Справа № 909/14/25
13.03.2025 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Михайлишина В. В., секретаря судового засідання Безрука Н. К., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Керівника Івано-Франківської окружної прокуратури Івано-Франківської
області
(вул. Василіянок, буд. 48, м. Івано-Франківськ, 76000)
в інтересах держави в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації
(вул. М. Грушевського буд. 21, м. Івано-Франківськ, 76004)
до відповідача: Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району
Івано-Франківської області
(вул. В. Чорновола, буд. 7 А, смт. Солотвин (з), Івано-Франківського
району, Івано-Франківської області, 77753)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача:
Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України"
(вулиця Шота Руставелі, буд. 9 А, м. Київ, 01601)
про усунення перешкод власнику - державі в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації у користуванні та розпорядженні земельними ділянками лісогосподарського призначення, шляхом скасування державної реєстрації земельних ділянок в Державному земельному кадастрі та державної реєстрації права власності на земельні ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно,
за участі:
від прокуратури: Гоголя Віталія Васильовича,
від відповідача: Лесюк Любові Володимирівни, Гоцанюк Ірини Іванівни,
від позивача: представник у судове засідання не з'явився,
від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України": представник у судове засідання не з'явився,
у провадженні Господарського суду Івано-Франківської області знаходиться справа за позовом Керівника Івано-Франківської окружної прокуратури Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації до Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про усунення перешкод власнику - державі в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації у користуванні та розпорядженні земельними ділянками лісогосподарського призначення, шляхом скасування державної реєстрації земельних ділянок в Державному земельному кадастрі та державної реєстрації права власності на земельні ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Ухвалою від 14.02.2025 суд, зокрема, відклав підготовче засідання у справі на 13.03.2025.
18.02.2025 за вх. № 2722/25 через підсистему "Електронний суд" від Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів справи.
11.03.2025 за вх. № 4080/25 через підсистему "Електронний суд" від Івано-Франківської обласної державної адміністрації надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що земельні ділянки з кадастровими номерами 2620487600:02:001:0056, 2620487600:02:001:0058, 2620487600:02: 001:0062, 2620487600:02:001:0065, 2620487600:02:001:0069, 2620487600:02:001:0070, які перебувають у комунальній власності Солотвинської селищної ради накладається на землі лісогосподарського призначення, Яблунського лісництва філії "Осмолодське лісове господарство".
Окрім того, прокурор зазначив, що представники ДП "Осмолодське лісове господарство" не залучались при проведенні інвентаризації земельних ділянок з кадастровими номерами 2620487600:02:001:0056, 2620487600:02:001:0062, 2620487600:02: 001:0058, 2620487600:02:001:0065, 2620487600:02:001:0069, 2620487600:02:001:0070.
Факт накладення земельних ділянок з кадастровими номерами 2620487600:02:001: 0056, 2620487600:02:001:0062, 2620487600:02:001:0058, 2620487600:02:001:0065, 2620487600:02:001:0069, 2620487600:02:001:0070 на землі лісогосподарського призначення, які перебувають у постійному користуванні філії "Осмолодське лісове господарство" підтверджується, серед іншого проведеними роботами під час виготовлення Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) за межами населеного пункту с. Пороги Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району, Івано-Франківської області (Яблунського лісництва). В ході проведення вказаної технічної інвентаризації інженерами-землевпорядниками здійснено викопіювання із планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування Яблунського лісництва, із схематичним зображенням земельних ділянок державної власності лісогосподарського призначення, які помилково включено в земельні ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області та накладаються на землі лісогосподарського призначення.
Відповідач у поданому відзиві на позов вказав, що земельні ділянки з кадастровими номерами 2620487600:02:001:0056, 2620487600:02:001:0062, 2620487600:02:001:0058, 2620487600:02:001:0065, 2620487600:02:001:0069, 2620487600:02:001:0070 перейшли у комунальну власність Солотвинської селищної ради в силу Закону.
