Справа № 939/385/25
Іменем України
13 березня 2025 рокуБородянський районний суд
Київської області в складі: головуючої судді - Герасименко М.М.
за участю секретаря - Рассказової М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Бородянці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до адміністративної комісії при виконавчому комітеті Пісківської селищної ради Бучанського району Київської області про визнання протиправною і скасування постанови,
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи його тим, що постановою адміністративної комісії при виконавчому комітеті Пісківської селищної ради № 15 від 06 лютого 2025 року на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1 360 грн. Вважав, що вказана постанова винесена з грубим порушенням чинного законодавства, є незаконною, необґрунтованою і такою, що підлягає скасуванню з наступних підстав. 23 січня 2025 року поліцейським офіцером громади було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 639884 про те, що він ( ОСОБА_1 ), як власник домоволодіння, не уклав договір про надання послуг з вивезення побутових відходів. Разом з тим, законодавством передбачена відповідальність за ст. 152 КУпАП лише за дії щодо порушення благоустрою населених пунктів, а не за будь-яку бездіяльність з даного приводу. Так, 11 грудня 2024 року Бородянським районним судом Київської області було винесено судовий наказ про стягнення з нього (позивача) заборгованості за надані послуги з вивезення твердих побутових відходів. У поданій ним ( ОСОБА_1 ) заяві про скасування судового наказу, він вказав про те, що ЖКП «Пісківське» в односторонньому порядку, без його волевиявлення та укладання письмового договору, відкрило йому особовий рахунок із внесенням його реквізитів у реєстр споживачів. Також, він зазначив про те, що не укладення договору про надання послуг з вивезення побутових відходів не утворює об'єктивної сторони правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 152 КУпАП. Обов'язку укладення такого договору не містить і Закон України «Про відходи», жодних негативних наслідків у результаті не укладення договору не настало, оскільки відходів, які б потребували утилізації через послуги організації, яка надає послуги з вивезення твердих побутових відходів у нього (позивача) не має, оскільки все використовується у господарстві. Керуючись п. 6.5.7 Правил благоустрою території Пісківської СОТГ, частину відходів, які горять, він спалює у котлі для обігріву будинку, не порушуючи вимог екологічного законодавства, скляні та металеві вироби забирають збирачі вторсировини, харчові відходи він віддає домашнім тваринам, а листя і стовбури рослин збирає у компостну яму та в подальшому використовує при обробці городу. Він ( ОСОБА_1 ) стверджує, що дотримується вимог законодавства в сфері благоустрою щодо утримання у належному стані об'єктів та елементів благоустрою, що перебувають у його власності або користуванні, вивіз ним твердих побутових відходів до сміттєвих контейнерів на території громади не зафіксовано, оскільки такими послугами він не користується. Будь-яких достовірних фактів порушення ним правил благоустрою у протоколі від 23 січня 2025 року не наведено та не вказано, які негативні наслідки були виявлені на підтвердження того, що ним не був укладений договір про надання послуг з вивезення побутових відходів і якої майнової шкоди було заподіяно громаді. Також, вказав, що справа на засіданні адміністративної комісії була розглянута однобічно, не об'єктивно та з грубими процесуальними порушеннями, оскільки на засіданні не було оголошено склад комісії, яка розглядає справу, не з'ясовано чи було заподіяно шкоду, а постанову про накладення адміністративного стягнення підписано особами без зазначення імені та прізвища. Крім того, оскаржувана постанова винесена без урахування вимог ст. 33, 280 КУпАП щодо з'ясування характеру вчиненого діяння, даних про особу порушника, ступінь його вини, майнового стану, обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, що є самостійними підставами для її скасування. Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не є достатнім доказом вчинення правопорушення, оскільки такий є предметом оцінки органу, який уповноважений на розгляд справи про адміністративні правопорушення, інші докази вчинення правопорушення у даній справі відсутні. При винесенні оскаржуваної постанови адміністративною комісією при виконавчому комітеті Пісківської селищної ради було допущено неповноту та неправильність при розгляді адміністративного протоколу, порушено його права, як особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, наслідком чого стало прийняття незаконної постанови № 15 від 06 лютого 2025 року про накладення адміністративного стягнення. З огляду на вказані обставини, просив визнати протиправною і скасувати постанову № 15, винесену 06 лютого 2025 року адміністративною комісією при виконавчому комітеті Пісківської селищної ради, про притягнення його ( ОСОБА_1 ) до адміністративної відповідальності за ст. 152 КУпАП.
За ухвалою суду від 24 лютого 2025 року було відкрито провадження у справі та ухвалено провести розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в справі матеріалами; сторонам роз'яснено право подати до суду заяви по суті справи та встановлені строки для їх подання.
