Рішення від 13.03.2025 по справі 925/29/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2025 року м. Черкаси Справа № 925/29/25

Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., за участю секретаря судового засідання Філіпової І.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом керівника Золотоніської окружної прокуратури,

в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає:

позивач - Піщанська сільська рада Золотоніського району Черкаської області,

до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Золотоніська індича фабрика",

про стягнення 359 880,21 грн,

за участю представників сторін:

від прокуратури - Архипенко В.О., прокурор відділу Черкаської обласної прокуратури, посвідчення від 05.10.2023 № 078476,

від позивача - участі не брали,

від відповідача - участі не брали.

До Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява керівника Золотоніської окружної прокуратури в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Піщанська сільська рада Золотоніського району Черкаської області (далі - Піщанська сільська рада) з вимогою стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Золотоніська індича фабрика" (далі - ТОВ "Золотоніська індича фабрика") безпідставно збережені кошти у сумі 359 880,21 грн за користування земельними ділянками з кадастровим номером 7121581500:14:003:0500 площею 9,9509 га та з кадастровим номером 7121581500:05:001:0501 площею 20,9202 га.

Ухвалою від 29.01.2025 суд відкрив провадження у справі №925/29/25 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 27.02.2025 о 14:30. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.

Суд враховує, що копія ухвали про відкриття провадження у справі, надіслана на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернута суду з відміткою пошти "адресат відсутній за вказаною адресою". Дата на поштовому штемпелі 04.02.2025.

Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Отже, копія ухвали про відкриття провадження у справі вважається врученою відповідачу 04.02.2025.

Відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі. (ч. 8 ст. 165 ГПК України)

В ухвалі про відкриття провадження у справі суд встановив для відповідача строк - протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов.

Отже, строк для подання відзиву відповідачем сплив 19.02.2025, проте відповідач своїм правом не скористався, відзив на позов суду не надав.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. (ч. 9 ст. 165 ГПК України)

Ухвалою від 27.02.2025 суд закрив підготовче провадження по справі № 925/29/25 та призначив справу до судового розгляду по суті на 13.03.2025 о 14:00.

У судовому засіданні 13.03.2025 представники позивача та відповідача участі не брали. Про дату та час розгляду справи позивач належно повідомлений, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (копії ухвали суду від 27.02.2025).

Копія ухвали суду від 27.02.2025, надіслана на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернута суду з відміткою пошти "адресат відсутній за вказаною адресою". Дата на поштовому штемпелі 04.03.2025. Отже, з урахуванням положень п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України копія ухвали суду від 27.02.2025 вважається врученою відповідачу 04.03.2025.

Крім того, суд 28.02.2024 для відповідача розмістив на офіційному вебсайті Господарського суду Черкаської області оголошення про дату та час судового засідання.

Відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи. В оголошенні про виклик вказуються дані, зазначені в частині першій статті 121 цього Кодексу. (ч. 4 ст. 122 ГПК України)

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що відповідач належно повідомлений про дату та час судового засідання в порядку п. 5 ч. 6 ст. 242, ч. 4 ст. 122 ГПК України.

Присутній у судовому засіданні 13.03.2025 прокурор позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що відповідач на підставі договорів купівлі-продажу нежитлових будівель від 08.04.2013 набув право власності на нежитлові будівлі (ферму № 1 та ферму № 2), які знаходяться на земельних ділянках з кадастровими номерами 7121581500:14:003:0500 та 7121581500:05:001:0501.

Право власності на зазначені нежитлові приміщення відповідач відчужив за договорами купівлі-продажу від 14.06.2022 на користь СТОВ "Воля".

Прокурор зазначає, що з часу набуття ТОВ "Золотоніська індича фабрика" права приватної власності на об'єкти нерухомого майна та до їх відчуження відповідач безоплатно користувався земельними ділянками комунальної власності, розпорядником яких є Піщанська сільська рада відповідно до наказу ГУ Держгеокадастру у Черкаській області від 03.12.2020 № 33-ОТГ, яким передано вказані земельні ділянки в комунальну власність Піщанської сільської ради. При цьому, право користування земельними ділянками з кадастровими номерами 7121581500:14:003:0500 площею 9,9509 га та 7121581500:05:001:0501 площею 20,9202 га належним чином оформлено не було. Таким чином, за твердженням прокурора, ТОВ "Золотоніська індича фабрика" з моменту набуття права приватної власності на об'єкти нерухомості (08.04.2013) до моменту відчуження орендну плату за землю не сплачувало та використовувало земельні ділянки комунальної власності без правовстановлюючих документів.

Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши наявні в матеріалах справи докази суд встановив таке.

08.04.2013 Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Воля" (Продавець) та ТОВ "Золотоніська індича фабрика" (Покупець) підписали Договір купівлі-продажу нежитлової будівлі, відповідно до п. 1 якого, Продавець передав, а Покупець прийняв у власність нежитлову будівлю, Ферма № 1, що знаходиться по вулиці Постишева, буд. 2-а (два - "а"), в селі Бубнівська Слобідка, Золотоніського району, Черкаської області (надалі - нежитлова будівля). Земельна ділянка на якій розташована нежитлова будівля, не приватизована, площею 9,9509 га, кадастровий номер 7121581500:14:003:0500.

08.04.2013 Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Воля" (Продавець) та ТОВ "Золотоніська індича фабрика" (Покупець) підписали Договір купівлі-продажу нежитлової будівлі, відповідно до п. 1 якого, Продавець передав, а Покупець прийняв у власність нежитлову будівлю, ферма № 2, що знаходиться по вулиці Постишева, буд. 85-в (вісімдесят п'ять - "в") в селі Бубнівська Слобідка, Золотоніського району, Черкаської області (надалі - нежитлова будівля). Земельна ділянка на якій розташована нежитлова будівля, не приватизована, площею 20,9202 га, кадастровий номер 7121581500:05:001:0501.

14.06.2022 ТОВ "Золотоніська індича фабрика" (Продавець) та Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Воля" (Покупець) підписали Договір купівлі-продажу нежитлової будівлі, відповідно до п. 1 якого, Продавець передав, а Покупець прийняв у власність нежитлову будівлю - Ферма № 1 номер ДВА-А по вул. Постишева, розташовану в селі Бубнівська Слобідка Золотоніського району Черкаської області на земельній ділянці площею 20,9202 га, кадастровий номер 7121581500:05:001:0501.

14.06.2022 згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, на нежитлову будівлю, Ферма № 1, об'єкт нежитлової нерухомості, розташований за адресою: Черкаська обл., Золотоніський р-н, с. Бубнівська Слобідка, вулиця Велика, будинок 2-А зареєстровано на праві приватної власності за Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Воля".

14.06.2022 ТОВ "Золотоніська індича фабрика" (Продавець) та Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Воля" (Покупець) підписали Договір купівлі-продажу нежитлової будівлі, відповідно до п. 1 якого, Продавець передав, а Покупець прийняв у власність нежитлову будівлю - Ферма № 2 номер ВІСІМДЕСЯТ П'ЯТЬ-В по вул. Постишева, розташовану в селі Бубнівська Слобідка Золотоніського району Черкаської області на земельній ділянці площею 20,9202 га, кадастровий номер 7121581500:05:001:0501.

14.06.2022 згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, на нежитлову будівлю, Ферма № 2, об'єкт нежитлової нерухомості, розташований за адресою: Черкаська обл., Золотоніський р-н, с. Бубнівська Слобідка, вулиця Велика, будинок 85-В зареєстровано на праві приватної власності за Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Воля".

28.06.2022 ТОВ "Золотоніська індича фабрика" (Продавець) та Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Воля" (Покупець) підписали Договір купівлі-продажу нежитлової будівлі, яким вирішили внести зміни до договору купівлі-продажу нежитлової будівлі, посвідченого 14.06.2022 приватним нотаріусом Золотоніського районного нотаріального округу Шипович Я.І. за № 861, виклавши п. 1 цього договору у новій редакції: Продавець передав, а Покупець прийняв у власність нежитлову будівлю - Ферма № 2 номер ВІСІМДЕСЯТ П'ЯТЬ-В по вул. Постишева, розташовану в селі Бубнівська Слобідка Золотоніського району Черкаської області на земельній ділянці площею 9,9509 га, кадастровий номер 7121581500:14:003:0500.

