Справа №760/3435/25 3/760/2176/25
12 березня 2025 року Солом'янський районний суд м. Києва
в складі: судді - А.М. Педенко
за участю: прокурора - Р.І. Сказко
особи відносно якої розглядається
адміністративний матеріал - ОСОБА_1
розглянувши матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в м. Києві Департаменту стратегічних розслідувань НП України про притягнення до адміністративної відповідальності ,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, з вищою освітою, одруженого, працюючого на посаді проректора Київського національного університету будівництва і архітектури проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , (РНОКПП: не відомий),
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду проректора з наукової роботи та інноваційного розвитку Національного авіаційного університету, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), являючись суб'єктом декларування та суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону, 30.10.2023 припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 26.12.2023 о 12:14 несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у адміністративному правопорушенні, передбаченому ч.1 ст. 172-6 КУпАП правопорушенні не визнав. Зауважив, що в 2023 році працював на посаді проректора з наукової роботи та інноваційного розвитку Національного авіаційного університету. Декларацію при звільненні, що охоплює період з 30.03.2023 до 30.10.2023, подав невчасно, а саме 26.12.2023 через те, що на момент звільнення з посади проректора з наукової роботи та інноваційного розвитку НАУ на протязі 30 днів, а саме 01.11.2023 ОСОБА_1 влаштувався на посаду виконуючого обов'язки директора відокремленого структурного підрозділу «Інститут інноваційної освіти Київського національного університету будівництва і архітектури», тому він вважав, що продовжує бути суб'єктом який зобов'язаний подавати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
26.12.2023 він подав декларацію при звільненні у зв'язку з тим, що ознайомившись на сайті Національного агентства з запобігання корупції з роз'ясненням де викладено, що його теперішня посада не передбачає подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Додав, що, умислу невчасно подавати декларацію, а також щось приховувати у нього не була, а також те що, завжди дотримувався вимог антикорупційного законодавства.
Прокурор Сказко Р.І., складений протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , вважав таким який відповідає вимогам законодавства, а тому просив визнати винним його у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та притягнути його до адміністративної відповідальності.
Заслухавши думку особи, що притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , прокурора, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 відповідно до наказу Національного авіаційного університету (далі - НАУ або Університет) від 06.04.2023№255/к призначений на посаду проректора з наукової роботи університету з укладанням строкового трудового договору з 10.04.2023 на час мобілізації ОСОБА_2 .
Наказом НАУ від 19.04.2023 № 283/к ОСОБА_1 переведено на посаду проректора з наукової роботи та інноваційного розвитку університету.
Відповідно до розділу І Статуту Університет заснований відповідно до Постанови Ради Народних Комісарів СРСР від 25.08.1933 № 1815 «Про організацію Київського авіаційного інституту на базі авіафакультету КМБІ».
Згідно з Указом Президента України від 11 вересня 2000 року № 1059/2000 «Про надання деяким вищим навчальним закладам статусу національних» цьому інституту надано статус національного та перейменовано на Національний авіаційний університет.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2023 року № 921-р (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 06 вересня 2024 року № 851 -р) «Про реорганізацію Національного авіаційного університету», НАУ реорганізовано шляхом його поділу на державне некомерційне підприємство «Державний університет «Київський авіаційний інститут» та Українську державну льотну академію. НАУ є правонаступником прав та обов'язків Національного авіаційного університету відповідно до розподільчого балансу.
Згідно з підпунктами 1.4. Статуту Університет є юридичною особою піблічного права, утворений у формі державного некомерційного підприємства і належить до сфери управління Міністерства освіти і науки України (МОН). Відповідно до п. 6.13 Статуту Університету посада проректора Університету залежить до посад, на яку покладаються функції з управління відповідно до напрямів діяльності, визначених Президентом Університету.
Отже, ОСОБА_1 як проректор університету відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону, враховуючи спосіб утворення університету, є посадовою особою юридичної особи публічного права, тобто суб'єктом відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, що передбачене частиною першою статті 172-6 КУпАП.