28 лютого 2025 року до суду від виконавчого комітету Пісківської селищної ради надійшов відзив на позов за підписом голови селищної ради Луцкова В.І., в якому зазначено, що відповідно до ч. 1, 2 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» надання комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. За приписами п. 1 ч. 2 ст. 7 вказаного Закону індивідуальний споживач зобов'язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом. Тобто, закон визначає, що укладення договору про надання комунальних послуг це саме обов'язок, а не право споживача. Частина 2 статті 5 вказаного Закону зазначає, що послуга з управління побутовими відходами відноситься до комунальних. Відповідно до Правил благоустрою території Пісківської селищної ОТГ, що затверджені рішенням Пісківської селищної ради № 09/13 від 20 серпня 2021 року, виконавець послуг має організувати збір і вивезення твердих побутових відходів на території громади. З метою належного забезпечення поводження з побутовими відходами на території Пісківської селищної ОТГ рішенням Пісківської селищної ради № 1/5-ІІ від 05 січня 2021 року «Про затвердження тимчасових тарифів на комунальні послуги ЖКП «Пісківське»» було затверджено тимчасові тарифи на комунальні послуги вивезення ТПВ ЖКП «Пісківське» на 2021 рік, строк дії яких визначено до ухвалення нового рішення у порядку, передбаченому чинним законодавством. Рішенням виконавчого комітету Пісківської селищної ради № 28 від 18 лютого 2021 року «Про затвердження норм про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території Пісківської селищної об'єднаної територіальної громади на 2021-2026 роки» було затверджено норми надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території Пісківської селищної ОТГ на 2021-2026 роки, які застосовуються при розрахунку вартості цієї послуги. Також, на підставі рішення виконавчого комітету Пісківської селищної ради № 53 від 06 травня 2021 року «Про затвердження рішення конкурсної комісії з визначення переможця конкурсу щодо надання послуг з вивезення побутових відходів на території Пісківської селищної ОТГ» було визначено переможцем конкурсу щодо надання послуг з вивезення побутових відходів на території Пісківської селищної ОТГ ЖКП «Пісківське» та укладено договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Пісківської селищної ОТГ від 29 квітня 2021 року. Таким чином, ЖКП «Пісківське» визначене на підставі відкритого конкурсу єдиним виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території Пісківської селищної ОТГ. На підставі вказаних рішень, для полегшення побутовим споживачам процедури укладання договорів на вивезення побутових відходів, ЖКП «Пісківське» було запропоновано мешканцям укласти публічний договір від 01 травня 2021 року про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів шляхом приєднання споживачів до умов цього договору заявою-приєднанням або шляхом вчинення споживачем дій, які засвідчують його бажання укласти договір. Так, позивач мав дві моделі на вибір для оформлення договірних відносин з вивезення побутових відходів з надавачем послуг, а саме приєднатися до публічного договору або укласти індивідуальний договір, але свідомо не зробив ні того ні іншого. Враховуючи, що публічний договір був опублікований 01 травня 2021 року на офіційному веб-сайті Пісківської селищної ради та позивач не вчинив жодних дій, що свідчили б про його відмову від комунальної послуги протягом місяця, то з 01 червня 2021 року він вважається таким, що приєднався до публічного договору про надання послуг з вивезення ТПВ. Станом на 25 жовтня 2024 року в позивача наявна заборгованість за послуги з вивезення побутових відходів перед ЖКП «Пісківське», з урахуванням інфляційного збільшення і 3% річних, у загальному розмірі 2 574,02 грн. 11 грудня 2024 року Бородянським районним судом Київської області було видано судовий наказ про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за надані комунальні послуги з вивезення твердих побутових відходів, який був скасований за ухвалою суду від 03 січня 2025 року. Пунктом 6.1. Правил благоустрою визначено, що суб'єктами у сфері поводження з відходами є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, а також підприємства, установи та організації усіх форм власності, діяльність яких пов'язана із поводженням з відходами. Пунктом 6.3. Правил благоустрою визначено, що власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів. Пунктом 6.4.2. Правил благоустрою також передбачено, що громадяни України, іноземці та особи без громадянства зобов'язані вносити в установленому порядку плату за послуги з поводження з побутовими відходами, відповідно до укладених договорів з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів. Тобто, як і в Законі України «Про житлово-комунальні послуги» так і в Правилах благоустрою передбачено, що укладення договору про надання комунальних послуг це саме обов'язок, а не право споживача. Пунктом 6.3.1. Правил благоустрою, до того ж, прямо передбачено, що відповідальність за відсутність договору на послуги з поводження з побутовими відходами настає згідно зі ст. 152 КУпАП. Тобто, керуючись нормами Правил благоустрою, не укладення договору на послуги з поводження з побутовими відходами є прямим порушенням Правил благоустрою, згідно з якими порушенням є не лише активні дії направлені на порушення цих правил, а й бездіяльність у формі не укладення договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами, що підпадає під поняття і розуміння адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП. 21 січня 2025 року в.