Відповідач звертає увагу, що прокурором вказано на неправомірне проведення інвентаризації означених вище земельних ділянок, як ділянок сільськогосподарського призначення, проте таку інвентаризацію Солотвинська селищна рада не проводила, та як наслідок якихось неправомірних дій щодо оспорюваних земельних ділянок Солотвинська селищна рада не вчиняла.
Окрім того, Солотвинська селищна рада на підтвердження того, що спірні земельні ділянки з кадастровими номерами: 2620487600:02:01:0056, 2620487600:02:01:0058, 2620487600:02:01:0062, 2620487600:02:01:0065, 2620487600:02:01:0069, 2620487600:02:01: 0070 є землями комунальної власності та не належали до земель лісогосподарського призначення, клопотанням (вх. № 2722/25 від 18.02.2025) долучила до матеріалів справи № 909/915/24 матеріали викопіювання з проекту формування території встановлення меж Порогівської сільської ради (виготовленого 1997 року Івано-Франківським науково дослідним проектним інститутом землеустрою), згідно якого спірні земельні ділянки з кадастровими номерами: 2620487600:02:01:0056 площею 1, 2837 га відповідає контуру 397/1,3 - землі сільської ради, угіддя пасовища, які не включені до кварталів лісу; 2620487600:02:01:0058 площею 1, 6998 га відповідає контуру 297/1,7 - землі сільської ради, угіддя пасовища, які не включені до кварталів лісу; 2620487600:02:01:0069 площею 10, 7415 га відповідає контуру 305/11 - землі сільської ради, угіддя пасовища, які не включені до кварталів лісу; 2620487600:02:01:0065 площею 3, 6965 га відповідає контуру 825/3,7 - землі сільської ради, угіддя пасовища, які не включені до кварталів лісу; 2620487600:02:01:0062 площею 5, 853 га відповідає контуру 395/6,2 та 396/0,4 - землі сільської ради, угіддя пасовища, які не включені до кварталів лісу; 2620487600:02:01:0070 площею 19, 8613 га відповідає контуру 812-819/22,8 а саме: 812/2,3; 813/5,7; 814/5,0; 815/0,2; 816/2,0; 817/1,2; 818/6,0; 819/0,4 - землі сільської ради, угіддя пасовища, які не включені до кварталів лісу.
Івано-Франківська обласна державна адміністрація у своєму поясненні (вх. № 1642/25 від 31.01.2025) посилаючись на приписи статей 21, 28 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", статей 17, 122 Земельного кодексу України, вказує, що станом на сьогодні, Івано-Франківська обласна державна (військова) адміністрація уповноважена розпоряджатися землями державної власності, що перебувають в постійному користуванні ДСГП "Ліси України", які розташовані в межах міст та за межами населених пунктів.
В свою чергу позивач стверджує, що Івано-Франківська обласна державна (військова) адміністрація, як розпорядник, не приймала рішення щодо припинення права постійного користування Філії "Осмолодське лісове господарство" ДП "Ліси України", на спірні земельні ділянки, а також щодо зміни їх цільового призначення.
При цьому, Івано-Франківська обласна державна адміністрація зазначає, що в силу положень статей 19, 55, 84 Земельного кодексу України та статті 5 Лісового кодексу України спірні земельні ділянки відносяться до категорії земель лісогосподарського призначення та перебувають у постійному користуванні Філії "Осмолодське лісове господарство" ДП "Ліси України". Вищевказане, на думку позивача, підтверджується доданими органом прокуратури до позовної заяви документами.
Завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі, є, зокрема, справедливе вирішення спору (ч. ч. 1 та 2 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України), а справедливість судового розгляду - є складовою частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод.
Дискрецією встановлювати обставини справи, збирати й перевіряти докази, надавати їм оцінку для виконання завдання господарського судочинства наділені суди першої та апеляційної інстанції як суди факту (постанови Великої Палати Верховного Суду від 16.01.2019 у справі № 373/2054/16-ц, від 02.11.2022 у справі № 910/11273/20).
Одним із засобів встановлення обставин справи є висновок судового експерта (п. 2 ч. 2 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України). Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Водночас предметом висновку експерта не можуть бути питання права (ч. 2 ст. 98 Господарського процесуального кодексу України).
Експертиза призначається у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування (таку правову позицію поділяє Верховний Суд у постанові від 18.12.2019 у справі № 761/29966/16-ц).
У пункті 71 рішення від 01.06.2006 у справі "Дульський проти України" Європейський суд з прав людини також підкреслив, що експертиза, призначена судом, є одним із засобів встановлення або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід'ємну частину судової процедури.
Саме тому, суди не повинні обмежуватися заявленими сторонами доводами та поданими ними доказами, а мають виконувати активну роль у встановленні об'єктивної істини, вживаючи усіх можливих заходів для перевірки та встановлення всіх фактичних даних зі спору (рішення від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України").
Верховний Суд у своїй постанові від 25.01.2023 у справі № 372/2093/19 вказав, що установлюючи фактичні обставини справи, суд має застосовувати всі можливі джерела та засоби доказування передбачені нормами матеріального та процесуального права відповідно до положень процесуального закону.
У підготовчому засіданні заслухано усні пояснення представників учасників справи по суті спору в ході якого судом ініційовано питання проведення у справі земельно-технічної експертизи.
Згідно із пунктом 3 частини 1 статті 177 Господарського процесуального кодексу України, завданням підготовчого провадження, серед іншого, є визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів.
Одним із засобів встановлення обставин справи є висновок судового експерта (п. 2 ч. 2 ст. 73, ч. 2 ст. 98 Господарського процесуального кодексу України).
За правилами пункту 1 частини 2 статті 183 Господарського процесуального кодексу України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках визначених частиною 2 статті 202 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до частини 3 статті 177 Господарського процесуального кодексу України, підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
З огляду на наведене, суд вважає за можливе, для дотримання мети (завдання) підготовчого провадження задля забезпечення прав учасників справи, керуючись частиною 3 статті 177 Господарського процесуального кодексу України, якою внормовано продовження строку підготовчого провадження на строк не більше 30 днів з метою належної підготовки справи для розгляду по суті, продовжити строк проведення підготовчого засідання на 30 днів та відкласти підготовче засідання для забезпечення права учасників справи скористатися процесуальними правами на подання заяв по суті справи, а також подати письмово викладені заперечення (міркування, аргументи) на ініційоване судом питання доцільності проведення у справі земельно-технічної експертизи.
Керуючись статтями 2, 99, 119, 120, 121, 177, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Продовжити строк підготовчого провадження на тридцять днів.
2. Підготовче засідання у справі відкласти на 25.03.2025 об 16:00 год.
Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Івано-Франківської області за адресою: вул. Грушевського, буд. 32, м. Івано-Франківськ, 76018, зал судових засідань № 8.
3. Учасникам справи у строк до 20.03.2025 подати письмово викладену позицію щодо доцільності проведення у справі судової земельно-технічної експертизи, у якій зазначити, зокрема, наступне: експертну установу (експерта), яким має бути доручено проведення експертизи; питання, з яких експерт має надати суду висновок; перелік матеріалів, що надаються для дослідження, окрім тих, що подані як докази до справи; сторону (сторін), на яку (які) слід покласти попередню оплату вартості судової експертизи; інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
4. Роз'яснити учасникам справи, що відповідно до частини 3 статті 196 Господарського процесуального кодексу України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
5. Роз'яснити учасникам справи про можливість участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції, зокрема, поза межами приміщення суду, з використанням власних технічних засобів відповідно до частини 4 статті 197 Господарського процесуального кодексу України та Порядку роботи з технічними засобами відеоконференцзв'язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза приміщенням суду, затвердженому наказом Державної судової адміністрації України 23.04.2020 № 196.
6. Учасники справи можуть отримати інформацію по справі за веб-адресою http://court.gov.ua/fair/sud5010/, а також ознайомитись з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.
7. Ухвала набирає законної сили 13.03.2025 та не підлягає оскарженню.
Суддя В. В. Михайлишин