Красноокнянський районний суд Одеської області
Справа № 506/201/25
Провадження № 3/506/165/25
13.03.2025 року суддя Красноокнянського районного суду Одеської області Чеботаренко О. Л., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли від ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с. Леськи Черкаського району Черкаської області, зареєстрований в АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , громадянина України, офіційно не працює, протягом року не притягувався до адміністративної відповідальності,
за ч.1 ст.204-1 КУпАП,
08.02.2024 року, о 20:10 год., ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на східній околиці с. Новосамарка Подільського району Одеської області на відстані до 14000 м від лінії ДКУ, намагався перетнути державний кордон України, на вихід з України в РМ, поза пунктами пропуску через ДКУ в районі пп/зн покажчика №0436, на напрямку «с. Новосамарка (Україна) - с. Колосово (Республіка Молдова)», в пішому порядку, з документами, що посвідчують особу, чим порушив ст. 9 Закону України «Про державний кордон України», тобто вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
Згідно з протоколом щодо неможливості автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.02.2025 року, призначення не відбулося, оскільки не вистачає потрібної кількості суддів для розподілу справи.
Так, за штатним розписом в Красноокнянському районному суді Одеської області троє суддів, а фактично працює двоє суддів, з яких: суддя Бурдинюк О.С. була відключена, так як перебувала на лікарняному з 17.02.2025 року по 21.02.2025 року включно, а також суддя Чеботаренко О.Л. була відключена у зв'язку з перебуванням у відпустці з 20.02.2025 року по 21.02.2025 року включно.
Тому після виходу судді Чеботаренко О.Л. з відпустки, а саме 24.02.2025 року, проведено повторний автоматизований розподіл справи, згідно з яким, справу розподілено на суддю Чеботаренко О.Л.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, хоча про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, отримавши судову повістку в електронній формі у вигляді СМС /а.с.16/, однак подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, свою вину визнає /а.с.17/. Тому справа розглянута у відсутність ОСОБА_1 , що не суперечить вимогам ст.268 КУпАП.
Суддею були досліджені матеріали справи:
- протокол про адміністративне правопорушення серія ПдРУ №000669Е від 08.02.2025 року, складений відносно ОСОБА_1 за ст.204-1 ч.1 КУпАП, який підписаний останнім і у якому зазначено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться в Красноокнянському районному суді Одеської області 19.02.2025 року на 11.00 год. /а.с.1/;
- рапорт інспектора прикордонної служби 2 категорії - техніка 4 групи інспекторів прикордонної служби віпс « ІНФОРМАЦІЯ_4 »(тип В) впс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) майстер сержанта ОСОБА_2 щодо виявлення 08.02.2025 року, о 20:10 год. на східній околиці н.п. Новосамарка Подільського району Одеської області на відстані до 1400 м від лінії державного кордону України ОСОБА_1 , який в пішому порядку з документами, що посвідчують його особу, намагався незаконно перетнути державний кордон України на вихід з України в Республіку Молдова в районі пп/зн №0436 на напрямку н.п. Новосамарка (Україна) - н.п. Колосове (Республіка Молдова)./а.с.2/;
- письмові пояснення ОСОБА_1 від 08.02.2025 року, згідно з якими 08.02.2025 року він мав намір незаконно перетнути державний кордон України в Республіку Молдова, з метою потрапити до родичів з подальшим працевлаштуванням в країнах Європи. Під час реалізації свого наміру він вирушив на транспортному засобі в бік ДКУ, інформацію щодо місця перетину кордону в обхід пунктів пропуску йому надавали за допомогою мобільного телефону, куди направляли інструкції. Під час руху до державного кордону України він був виявлений працівниками ДПСУ. Свою вину визнає повністю. До працівників державної прикордонної служби скарг та претензій немає./а.с.3/;
- копію паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_1 /а.с.4/;
- копію паспорта громадянина України для виїзду за кордон на ім'я ОСОБА_1 /а.с.5/;
- заяву на отримання електронних повісток, відповідно до якої ОСОБА_1 просив надсилати йому судові повістки в електронній формі на його мобільний номер телефону НОМЕР_1 ./а.с.6/;
- розписку ОСОБА_1 , згідно з якою йому повідомлено про те, що справа про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.204-1 КУпАП, стосовно нього буде розглядатись Красноокнянським районним судом Одеської області. Його попереджено, що відповідно до ч.1 ст.268 КУпАП, у разі його відсутності в даному судовому засіданні, справа може бути розглянута у його відсутність. Він просить суд розглянути справу без його участі, свою вину у спробі перетину державного кордону України визнає повністю./а.с.7/;
- витяг з бази даних ІТС «Ризик» від 18.02.2025 року, згідно з яким відомості відносно ОСОБА_1 у вказаній базі даних відсутні/а.с.8/;
- довідкову схему ділянки відповідальності відділення ІПС « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип В) впс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б), де зазначено місце виявлення однієї особи, а саме ОСОБА_1 , при спробі перетнути державний корон України/а.с.9/;
- доповідну записку про результати проведення перевірочних заходів з додатками/а.с.10-12/;
- заяву ОСОБА_1 від 26.02.2025 року, адресовану головуючому у справі, у якій ОСОБА_1 свою вину у вчиненні інкримінованого йому правопорушення визнає та просить розглядати справу у його відсутність./а.с.17/.
