Ухвала від 14.02.2025 по справі 189/584/24

Справа № 189/584/24

Провадження № 1-кп/191/192/24

УХВАЛА

іменем України

14 лютого 2025 року м. Синельникове

Колегія суддів Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області у складі: головуючого - судді ОСОБА_1 суддів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , за участю секретаря - ОСОБА_4 , прокурора - ОСОБА_5 , захисника - ОСОБА_6 , розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду м.Синельникове обвинувальний акт у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за за №22023130000000687 від 04.09.2023, стосовно ОСОБА_7 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Стаханов Луганської області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України,

ВСТАНОВИЛА:

В провадженні Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області перебуває обвинувальний акт у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР 04.09.2023 за №22023130000000687 стосовно ОСОБА_7 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України.

У підготовче судове засідання не прибув обвинувачений ОСОБА_7 , який належним чином повідомлявся про дату, час та місце проведення підготовчого судового засідання шляхом публікації відповідної інформації на офіційному сайту Судової влади та Офісу Генерального прокурора, а також в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме в газеті «Урядовий кур'єр», що найменше тричі.

В підготовчому судовому засіданні прокурор ОСОБА_5 заявила клопотання про здійснення судового розгляду в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого, посилаючись на те, що 24.02.2022 Російською Федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому воєнний стан в Україні неодноразово продовжувався, зокрема Указом Президента України від 28.10.2024 740/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 10.11.2024 строком на 90 діб, тобто до 08 лютого 2025 року.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 13.09.2022 № 206 внесені зміни до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 та викладено нову редакцію переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Відповідно до зазначеного переліку Марківська селищна територіальна громада Старобільського району Луганській області перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку російської федерації та незаконного збройного формування, так званої «луганської народної республіки».

Також наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, до яких також віднесено Марківську селищну територіальну громаду Старобільського району Луганської області.

На окупованій території смт.Марківка Старобільського району Луганської області незаконними збройними формуваннями так званої «луганської народної республіки», підконтрольними державі-агресору - Російській Федерації, організовано та розпочато діяльність незаконних органів влади, зокрема наказом голови так званої «луганської народної республіки» від 03.03.2022 № УГ-125/22 створено «адміністрацію Марківського району луганської народної республіки», а також призначено «виконувача обов'язків голови адміністрації».

Таким чином, в розумінні п. п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території Марківської селищної територіальної громади Старобільського району Луганської області державою-агресором створено окупаційну адміністрацію Російської Федерації, тобто сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, у тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Відповідно до п. 1.1 «положення про державний митний комітет луганської народної республіки», затвердженого «постановою уряду луганської народної республіки» від 17.12.2019 № 793/19 «державний митний комітет луганської народної республіки є виконавчим органом державної влади луганської народної республіки, який входить в систему правоохоронних органів луганської народної республіки, здійснює функції з розробки державної політики та нормативно-правовому регулюванню, контролю та нагляду у сфері митної справи; функції агенту валютного контролю; функції захисту прав на об'єкти інтелектуальної власності; функції з проведення транспортного контролю в пунктах пропуску через державний кордон луганської народної республіки, а також санітарно-карантинного, карантинного фітосанітарного контролю та державного ветиринарного нагляду в частині проведення перевірки документів в спеціально обладнаних і призначених для цієї мети пунктах пропуску через державний кордон луганської народної республіки (спеціалізовані пункти пропуску, немарковані ділянки кордону та інша територія республіки); функції з виявлення, попередження та припинення злочинів та адміністративних правопорушень, віднесених до компетенції митних органів, а також інших пов'язаних з ними злочинів та правопорушень».

Указом «голови луганської народної республіки» від 01.03.2022 № УГ- 121/22, на тимчасово окупованій території Луганської області «встановлено пункти пропуску через державний кордон луганської народної республіки з російською федерацією: у Марківському районі - «Просяне-Бугайовка».

Приблизно з 15.03.2022 по квітень 2022 року, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи громадянином України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалася приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, усвідомлюючи російську агресію проти України, з метою переслідування своїх корисних інтересів та маючи злочинний умисел на зайняття посади у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території України, а саме в структурному підрозділі державного митного комітету «лнр», який є виконавчим органом влади та входить в систему правоохоронних органів «лнр», який розташований в с. Просяне Марківської селищної територіальної громади Старобільського району Луганської області та реалізуючи вказаний умисел, вступив в злочинну змову з окупаційними військами російської федерації та представниками так званої «лнр», які підконтрольні державі-агресору - РФ, отримавши від них пропозицію, умисно, добровільно, діючи в порушення вимог Конституції та законів України, зайняв посаду у незаконному правоохоронному органі, а саме посаду т.зв. «начальника відділу митного оформлення № 2 митного посту «Просяне» державного митного комітету лнр», створеному на тимчасово окупованій території, який розташований в с.Просяне Марківської селищної територіальної громади Старобільського району Луганської області.

