоката Кремінець Миколи Миколайовича
на рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 01 лютого 2024 року та додаткове рішення цього суду від 06 лютого 2024 року у складі судді Андрієць Д. Д.
у цивільній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлорембудсервіс» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані послуги з управління багатоквартирним будинком,
У серпні 2022 року представник ТОВ «Житлорембудсервіс» звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані послуги з управління багатоквартирним будинком.
Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 є власником вбудованої перукарні з влаштуванням прибудови, об'єкт житлової нерухомості, що знаходиться в багатоквартирному будинку АДРЕСА_1 .
Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради було прийнято рішення № 839 від 13.07.2018 «Про призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Кременчуці», яким призначено ТОВ «Житлорембудсервіс» управителем групи багатоквартирних будинків, та в подальшому 18.07.2018 укладено договір № 1/243 з управління багатоквартирним будинком, на підставі якого ТОВ «Житлорембудсервіс» прийняло в управління будинок АДРЕСА_1 .
Відповідач, у порушення вимог законодавства та умов договору, відмовляється приймати участь в утриманні спільного майна, оплачувати рахунки за отримані послуги управління багатоквартирним будинком та приймати участь спільно з усіма співвласниками, в результаті чого виникла заборгованість.
23 березня 2022 року Автозаводським районним судом м. Кременчука Полтавської області видано судовий наказ № 524/1589/22 за заявою ТОВ «Житлорембудсервіс» про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за надані послуги з управління багатоквартирним будинком за період з 19.02.2019 по 28.02.2022 у розмірі 47 612,17 грн, інфляційні збитки в розмірі 5 555,83 грн, нараховану суму 3% річних від простроченої суми в розмірі 2 014,94 грн та судовий збір в розмірі 248,10 грн.
Ухвалою Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 02 серпня 2022 року за заявою ОСОБА_1 вказаний судовий наказ було скасовано та роз'яснено ТОВ «Житлорембудсервіс» право звернутися до суду з тими самими вимогами в порядку позовного провадження.
Посилаючись на викладене та з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 18.10.2023, остаточно просив суд стягнути з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Житлорембудсервіс» заборгованість за отримані послуги з управління багатоквартирним будинком за період з 19.02.2019 по 31.10.2023 включно у розмірі 74 455,27 грн та нараховану суму встановленого індексу інфляції за період з 19.02.2019 по 23.02.2022 включно у розмірі 6 377,89 грн, 3% річних від простроченої суми за період з 19.02.2019 по 23.02.2022 включно у розмірі 2 104,11 грн, а також сплачений судовий збір у розмірі 2 729,10 грн.
Рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 01 лютого 2024 року позов ТОВ «Житлорембудсервіс» задоволено.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Житлорембудсервіс» заборгованість за надані послуги з управління багатоквартирним будинком в сумі 74 455,27 грн та судові витрати в сумі 2 481 грн
Повернуто ТОВ «Житлорембудсервіс» судовий збір в сумі 248,10 грн, який внесений відповідно до платіжного доручення № 3181 від 23.02.2022, оригінал якого зберігається в матеріалах справи № 524/1589/22.
Додатковим рішенням цього суду від 06 лютого 2024 року стягнуто з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Житлорембудсервіс» 3% річних в сумі 2 104,11 грн та індекс інфляції в сумі 6 377,89 грн.
Судові рішення мотивовано тим, що позивач ТОВ «Житлорембудсервіс» на підставі договору надає житлово-комунальні послуги з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 , проте відповідач ОСОБА_1 свої зобов'язання з оплати наданих послуг належним чином не виконує, що призвело до утворення заборгованості, яка підлягає стягненню на користь позивача з урахуванням індексу інфляції та 3% річних в порядку статті 625 ЦК України.
