Справа №592/3784/25
Провадження №3/592/928/25
10 березня 2025 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Онайко Р.А., розглянувши матеріали, що надійшли від УПП в Сумській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1
за ч.5 ст.126 КУпАП,
23.02.2025 о 21:20 в м. Суми, вул. Шевченка, 2 ОСОБА_1 керував транспортним засобом не маючи права керування таким транспортним засобом, оскільки посвідчення водія не отримував, правопорушення вчинено повторно протягом року, що зафіксовано на відеореєстратор персональний Motorola solution vb 400 470827, чим порушив п.2.1.а.ПДР, за що відповідальність передбачена ч.5 ст.126 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_2 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, клопотань про відкладення судового засідання ним не подано, причини неявки не повідомлені.
Враховуючи, що за вимогами ч. 1 ст. 268 КУпАП участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справи за ч.5 ст.126 КУпАП не є обов'язковою, суд вважає можливим провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі наявних матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку про наявність у діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП.
Його провина, крім протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№254741 від 23.02.2025 підтверджується матеріалами справи, а саме:
-рапортом від 24.02.2025;
-копією постанови серії ЕНА №3716728 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП;
-довідкою відділу адміністративної практики управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції, згідно якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за правопорушення передбачене ч.2 ст.126 КУпАП, притягувався 23.12.2024 до адміністративної відповідальності з накладенням стягнення у виді штрафу в розмірі 3400 грн, постанова серії ЕНА №3716728 від 23.12.2024, згідно відомостей інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції» інформація про отримання ОСОБА_1 посвідчення водія відсутня, належність транспортного засобу Mazda 3, номерний знак НОМЕР_1 , ОСОБА_3 ;
-відеозаписами з нагрудних та автомобільного реєстраторів поліцейських на яких зафіксовано вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 та процедура складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Разом з тим, в протоколі про адміністративне правопорушення безпідставно зазначено, що водій ОСОБА_1 керував т.з., оскільки згідно п. 1.10 ПДР України водій - особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії, або навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі. Будь-яких відомостей про наявність у ОСОБА_1 посвідчення водія матеріали справи не містять, більш того, згідно довідки відділу адміністративної практики управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції інформація про отримання ОСОБА_1 посвідчення водія відсутня.
Незважаючи на помилкове зазначення статусу ОСОБА_1 як водія, ця обставина не свідчить про відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, оскільки адміністративна відповідальність за ч. 5 ст. 126 КУпАП настає за умови вчинення зазначених у її диспозиції дій будь-якою особою, яка керує транспортним засобом.
При цьому суддя враховує, що «будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі» (рішення ЄСПЛ від 29.06.2007 у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» (O'HalloranandFrancis v. theUnitedKingdom), заяви № 15809/02 і № 25624/02).
Санкція ч.5 ст. 126 КУпАП передбачає накладення штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п'яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 30 КУпАП позбавлення наданого даному громадянинові права керування транспортними засобами застосовується на строк до трьох років за грубе або повторне порушення порядку користування цим правом або на строк до десяти років за систематичне порушення порядку користування цим правом. Отже, позбавити права керування транспортними засобами можна лише ту особу, якій таке право було надане.
Враховуючи що ОСОБА_1 відповідно до довідки відділу адміністративної практики управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції посвідчення водія не отримував, а транспортний засіб Mazda 3, номерний знак НОМЕР_1 йому не належить, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави.
На підставі ст. 40-1, 283 ч.5 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави належить стягнути судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. 40-1, 124, 283 ч.5 КпАП України, -
постановив:
Визнати ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.5 ст. 126 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови, а в її разі оскарження - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений у строк, постанова надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
- витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Р.А. Онайко