Великоолександрівський районний суд Херсонської області
Справа № 650/1425/25
провадження № 1-в/650/35/25
12 березня 2025 року Великоолександрівський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря - ОСОБА_2 ,
дільничного офіцера поліції - ОСОБА_3 ,
особи, стосовно якої розглядається подання - ОСОБА_4 ,
розглянувши подання т.в.о. начальника СПД № 1 Бериславського районного відділу поліції ГУНП в Херсонській областіпідполковника поліціїОСОБА_5 , про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Калінінське, Великоолександрівського району, Херсонської області, громадянина України, проживаючого АДРЕСА_1 , раніше неодноразово судимого:
- 26.02.2010 року ст.185 ч.2 КК України на 2 роки випробувального терміну;
- 16.06.2010 року за ст.185 ч. 3 КК України на 3 роки 6 місяців позбавлення волі;
- 20.02.2019 року 185 ч.3, ст. 395 КК України на 4 роки позбавлення волі,
12 березня 2025 року до суду надійшло зазначене подання в якому ОСОБА_6 керуючись ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами з місць позбавлення волі» просить продовжити відносно ОСОБА_4 адміністративний нагляд із наступними обмеженнями: заборонити виїзд в особистих справах за межі Бериславського району без письмового дозволу начальника поліції та письмово повідомляти працівників поліції, які здійснюють нагляд про зміну місця роботи чи проживання; з'являтися до СПД №1 Бериславського РВП ГУНП в Херсонській області для реєстрації 1,10,20 числа кожного місяця; знаходитись по місцю проживання не покидаючи території подвір'я свого будинку в період з 21.00 год. до 05.00 год.; заборонити з'являтися в місцях де спиртне продається на розлив, барах, кафе і т.п.
В обґрунтування заявник зазначив, що ОСОБА_4 ,20.02.2023 року звільнився з місць позбавлення волі. Після звільнення з місць позбавлення волі, даний громадянин на шлях виправлення не став, продовжує вчиняти правопорушення, неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності. 13.03.2024 року Великоолександрівським районним судом Херсонської області відносно ОСОБА_4 , керуючись п. «в» ст.3, ст. ст. 5-6 Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» було встановлено адміністративний нагляд строком на 1 рік.
Перебуваючи під адміністративним наглядом ОСОБА_4 на шлях виправлення не став, зловживав спиртними напоями, порушував громадський порядок, та правила адміністративного нагляду, на постійно проведену відносно нього профілактично - виховну роботу з боку працівників поліції не реагував, продовжує порушувати громадський порядок, правила адміністративного нагляду, тому неодноразово притягувався до амін, відповідальності: 01.05.2024 р. за ст. 187 ч. 1 КУпАП - винесено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 102 гривні і винесено попередження про можливість продовження адміністративного нагляду; 08.08.2024 р. за ст. 187 ч.2 КУпАП - винесено адміністративне стягнення у вигляді штрафу 170 гривень, та винесено попередження про можливість продовження адміністративного нагляду; 29.01.2025 р. за ст. 187 ч.2 КУпАП - винесено адміністративне стягнення у вигляді штрафу 170 гривень, та винесено попередження про можливість продовження адміністративного нагляду. Кожного разу ОСОБА_4 було попереджено, що якщо він буде порушувати, громадський порядок, вести антигромадського спосіб життя, зловживати спиртними напоями та порушувати правила адміністративного нагляду то відносно нього буде продовжено адміністративний нагляд.
У судовому засіданні дільничний офіцер поліції - ОСОБА_3 , подання підтримав, просив його задовольнити.
ОСОБА_4 в судовому засіданні не заперечував проти задоволення подання та пояснив, що дійсно неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності.
Заслухавши осіб, які брали участь у справі, дослідивши подання та додані до нього матеріали, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення подання та встановлення адміністративного нагляду, виходячи з такого.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Згідно з п. в) ч.1 ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд може бути встановлений, зокрема, щодо повнолітніх осіб, які були засуджені до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Згідно з п. в) ч.1 ст. 4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» підставами для встановлення адміністративного нагляду щодо вищезазначених осіб є матеріали органів Національної поліції.
Згідно з ч.1 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
З наданих суду матеріалів вбачається, що ОСОБА_4 відповідно до довідки звільнений 20.02.2023 р. з місць позбавлення волі. 13.03.2024 року Великоолександрівським районним судом Херсонської області відносно ОСОБА_4 , керуючись п. «в» ст.3, ст. ст. 5-6 Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» було встановлено адміністративний нагляд строком на 1 рік. З моменту встановлення адміністративного нагляду три рази притягувався до адміністративної відповідальності за ч. 1,2 ст. 187 КУпАП, та його кожний раз було попереджено про недопустимість неправомірної поведінки і можливість продовження щодо нього адміністративного нагляду.
Таким чином, зважаючи на те, що ОСОБА_4 , підпадає під ознаки особи, щодо якої може бути продовжений адміністративний нагляд, останній систематично порушує громадський порядок, веде антигромадський спосіб життя, зловживає спиртними напоями та вжиті органами поліції профілактичні заходи не мають виховного впливу, щодо ОСОБА_4 , має бути продовжений адміністративний нагляд із покладенням на нього передбачених законом обов'язків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2 - 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», ст.ст. 89, 90 КК України, суд,
Подання т.в.о. начальника СПД № 1 Бериславського районного відділу поліції ГУНП в Херсонській областіпідполковника поліціїОСОБА_5 , про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 - задовольнити.
Продовжити відносно ОСОБА_4 , адміністративний нагляд строком на шість місяців.
Згідно зі статтями 9, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» покласти на ОСОБА_4 такі обов'язки та застосувати визначені обмеження, а саме:
- заборонити виїзд в особистих справах за межі Бериславського району без письмового дозволу начальника поліції та письмово повідомляти працівників поліції, які здійснюють нагляд про зміну місця роботи чи проживання;
- з'являтися до СПД №1 Бериславського РВП ГУНП в Херсонській області для реєстрації 1,10,20 числа кожного місяця;
- знаходитись по місцю проживання не покидаючи території подвір'я свого будинку в період з 21.00 год. до 05.00 год.;
- заборонити з'являтися в місцях де спиртне продається на розлив, барах, кафе і т.п.
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі ухвали судді про встановлення адміністративного нагляду.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга протягом семи днів з дня її оголошення до Херсонського апеляційного суду через Великоолександрівський районний суд Херсонської області.
Суддя ОСОБА_7