Справа №348/380/25
14 березня 2025 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області у складі головуючого судді Валігурського Г.Ю., розглянувши питання про витребування доказів у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності
До Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області звернувся ОСОБА_1 , подавши адміністративний позов до ІНФОРМАЦІЯ_2 з вимогами про скасування постанови № 2377 від 14.02.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Згідно вказаної постанови позивача притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено стягнення у виді штрафу, зокрема за не уточнення даних протягом 60 днів з дня набрання чинності Указу Президента про оголошення мобілізації, порушення абз. 10 статті 1 Закону України.
Позивач вказує, що у його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, оскільки він 06.07.2024 прибув у ІНФОРМАЦІЯ_3 , де працівник вказаного підрозділу у його присутності перевірив (уточнив) його персональні дані та зробив вклейку штрих-коду у військово-обліковий документ. Факт уточнення даних підтверджується журналом відвідувачів ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Витягу з журналу відвідувачів ІНФОРМАЦІЯ_2 за 06.07.2024 до матеріалів справи сторонами не додано.
Представник відповідача зазначила, що їй не відомо чи дійсно є запис про відвідування ІНФОРМАЦІЯ_2 позивачем 06.07.2024 у відповідному журналі, оскільки не завжди відвідувачів записують у такий журнал.
Клопотань про витребування доказу, а саме витягу з журналу відвідувачів ІНФОРМАЦІЯ_2 за 06.07.2024 сторони не заявляли.
Згідно з ч. 4 ст. 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
На підставі вказаної норми судом витребувано у відповідача витяг з журналу відвідувачів ІНФОРМАЦІЯ_2 за 06.07.2024, а також оригінал такого журналу (для огляду в судовому засіданні) із занесенням ухвали про витребування доказу до протоколу судового засідання 14.03.2025.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Ухвали, постановлені судом без оформлення окремого документа, зазначаються у протоколі судового засідання. Суд може оформити такі ухвали окремим документом після закінчення судового засідання (ч. 7 ст. 243 КАС України).
Суд вважає за необхідне ухвалу про витребування доказу, постановлену в судовому засіданні 14.03.2025, оформити окремим документом із зазначенням строку подання доказів, роз'яснення порядку їх подання та наслідків неподання витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин.
Крім того, згідно ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України (ст. 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII, далі за текстом Закон № 1951-VIII).
Частиною 5 статті 5 Закону № 1951-VIII визначено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Відповідно до положень ч.ч. 6-9 Закону № 1951-VIII органи адміністрування Реєстру:
1) здійснюють аналітичну обробку даних;
2) забезпечують взаємодію щодо ведення Реєстру, контролюють повноту, відповідність та своєчасність внесення інформації, наданої державними органами, контролюють виконання рішень Держателя та розпорядника Реєстру. Орган адміністрування Реєстру має доступ до статистичних відомостей Реєстру;
3) забезпечують зберігання та резервування бази даних Реєстру, контроль за її цілісністю, дотриманням вимог законодавства та Порядку ведення Реєстру, затвердженого Кабінетом Міністрів України;
4) організовують підготовку та підвищення кваліфікації персоналу підпорядкованого органу адміністрування.
Порядок обробки та захисту відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів органами адміністрування Реєстру визначається Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Згідно з Положеннями п.п. 2-4 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30 грудня 2022 р. № 1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Завданнями військового обліку є: утворення військового резерву людських ресурсів, накопичення військово-навчених людських ресурсів, необхідних для укомплектування Збройних Сил, інших військових формувань у мирний час та в особливий період; проведення аналізу кількісного складу та якісного стану призовників, військовозобов'язаних та резервістів для їх ефективного використання в інтересах оборони та національної безпеки держави; своєчасне оформлення військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів; організація своєчасного бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; забезпечення контролю за станом військового обліку в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях; забезпечення контролю за дотриманням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку; забезпечення громадян України інформацією щодо виконання ними військового обов'язку.
Враховуючи положення вказаних норм чинного законодавства, та принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі, на підставі ч. 4 ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне витребувати у відповідача як органу адміністрування Реєстру інформацію з бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яка вносилась щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 протягом 2024 року.
Керуючись ч. 4 ст. 9, ч. 3 ст. 80, ст.ст. 243, 248 КАС України, суд
Витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_1 :
- витяг з журналу відвідувачів ІНФОРМАЦІЯ_2 за 06.07.2024;
- оригінал журналу відвідувачів ІНФОРМАЦІЯ_2 , який містить інформацію за 06.07.2024 (для огляду в судовому засіданні);
- інформацію з бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів («Оберіг»), яка вносилась щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 протягом 2024 року.
Витребувані докази надати до 19.03.2025 (включно).
Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
У разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Валігурський Г.Ю.