Отже, з 08.04.2013 до 14.06.2022 відповідач був власником нежитлових приміщень (ферма № 1 та ферма № 2), які розташовані на земельних ділянках площею 9,9509 га, кадастровий номер 7121581500:14:003:0500 та площею 20,9202 га, кадастровий номер 7121581500:05:001:0501.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 728-р Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Черкаської області, відповідно до абз 1 п. 7-1 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Черкаської області згідно з додатком. Відповідно до вказаного додатку, до складу Піщанської територіальної громади увійшла, зокрема, Бубнівсько-Слобідська сільська рада.

Наказом від 03.12.2020 № 33-ОТГ Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області відповідно до статей 151, 117 та 122 Земельного кодексу України, Указу Президента України від 15.10.2020 № 449/2020 "Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин", Постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 № 1113 "Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин", наказу Держгеокадастру від 17.11.2020 № 485 "Деякі питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності до комунальної власності", Положення про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 17.11.2016 № 308 (в редакції наказу від 20.02.2020 № 53), передало Піщанській сільській раді у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 3513,3413 га, які розташовані за межами сіл Бубнівська Слобідка, Гладківщина, Піщане, Софіївка та Шабельники (Золотоніського району) Золотоніського району Черкаської області згідно з актом приймання-передачі. В наказі зазначено, що право власності на земельні ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до п. 125 додатку до акта приймання-передачі, до розпорядження Піщанської сільської ради передано земельну ділянку з кадастровим номером 7121581500:05:001:0501 (площею 20,9202 га), яка знаходиться у Черкаській області, Піщанській сільській раді (Бубнівсько-Слобідській сільській раді), цільове призначення 01.01. - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до п. 126 додатку до акта приймання-передачі, до розпорядження Піщанської сільської ради передано земельну ділянку з кадастровим номером 7121581500:14:003:0500 (площею 9,9509 га), яка знаходиться у Черкаській області, Піщанській сільській раді (Бубнівсько-Слобідській сільській раді), цільове призначення 01.01. - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7121581500:14:003:0500 (площею 9,9509 га) право власності Піщанської сільської ради зареєстровано 19.10.2021, щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7121581500:05:001:0501 (площею 20,9202 га) - 13.10.2021.

З викладеного випливає, що Піщанська сільська рада набула право власності на земельні ділянки площею 9,9509 га, кадастровий номер 7121581500:14:003:0500 з 19.10.2021 та площею 20,9202 га, кадастровий номер 7121581500:05:001:0501 з 13.10.2021.

Визначаючи хто мав бути отримувачем коштів за користування відповідачем спірними земельними ділянками суд враховує таке.

Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад", об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.

Отже, Піщанська сільська рада є правонаступником усіх прав та обов'язків, зокрема, Бубнівсько-Слобідської сільської ради.

Такі доводи також зазначив присутній у судовому засіданні 13.03.2025 прокурор під час вступного слова.

У період з моменту набуття відповідачем права власності на нежитлові будівлі (08.04.2013) до 13.10.2021 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7121581500:05:001:0501 (площею 20,9202 га) та до 19.10.2021 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7121581500:14:003:0500 (площею 9,9509 га), спірні земельні ділянки, на яких знаходиться таке майно перебували у державній власності, розпорядником яких було Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області.

Водночас суд враховує, що відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1. ст. 14 ПК України, плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Отже, плата за землю входить до складу податку на майно.

Тоді як відповідно до пп. 10.1.1. п. 10.1. ст. 10 ПК України, податок на майно входить до складу місцевих податків.

Відповідно до ст. 69 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (в редакції Закону № 2756-VI від 02.12.2010), органи місцевого самоврядування відповідно до Податкового кодексу України встановлюють місцеві податки і збори. Місцеві податки і збори зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України з урахуванням особливостей, визначених Податковим кодексом України.

Отже, плата за земельні ділянки (зокрема орендна плата), які знаходились у державній власності в силу наведених вище норм мала зараховуватись до місцевого бюджету, а саме до 12.06.2020 - до бюджету Бубнівсько-Слобідської сільської ради, а після входження Бубнівсько-Слобідської сільської ради (з 12.06.2020) до складу Піщанської об'єднаної територіальної громади - до бюджету Піщанської сільської ради, оскільки такі земельні ділянки знаходяться в їх адміністративних межах.

Піщанська сільська рада, як правонаступник всіх прав та обов'язків Бубнівсько-Слобідської сільської ради, набула право вимоги до осіб, які без укладення договору оренди користувались земельними ділянками.