Згідно з наказом НАУ від 18.10.2023 № 823/к ОСОБА_1 30.10.2023 звільнено з посади проректора з наукової роботи та інноваційного розвитку університету за угодою сторін, п. 1 ст. 36 КЗпП України.
Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону визначено, що особи, зазначені 2 пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом ЗО календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше тіпаними деклараціями. Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 23.07.2021 № 448/21 «Про затвердження Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який зареєстровано в Міністерстві петиції України 29.07.2021 за № 986/36608, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру.
Відповідно до розділу II вказаного порядку суб'єкти декларування подають до Реєстру зазначені в пункті 1 цього розділу документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі.
Пунктом 2 частини 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 № 252/23 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за № 1965/41021, суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.
Відповідно до Роз'яснення Національного агентства щодо фінансової доброчесності:застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. З Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. З Закону.
Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
Пунктом 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону визначено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-ІХ, подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон № 3384-ІХ набрав чинності 12.10.2023, отже, у ОСОБА_1 як суб'єкта декларування виник обов'язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями протягом 30 календарних днів, тобто не пізніше 29.11.2023 від дати звільнення (30.10.2023).
Відповідно до загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на сайті Національного агентства, ОСОБА_1 подав декларацію перед звільненням 26.12.2023 о 12:14 (унікальний ідентифікатор документа НОМЕР_1).
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна а бо необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган(посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На підставі вищезазначеного, виходячи з доказів, які містяться в матеріалах справи, винність ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 197 від 05.02.2205, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , витягом послідовності дій користувача ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, запитом від НАЗК від 22.10.2024, відповіддю Міністерства освіти і науки України від 24.10.2024,рапортом старшого оперуповноваженого 2 відділу 9-го управління ДСР НП України капітана поліції Соломко Д.
Отже, ОСОБА_1 як суб'єкта декларування виник обов'язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями протягом 30 календарних днів, тобто не пізніше 29.11.2023 від дати звільнення (30.10.2023).
Згідно з інформацією, наданою відділом з питань запобігання та виявлення корупції університету (лист від 06.01.2025 № 05.06/10), ОСОБА_1 06.04.2023 пройшов інструктаж та був ознайомлений із вимогами антикорупційного законодавства, зокрема, щодо його обов'язку декларування як заступника керівника (заступника ректора), про що свідчить його власний підпис.
Відповідно до послідовності дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинив ОСОБА_1 у період з 10.09.2023 по 18.12.2023, він не входив до системи та не здійснював дій, спрямованих на подання декларації перед звільненням.
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Таким чином, ОСОБА_1 порушив вимоги частини другої статті 45 Закону, а саме: без поважних причин несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
За частиною першою статті 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Аналізуючи пояснення правопорушника та матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 , вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто не своєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік без поважних причин.
Суд не може визнати поважними причинами сумніви ОСОБА_1 в тому чи є він суб'єктом декларування та консультації його із знайомими,які в решті решт і повідомили його про необхідність подачі декларації,як то і пояснив суду останній.
Доказів, які б спростували обставини, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення, суду не надано.
Статтею 33 КУпАП передбачено, що при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно ст. 34 КУпАП обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Згідно ст. 35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу правопорушника, останнього слід притягнути до адміністративної відповідальності, виходячи з вимог ст. ст. 172-6 ч. 1, 33 КУпАП, піддати ОСОБА_1 , адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» з ОСОБА_1 , підлягає стягненню судовий збір.
На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 9, 33, 40-1, 172-6 ч. 1, 251 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір»,
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Піддати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на користь держави, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн., який необхідно сплатити за реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/Соломян.р-н/21081100, код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783, номер рахунку (IBAN): UA278999980313090106000026010, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100, призначення платежу: адміністративний штраф.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп., який необхідно сплатити за реквізитами: Отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783; Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО) 899998 ; Рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету - 22030106.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту винесення до Київського апеляційного суду через районний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: А.М. Педенко