Справа № 579/2874/24
3/579/65/25
13 березня 2025 року суддя Кролевецького районного суду Сумської області Моргун О.В., за участю секретаря судового засідання Сергієнко Ж.М., прокурора Колос А.С., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши одночасно справи про адміністративні правопорушення, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією,
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кролевець Сумської області, громадянина України, освіта вища, працюючого ФОП, проживаючого АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,-
- за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
ОСОБА_1 будучи депутатом Кролевецької міської ради та суб'єктом, на якого поширюється дія п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подав без поважних причин декларацію осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 , 2022 та 2023 рік, що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Прокурор в судовому засіданні протокол підтримав, вважає вину ОСОБА_1 доведеною.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушень, пов'язаних з корупцією, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнав повністю.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , вивчивши матеріали справи, з'ясувавши думку прокурора, суд приходить наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», яким установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31.01.2024.
Відповідно до ч.1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Декларацію осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021рік , 2022 рік та 2023 рік ОСОБА_1 подав 24 квітня 2024 року .
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень повністю доведена матеріалами адміністративних справ в їх сукупності.
Протоколами про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 29 листопада 2024 року № 332/2024, № 333/2024,№334/2024 (а.с. 1-7, 62-68, 97-103); витягом з ЄДРД осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с. 18-19, 79-80, 114-115), за змістом яких вбачається, що щорічна декларація за 2021 , 2022 , 2023 рік подана ОСОБА_1 24 квітня 2024 року .
Такі дії ОСОБА_1 суд розцінює як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, а отже згідно із Законом України «Про запобігання корупції», мають всі ознаки правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Вирішуючи питання про вид та міру адміністративного стягнення, суд враховує ступінь вини та характер вчинених правопорушень, обставини, що пом'якшують відповідальність, зокрема те, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення вперше, суд враховує його сімейний стан та вважає доцільним призначити йому стягнення у виді штрафу, оскільки саме даний вид стягнення на думку суду є справедливим, а також необхідним і достатнім для запобігання вчиненню нових правопорушень.
Судом не встановлено підстав та доказів, які обґрунтовують застосування положення ст. 22 КУпАП та звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчинених адміністративних правопорушень.
Враховуючи зміст ст. 36 КУпАП підлягають об'єднанню справи №579/2874/24, №579/2875/24, №579/2876/24.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1, 3, 28 Закону України «Про запобігання корупції», ст. ст. 23, 33, 34, 35, 36, 172-7, 245, 246, 248, 249, 251, 252, 280, 283-285 КУпАП, суд,-
Об'єднати справи №579/2874/24 3/579/65/25, №579/2875/24 3/579/66/25, №579/2876/24 3/579/67/25 про адміністративні правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 та присвоїти єдиний номер справи №579/2874/24 3/579/65/25.
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.
Відповідно до ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання цієї постанови в частині стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Кролевецький районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя О. В. Моргун