Про викладене також зазначив присутній у судовому засіданні 13.03.2025 прокурор.

Суд зауважує, що відповідно до ст. 206 ЗК України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Суд наголошує, що обставини включення Бубнівсько-Слобідської сільської ради до складу Піщанської ОТГ внаслідок децентралізації та подальшого переходу земельних ділянок із державної у комунальну власність, не можуть бути підставою для безоплатного користування відповідачем земельними ділянками, тобто відповідач не звільняється від сплати коштів за користування земельними ділянками, на яких було розташоване його нерухоме майно.

Листом від 15.08.2024 Піщанська сільська рада на запит Золотоніської окружної прокуратури повідомила, що рішення про встановлення ставок орендної плати за землю на території нинішньої Піщанської сільської ради Золотоніського району, прийняті до 2020 року у Піщанській сільській раді відсутні. Всі рішення, які приймались попередніми сільськими радами, які ввійшли до складу Піщанської сільської ради, передані на зберігання до архівного відділу Золотоніської районної державної адміністрації.

24.10.2024, у відповідь на запит прокурора, архівний відділ Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області надав лист, в якому зазначив, що надає архівні копії рішень Бубнівсько-Слобідської сільської ради від 26.01.2016 № 4-5/VII "Про встановлення ставок плати за землю на земельні ділянки, що розташовані в адміністративно-територіальному підпорядкуванні Бубнівсько-Слобідської сільської ради" та від 18.09.2020 № 45-7/VII "Про ставки орендної плати за землю на 2021 рік по Бубнівсько-Слобідській сільській раді", водночас рішень про встановлення орендної плати у протоколах сесій Бубнівсько-Слобідської сільської ради за 2017, 2018 та 2019 роки не виявлено.

Згідно з п. 8 рішення Бубнівсько-Слобідської сільської ради Золотоніського району Черкаської області від 26.01.2016 № 4-5/VII, відсоток від нормативної грошової оцінки землі із цільовим призначенням 1.1. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва становить 4,5 %.

Згідно зі ставками орендної плати за земельні ділянки по Бубнівсько-Слобідській сільській раді, встановленими рішенням Бубнівсько-Слобідської сільської ради Золотоніського району Черкаської області від 18.09.2020 № 45-7/VII, відсоткова ставка від нормативної грошової оцінки землі за землі з цільовим призначенням 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва становить 12 %.

Відповідно до витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок станом на 17.11.2023 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7121581500:14:003:0500 становить 427 326,64 грн, земельної ділянки з кадастровим номером 7121581500:05:001:0501 - 898 389,29 грн.

19.11.2024 комісія з питань визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, яка створена відповідно до рішення виконавчого комітету Піщанської сільської ради від 17.12.2021 № 120 склала Акт № 1 про визначення обсягу збитків, відповідно до якого, враховуючи розмір нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, рішення Бубнівсько-Слобідської сільської ради від 26.01.2016 № 4-5/VII "Про встановлення ставок плати за землю на земельні ділянки, що розташовані в адміністративно-територіальному підпорядкуванні Бубнівсько-Слобідської сільської ради" та від 18.09.2020 № 45-7/VII "Про ставки орендної плати за землю на 2021 року по Бубнівсько-Слобідській сільській раді", встановила:

1. Земельна ділянка, яку використовував землекористувач з 2013 по 2022 без документів, що посвідчують право на земельну ділянку, розташована за адресою: с. Бубнівська Слобідка Золотоніського району Черкаської області за межами населеного пункту, кадастровий номер - 7121581500:05:001:0501.

2. Розмір земельної ділянки, яка використовується, складає: 20,9202 га. Значення нормативно-грошової оцінки земельної ділянки за 2013 по 2022 наведено в додатку (додається), з урахуванням коефіцієнтів індексації земель.

3. Розрахунок збитків проведено за використання земельної ділянки з 2016 по 30.04.2022.

4. Розмір збитків, завданих територіальній громаді, відповідно до фактичного використання земельної ділянки згідно з розрахунком (додається) складає 274 027,08 грн.

19.11.2024 комісія з питань визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, яка створена відповідно до рішення виконавчого комітету Піщанської сільської ради від 17.12.2021 № 120 склала Акт № 2 про визначення обсягу збитків, відповідно до якого, враховуючи розмір нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, рішення Бубнівсько-Слобідської сільської ради від 26.01.2016 № 4-5/VII "Про встановлення ставок плати за землю на земельні ділянки, що розташовані в адміністративно-територіальному підпорядкуванні Бубнівсько-Слобідської сільської ради" та від 18.09.2020 № 45-7/VII "Про ставки орендної плати за землю на 2021 року по Бубнівсько-Слобідській сільській раді", встановила:

1. Земельна ділянка, яку використовував землекористувач з 2013 по 2022 без документів, що посвідчують право на земельну ділянку, розташована за адресою: с. Бубнівська Слобідка Золотоніського району Черкаської області за межами населеного пункту, кадастровий номер - 7121581500:14:003:0500.

2. Розмір земельної ділянки, яка використовується, складає: 9,9509 га. Значення нормативно-грошової оцінки земельної ділянки за 2013 по 2022 наведено в додатку (додається), з урахуванням коефіцієнтів індексації земель.

3. Розрахунок збитків проведено за використання земельної ділянки з 2016 по 30.04.2022 (включно).

4. Розмір збитків, завданих територіальній громаді, відповідно до фактичного використання земельної ділянки згідно з розрахунком (додається) складає 130 343,56 грн.

Рішенням від 20.11.2024 № 20-1 Про затвердження актів про визначення збитків виконавчий комітет Піщанської сільської ради Золотоніського району Черкаської області затвердив зазначені акти про визначення обсягу збитків за фактичне користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів: від 19.11.2024 № 1 та від 19.11.2024 № 2.

Суд встановив, що відповідач не уклав договори оренди спірних земельних ділянок ні з Бубнівсько-Слобідською сільською радою, ні в подальшому з Піщанською сільською радою, на яких знаходилося нерухоме майно відповідача у спірний період.

Прокурор зазначає, що ТОВ "Золотоніська індича фабрика" з моменту набуття права приватної власності на об'єкти нерухомості (08.04.2013) до моменту його відчуження орендну плату за землю не сплачувало та використовувало земельні ділянки комунальної власності без правовстановлюючих документів, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом про стягнення безпідставно збережених коштів за період з 01.01.2017 по 30.04.2022.

Розглядаючи спір суд застосовує такі положення чинного законодавства.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ч. 1, 5 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу. (ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України (далі - ЗК України))

Згідно зі ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до п. в) ч. 1 ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. (ст. 125 ЗК України (в редакції на момент набуття права власності відповідачем на нерухоме майно))

Водночас, відповідно до ст. 120 ЗК України (в редакції на момент набуття права власності відповідачем на нерухоме майно) у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. (ч. 1) Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. (ч. 2) У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди. (ч. 5) Істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з набуттям права власності на ці об'єкти. Укладення договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що пов'язане з переходом права на частину земельної ділянки, здійснюється після виділення цієї частини в окрему земельну ділянку та присвоєння їй окремого кадастрового номера. У разі набуття права власності на жилий будинок (крім багатоквартирного), який розташований на землях державної або комунальної власності, що перебувають у користуванні іншої особи, та необхідності поділу земельної ділянки площа земельної ділянки, що формується, не може бути меншою, ніж максимальний розмір земельних ділянок відповідного цільового призначення, визначених статтею 121 Земельного кодексу України (крім випадків, коли формування земельної ділянки в такому розмірі є неможливим). (ч. 6)

У матеріалах справи відсутні докази існування договорів оренди спірних земельних ділянок з попереднім власником нерухомого майна (СТОВ "Воля"), тому суд доходить висновку, що відповідач не став орендарем спірних земельних ділянок, на яких було розташоване нерухоме майно відповідача у спірний період.

Предметом регулювання глави 83 ЦК України є відносини, що виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Кондикційне зобов'язання виникає за наявності таких умов: 1) набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); 2) набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.

За змістом положень глав 82 та 83 ЦК України для деліктних зобов'язань, які виникають із заподіяння шкоди майну, характерним є, зокрема, зменшення майна потерпілого, а для кондикційних - приріст майна в набувача без достатніх правових підстав. Вина заподіювача шкоди є обов'язковим елементом настання відповідальності в деліктних зобов'язаннях. Натомість для кондикційних зобов'язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої. Таким чином, обов'язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.

Верховний Суд неодноразово викладав правову позицію, згідно з якою для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів на підставі положень статей 1212- 1214 ЦК України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташований, необхідно, насамперед, з'ясувати: 1) фактичного користувача земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ділянками у відповідний період, або наявність правової підстави для використання земельної ділянки у такого фактичного користувача; 2) площу земельної ділянки; 3) суму, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, яка безпосередньо залежить від вартості цієї ділянки (її нормативно-грошової оцінки); 4) період користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави. Отже, встановлення саме таких обставин входить до предмета доказування у межах вирішення спору у цій справі.

Дана правова позиція викладена у постанові Верховного Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20.

Суд констатує, що виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Проте, з огляду на приписи ч. 2 ст. 120 ЗК України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно.

До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України.

Враховуючи викладене, суд установив, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.

Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України.

Суд бере до уваги, що право власності на нежитлові приміщення відповідача припинено 14.06.2022.

Отже, відповідач у період 08.04.2013 - 13.06.2022 був власником нежитлових приміщень (ферма № 1 та ферма № 2), які знаходяться на земельних ділянках площею 9,9509 га, кадастровий номер 7121581500:14:003:0500 та площею 20,9202 га, кадастровий номер 7121581500:05:001:0501 та безпідставно не сплачував кошти за користування земельними ділянками, на яких розміщувались нежитлові приміщення, спочатку Бубнівсько-Слобідській сільській раді, потім з 12.06.2020 - Піщанській сільській раді Золотоніського району Черкаської області, яка є правонаступником зокрема прав та обов'язків Бубнівсько-Слобідської сільської ради, як отримувача коштів за земельні ділянки державної власності, а з 13.10.2021 (щодо земельної ділянки площею 20,9202 га) та з 19.10.2021 (щодо земельної ділянки площе 9,9509 га) - Піщанській сільській раді Золотоніського району Черкаської області як власнику таких земельних ділянок.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Згідно з ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель", дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

З викладеного випливає, що технічна документація з нормативно-грошової оцінки землі затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою, та з вказаного закону не випливає обов'язку отримувати витяг з технічної документації про нормативно-грошову оцінку землі щорічно, якщо не було розроблено відповідної нової технічної документації з нормативно-грошової оцінки землі, яка має затверджуватися відповідною сільською, селищною, міською радою.

Згідно зі ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:

Кi = І:100,

де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Як уже встановлено судом, відповідно до витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок станом на 17.11.2023 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7121581500:14:003:0500 становить 427 326,64 грн, земельної ділянки з кадастровим номером 7121581500:05:001:0501 - 898 389,29 грн.

За період з 2017 по 2022 рік нормативно грошову оцінку спірних земельних ділянок позивач розраховує з урахуванням встановлених коефіцієнтів індексації у 2017 - 2020 роках - 1,1, у 2022 році - 1,15.

Так нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7121581500:14:003:0500 становить: у 2022 році - 371 588,38 (427 326,64 : 1,15) грн, у 2021 році - 337 807,62 (371 588,38 : 1,1) грн, у 2017 - 2020 роках - 337 807,62 (371 588,38 : 1,0) грн.

Нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7121581500:05:001:0501 становить: у 2022 році - 781 208,09 (898 389,29 : 1,15) грн, у 2021 році - 710 189,17 (781 208,09 : 1,1) грн, у 2017 - 2020 роках - 710 189,17 (781 208,09 : 1,0) грн.

Згідно з абз. 1 п. 12.3. ст. 12 ПК України, сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень.

Відповідно до п. 284.1. ст. 284 ПК України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території. Нові зміни до рішень щодо наданих пільг зі сплати земельного податку надаються відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.

Якщо в рішенні органу місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також податкових пільг з їх сплати не визначено термін його дії, таке рішення є чинним до прийняття нового рішення. (абз. 2 пп. 12.3.3. п. 12.3. ст. 12 ПК України)

З викладеного випливає, що у разі відсутності рішення органу місцевого самоврядування, яким встановлено ставки плати за землю, застосуванню підлягає останнє чинне рішення, прийняте у попередні роки.

Суд встановив, що згідно з п. 8 рішення Бубнівсько-Слобідської сільської ради Золотоніського району Черкаської області від 26.01.2016 № 4-5/VII, відсоток від нормативної грошової оцінки землі для визначення орендної плати за земельні ділянки із цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва становить 4,5 %.

Згідно зі ставками орендної плати за земельні ділянки по Бубнівсько-Слобідській сільській раді, встановленими рішенням Бубнівсько-Слобідської сільської ради Золотоніського району Черкаської області від 18.09.2020 № 45-7/VII, відсоткова ставка від нормативної грошової оцінки землі за землі з цільовим призначенням 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва становить 12 %. Зазначене рішення містить примітку про початок дії з 01.01.2021.

З урахуванням викладеного позивач правомірно здійснив розрахунок орендної плати за спірні земельні ділянки, які перебували у власності відповідача за період з січня 2017 року по квітень 2022 року включно із застосуванням ставок орендної плати вказаних у рішеннях Бубнівсько-Слобідської сільської ради.

Щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7121581500:14:003:0500: у 2017 - 2020 роках - 15 201,34 грн/рік (337 807,62 х 4,5 %), у 2021 році - 40 536,91 грн (337 807,62 х 12 %), з січня по квітень 2022 року - 14 660,40 грн (371 588,38 х 12 % : 365 х 120).

Отже, сума очікуваної орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 7121581500:14:003:0500 за період з січня 2017 року по квітень 2022 року (включно) становить 116 002,67 грн.

Щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7121581500:05:001:0501: у 2017 - 2020 роках - 31 958,51 грн/рік (710 189,17 х 4,5 %), у 2021 році - 85 222,70 грн (710 189,17 х 12 %), з січня по квітень 2022 року - 30 820,80 грн (781 208,09 х 12 % : 365 х 120).

Отже, сума очікуваної орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 7121581500:05:001:0501 за період з січня 2017 року по квітень 2022 року (включно) становить 243 877,54 грн.

Дослідивши розрахунок, суд встановив, що його здійснено арифметично правильно.

Враховуючи викладене, господарський суд задовольняє позовні вимоги про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів у сумі 359 880,21 грн (116 002,67 + 243 877,54).

При розгляді даної справи суд врахував правові позиції викладені у постановах Верховного Суду у справі № 916/2498/22 від 08.11.2023 та від 08.10.2024 щодо правомірності стягнення безпідставно збережених коштів, в якості несплаченої орендної плати на користь відповідного місцевого бюджету, до якого здійснюється зарахування податку на майно, до складу якого входить плата за землю, зокрема орендна плата.

Щодо наявності підстав для здійснення прокуратурою представництва інтересів держави в суді у спірних правовідносинах, господарський суд зазначає таке.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Враховуючи положення Великої Палати Верховного Суду викладені у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.

Системне тлумачення абзацу першого частини третьої статті 23 Закону дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах (постанова Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 року у справі № 587/430/16-ц).

Порушення державного інтересу у спірних правовідносинах полягає, перш за все, у тому, що використання відповідачем земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без оформлення правовстановлюючих документів на землю та без сплати до місцевого бюджету обов'язкових орендних платежів порушує інтереси територіальної громади в особі Піщанської сільської ради, яка у даному випадку незаконно позбавлена можливості ефективно та в інтересах територіальної громади розпоряджатись землями та надходженнями від орендної плати. У вказаному випадку, інтерес держави полягає у необхідності забезпечення прав та інтересів територіальної громади, як власника землі, що є основним національним багатством та перебуває під особливою охороною держави, забезпечення раціонального використання та охорони земель.

Згідно з ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

З матеріалів справи випливає, що 27.02.2024 Золотоніська окружна прокуратура звернулась до голови Піщанської територіальної громади з листом, в якому зазначила, що ТОВ "Золотоніська індича фабрика" з моменту набуття права приватної власності на об'єкти нерухомості (08.04.2013) до моменту відчуження орендну плату за землю не сплачувало та використовувало земельні ділянки комунальної власності без правовстановлюючих документів. Також з метою встановлення підстав для представництва та на підставі ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" Золотоніська окружна прокуратура просила надати інформацію чи вживалися сільською радою заходи, спрямовані на стягнення збитків на користь Піщанської сільської ради шляхом скерування до суду позовних заяв.

У відповідь 28.02.2024 Піщанська сільська рада надала Золотоніській окружній прокуратурі лист, в якому повідомила, що Піщанською сільською радою в минулих відповідних періодах самостійно не вживались заходи, спрямовані на стягнення відповідних сум збитків завданих ТОВ "Золотоніська індича фабрика" за фактичне користування земельною ділянкою комунальної власності, по причині відсутності у складі виконавчих органів влади інспектора з контролю за використанням та охороною земель. Також Піщанська сільська рада повідомила, що не зверталась до суду з позовом до ТОВ "Золотоніська індича фабрика" про стягнення вказаних в даному листі збитків по причині відсутності коштів для сплати судових витрат.

27.12.2024 Золотоніська окружна прокуратура звернулась з листом до Піщанської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, в якому повідомила, що в інтересах останньої підготовлено позовну заяву до ТОВ "Золотоніська індича фабрика" про стягнення безпідставно збережених коштів плати за землю в сумі 359 880,21 грн.

Отже, враховуючи нездійснення позивачем заходів для звернення до суду з позовом щодо захисту інтересів територіальної громади та держави, враховуючи повноваження прокурора самостійно визначати, у чому полягає порушення інтересів держави і визначати орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, суд дійшов висновку, що прокурор належно обґрунтував та довів підстави для представництва інтересів держави в суді.

Суд враховує, що у провадженні Господарського суду Черкаської області перебувала справа № 925/630/23 за позовом Золотоніської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Піщанської сільської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Золотоніська індича фабрика" про стягнення 165 501,55 грн - безпідставно збережених коштів за користування земельними ділянками з кадастровим номером 7121581500:14:003:0500 площею 9,9509 га та з кадастровим номером 7121581500:05:001:0501 площею 20,9202 га. Проте у справі № 925/630/23 на підтвердження розміру безпідставно збережених коштів відповідачем за користування земельними ділянками та розміру орендної плати за землю, прокурором у справу були надані акти про визначення обсягу збитків та розрахунки суми втрат бюджету Піщанської територіальної громади, у яких нормативно-грошова оцінка земельних ділянок, що перебували у користуванні відповідача визначена з врахуванням середньо обласної нормативно-грошової оцінки 1 га ріллі. Рішенням від 28.08.2023 господарський суд відмовив у задоволенні позову у зв'язку з відсутністю належних доказів на обґрунтування оцінки землі, зокрема довідки, витягу із Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка є об'єктом плати за землю, технічної документації на земельну ділянку, виготовлену компетентним органом.

Водночас у справі № 925/29/25 на підтвердження розміру безпідставно збережених коштів прокурором подано Витяги із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що детально встановлено вище.

Отже позов у справі № 925/29/25 подано з інших підстав ніж позов у справі № 925/630/23, тому у суду відсутні були підстави для закриття провадження у справі на підставі п. 3 ч. 1 ст. 231 та п. 2 ч. 1 ст. 175 ГПК України.

На підставі п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 74, 76 - 77, 129, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Золотоніська індича фабрика" (ідентифікаційний код 36782908, вул. Бичковського, 1, с. Бубнівська Слобідка, Золотоніський р-н, Черкаська обл., 19750) на користь Піщанської сільської ради Золотоніського району Черкаської області (ідентифікаційний код 26358963, вул. Шеремета Руслана, 98 А, с. Піщане, Золотоніський р-н, Черкаська обл., 19723, p/p UA 738999980314010544000023751, ККД 24060300, код банку 37930566, ГУК у Черк. обл./тг с. Піщане/24060300, Казначейство України)) безпідставно збережені кошти у сумі 359 880,21 грн за користування земельними ділянками з кадастровим номером 7121581500:14:003:0500 площею 9,9509 га та з кадастровим номером 7121581500:05:001:0501 площею 20,9202 га.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Золотоніська індича фабрика" (ідентифікаційний код 36782908, вул. Бичковського, 1, с. Бубнівська Слобідка, Золотоніський р-н, Черкаська обл., 19750) на користь Черкаської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02911119, бульвар Шевченка, 286, м. Черкаси, 18000, р/p UA 138201720343160001000003751 в ДКСУ у м. Київ) 5 398,20 грн судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати Золотоніській окружній прокуратурі за допомогою системи "Електронний суд", позивачу та відповідачу - засобами поштового зв'язку, Черкаській обласній прокуратурі на електронну адресу - sekretariat@chk.gp.gov.ua.

Повне рішення складено та підписано 13.03.2025.

Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА