Справа № 473/1189/25
іменем України
"14" березня 2025 р. м. Вознесенськ
Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі
головуючої судді Миронова О.В.,
за участю секретаря Гордієнко К.В.,
прокурора Нестеренко А.І.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальност ОСОБА_1 ,
розглянувши адміністративну справу про вчинення корупційного правопорушення, яка надійшла від управління стратегічних розслідувань в Миколаївської області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Південноукраїнськ Миколаївської області, українця, громадянина України, з повною загальною середньою освітою, який не працює, депутата 8-го скликання Вознесенської районної ради Миколаївської області, одруженого, має на утриманні одну неповнолітню дитину, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ,
-за ч.1 ст.172-6 Кодекс України про адміністративні правопорушення, суд
09.12.2020 року на 1-ій сесії 8 скликання Вознесенської районної ради Миколаївської області визнано повноваження депутата ОСОБА_2 .
Відповідно до підп. «Б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_2 , як депутат районної ради, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені в підпункт Б п. 1 ст. 3 цього ж Закону, народні депутати України, депутати Верховної Ради АР Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови, зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Указом Президента України від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації на території України введену воєнний стан який діє до теперішнього часу.
У зв'язку з чим НАЗК відповідно до роз'яснень від 07.03.2022 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок)», які розроблені з урахуванням положень Закону України від 03.03.2022 № 2115-ІХ «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» - відтерміновано обов'язок подання декларації.
Законом України «Про внесення змін до деяких Законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384-ІХ який набрав чинності 12.10.2023 року - відновлено обов'язок декларування.
Прикінцевими положеннями Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацій: особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31.01.2024.
Проте ОСОБА_2 щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, яку він зобов'язаний був подати до 31.01.2024 подав лише 10.02.2025 року, тобто несвоєчасно без поважних причин, чим допустив порушення встановленого строку подання щорічної декларації.
Також, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_2 , як особа, уповноважена на виконання функцій місцевого самоврядування, щорічну декларацію за 2023, яку зобов'язаний був подати до 31.03.2024, подав несвоєчасно без поважних причин лише 23.05.2024 року, чим допустив порушення встановленого строку подання щорічної декларації без поважних причин.
В судовому засіданні ОСОБА_2 винним себе в скоєні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП визнав частково, але на підставі ст..63 Конституції України, відмовився надавати пояснення відносно себе.
Вина ОСОБА_2 повністю підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами.
Так, ОСОБА_2 є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення з огляду на положення п.п.Б п.1 ч.1 ст.3 Закону України “Про запобігання корупції» оскільки відповідно протоколу №1 1-ї сесії 8-го скликання Вознесенської районної ради Миколаївської області від 09.12.2020 року є депутатом Вознесенської районної ради 8-го скликання.
Згідно ст.49 Закону України “Про місцеве самоврядування», повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.
Тому, відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» зазначений суб'єкт зобов'язаний щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Указом Президента України від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації на території України введену воєнний стан який діє до теперішнього часу.
У зв'язку з чим НАЗК відповідно до роз'яснень від 07.03.2022 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок)», які розроблені з урахуванням положень Закону України від 03.03.2022 № 2115-ІХ «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» - відтерміновано обов'язок подання декларації.
Законом України «Про внесення змін до деяких Законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384-ІХ який набрав чинності 12.10.2023 року - відновлено обов'язок декларування.
Прикінцевими положеннями Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацій: особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31.01.2024.
Відповідно до роз'яснення НАЗК «Щодо застовування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13.11.2023 року №4 визначено, що щорічну декларацію за 2023 рік потрібно подати до - 31.03.2024 року.
Але ОСОБА_2 в передбачений Законом України “Про запобігання корупції» строк декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування за 2021 та 2023 роки не подав без поважної причини. Декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік подана ОСОБА_2 10.02.2025 року, а за 2023 рік 23.05.2024 року, що підтверджується скріншотом сторінки веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно скрін-шоту «Акредитованого центру сертифікації ключів - ПриватБанк», ОСОБА_3 отримав електронний ключ 23.05.2024, який дійсний до 23.05.2025 та 06.02.2025, який дійсний до 06.02.2026.
Відповідно до інформації Вознесенської районної ради №34-05-09 від 27.01.2025 року щороку у лютому, депутатам Вознесенської районної ради на електроні пошту направляються листи про необхідність подання е-декларації, на пленарних засіданнях щороку, у січні-березні, головуючий зосереджує увагу депутатів на їх обов'язку щодо подання е-декларації; на сайті Вознесенської районної ради в розділі «запобігання корупції», розміщено інформацію про необхідність подачі е-декларації. Також, згідно копії листа голови Вознесенської районної ради №52-05-10 від 06.03.2024 року депутатам Вознесенської районної ради було повідомлено, що в період з 01 січня по 31 березня 2024 року проходить черговий етап подання особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічних декларацій за 2023 рік.
Отже, ОСОБА_3 знав та розумів необхідність подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2023 роки .
За змістом диспозиції ч.1 ст.172-6 КУпАП відповідальність за вказаною статтею настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Враховуючи вкладене, той факт, що ОСОБА_2 декларації за 2021 та 2023 роки подав несвоєчасно і ним не доведено існування поважних причин для цього, суд приходить до висновку про доведеність його вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП .
Враховуючи викладене, дані про особу ОСОБА_2 , та конкретні обставини справи, суд вважає за доцільне накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі, передбаченому санкцією статті.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст.40-1 КУпАП підлягає стягненню з ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст. 283-285 КУпАП,
ОСОБА_2 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП і накласти стягнення у вигляді штрафу у розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 1020 (одна тисяча двадцять) грн. в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_2 , судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя