Рішення від 25.02.2025 по справі 910/12651/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

25.02.2025Справа № 910/12651/24

Господарський суд міста Києва у складі судді Гулевець О.В. за участю секретаря судового засідання Нікітіної В.В., розглянувши матеріали господарської справи

за позовом Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО»

до Приватного акціонерного товариства «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО»

про зобов'язання вчинити дії

за участю представників:

від позивача: Кострець Є.В.

від відповідача: Яковченко Р.Г.

РОЗГЛЯД СПРАВИ СУДОМ

Короткий зміст і підстави позовних вимог

Акціонерне товариство «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Приватного акціонерного товариства «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО» з вимогою про зобов'язання останнього виключити 2 917, 800 МВт*г. з актів наданих послуг за період січень, березень, вересень 2023 року за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0421-03015 від 04.05.2019 року.

Процесуальні дії у справі

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.10.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 910/12651/24, розгляд справи постановлено здійснювати у порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі на 05.11.2025.

У судовому засіданні 05.11.2024 представник відповідача заявив усне клопотання про продовження строку для подачі відзиву.

У судовому засіданні 05.11.2024 суд, керуючись ст. 119 ГПК України, продовжив представнику відповідача строк на подання відзиву на позовну заяву до 15.11.2024, оголосив перерву в підготовчому засіданні до 04.12.2024.

18.11.2024 через систему «Електронний суд» від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

03.12.2024 через систему «Електронний суд» від позивача надійшла відповідь на відзив.

У судовому засіданні 04.12.2024 суд оголосив перерву в підготовчому засіданні до 28.01.2025.

У судовому засіданні 28.01.2025 суд оголосив про закриття підготовчого провадження та призначив справу до розгляду по суті на 25.02.2025.

25.02.2025 через систему «Електронний суд» від позивача надійшли додаткові пояснення по справі.

Представник позивача у судовому засіданні 25.02.2025 надав пояснення по суті позову, позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.

У судовому засіданні 25.02.2025 представник відповідача надав пояснення по суті своїх заперечень, просив суд відмовити у задоволенні позову.

У судовому засіданні 25.02.2025 відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Позиція позивача

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що 04.05.2019 між Акціонерним товариством «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» та Приватним акціонерним товариством «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО» було укладено договір № 0421-03015 про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, відповідно до якого ОСП зобов'язується надавати послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, а саме управління режимами роботи ОЕС України з виробництва, передачі, забезпечення планових перетоків електричної енергії по міждержавних лініях зв'язку ОЕС України з енергосистемами суміжних країн, розподілу та споживання електричної енергії для забезпечення здатності енергосистеми задовольняти сумарний попит на електричну енергію та потужність у кожний момент часу з дотриманням вимог енергетичної, техногенної та екологічної безпеки.

Позивач зазначає, що відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Кодексу системи передачі на ПрАТ НЕК «Укренерго», як оператора системи передачі, покладено обов'язок щодо балансування системи, зокрема, щодо здійснення прогнозу загального навантаження, на основі аналізу балансу енергосистеми, та видачі диспетчерських команд на завантаження та розвантаження з метою підтримки попиту та пропозиції в енергосистемі, а на виробників електричної енергії - обов'язок щодо виконання команд і розпоряджень оператора.

Позивач посилається на те, що починаючи з грудня 2023 року спостерігається системне зростання кількості команд ОСП, отриманих позивачем на розвантаження задля врегулювання системних обмежень, в загальному об'ємі 2 917,800 МВт*г за період січень, березень, вересень 2023 року.

Позивач вважає, що відповідач не забезпечив належний процес з балансування енергосистеми в частині між сумарним споживанням електричної енергії, яке враховує втрати на її виробництво і передачу, а також експортом електричної енергії, з одного боку, та обсягом виробництва електричної енергії на електростанціях ОЕС України та її імпорту - з другого, чим порушив п. 1.4 розділу 1 Кодексу системи передачі.

З урахуванням викладеного, оскільки відповідач не зміг забезпечити належне балансування енергосистеми, позивач звернувся до суду з позовною заявою про зобов'язання ПрАТ «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО» з вимогою виключити 2 917, 800 МВт*г з актів наданих послуг за період січень, березень, вересень 2023 року за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0421-03015 від 04.05.2019 року.

