Заводський районний суд м. Запоріжжя
Справа № 332/937/25
Провадження № 3/332/700/25
14.03.2025 м. Запоріжжя
Суддя Заводського районного суду м. Запоріжжя Погрібна О.М., розглянувши матеріали, що надійшли з УПП в Запорізькій області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дані щодо офіційного працевлаштування відсутні, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за ст.ст.124, 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановила:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 14.02.2025 серії ААД № 984900, 21.01.2025 об 11:30 год на автодорозі 0041010 у Самарівському районі Дніпропетровської області, біля опори № 82/101/99 водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом Chevrolet Nubira державний номерний знак НОМЕР_1 , при початку та зміні напрямку руху не впевнився в безпеці, чим порушив вимоги п.10.1 ПДР, внаслідок чого допустив наїзд на гр. ОСОБА_2 внаслідок ДТП ТЗ пошкоджено, гр. ОСОБА_2 отримав тілесні ушкодження, завдані матеріальні збитки. Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст.124 КУпАП.
Крім того, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 14.02.2025 серії ААД № 9849014, 21.01.2025 об 11:30 год на автодорозі 0041010 у Самарівському районі Дніпропетровської області, біля опори № 82/101/99 водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом Chevrolet Nubira державний номерний знак НОМЕР_1 , будучи учасником дорожньо-транспортної пригоди, місце пригоди залишив, чим порушив вимоги п.2.10 ПДР. Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст.122-4 КУпАП.
Постановою від 14.03.2025 справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 об'єднані в одне провадження.
ОСОБА_1 та його представник адвокат Слизовська М.Ю. в призначене судове засідання не з'явився, про час, день, місце розгляду справи були повідомлені належним чином. Представник ОСОБА_1 адвокат Слизовська М.Ю. надала заяву про проведення судового засідання за її та ОСОБА_1 відсутності, просила закрити провадження у справах у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративних правопорушень.
Вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Як вбачається з пояснень ОСОБА_1 , автомобіль Chevrolet Nubira державний номерний знак НОМЕР_2 , у зв'язку із подіями 21.01.2025, пошкоджень не має. Відсутність пошкоджень транспортного засобу також зафіксовано у протоколі огляду місця дорожньо-транспортної пригоди від 21.01.2025 року.
Як вбачається з пояснень ОСОБА_2 , він є працівником ІНФОРМАЦІЯ_2 та 21.01.2025 у складі супроводжуючого групи військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_2 , здійснював доставку останніх до військової частини НОМЕР_3 . Прибувши до КПП військової частини НОМЕР_3 , він з іншим співробітником ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також військовозобовязаним ОСОБА_3 планували перейти через КПП до військової частини, коли до них під'їхали два автомобілі, один з яких, - Chevrolet Nubira державний номерний знак НОМЕР_1 , з яких вийшло шість чоловік, та стали їх штовхати, перешкоджаючи пройти через КПП. Військовозобовязаний ОСОБА_3 сів в автомобіль «Ланос» та поїхав, а він намагався заблокувати автомобіль Chevrolet Nubira державний номерний знак НОМЕР_1 , ставши перед ним. Проте, водій привів автомобіль Chevrolet Nubira державний номерний знак НОМЕР_1 у рух та він опинився на капоті вищезазначеного автомобіля; водій пришвидшив рух, він зіскочив, але був травмований.
Як вбачається з матеріалів за фактом ДТП (ЄО №2546 від 21.01.2025) ОСОБА_2 доставлено до Новомосковської ЦРЛІЛ, діагноз: забій обох стоп.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами ч.2 ст. 9 КУпАП адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Так, диспозиція ст.124 КУпАП передбачає відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху Правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Статтею 122-4 КУпАП, пеердбачене покарання за залишення водіями транспортних засобів місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
В той же час, в матеріалах справи відсутній висновок експерта про ступінь тяжкості отриманих ОСОБА_2 тілесних ушкоджень.
Визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень проводиться за «Правилами судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень» затверджених наказом МОЗ України від 17 січня 1995р. № 6.
Відповідно до п.1.1 зазначених Правил судово-медичне визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень проводиться згідно з Кримінальним та Кримінально-процесуальним кодексами України і цими Правилами.
Згідно зі ст. 242 КПК України експертиза проводиться експертом за зверненням сторони кримінального провадження, не допускається проведення експертизи для з'ясування питань права. Слідчий або прокурор зобов'язаний звернутися до експерта для проведення експертизи щодо встановлення тяжкості та характеру тілесних ушкоджень (п.2 ч.2 ст. 242 КПК України).
Таким чином, визначення тяжкості тілесних ушкоджень має бути проведено експертом в межах досудового розслідування, яке відповідно до ст. 214 КПК України розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Судом вбачається, що внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, яка мала місце 21.01.2025 за участю автомобіля Chevrolet Nubira державний номерний знак НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 , ОСОБА_2 отримав тілесні ушкодження, ступінь тяжкості яких на теперішній час не встановлена.
Зазначення в листі за підписом заступника начальника - начальника СВ Новомосковського РВП ГУНП в Запорізькій області Міщенко О. про відсутність ознак кримінального правопорушення та неможливості прийняти рішення відповідно до КПК України, є припущеннями.
24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ЇХ, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому, Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022,№ 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, №254/2023 від 01.05.2023, №451/2023 від 26.07.2023, №734/2023 від 06.11.2023, № 26/2025 від 14.01.2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 08 лютого 2025 року строком на 90 діб. 24 лютого 2022 року Указами Президента України від №№ 64/2022 та 69/2022 оголошено призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб ЗСУ, НГУ, СБУ, ДПСУ, та інших військових формувань.
ОСОБА_2 , будучи військовослужбовцем, якому присвоєно військове звання, видано військовий квиток, будучи наділеним службовими повноваженнями з метою виконання мобілізаційних завдань та призову на військову службу по мобілізації за особливий період, під час наїзду на нього автомобілемChevrolet Nubira державний номерний знак НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_1 , перебував при виконанні службових обов'язків.
Положення ст.350 КК України передбачають кримінальну відповідальність за погрозу або насильство щодо службової особи чи громадянина, який виконує громадський обов'язок.
Стаття 125 КК України передбачена кримінальна відповідальність за умисне легке тілесне ушкодження.
Отже, суддя вбачає наявність обставин, котрі можуть свідчити про наявність у діях ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення, зокрема, передбаченого ч.2 ст. 350 КК України або ст.125 КК України.
Відповідно до ст.253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки злочину, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Розслідування обставин діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність, здійснюється згідно з процедурою кримінального провадження. Згідно з п. 10 ч.1 ст. 3 КПК України кримінальне провадження охоплює досудове розслідування і судове провадження, процесуальні дії у зв'язку із вчиненням діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність.
З огляду на це, враховуючи, що така стадія кримінального провадження як досудове розслідування територіальним органом поліції розпочата не була, згідно з вимогами КПК України на прокурора покладено обов'язок перевірки законності й обґрунтованості кожного процесуального рішення у кримінальному провадженні, існує необхідність у передачі матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 до органу досудового розслідування та відповідного повідомлення про це прокурора.
Згідно з ч.2 ст.284 КУпАП при передачі матеріалів прокурору або органу досудового розслідування має бути ухвалена постанова про закриття справи.
Керуючись ст. ст. 7,9,253,284 КУпАП, суддя,
постановила:
Відповідно до ч.2 ст.284 КУпАП - провадження у справі про адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст.124, 122-4 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - закрити.
Згідно із ст.253 КУпАП, матеріали справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст.124, 122-4 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - передати до ГУНП в Дніпропетровській області для вирішення питання в порядку ст.214 КПК України.
Копію цієї постанови направити до Дніпропетровської обласної прокуратури для організації процесуального керівництва досудовим розслідуванням.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Заводський районний суд м.Запоріжжя протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: О.М.Погрібна