Постанова від 13.03.2025 по справі 461/1236/25

Справа №461/1236/25

Провадження №3/461/555/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2025 року суддя Галицького районного суду м. Львова Зубачик Н.Б., при секретарі судових засідань Панасюк А.В., за участі представника Львівської митниці Лубоцького Б.І., розглянувши матеріали, які надійшли від Львівської митниці про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Чернігів, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 , виданий 06.09.2017 органом 7101, запис 19751023-02855

за ч.1 ст.483 Митного кодексу України -

ВСТАНОВИВ:

згідно протоколу про порушення митних правил №0081/UA209000/2025, 11.11.2022 о 06:11 год., через пункт пропуску «Краківець-Корчова» митного поста «Яворів» Львівської митниці під керуванням громадянина України ОСОБА_1 ввезено транспортний засіб марки «FORD TRANSIT», номер кузова НОМЕР_2 , з наданням митному органу як підставу для його ввезення наступних документів: закордонний паспорт НОМЕР_1 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, лист прохання військової частини НОМЕР_3 від 07.11.2022 №9989вих, декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, одержувачем якої є військова частина НОМЕР_3 .

Для перевірки факту передачі гуманітарної допомоги, Львівською митницею було скеровано запит у військову частину НОМЕР_3 . Листом від 26.12.2024 №3140/24/1 за підписом командира військової частини НОМЕР_3 Львівську митницю повідомлено, що військова частина НОМЕР_3 автомобіль «FORD TRANSIT», номер кузова НОМЕР_4 , не отримувала.

Отже, громадянином ОСОБА_1 було ввезено вказаний транспортний засіб «FORD TRANSIT», номер кузова НОМЕР_2 , на митну територію України в якості гуманітарної допомоги для потреб військової частини НОМЕР_3 , який в подальшому не передано та подано документи, що містять неправдиві відомості щодо одержувача гуманітарної допомоги.

Зазначені дії, на думку митного органу, мають ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.

В судовому засіданні, яке відбулося 20.02.2025 ОСОБА_1 повідомив, що транспортний засіб марки «FORD TRANSIT», номер кузова НОМЕР_2 , 28.11.2022 був переданий т.в.о. командира військової частини НОМЕР_3 ОСОБА_2 , що підтверджується актом приймання - передачі гуманітарної (благодійної) допомоги та наказом командира військової частини НОМЕР_3 №212-АД від 22.01.2025 «про введення в експлуатацію автомобільної техніки та закріплення за матеріально відповідальним особовим складом». Просив суд закрити провадження у справі.

З метою з'ясування вищевикладених обставин та підтвердження наданої інформації, розгляд справи відкладено на 13.03.2025.

В судове засідання, яке відбулося 13.03.2025, ОСОБА_1 не з'явився, однак про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується наявною в матеріалах справи телефонограмою.

Представник Львівської митниці Лубоцький Б.І. в судовому засіданні просив суд долучити до матеріалів справи відповідь т.в.о. командира військової частини НОМЕР_3 ОСОБА_3 , в якій зазначено, що транспортний засіб марки «FORD TRANSIT», номер кузова НОМЕР_2 , прийнятий військовою частиною та знаходиться на її оперативному та бухгалтерському обліку.

Відповідно до ст.483 Митного кодексу України переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Статтею 486 МК України передбачено, що завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.

Наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи встановлюється наявними у справі доказами.

Відповідно до вимог ст. 489 МК України - посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Вина особи, яка притягається до відповідальності, повинна бути доведена органом, який склав протокол, а доводи вини повинні ґрунтуватись на доказах, об'єктивність яких не викликала б жодних сумнівів. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

У відповідності ст. 251 КУпАП, ч.1 ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків; поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта; іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.

Згідно протоколу про порушення митних правил №0081/UA209000/2025 від 23.01.2025 громадянин ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару з приховуванням від митного контролю шляхом подання до митного контролю як підставу для переміщення товару документів, що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару.

Відповідно до вимог частини 1 статті 246 МК України, метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.

Згідно із ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації".

У зв'язку з повномасштабною військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Верховною Радою України (Закон України № 2102-IX від 24.02.2022), в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому був неодноразово продовжений.

Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» №174 від 01.03.2022 на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 (декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

На підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, органом митного оформлення надано: закордонний паспорт НОМЕР_1 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, лист прохання військової частини НОМЕР_3 від 07.11.2022 №9989вих, декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, одержувачем якої є військова частина НОМЕР_3 , та лист командира військової частини НОМЕР_3 від 26.12.2024 №3140/24/1.

Однак, згідно Акту приймання-передачі гуманітарної (благодійної) допомоги від 28.11.2022, складеного т.в.о. командира військової частини НОМЕР_3 ОСОБА_4 (отримувач) та ОСОБА_5 (благодійник), останній передав, а отримувач прийняв транспортний засіб марки «FORD TRANSIT», номер кузова НОМЕР_2 .

Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_3 №212-АД від 22.01.2025 «Про введення в експлуатацію автомобільної техніки та закріплення за матеріально відповідальним особовим складом» введено в експлуатацію транспортний засіб марки «FORD TRANSIT», номер кузова НОМЕР_2 , відповідальним за зберігання та експлуатацію якого призначено командира батареї управління та артилерійської розвідки ВЧ НОМЕР_3 ОСОБА_6 , та присвоїно автомобілю військовий номерний знак НОМЕР_5 .

Згідно відповіді т.в.о. командира військової частини НОМЕР_3 ОСОБА_3 , транспортний засіб марки «FORD TRANSIT», номер кузова НОМЕР_2 , прийнятий військовою частиною НОМЕР_3 , такий знаходиться на оперативному та бухгалтерському обліку та введений в експлуатацію згідно наказу №212-АД від 22.01.2025.

Виходячи зі змісту ч.3 ст.62 Конституції України, яка передбачає, що «обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь», відсутні підстави для притягнення ОСОБА_5 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 483 МК України.

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зіст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Виходячи з вищевикладеного та аналізуючи матеріали справи, Львівською митницею не надано належних та допустимих доказів наявності в діях ОСОБА_5 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України, оскільки ввезений транспортний засіб було передано до військової частини.

Таким чином, провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_5 слід закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.483 МК України.

Керуючись ст.ст. 483,519, 524, 526, 527, 528 МК України, ст.ст. 40-1, 283 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення ним порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу зазначеного адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Суддя Зубачик Н.Б.