Не погодившись з вказаними рішеннями, представник ОСОБА_1 - адвокат Кремінець М. М. подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення і додаткове рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову ТОВ «Житлорембудсервіс» відмовити в повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що Кременчуцька міська рада й досі не передала позивачу земельну ділянку, на якій розташований будинок АДРЕСА_2 та суміжну земельну ділянку, а тому відповідачу нараховується орендна плата за користування земельною ділянкою, на якій розташована прибудова. Крім того, вона не використовує мережі електропостачання, водопостачання та водовідведення будинку АДРЕСА_2 , оскільки нею оформлені прямі договори з відповідними організаціями.
Вказує на відсутність заборгованості по оплаті послуг з управління багатоквартирним будинком, оскільки до січня 2023 року позивачем видавалися рахунки та відповідні акти виконаних робіт за надані послуги на ім'я ОСОБА_2 , які ним сплачено. При цьому жодної вимоги про сплату заборгованості від позивача на ім'я ОСОБА_1 не надходило та жодних рахунків по оплаті послуг до лютого 2023 року не надавалось.
Таким чином, ставиться під сумнів розрахунок заборгованості станом на 22.02.2022, так як у відповідача відсутні будь-які договірні зобов'язання про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.
Зазначає, що на сьогоднішній день у позивача відсутня необхідна для прийняття багатоквартирного будинку в управління документація, передбачена Правилами надання послуги з управління багатоквартирним будинком, що унеможливлює встановлення приналежності прибудови, яка належить відповідачу на праві приватної власності до загального ансамблю багатоквартирного будинку, а тому у позивача відсутні правові підстави для стягнення заборгованості по вказаному об'єкту.
У відзиві на апеляційну скаргу представник ТОВ «Житлорембудсервіс» просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення та додаткове рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Колегія суддів апеляційного суду, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення апелянта, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, дійшла висновку про залишення без задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
За правилами частини третьої статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Частинами першою, другою, четвертою статті 367 ЦПК України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 374, статті 375 ЦПК України, за результатами розгляду апеляційної скарги суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
По справі встановлено, що 18 липня 2018 року між ТОВ «Житлорембудсервіс» та співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_3 в особі міського голови ОСОБА_3 , укладено договір № 1/243 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, відповідно до пунктів 1, 2 якого управитель зобов'язався надавати співвласникам послуги з управління багатоквартирним будинком, а співвласники зобов'язалися оплачувати Управителю послуги з управління. Послуга з управління включає утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема: прибирання прилеглої території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем, управління ліфтів, тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку (а. с. 6-8).
Згідно пункту 3 Договору послуга з управління надається відповідно до Переліку складових послуги з управління багатоквартирним будинком та періодичність їх надання згідно з Додатком № 1 до договору, ціна складових послуги визначена в Додатку № 2 до договору, які є його невід'ємною частиною. Для квартир та нежитлових приміщень першого поверху ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлена у меншому розмірі - 3,61 грн за 1 кв. м (а. с. 9, 9 зворот).
Додатковою угодою № 1 від 31.03.2021 до договору № 1/243/ від 18.07.2018 сторони внесли зміни в пункт 9 діючого договору та затвердили Додаток № 2 до договору «Ціна складових послуги з управління багатоквартирним будинком (кошторис витрат)», де ціна послуги з управління для квартир та нежитлових приміщень першого поверх становить 4,42 грн (а. с. 10, 10 зворот).
Як вбачається з Інформації про об'єкт нерухомого майна № 18992353104 на підставі договору дарування, серія та номер: ННТ 369615, реєстровий № 155, виданий 19.02.2016 приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу Бугайовою Л. М., ОСОБА_1 на праві приватної власності належить вбудована перукарня з влаштуванням прибудови А, загальною площею 339,7 кв. м, що знаходиться в будинку АДРЕСА_1 (а. с. 36).
Згідно розрахунку суми боргу станом на 17.10.2022 заборгованість ОСОБА_1 по договору № 1/243 від 18.07.2018 за послуги з управління багатоквартирного будинку складає 74 455,27 грн (а. с. 118).
За неналежне виконання договірних зобов'язань на дану суму заборгованості на підставі статті 625 ЦК України позивачем нараховано індекс інфляції за період з 19.02.2019 по 23.02.2022 включно у розмірі 6377,89 грн та 3% річних від простроченої суми у розмірі 2104,11 грн (а. с. 31).
23 березня 2022 року Автозаводським районним судом м. Кременчука Полтавської області було видано судовий наказ № 524/1589/22 за заявою ТОВ «Житлорембудсервіс» про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за надані послуги з управління багатоквартирним будинком за період з 19.02.2019 по 28.02.2022 у розмірі 47 612,17 грн, інфляційні збитки в розмірі 5 555,83 грн, нараховану суму 3% річних від простроченої суми в розмірі 2 014,94 грн та судовий збір в розмірі 248,10 грн (а. с. 32)..
Ухвалою Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 02 серпня 2022 року за заявою ОСОБА_1 вказаний судовий наказ скасовано та роз'яснено ТОВ «Житлорембудсервіс» право звернутися до суду з тими самими вимогами в порядку позовного провадження (а. с. 35).
Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що між сторонами існують договірні зобов'язання, які не виконуються відповідачем належним чином, при цьому матеріали справи не містять доказів того, що відповідач не користується послугами ТОВ «Житлорембудсервіс» чи зверталась до ТОВ «Житлорембудсервіс» з приводу неналежного виконання останнім обов'язків з управління багатоквартирним будинком, та має оплатити надані послуги .
Колегія суддів апеляційного суду з висновками суду першої інстанції повністю погоджується та не вбачає підстав для скасування оскаржуваних судових рішень.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII, що діяв на час виникнення спірних правовідносин, (далі - Закон № 2189-VIII) житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг (пункт 5); послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб'єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору (пункт 12).
Згідно з пунктами 1 та 2 частини першої статті 5 цього Закону до житлово-комунальних послуг належать, зокрема, житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком, яка включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку; а також комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Згідно пункту 5 частини другої статті 7 зазначеного Закону індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідно до статті 12 Закону № 2189-VIII надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону.
Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).
Відповідно до пунктів 1, 2 та 3 частини першої статті 7 Закону України від 14 травня 2015 року № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (далі - Закон № 417-VIII) співвласники зобов'язані забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; виконувати рішення зборів співвласників.
Згідно з частиною першою статті 9 Закону № 417-VIII управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).
У статті 11 цього Закону визначено, що управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором (частина перша).
Відповідно до пункту 5 статті 13 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 417-VIII у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом (з 01.07.2015) співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У такому разі ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається за результатами конкурсу, який проводиться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, а договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя.
У справі, що переглядається апеляційним судом, встановлено, що договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком № 1/243 від 18.07.2018 та додаткова угода № 1 до нього від 31.03.2021 укладені з позивачем, як управителем, від імені співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_3 міським головою, як уповноваженою особою виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, що відповідає вимогам Законів України «Про місцеве самоврядування в України», «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 04.06.2018 № 654 «Про затвердження конкурсної документації для проведення конкурсу з призначення управителів багатоквартирний будинків у місті Кременчуці» та від 13.07.2018 № 839 «Про призначення управителів багатоквартирний будинків у місті Кременчуці».
Доводи апеляційної скарги представника відповідача щодо відсутності у позивача відповідної технічної документації та акту приймання-передачі такої документації не свідчать про недійсність вказаного договору з управління будинком з огляду на презумпцію правомірності правочину (стаття 204 ЦК України) та його обов'язковість для виконання сторонами, встановлену статтею 629 ЦК України, не спростовує.
Отже, договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 , що укладений на виконання вимог Закону № 417-VIII, є обов'язковим для виконання співвласниками будинку, у тому числі й відповідачем ОСОБА_1 .
Частиною другою статті 382 ЦК України встановлено, що усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, правові, організаційні та економічні відносини, пов'язані з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління визначає Закон України від 14 травня 2015 року № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», предметом регулювання якого є відносини, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов'язків власників квартир та нежитлових приміщень як співвласників багатоквартирного будинку.