Відповідно до диспозиції ч.1 ст.204-1 КУпАП передбачена відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Диспозиція статті має бланкетний характер, у зв'язку з чим встановлення складу адміністративного правопорушення регулюється спеціальним нормативним актом, що регулює порядок перетинання державного кордону України, яким є Закон України «Про державний кордон України».
За змістом ч.ч. 1-3 ст. 9 Закону України «Про державний кордон України» перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Залізничне, автомобільне, морське, річкове, поромне, повітряне та пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством.
Пункт пропуску через державний кордон України - це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, автомобільних і пішохідних шляхах, в аеропортах (аеродромах), морських і річкових портах, включаючи частину їх акваторії (захищена повністю або частково огороджувальними гідротехнічними спорудами чи об'єктами природного походження), з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, на якій здійснюються прикордонний, митний контроль, інші види контролю і пропуск через державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна. Положення про пункти пропуску через державний кордон України затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно із положеннями ст. 12 Закону України «Про державний кордон України» пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в'їзду на територію України або виїзду з України.
Відповідно до абзацу першого п. 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57, перетинання громадянами України державного кордону здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю, якщо інше не передбачено законом, за одним з таких документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну: 1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; 2) дипломатичний паспорт; 3) службовий паспорт; 4) проїзний документ дитини (чинний протягом строку, на який він виданий); 5) посвідчення особи моряка; 6) посвідчення члена екіпажу.
Згідно Переліку міст і районів, на території яких установлюються контрольовані прикордонні райони, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 1998 року № 1199 (із подальшими змінами) «Про контрольовані прикордонні райони» в Одеській області таким, серед інших, є Окнянська територіальна громада Подільського району, де запроваджений прикордонний режим.
Відповідно до Указу Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» 24 лютого 2022 року на території Україні запроваджено воєнний стан, який діє по теперішній час.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).
Окрім того, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 в Україні запроваджено загальну мобілізацію, що передбачає здійснення визначених Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходів, зокрема, обмеження виїзду чоловіків віком 18-60 років за кордон.
Згідно із вищевказаних матеріалів справи, ОСОБА_1 , був виявлений працівниками ДПС України 08.02.2025 року, о 20:10 год. до 1400 м від лінії державного кордону.
Отже, вина ОСОБА_1 підтверджується сукупністю належних та допустимих доказів, повно та всебічно досліджених судом, отриманих з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою як в цілому, так і в деталях, та доповнюють один одного, та є такими, що не викликають сумніву.
Таким чином, враховуючи вищезазначене, а саме місце виявлення ОСОБА_1 прикордонним нарядом, близькість перебування його від лінії державного кордону, в сукупності з іншими дослідженими доказами, свідчить про умисні дії останнього, спрямовані на спробу незаконного перетину державного кордону України поза пунктом пропуску.
Тому приходжу до висновку, що у діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбаченого ст.204-1 ч.1 КУпАП і, з врахуванням обставин справи та особи правопорушника, який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, та враховуючи те, що правопорушення вчинено під час дії на території України воєнного стану, внаслідок чого заборонено виїзд за межі держави осіб чоловічої статі призовного віку, вважаю, що стягнення відносно ОСОБА_1 слід обрати у виді штрафу у максимальному розмірі, передбаченому санкцією вказаної статті.
Підстави для застосування до ОСОБА_1 додаткового адміністративного стягнення у виді конфіскації знарядь і засобів вчинення правопорушення, яке санкцією ч.1 ст.204-1 КУпАП передбачене як обов'язкове, відсутні, у зв'язку з відсутністю будь-яких предметів, які підлягали б конфіскації.
Крім того, відповідно до ч.7 ст.283 КУпАП, п. 5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід також стягнути судовий збір в дохід держави.
Керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП,
Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 /РНОКПП НОМЕР_2 / до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого ст.204-1 ч.1 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 8500 грн., без конфіскації знарядь і засобів вчинення правопорушення.
Стягнення штрафу проводити на р/р UA248999980313000106000015626, отримувач коштів: ГУК в Од.обл/отг смт Окни/21081100, Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат), ЄДРПОУ - 37607526; МФО - 899998, код платежу: 21081100, призначення платежу: штрафи від населення.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 605,60 грн. в дохід держави на рахунок: Отримувач коштів; ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 (Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Відповідно до ч.2 ст.308 КУпАП, у разі несплати штрафу протягом 15 днів з моменту набрання постановою законної сили, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу - 17000 грн.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, захисником до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови, а прокурором - в межах повноважень, визначених ч.5 ст.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суддя Чеботаренко О. Л.