Справа № 359/2596/25
Провадження № 1-кс/359/543/2025
Іменем України
06 березня 2025 року слідчий суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні без технічної фіксації в приміщенні суду клопотання слідчого Слідчого відділу Бориспільського РУП ГУНП в Київській області ст. лейтенант поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів з можливістю їх вилучення у кримінальному провадженні № 42023112330000302 від 24 липня 2023 року за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, -
06 березня 2025 року слідчий у кримінальному провадженні - слідчий Слідчого відділення Бориспільського РУП ГУНП в Київській області лейтенант поліції ОСОБА_4 , звернулася до суду з указаним клопотанням та обґрунтовує його тим, що у провадженні слідчого відділу Бориспільського РУП ГУ НП в Київській області перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023112330000302 від 24 липня 2023 року за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 та комунальних підприємств ВМР здійснили розтрату бюджетних коштів шляхом зловживання своїм службовим становищем.
Встановлено, рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17 березня 2022 року за № 19/1 «Про погодження кандидата на посаду командира « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_5 , було затверджено на посаду керівника ДФМТГ №1.
Водночас, відповідно ч. 4, ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» «...сільський, селищний, міський голова не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструктор-ської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю».
Із змісту цієї законодавчої норми випливає, що Вишгородський міський Голова ОСОБА_5 , не міг бути призначений на посаду керівника ІНФОРМАЦІЯ_3 , при цьому варто зазначити, що вказана посадова особа набув право одноосібно, як керівник добровольчого формування розпоряджатися коштами міського бюджету в розмірі 46 000 000 грн., оскільки відповідно до норм чинного законодавства, саме керівник добровольчого формування має повноваження заявки до міської ради на витрачення коштів фінансування підтримки діяльності добровольчих формувань, а отже виникає конфлікт інтересів, який на мою думку призвів до значних, незаконних витрат коштів, у розмірі 46 000 000 грн., оскільки на вказану суму за поданням міського Голови ОСОБА_5 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , були здійснені витрати на предмети, які жодного відношення до програми підтримки добровольчих формувань не мають.
Так, станом на 01 липня 2023 року, з бюджету ВМР 273 членам ДФМТГ було виплачено матеріальної допомоги в розмірі 6000 грн., на загальну суму 1 млн., 638 тисяч гривень, в той час, як реальна кількість членів формування сягає орієнтовно лише 60 осіб.
Із змісту цієї законодавчої норми випливає, що Вишгородський міський Голова ОСОБА_5 , не міг бути призначений на посаду керівника ІНФОРМАЦІЯ_3 , при цьому варто зазначити, що вказана посадова особа набув право одноосібно, як керівник добровольчого формування розпоряджатися коштами міського бюджету в розмірі 46 000 000 грн., оскільки відповідно до норм чинного законодавства, саме керівник добровольчого формування має повноваження заявки до міської ради на витрачення коштів фінансування підтримки діяльності добровольчих формувань, а отже виникає конфлікт інтересів, який призвів до значних, незаконних витрат коштів, у розмірі 46 000 000 грн.
З метою встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення та передумов які їм сприяли виникла необхідність у тимчасовому доступі до даних документів, з можливістю їх вилучення.
Враховуючи вище вказане, з метою встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення(злочину), встановлення осіб, причетних до його вчинення, органу досудового розслідування необхідно застосувати захід забезпечення кримінального провадження, а саме здійснити тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , з можливістю вилучити завірених копій документів з подальшим їх вилученням (здійснити виїмку).
Виїмці підлягають завірені копії документів, а саме:
- протокол зборів ініціативної групи про утворення добровольчого формування територіальної громади №1;
- протокол зборів ініціативної групи про утворення добровольчого формування територіальної громади №2;
- всі рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 «Про погодження кандидата на посаду командира « ІНФОРМАЦІЯ_4 »;
- всі рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 «Про погодження кандидата на посаду командира « ІНФОРМАЦІЯ_5 »;
- статут (положення) про « ІНФОРМАЦІЯ_5 »;
- статут (положення) про « ІНФОРМАЦІЯ_4 »;
- рішення виконавчого комітету міської ради з 24 лютого 2022 року по 24 липня 2023 року про розмір виділених коштів на фінансування діяльності добровольчих формувань, в тому числі ДФТГ №1 та ІНФОРМАЦІЯ_6 , крім того надати відомості про те, яким чином розподілені зазначені кошти та куди саме вони витрачені;
- акти та інші документи, що підтверджують витрачення виділених коштів місцевого бюджету у період з 24 лютого 2022 року по 25 липня 2023 року на конкретні види забезпечення добровольчих формувань територіальної громади та виду заходів забезпечення охорони територіальної цілісності;
- надати відомості про добровольців (ГБ), які у період часу з 24 лютого 2022 року по 25 липня 2023 року проходили службу у ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_8 та інших добровольчих формуваннях територіальної громади, із зазначенням дати укладання та розірвання відповідний контрактів, з наданням завірених належним чином копій їх контрактів, та яке забезпечення здійснювалось кожного із зазначених Добровольців за час проходження ними служби у складі добровольчих формувань, з одночасним наданням завірених належним чином копій підтверджуючих документів, актів прийому-передач тощо.
У судове засідання слідча не з'явилася, про дату час та місце розгляду клопотання повідомлялася належним чином.
Фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів у відповідності до ч. 4 ст. 107 КПК України не здійснювалось у зв'язку із неприбуття в судове засідання слідчого в даному кримінальному провадженні.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 про час та місце розгляду клопотання не повідомлявся, з урахуванням приписів ч. 2 ст. 163 КПК України.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали поданого клопотання, приходить до наступного висновку.
Встановлено, що в ЄРДР внесені відомості, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 та комунальних підприємств ВМР здійснили розтрату бюджетних коштів шляхом зловживання своїм службовим становищем. Дії кваліфіковані за ч. 4 ст.364 КК України.
Ця обставина підтверджується витягом з кримінального провадження № 42023112330000302 від 24 липня 2023 року.
Згідно ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
За правилами ст. 132 КПК України застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до документів, не допускається, якщо сторона кримінального провадження не доведе, що потреби судового розгляду виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи, про який ідеться в клопотанні. Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч. 6 цієї статті слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17 березня 2022 року за № 19/1 «Про погодження кандидата на посаду командира « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_5 , було затверджено на посаду керівника ДФМТГ №1.
Водночас, відповідно ч. 4, ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» «...сільський, селищний, міський голова не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструктор-ської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю».
Із змісту цієї законодавчої норми випливає, що Вишгородський міський Голова ОСОБА_5 , не міг бути призначений на посаду керівника ІНФОРМАЦІЯ_3 , при цьому варто зазначити, що вказана посадова особа набув право одноосібно, як керівник добровольчого формування розпоряджатися коштами міського бюджету в розмірі 46 000 000 грн., оскільки відповідно до норм чинного законодавства, саме керівник добровольчого формування має повноваження заявки до міської ради на витрачення коштів фінансування підтримки діяльності добровольчих формувань, а отже виникає конфлікт інтересів, який на мою думку призвів до значних, незаконних витрат коштів, у розмірі 46 000 000 грн., оскільки на вказану суму за поданням міського Голови ОСОБА_5 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , були здійснені витрати на предмети, які жодного відношення до програми підтримки добровольчих формувань не мають.
Так, станом на 01 липня 2023 року, з бюджету ВМР 273 членам ДФМТГ було виплачено матеріальної допомоги в розмірі 6000 грн., на загальну суму 1 млн., 638 тисяч гривень, в той час, як реальна кількість членів формування сягає орієнтовно лише 60 осіб.
Із змісту цієї законодавчої норми випливає, що Вишгородський міський Голова ОСОБА_5 , не міг бути призначений на посаду керівника ІНФОРМАЦІЯ_3 , при цьому варто зазначити, що вказана посадова особа набув право одноосібно, як керівник добровольчого формування розпоряджатися коштами міського бюджету в розмірі 46 000 000 грн., оскільки відповідно до норм чинного законодавства, саме керівник добровольчого формування має повноваження заявки до міської ради на витрачення коштів фінансування підтримки діяльності добровольчих формувань, а отже виникає конфлікт інтересів, який призвів до значних, незаконних витрат коштів, у розмірі 46 000 000 грн.
При цьому слідчий суддя вважає, що слідчим у клопотанні доведено неможливість іншими способами отримати, зазначені ним документи, оскільки їх отримання в порядку ст. 93 КПК України є неможливим.
Таким чином, з матеріалів клопотання вбачається наявність підстав для тимчасового доступу до інформації, яка містить обмежений доступ, і перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 оскільки такі дані нададуть можливість органу досудового слідства встановити обставини вчинення кримінального правопорушення, встановити осіб, що вчинили вищевказане кримінальне правопорушення, та задокументувати їх злочинну діяльність, а також отримати дані, що сприятимуть розкриттю злочину.
Враховуючи викладене, з метою забезпечення швидкого, повного та неупередженого розсліду-вання, слідчий суддя вважає, що є всі підстави для надання дозволу на тимчасовий доступ документів, до яких просить доступ слідча ОСОБА_3 .
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя вважає допустимим надати слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні № 42023112330000302 від 24 липня 2023 року за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, дозвіл на тимчасовий доступ до документів, що знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), приміщення якого розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , із можливістю отримання належним чином завірених копій документів.
Керуючись ст. 163, 164, 369, 371, 372 КПК України, слідчий суддя, -
постановив:
Клопотання слідчого слідчого відділу Бориспільського РУП ГУНП в Київській області ст. лейтенант поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів з можливістю їх вилучення у кримінальному провадженні № 42023112330000302 від 24 липня 2023 року за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл слідчому СВ Бориспільського РУП ГУ Національної поліції в Київській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 на тимчасового доступу до речей документів, з можливістю ознайомитись і вилучити копії документів, які перебувають у володінні уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), приміщення якого розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
- завірених копій протоколу зборів ініціативної групи про утворення добровольчого формування територіальної громади №1;
- завірених копій протоколу зборів ініціативної групи про утворення добровольчого формування територіальної громади №2;
- завірених копій рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 «Про погодження кандидата на посаду командира « ІНФОРМАЦІЯ_4 »;
- завірених копій рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 «Про погодження кандидата на посаду командира « ІНФОРМАЦІЯ_5 »;
- завірених копію статуту (положення) про « ІНФОРМАЦІЯ_5 »;
- завірених копію статуту (положення) про « ІНФОРМАЦІЯ_4 »;
- завірених копію рішення виконавчого комітету міської ради з 24 лютого 2022 року по 25 липня 2023 року про розмір виділених коштів на фінансування діяльності добровольчих формувань, в тому числі ДФТГ №1 та ІНФОРМАЦІЯ_6 , крім того надати відомості про те, яким чином розподілені зазначені кошти та куди саме вони витрачені;
- завірених копію актів та інші документи, що підтверджують витрачення виділених коштів місцевого бюджету у період з 24 лютого 2022 року по 25 липня 2023 року на конкретні види забезпечення добровольчих формувань територіальної громади та виду заходів забезпечення охорони територіальної цілісності;
- завірених копію відомості про добровольців (ГБ), які у період часу з 24 лютого 2022 року по 25 липня 2023 року проходили службу у ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_8 та інших добровольчих формуваннях територіальної громади, із зазначенням дати укладання та розірвання відповідний контрактів, з наданням завірених належним чином копій їх контрактів, та яке забезпечення здійснювалось кожного із зазначених Добровольців за час проходження ними служби у складі добровольчих формувань, з одночасним наданням завірених належним чином копій підтверджуючих документів, актів прийому-передач тощо.
Строк дії ухвали визначити до 04 травня 2025 року включно.
У разі невиконання ухвали слідчого судді відповідно ст. 166 КПК України, слідчий суддя за клопотання слідчого (прокурора) має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою отримання необхідної інформації.
Ухвала слідчого судді є остаточною та не підлягає апеляційному оскарженню.
Слідчий суддя ОСОБА_1