Справа № 752/3706/25
Провадження №: 3/752/2236/25
25 лютого 2025 року розглянувши матеріали, які надійшли від Національного агентства з питань запобігання корупції про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючої головою політичної партії «Україна Соборна» адреса за місцем роботи: м. Київ, вул. Промислова 4/7, офіс 10.
про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП,
11.02.2025 року до Голосіївського районного суду м. Києві від Національного агентства з питань запобігання корупції, надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .
Як зазначено в протоколі, за результатами перевірки Звіту Партії «Україна Соборна», Національним агентством встановлено, що такий Звіт подано з недотриманням строку, встановленого положеннями пункту 6 розділу VI «Заключні положення» Закону України «Про політичні партії в Україні» (далі - Закон), а також неповноту інформації, що полягає у не відображенні у звіті Партії відомостей про спонсорські внески у вигляді оплати нотаріальних послуг, що є порушенням частини одинадцятої статті 17 Закону.
Так, 26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ, який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти такі Звіти.
Політичні партії мали подати Звіт за 2023 рік (квартальні або річний) протягом 90 днів з дня набрання чинності вказаного Закону № 3337-ІХ. Останній день подання політичними партіями Звітів за 2023 рік (квартальні або річний) - 26 березня 2024року.
При цьому це стосується усіх політичних партій та не залежить від обраного варіанту подання Звіту (квартальний або річний).
Оскільки Звіт Партії підписано ОСОБА_1 як керівником Партії шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису та несвоєчасно подано до Національного агентства через Реєстр, а саме: 15.09.2024 о 10:23 годині (унікальний ідентифікатор Звіту - 2бЬ6бб60-7333-11еІ-ас2б- Ь9ес46358ЬсЗ), зазначене свідчить про порушення пункту шостого розділу VI «Заключні положення» Закону України «Про політичні партії в Україні». ОСОБА_1 в супереч вимогам Закону порушила порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 212-21 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 відмітила, що погоджується з тим, що порушила термін подачі звіту партії за 2023 рік в силу ряду об'єктивних причин. Зауважила, що у протоколі НАЗК про адміністративне правопорушення № 50-33/708 вказане посилання на Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій" № 3337-ІХ, згідно з яким останній день подачі політичними партіями звітів за 2023 рік - 26 березня 2024 року.
Згідно ч. 20 ст. 17 «Закону про політичні партії в Україні» НАЗК в десятиденний термін оприлюднює на своєму офіційному сайті список політичних партій, які не подали звіти у визначений термін. Це було зроблено. Партія «УКРАЇНА СОБОРНА» є в переліку партій, які порушили термін подачі звітів за 2023 рік, див.:
https://nazk.gov.ua/uk/ponad-220-politvchnvh-partiv-ne-podaly-zvitv-do-nazk/
Отже, НАЗК здійснила і зафіксувала 04 квітня 2024 року на своєму сайті перший етап аналізу звітів, а саме своєчасність їх подання (п. 3 ч. II «Положення про аналіз Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру» (Затверджено Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції 08.09.2016 № 26, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2016 р. за № 1264/29394).
Відповідно, датою вчиненого адміністративного правопорушення слід вважати 27березня 2024 року, а датою виявлення правопорушення - 04 квітня 2024 року.
Проте НАЗК протягом 60 днів - до 26 травня 2024 року (див. Наказ Національного агентства з питань запобігання корупції 14 січня 2021 року № 6/21 «Про деякі питання проведення перевірки звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру» - «Порядок проведення перевірки звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру» Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 січня 2021 р. за № 117/35739) не вжило заходів шодо притягнення політичних партій, у т. ч. «УКРАЇНА СОБОРНА», які порушили терміни подання звітів, до відповідальності.
Таким чином, НАЗК, звертаючись до суду про притягнення до адміністративної відповідальності партії, які порушили терміни подання звітів, само порушило регламентні терміни своєї роботи, передбачені чинним законодавством.
Разом з тим, ОСОБА_1 , як голова партії «УКРАЇНА СОБОРНА», розуміючи покладені на неї очікування партії та будучи законослухняною, зважила на передбачену законодавством обов'язковість подання звітів політичної партії до НАЗК та технічну складність здійснення подання звітів он-лайн за допомогою кваліфікованого електронного підпису в умовах війни, і змушена була сама формувати і направляти звіти до НАЗК по 24 регіональних організаціях і узагальнюючий по партії.
У протоколі НАЗК про адміністративне правопорушення № 50-33/708 від 05 лютого 2025 року датою вчинення адміністративного правопорушення вказане 15 вересня 2024 року - дата подання звіту партії «УКРАЇНА СОБОРНА» за 2023 рік, тобто дата фактичного виконання обов'язку подачі звіту, а не дата фактичного порушення терміну - 27 березня 2024 року.
Враховуючи зазначені обставини, ОСОБА_1 просила закрити провадження по справі у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч. 3 ст. 38 КУпАП.
З матеріалів справи, а саме з протоколу про адміністративне правопорушення № 50- 33/708 від 05.02.2025 року, також враховуючи позицію ОСОБА_1 , викладену вище, вбачається, що адміністративне правопорушення слід вважати вчиненим 27.03.2024 року, тобто датою фактичного порушення терміну подачі звіту та виявленим 04.04.2024 року, а саме дата публікації на сайті НАЗК списку партій, які порушили термін подачі звіту, в якому також міститься політична партія «УКРАЇНА СОБОРНА».
Згідно з ч. 3 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених ст.ст. 164-14, 212-15, 212-21 КУпАП, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що закінчились строки накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 .
Пунктом 7 ст. 247 КУпАП передбачено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього кодексу.
З огляду на викладене, дослідивши матеріали справи, вважаю за необхідне закрити провадження по справі.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 7, 38, ст. 212-21, 247 п. 7 КУпАП , -
Провадження по справі відносно ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП - закрити в зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ч. 3 ст. 38 КУпАП.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя О.О. Вдовиченко