Позиція відповідача

Приватне акціонерне товариство «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО» заперечує проти задоволення позовних вимог, вважає, що позовна заява є необґрунтованою, безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню.

В обґрунтування своїх заперечень відповідач посилається на те, що позивач є «виробником електричної енергії, який зобов'язаний надавати послуги з балансування об'єднаної енергетичної системи України», зобов'язаний, зокрема, подавати пропозиції на балансуючу електричну енергію на розвантаження згідно з пунктом 4.10.3 глави 4.10 розділу IV Правил ринку.

Відповідач наголошує, що диспетчерські команди ПрАТ «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО» відповідають вимогам чинного законодавства, зокрема Правил ринку.

Відповідач також звернув увагу, що позивач не оспорював платіжні документи у встановленому порядку, та з урахуванням п. 4.4 договору без зауважень підписав акти купівлі-продажу балансуючої електричної енергії за січень-березень, вересень 2023 року, а також акти про надання послуги за договором, якими підтвердив факт належного надання відповідачем послуги відповідно до умов договору та відсутність претензій до позивача стосовно наданої послуги.

Також відповідач зазначає, що позивач вказав про системне зростання кількості команд ОСП, отриманих позивачем на розвантаження задля врегулювання системних обмежень починаючи з грудня 2023 року, проте позов стосується більш ранніх періодів, ніж грудень 2023 року.

У відзиві на позов відповідач стверджує, що надання диспетчерських команд відповідачем і їх виконання позивачем є їх обов'язком на ринку електричної енергії, що необхідний для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії та забезпечення операційної безпеки системи (розділ V Кодексу системи передачі).

Крім того, відповідач зазначає, що позивач не надав жодних доказів на підтвердження будь-яких неправомірних дій відповідача, не довів завдання шкоди правам та законним інтересам позивача, відтак позов не підлягає задоволенню також з підстав обрання неналежного способу захисту.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Акціонерне товариство «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» (надалі - позивач) є виробником електричної енергії на підставі ліцензії, виданої згідно Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП, Регулятор) від 31.05.2019 №871.

Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична кампанія НЕК «Укренерго» виконує функції оператора системи передачі (ОСП) - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (п. 55 ч. 1 ст. 1, ст. 31, 33, п. 8 розділу XVII Закону України «Про ринок електричної енергії»; постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 17.07.2014 № 1012 «Про видачу ліцензії з передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами ДП «НЕК «Укренерго», від 17.12.2021 № 2624 «Про видачу ліцензії з передачі електричної енергії НЕК «Укренерго»).

04.05.2019 між Приватним акціонерним товариством «Національна енергетична кампанія «Укренерго» (надалі - виконавець, оператор системи передачі (ОСП), відповідач) та Акціонерним товариством «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» (надалі - користувач, позивач) укладено договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління № 0421-03015, в редакції Додаткової угоди № 6 від 17.09.2021 (далі - договір).

Відповідно до пункту 1.1. договору виконавець зобов'язується надавати послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління об'єктами користувача у складі об'єднаної енергетичної системи ОЕС України, а саме забезпечити надійне та ефективне функціонування ОЕС України, зокрема безперебійне постачання електричної енергії споживачам з додержанням вимог операційної безпеки (далі - Послуга).

Пунктом 1.2. договору встановлено, що користувач зобов'язується здійснювати оплату за надану послугу відповідно до умов цього договору.

Відповідно до п. 1.4 договір встановлює обов'язки та права сторін у процесі оперативного планування, експлуатації обладнання, диспетчерського управління та балансування енергосистеми в реальному часі та її захисту в надзвичайних ситуаціях, а також формування, обробки, передачі та відображення даних під час регламентованого обміну інформацією.

Згідно п. 2.1 договору ціна цього договору визначається як сума нарахованої вартості послуг за сукупністю розрахункових періодів наростаючим підсумком протягом календарного року.

Обсяг наданої послуги визначається відповідно до розділу ХІ Кодексу системи передачі (п. 2.3. договору).

Відповідно до п. 2.4 договору вартість послуги за розрахунковий період визначається як добуток обсягу наданої послуги на значення тарифу, що діє у визначений розрахунковий період. На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України.

Пунктом 2.7. договору встановлено, що користувач здійснює розрахунок з ОСП за послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління протягом 3 банківських днів з дати отримання та на підставі акта надання Послуги. Акт надання Послуги ОСП надає Користувачу протягом перших 11 календарних днів місяця, наступного за розрахунковим.

Вартість наданої послуги за розрахунковий період визначається на підставі даних, що надаються до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), Адміністратором комерційного обліку (далі - АКО).

Коригування обсягів та вартості наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за уточненими даними комерційного обліку, що надається АКО протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в «Системі управління ринком» (далі - Сервіс), що здійснюється на вимогу та в терміни, передбачені Правилами ринку.

Акт коригування наданої послуги у відповідному розрахунковому періоді у двох примірниках ОСП направляє користувачу. Користувач здійснює підписання акта коригування наданої Послуги відповідного розрахункового періоду протягом 3 календарних днів та повертає один примірник підписаного акта ОСП. Оплату вартості послуги, що виникла в результаті коригування обсягів та вартості послуг, користувач здійснює протягом 3 банківських днів з дня отримання акта.

Відповідно до п. 2.8 договору користувач має повернути погоджений та оформлений належним чином (підписаний та скріплений печаткою) один примірник акта надання послуги протягом 5 календарних днів з дати отримання. У разі неотримання ОСП у зазначений термін підписаного користувачем акта надання послуги або заперечень щодо прийняття послуг такий акт вважається погодженим, а послуги - прийнятими користувачем. При цьому примірник акта надання послуги повертається ОСП не пізніше 20 числі місяця, наступного за розрахунковим.

Пунктом 3.1.2. договору встановлено, що ОСП має здійснювати оперативно-технологічне управління режимом роботи об'єктів диспетчеризації у складі ОЕС України в реальному часі відповідно до структури диспетчерського управління відповідно до вимог Кодексу системи передачі, інших нормативно-технічних документів та вимог технічної документації заводів-виробників.

Відповідно до п. 3.1.3. договору ОСП здійснює диспетчерське управління шляхом надання розпоряджень та/або оперативних команд, у тому числі шляхом застосування засобів дистанційного управління.

ОСП розробляє та узгоджує із користувачем перелік електротехнічного обладнання, турбогенераторів, котлів, основного та допоміжного обладнання енергоблоків (включно з системами управління та регулювання) тощо, зупинка (вимкнення) якого знижує наявну потужність електростанцій, перелік енергоблоків (генераторів), підключених до автоматики регулювання перетоків активної потужності, автоматики виділення блоків на власні потреби, об'єктів диспетчеризації, які знаходяться в оперативному управлінні чи віданні оператора системи передачі (ОСП), виконавця, який є додатком до цього договору; здійснює обмін інформацією у відповідності з вимогами щодо планування, координації виведення з роботи обладнання та планування введення в роботу обладнання, передбаченими Кодексом системи передачі (п. 3.1.7., п. 3.1.8 договору).

Пунктами 3.2.1. та 3.2.2. договору встановлено, що користувач зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі здійснювати розрахунки за договором. Користувач підтримує в належному стані технічні та технологічні системи експлуатації своїх електроустановок, а також структуру управління цими системами відповідно до вимог Кодексу системи передачі, інших нормативно-технічних документів та вимог технічної документації заводів-виробників.

Невідкладно виконувати розпорядження оперативного персоналу оператора системи передачі (ОСП), виконавця, якщо вони не становлять загрози для життя людей, обладнання та не можуть призвести до втрати живлення власних потреб об'єкта електроенергетики. Невідкладно повідомляти оперативний персонал виконавця, якщо отримані розпорядження суперечать вимогам технологічного регламенту експлуатації обладнання електростанції. Робити обґрунтовані заперечення, якщо розпорядження виконавця розтлумачене як помилкове, із поясненням причин відмови і відображенням запису в оперативному журналі, але у випадку підтвердження розпорядження виконавця - виконати його (п. 3.2.5., п. 3.2.7., п. 3.2.8. договору).

На виконання умов договору між сторонами складено акти купівлі-продажу балансуючої електричної енергії за січень-березень, вересень 2023 року, а також акти про надання послуги за січень, березень, вересень 2023 року.

За доводами позивача, відповідно до рахунків-фактур від 26.01.2023, від 06.03.2023, від 16.03.2023, від 14.09.2023 обсяг наданих позивачеві диспетчерських команд на розвантаження задля врегулювання системних обмежень серед акцептованих ОСП пропозицій позивача на розвантаження складає: 2 917,800 МВт*г, включено в Акти наданих послуг за період січень, березень, вересень 2023 року.

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що команди ОСП щодо врегулювання системних обмежень, не забезпечили дотримання принципів пропорційності, прозорості і недискримінації, оскільки заходи щодо врегулювання негативно вплинули на позивача, як учасника ринку, в той час як інші учасники негативних наслідків не зазнали або навпаки отримали переваги (отримували команди на завантаження поза графіком).

За доводами позивача, виконуючи необґрунтовані команди ОСП на розвантаження позивач був змушений викупити об'єми електричної енергії, чого не планував робити, в зв'язку з чим поніс додаткові грошові витрати.

Позивач посилається на те, що відповідач не забезпечив належний процес з балансування енергосистеми в частині між сумарним споживанням електричної енергії, яке враховує втрати на її виробництво і передачу, а також експортом електричної енергії, з одного боку, та обсягом виробництва електричної енергії на електростанціях ОЕС України та її імпорту - з другого, чим порушив п. 1.4 розділу 1 Кодексу системи передачі.

З урахуванням викладеного, позивач звернувся до суду з позовною заявою про зобов'язання ПрАТ «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО» з вимогою виключити 2 917, 800 МВт*г з актів наданих послуг за період січень, березень, вересень 2023 року за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0421-03015 від 04.05.2019.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА. ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Відповідно до ч. 2 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України договір є підставою виникнення цивільних прав та обов'язків.

Частиною 1 статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно зі ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище урегульовані Законом України «Про ринок електричної енергії».

Пунктом 7 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» балансуючий ринок електричної енергії (далі - балансуючий ринок) - ринок, організований оператором системи передачі електричної енергії з метою забезпечення достатніх обсягів електричної потужності та енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії і споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень в об'єднаній енергетичній системі України, а також фінансового врегулювання небалансів електричної енергії.

Пунктом 18 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що диспетчерське управління - оперативно-технологічне управління об'єднаною енергетичною системою України із забезпеченням надійного і безперебійного постачання електричної енергії споживачам з додержанням вимог енергетичної безпеки.

Частинами 1-2, 6-7 статті 44 Закону України «Про ринок електричної енергії» закріплено, що в електроенергетиці України діє єдина диспетчерська система оперативно-технологічного управління виробництвом, передачею, розподілом та споживанням електричної енергії. Функції диспетчерського (оперативно-технологічного) управління ОЕС України та організацію паралельної роботи з енергетичними системами інших держав здійснює оператор системи передачі.

Диспетчерське (оперативно-технологічне) управління поширюється на суб'єктів господарювання, об'єкти електроенергетики яких підключені до ОЕС України.

Диспетчерське (оперативно-технологічне) управління базується на принципах об'єктивності, прозорості та недискримінаційності і має забезпечувати належне функціонування ринку електричної енергії.

Усі оперативні команди і розпорядження оператора системи передачі підлягають беззаперечному виконанню всіма суб'єктами господарювання, об'єкти електроенергетики яких підключені до ОЕС України. Втручання в диспетчерське (оперативно-технологічне) управління ОЕС України з боку державних органів, політичних партій, рухів та громадських організацій забороняється.

Суб'єкти господарювання, об'єкти електроенергетики яких підключені до ОЕС України, зобов'язані подавати оператору системи передачі інформацію, передбачену правилами ринку, кодексом системи передачі та іншими нормативно-правовими актами.

Як встановлено судом, 04.05.2019 між Приватним акціонерним товариством «Національна енергетична кампанія «Укренерго» та Акціонерним товариством «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» укладено договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління № 0421-03015, в редакції Додаткової угоди № 6 від 17.09.2021, відповідно до якого виконавець зобов'язується надавати послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління об'єктами користувача у складі об'єднаної енергетичної системи ОЕС України, а саме забезпечити надійне та ефективне функціонування ОЕС України, зокрема безперебійне постачання електричної енергії споживачам з додержанням вимог операційної безпеки.

Відповідно до положень статті 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.

Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 33 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи передачі має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за надані послуги з передачі та послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.

Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно із ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що відповідач не належно виконав умови договору, не забезпечив балансування енергосистеми, у зв'язку із чим відбулось зростання кількості команд ОСП, отриманих позивачем на розвантаження задля врегулювання системних обмежень, та збільшення обсягу наданих послуг за період січень, березень, вересень 2023 року.

Відповідно до п. 4.3.1 гл. 4.3 розділу IV Правил ринку, у частині балансуючого ринку ОСП зобов'язаний формувати та видавати ППБ відповідні диспетчерські команди.

Пунктом 4.18.3 глави 4.18 розділу IV Правил ринку визначено, що диспетчерська команда на активацію видається ОСП відповідно до результатів алгоритму розрахунку балансуючого ринку у вигляді акцепту відповідної пропозиції на балансуючу електричну енергію на розвантаження або завантаження. Диспетчерська команда на деактивацію видається ОСП у зворотному до попередньої активації порядку у вигляді припинення відповідного акцепту пропозиції на балансуючу електричну енергію для активації на розвантаження або завантаження.

Незалежно від того, чи система в дефіциті або профіциті в інтервалі ОРЧ, ОСП може активувати балансуючу електричну енергію як на завантаження, так і на розвантаження з метою врегулювання системних обмежень, у тому числі відповідно до вимог системи до резервів (п. 4.18.8 гл. 4.18 розділ IV Правил ринку).

Як підтверджено матеріалами справи, між сторонами складено акти купівлі-продажу балансуючої електричної енергії за січень-березень, вересень 2023 року, а також акти про надання послуги за січень, березень, вересень 2023 року.

Судом встановлено, що зазначені акти підписані сторонами без зауважень.

Згідно з п. 1.1.2 Правил ринку платіжний документ - рахунок, сформований адміністратором розрахунків учаснику ринку щодо оплати ним або адміністратором розрахунків своїх фінансових зобов'язань, що виникли в результаті участі на ринку електричної енергії такого учасника ринку.

Відповідно до п. 7.2.1 Правил ринку (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) відповідач на щодекадній основі надсилає через СУР платіжний документ кожному ППБ із зазначенням суми, яка повинна бути сплачена ППБ за відповідний період за закупівлю балансуючої енергії.

Позивач щодекадно надсилає відповідачу платіжний документ із зазначенням суми, що повинна бути сплачена АР за відповідний період за закупівлю балансуючої енергії.

Так, судом враховано доводи відповідача, що додані позивачем до матеріалів справи рахунки-фактури сформовані в системі управління ринком і надіслані за 1 декаду січня, 3 декаду лютого, 1 декаду березня, 1 декаду вересня 2023 року для розрахунків за договором.

У вказаних рахунках (надані з позовом файли xls) на аркуші «Врегулювання системних обмежень» зазначені обсяги і вартість електричної енергії, отримані сторонами у зв'язку з виконанням диспетчерських команд для врегулювання системних обмежень.

Відповідно до п. 4.3 Типового договору про участь у балансуючому ринку, якщо ППБ має заперечення до інформації, що міститься у платіжному документі, то він повинен повідомити про це ОСП не пізніше 12:00 наступного робочого дня після виставлення рахунку.

Судом встановлено, що позивач не оспорював зазначені платіжні документи у встановленому порядку та з урахуванням положень розділу 4 Типового договору підписав акти купівлі-продажу балансуючої електричної енергії у спірному періоді.

Отже, позивач погодився з обсягом та вартістю електричної енергії, визначеним в рахунках-фактурах, підписав акти надання послуги за договором та акти купівлі-продажу, та підтвердив факт належного надання відповідачем послуги відповідно до умов договору.

Поряд з тим, позивачем до матеріалів справи не додано доказів на підтвердження неналежності виконання та необґрунтованість команд відповідача в частині виконання обов'язків балансування ринку задля забезпечення надійної роботи системи.

Більш того, наявні у матеріалах справи письмові докази спростовують такі доводи позивача.

Таким чином, вимоги позивача про зобов'язання ПрАТ «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО» виключити 2 917, 800 МВт*г з актів наданих послуг за період січень, березень, вересень 2023 року за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0421-03015 від 04.05.2019 є необґрунтованими.

Водночас, оцінюючи доводи позивача щодо порушення відповідачем прав та інтересів позивача шляхом надання необґрунтованих команд на розвантаження, у зв'язку з чим позивач поніс додаткові грошові витрати, судом встановлено наступне.

Відповідно до частини 1 статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Позовом у процесуальному сенсі є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається із двох елементів: предмета і підстави позову.

Предметом позову є певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, а підставою позову - факти, які обґрунтовують вимогу про захист права чи законного інтересу.

При цьому особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред'явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. У свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, у тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах, і у разі встановлення порушеного права з'ясувати, чи буде воно відновлено у заявлений спосіб.

У статті 4 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Згідно зі статтею 45 Господарського процесуального кодексу України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред'явлено позовну вимогу.

Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб'єкта правовідносин і забезпечення виконання юридичного обов'язку зобов'язаною стороною, внаслідок чого реально відбудеться припинення порушення (чи оспорювання) прав цього суб'єкта, він компенсує витрати, що виникли у зв'язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.

Під захистом легітимного інтересу розуміється відновлення можливості досягнення прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом.

Спосіб захисту може бути визначено як концентрований вираз змісту (суті) міри державного примусу, за допомогою якого відбувається досягнення бажаного для особи, право чи інтерес якої порушені, правового результату.

Спосіб захисту втілює безпосередню мету, якої прагне досягти суб'єкт захисту (позивач), вважаючи, що таким чином буде припинено порушення (чи оспорювання) його прав, він компенсує витрати, що виникли у зв'язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.

Під ефективним способом необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб твердження позивача про порушення було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Отже, захисту підлягає наявне законне порушене право (інтерес) особи, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав чи інтересів та звернулася за таким захистом до суду. Тому для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право (інтерес), і чи це право (інтерес) порушено відповідачем (відповідачами).

У розумінні приписів ст. 15, ст. 16 ЦК України, ст. 20 ГК України, спосіб захисту повинен бути таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням.

Вирішуючи спір, суд повинен надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до господарського суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб'єкта правовідносин та забезпечення виконання юридичного обов'язку зобов'язаною стороною, внаслідок чого реально відбудеться припинення порушення (чи оспорювання) прав цього суб'єкта, він компенсує витрати, що виникли у зв'язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав; під захистом легітимного інтересу розуміється відновлення можливості досягнення прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.

Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.

Визначений позивачем предмет позову в повній мірі має забезпечувати захист його порушеного права.

Враховуючи наведене, вимога позивача про зобов'язання ПрАТ «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО» виключити 2 917, 800 МВт*г з актів наданих послуг за період січень, березень, вересень 2023 року за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0421-03015 від 04.05.2019 не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, оскільки докази неправомірних дій відповідача та завдання шкоди правам та законним інтересам позивача в матеріалах справи відсутні.

Враховуючи встановлені судом обставини, позов Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» задоволенню не підлягає.

Приписами ст. ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно із ст. ст. 78, 79 Господарського процесуального кодексу України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

ВИСНОВКИ СУДУ

Підсумовуючи вищенаведене, суд відмовляє в задоволенні позову Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» до Приватного акціонерного товариства «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО».

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Судовий збір за розгляд справи відповідно до ст. 129 ГПК України покладається на позивача.

Керуючись статтями 73-74, 76-79, 86, 129, 233, 237-238, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено у порядку і строк, встановлені ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписано: 14.03.2025.

Суддя О.В. Гулевець