Справа № 404/1227/25
Номер провадження 3/404/415/25
13 березня 2025 року м. Кропивницький
Суддя Кіровського районного суду м. Кіровограда Петров Роман Іванович, розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 , проживаючої по АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
02.02.2025 року, о 09-03 год., ОСОБА_2 , керуючи автомобілем «Subaru Forester», д/н НОМЕР_2 , по вул. Кременчуцькій, 13 в м. Кропивницькому, була зупинена працівниками поліції, які після підозри щодо перебування ОСОБА_2 в стані наркотичного сп'яніння, запропонували останній пройти огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, однак ОСОБА_2 від проходження медичного огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння відмовилась, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_2 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала та пояснила, що у вказані в протоколі час та місці вона дійсно керувала автомобілем «Subaru Forester», д/н НОМЕР_2 , за обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення. Після цього її зупинили працівники поліції, які повідомили їй про те, що в неї виявлені ознаки алкогольного сп'яніння та запропонували пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу «Драгер», на що вона погодилась та пройшла такий огляд, результат якого склав 0,0 проміле. В подальшому працівники поліції повідомили про наявність в неї ознак наркотичного сп'яніння та запропонували пройти огляд на виявлення стану наркотичного сп'яніння, на що вона відмовилась, оскільки не бажала проходити такий огляд в закладі охорони здоров'я, проте вказала, що не заперечувала проти проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, вважаю доведеною вину ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Незважаючи на невизнання ОСОБА_2 вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, її вина повністю підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення, оголошеними та дослідженими в судовому засіданні, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння, а також відеозаписом обставин правопорушення, доданим до матеріалів справи, з яких вбачається, що ОСОБА_2 у вказані в протоколі час та місці керувала автомобілем «Subaru Forester», д/н НОМЕР_2 , після чого була зупинена працівниками поліції, які повідомили їй, що на лінію «102» надійшло повідомлення про те, що водій вищевказаного автомобіля імовірно перебуває у стані сп'яніння. Після цього, працівники поліції повідомили про те, що в неї виявлені ознаки алкогольного сп'яніння та запропонували пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу «Драгер», на що вона погодилась та пройшла такий огляд, результат якого склав 0,0 проміле. В подальшому працівники поліції повідомили про наявність в неї ознак наркотичного сп'яніння та запропонували пройти огляд на виявлення стану наркотичного сп'яніння, на що вона відмовилась, оскільки не бажала проходити такий огляд в закладі охорони здоров'я, вказавши, що не проти пройти огляд на визначення стану наркотичного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу. На вказане працівники поліції повідомили останній, що огляд на визначення стану наркотичного сп'яніння проводиться виключно у медичному закладі та у разі відмови водія від проходження такого огляду, складається протокол за фактом відмови від проходження такого огляду.
Так, суд критично ставиться до доводів ОСОБА_2 з приводу того, що вона не бажала проходити такий огляд в закладі охорони здоров'я, вказавши, що погоджувалась пройти такий огляд на місці зупинки транспортного засобу, з огляду на наступне.
Порядок проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння визначено ст. 266 КУпАП, згідно з якою направлення особи для огляду на стан наркотичного сп'яніння і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан наркотичного сп'яніння, оформлення результатів такого огляду, регулюються Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція № 1452/735).
Відповідно до п. 6 розділу І Інструкції № 1452/735, огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом;
лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
При цьому, згідно з п. 1 розділу ІІ Інструкції № 1452/735, за наявності ознак, передбачених п. 3 (ознаки алкогольного сп'яніння) розділу І вказаної Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Разом з цим, відповідно до п. 12 розділу ІІ Інструкції № 1452/735, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 (ознаки наркотичного сп'яніння) розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Таким чином, суд вважає за необхідне зазначити, що чинним законодавством огляд на визначення стану сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів на місці зупинки транспортного засобу, передбачений виключно у разі виявлення у водія ознак алкогольного сп'яніння, а не наркотичного. При цьому, у разі виявлення у водія ознак наркотичного сп'яніння, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
З урахуванням викладеного призначаю ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 130 КУпАП безальтернативне адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_2 підлягає стягненню на користь держави судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст. 130, 245, 283, 284 КУпАП,-
Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Кіровський районний суд м. Кіровограда.
Суддя Кіровського районного
суду м. Кіровограда Петров Р.І.