У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням Марківської селищної територіальної громади Старобільського району Луганській області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_7 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 4 (7664) від 05.01.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_7 на 10 годину 00 хвилин на 09.01.2024, 10.01.2024 та 11.01.2024 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №22023130000000687 від 04.09.2023, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.

Жодного разу у призначений час громадянин України ОСОБА_7 у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.

Слідчим за погодженням з прокурором 21.01.2024, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_7 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» №9 (7669) від 12.01.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.

В газеті «Урядовий кур'єр» № 9 (7669) від 12.01.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик підозрюваного ОСОБА_7 на 10 годину 00 хвилин 16.01.2024, 17.01.2024 та 18.01.2024 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №22023130000000687 від 04.09.2023, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111- 1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.

Постановою слідчого від 19.01.2024 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_7 оголошено в розшук.

Враховуючи те, що ОСОБА_7 перебуває на тимчасово окупованій території України та на даний час переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, 07.02.2024 ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська надано дозвіл на проведення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні.

Факт перебування ОСОБА_7 , на тимчасово окупованій території України - території Луганської області, підтверджено протоколами огляду публікацій Інтернет-сторінок (Берклійський Протокол), протоколами допиту свідків.

У відповідності до вимог ч. 6 ст. 297-4 КПК України та п. 2. Розділу III «Порядку організації публікації в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора повісток про виклик окремої категорії осіб та відомостей щодо підозрюваних, стосовно яких надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування», затвердженого Наказом Генерального прокурора від 07.06.2021 № 187, повідомлення про ухвалення слідчим суддею рішення про здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_7 , 07.02.2025 внесено до ЄРДР, офіційно опубліковано 07.02.2024 на сайті Офісу Генерального прокурора та 09.02.2024 у засобах масової інформації - газета «Урядовий кур'єр».

Також на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора та в офіційному виданні - газеті «Урядовий кур'єр» опубліковано повістку про виклик ОСОБА_7 13.02.2024,14.02.2024,15.02.2024,20.02.2024 до слідчого відділу З управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях для повідомлення про закінчення досудового розслідування та ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, проте останній за викликом у зазначені дати та час не з'явився та жодним чином не повідомив про причини своєї неявки.

Відповідно до інформації ГВ ЗНД ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області ) станом на теперішній час ОСОБА_7 знаходиться на тимчасово окупованій території Луганської області. Згідно даних ІМІТС «Аркан» Державної прикордонної служби України ОСОБА_7 державний кордон України не перетинав.

Окрім цього, обвинувачений ОСОБА_7 неодноразово викликався в судові засідання Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газету «Урядовий кур'єр» та сайт Офісу Генерального прокурора. Проте жодного разу в судове засідання не з'явився, про причини неявки суду чи прокурору, не повідомляв.

Наведені обставини унеможливлюють судовий розгляд даного кримінального провадження без проведення спеціального судового провадження стосовно ОСОБА_7 , у зв'язку з чим, з метою досягнення завдань кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається отримати дозвіл суду на проведення спеціального судового провадження стосовно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки останній обгрунтовано обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та продовжує протиправну діяльність, перебуває на тимчасово окупованій території України.

Просить судовий розгляд у кримінальному провадженні № 22023130000000687 від 04.09.2023 за обвинуваченням ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, здійснювати за відсутності обвинуваченої (in absentia), в порядку спеціального судового провадження.

Захисник обвинуваченого ОСОБА_7 - адвокат ОСОБА_6 просив вирішити клопотання прокурора на розсуду суду.

Розглянувши клопотання прокурора, заслухавши думку захисника, колегія суддів дійшла наступного висновку.

Зі змісту ст. 20 КПК України вбачається, що підозрюваний, обвинувачений, виправданий, засуджений має право на захист, яке полягає у наданні йому можливості надати усні або письмові пояснення з приводу підозри чи обвинувачення, право збирати і подавати докази, брати особисту участь у кримінальному провадженні, користуватися правовою допомогою захисника, а також реалізовувати інші процесуальні права, передбачені цим Кодексом.

Чинний КПК України передбачає можливість здійснювати кримінальне провадження за відсутності підозрюваного, обвинуваченого, який ухиляється від кримінальної відповідальності, тобто спеціального судового розгляду (in absentia). Завданням введення такого інституту є забезпечення дотримання розумних строків досудового розслідування та судового провадження, а також своєчасне вирішення питання наявності чи відсутності підстав притягнення особи до відповідальності за вчинення інкримінованого кримінального правопорушення.

Наведене відповідає положенням Рекомендації Комітету міністрів Ради Європи № R (87) 18 щодо спрощення кримінального провадження, а також Резолюції № 75 (11) Комітету Ради Європи від 19.01.1973 про критерії, які регламентують здійснення провадження за відсутності обвинуваченого. Відповідно до вказаної Резолюції, розгляд може бути проведений за відсутності обвинуваченого за умови дотримання вимог, зокрема, щодо повідомлення повістками про дату та місце судового розгляду, у яких повинні вказуватися наслідки неявки (якщо тільки не буде встановлено, що особа навмисне прагнула уникнути правосуддя); відкладення розгляду справи у випадку, якщо у суду виникли перешкоди для забезпечення явки обвинуваченого, особиста присутність якого є обов'язковою; перенесення розгляду справи на територію іншої держави, за наявності такої можливості, або звернення із запитом про видачу; доведення до відома обвинуваченого про ухвалене за його відсутності судове рішення. У Резолюції також містяться й інші рекомендації, що стосуються оскарження та анулювання ухваленого за відсутності обвинуваченого судового рішення.

Крім того, можливість здійснення судового провадження за відсутності обвинуваченого підтверджує Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), зокрема у рішеннях по справі «Да Лус Домінгеш Ферейра проти Бельгії» від 24.05.2007, по справі «Пуатрімоль проти Франції» від 23.11.1993, по справі «Кромбах проти Франції» від 13.02.2001. Так, ЄСПЛ дійшов висновку, що здійснення судового розгляду та ухвалення судового рішення за відсутності обвинуваченого не можна розглядати як порушення положень Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод з боку держави у разі, коли немає підстав вважати, що обвинувачений не був належно повідомлений про розпочате стосовно нього судове провадження.

Отже, можна зробити висновок, що на міжнародному рівні немає заборони здійснення спеціального судового провадження. При цьому, підстави здійснення спеціального кримінального провадження в Україні відображенні у положеннях чинного КПК України з відповідними змінами, що стосуються вдосконалення окремих його положень у зв'язку із здійсненням спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених, зокрема ст.111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

З обвинувального акту вбачається, що досудове розслідування кримінального провадження за №22023130000000687 від 04.09.2023 стосовно ОСОБА_7 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України, здійснювалось у спеціальному провадженні згідно ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 07.02.2024.

У відповідності до п. 20-1 Розділу XI «Перехідні положення» КПК України судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-1 цього Кодексу, а також у цьому пункті, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.

Також за змістом ч. ч. 3, 4 ст. 323 КПК України судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.

За наявності таких обставин за клопотанням прокурора, до якого додаються матеріали про те, що обвинувачений знав або повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, суд постановляє ухвалу про здійснення спеціального судового провадження стосовно такого обвинуваченого.

Повістки про виклик обвинуваченого у разі здійснення спеціального судового провадження надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування, а процесуальні документи, що підлягають врученню обвинуваченому, надсилаються захиснику. Інформація про такі документи та повістки про виклик обвинуваченого обов'язково публікуються у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями статті 297-5 цього Кодексу та на офіційному веб-сайті суду.

З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду обвинувачений вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

Під час проведення підготовчого судового засідання та розгляду клопотання прокурора про здійснення спеціального судового провадження колегією суддів встановлено, що наявні дані про те, що ОСОБА_7 перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області, де переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, а тому є всі підстави для судового розгляду даного кримінального провадження в порядку спеціального судового провадження.

Керуючись ст. 314, 323 КПК України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Клопотання прокурора задовольнити.

Розгляд кримінального провадження за №22023130000000687 від 04.09.2023 стосовно ОСОБА_7 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України, здійснювати за відсутності обвинуваченого (in absentia) в порядку спеціального судового провадження.

Повідомити обвинуваченого про час та місце наступного судового засідання, а також прийняте рішення про здійснення судового спеціального провадження щодо нього шляхом розміщення цієї інформації в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті суду.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя ОСОБА_1

Судді: ОСОБА_2

ОСОБА_3