Згідно з визначенням термінів, що наведено у частині першій статті 1 цього Закону: багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об'єктами нерухомого майна (пункт 1); співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку (пункт 5); спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія (пункт 6); допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення, пункт 2).
Відповідач є власником нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку, тому є співвласником всього спільного майна багатоквартирного будинку.
Та обставина, що належне відповідачу нежитлове приміщення є ізольованим від багатоквартирного будинку та розташоване на окремій земельній ділянці не виключає наявність у відповідача статусу співвласника багатоквартирного будинку, що породжує виникнення відповідних прав та обов'язків з утримання спільного майна.
Укладення відповідачем договорів про постачання електричної енергії, водопостачання та водовідведення, не може бути підставою для відмови у позові, оскільки ці договори стосуються комунальних послуг, а предметом спору у цій справі є послуги з управління багатоквартирним будинком, що є житловою послугою, яка надається позивачем.
Належне відповідачу нежитлове приміщення знаходиться на першому поверсі багатоквартирного будинку та поєднане з будинком інженерними мережами, протилежного відповідачем по справі не доведено, тому доводи апеляційної скарги що ОСОБА_1 , уклавши окремі договори на постачання комунальних послуг не використовує мережі електропостачання, водопостачання та водовідведення будинку АДРЕСА_2 , є безпідставними.
Згідно з частиною другою статті 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за рішенням зборів співвласників (загальних зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку) і згодою управителя та зазначається у договорі з управителем.
Ціна послуг, порядок оплати послуг є істотними умовами договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (частина четверта статті 11 Закону № 417-VIII).
Частина друга статті 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» також визначає, що ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, та включає: 1) витрати на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, крім витрат на обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги, у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем; 2) винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.
Кошторис витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території є невід'ємною частиною договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.
По справі встановлено, що Договір № 1/243 від 18.07.2018 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком та додаткова угода № 1 від 31.03.2021 містять перелік складових послуги з управління та періодичності їх надання, та ціну відповідних складових послуги з управління будинком (кошторис витрат), що відповідає рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області щодо цін на послуги з управління багатоквартирним будинком у спірний період.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 2189-VIII споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
У договорі про надання послуги з управління багатоквартирних будинком № 1/243 встановлено, що кожен із співвласників будинку зобов'язаний оплачувати управителеві надані послуги з управління в порядку, за ціною та у строки, встановлені цим договором, а саме: для нежитлових приміщень, що не мають окремі виходи безпосередньо на сходові клітки з 01.08.2018 - 3,61 грн на місяць за 1 кв. м загальної площі, з 01.04.2021 - 4, 42 грн на місяць за 1 кв. м загальної площі. Плата нараховується управителем та вноситься кожним співвласником не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим.
Доводи апеляційної скарги, що позивачем не надсилались рахунки на оплату та відповідні акти виконаних робіт відхиляються апеляційним судом, як безпідставні, оскільки за своєю правовою природою рахунок на оплату товару не є первинним документом, а є документом, який містить тільки платіжні реквізити, на які потрібно перераховувати грошові кошти як оплату за надані послуги, тобто, носить інформаційний характер. Ненадання рахунку не є відкладальною умовою у розумінні приписів статті 212 ЦК України та не є простроченням кредитора у розумінні статті 613 ЦК України, а тому не звільняє відповідача від обов'язку оплатити товар.
Оскільки відповідач не довела факту ненадання послуг з утримання багатоквартирного будинку позивачем, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про стягнення заборгованості з урахуванням вимог статті 625 ЦК України щодо відповідальності боржника за прострочення виконання грошового зобов'язання.
Рішення суду першої інстанції ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування з наведених в апеляційній скарзі мотивів колегією суддів апеляційного суду не вбачається.
Керуючись статтями 367, 374, 375, 382, 383, 384 ЦПК України, апеляційний суд
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Кремінець Миколи Миколайовича - залишити без задоволення.
Рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 01 лютого 2024 року та додаткове рішення цього суду від 06 лютого 2024 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя С. Б. Бутенко
Судді О. І. Обідіна
Ю. В. Дряниця