о. директора ЖКП «Пісківське» звернувся до ВП № 2 Бучанського РУП ГУНП в Київській області із заявою про те, що ОСОБА_1 порушив Правила благоустрою території Пісківської селищної ОТГ, на підставі якої поліцейським офіцером громади було складено адміністративний протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 639884 від 23 січня 2025 року та сформовано матеріали справи, які складаються із даного протоколу, заяви та пояснень в.о. директора ЖКП «Пісківське», копії ухвали Бородянського районного суду Київської області від 03 січня 2025 року, рапорту ОСОБА_2 , зареєстрованого за № 529 від 21 січня 2025 року, що були передані на розгляд адміністративної комісії при виконавчому комітеті Пісківської селищної ради. Адміністративна комісія діє на підставі Положення про адміністративну комісію при виконавчому комітеті Пісківської селищної ради, яке було затверджене рішенням Пісківської селищної ради № 10 від 01 березня 2023 року. Рішенням Пісківської селищної ради № 108 від 23 серпня 2023 року було внесено зміни до складу адміністративної комісії при виконавчому комітеті Пісківської селищної ради. На відкритому засіданні адміністративної комісії при виконавчому комітеті Пісківської селищної ради 06 лютого 2025 року за участі ОСОБА_1 було розглянуто справу про адміністративне правопорушення стосовно нього за ст. 152 КУпАП. За результатами розгляду матеріалів справи та наданих позивачем пояснень щодо порушення Правил благоустрою адміністративна комісія дійшла висновку, що позивач своєю бездіяльністю вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 152 КУпАП, у зв'язку з чим було винесено оскаржувану постанову. Приймаючи рішення, комісія взяла до уваги також той факт, що відсутність у позивача індивідуального договору на послуги з поводження з побутовими відходами, укладеного з ЖКП «Пісківське», а також свідоме неприєднання до публічного договору від 01 травня 2021 року з єдиним підприємством, що на законних підставах визначене надавачем послуг з вивезення ТПВ на території Піскіської селищної ОТГ фактично визнане ним у заяві про скасування судового наказу в справі № 939/2837/24 і не потребує доказування. Правила благоустрою території Пісківської селищної ОТГ були затверджені та введені в дію, керуючись нормами Європейської хартії місцевого самоврядування, Конституції України, Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Це регуляторний акт, який був розроблений, прийнятий, затверджений і введений у дію з дотриманням усіх норм Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та відповідно до плану діяльності селищної ради на 2021 рік з підготовки проектів регуляторних актів - рішень ради, затвердженого рішенням Пісківської селищної ради восьмого скликання № 2/4-ІІ від 22 грудня 2020 року. Отже, Правила благоустрою є нормативним актом локальної дії та обов'язковим для виконання на території Пісківської селищної ОТГ всіма органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими особами, підприємствами, установами, службовими особами, органами самоорганізації населення, а також громадянами Україна, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають на території Пісківської селищної ОТГ. Вважав твердження позивача щодо відсутності обов'язку укладати договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами хибним і таким, що суперечить нормам чинного законодавства, а тому просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.
У подальшому до суду від позивача та відповідача надійшли відповідь на відзив та заперечення, в яких викладені доводи та обставини аналогічні тим, що вказані в позові та відзиві відповідно.
За ухвалою суду від 07 березня 2025 року було ухвалено провести розгляд даної справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав і просив його задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував і просив відмовити в його задоволенні.
Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази в справі, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що 06 лютого 2025 року адміністративною комісією при виконавчому комітеті Пісківської селищної ради Бучанського району Київської області було винесено постанову № 15 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за статтею 152 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1360 грн (а.с. 72, 108, 133-136, 147, 148).
Зі змісту вказаної постанови вбачається, що ОСОБА_1 , будучи власником домоволодіння по АДРЕСА_1 , не уклав договір про надання послуг вивезення побутових відходів, чим порушив п. 6.3.1. правил благоустрою Пісківської селищної ОТГ.
Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідальність за статтею 152 КУпАП настає за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів.
Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері громадського благоустрою, а об'єктивна сторона полягає у порушенні правил благоустрою територій міст та інших населених пунктів, а також недодержанні правил щодо забезпечення чистоти і порядку в містах та інших населених пунктах.
Згідно з ч. 2 ст. 218 КУпАП адміністративні комісії при виконавчих органах сільських, селищних рад розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема статтею 152 КУпАП.
Рішенням виконавчого комітету Пісківської селищної ради Бучанського району Київської області від 01 березня 2023 року № 10 було затверджено Положення про адміністративну комісію при виконавчому комітеті Пісківської селищної ради та склад адміністративної комісії (а.с. 55-63, 137-141).
На підставі рішення виконавчого комітету Пісківської селищної ради Бучанського району Київської області від 23 серпня 2023 року № 108 було внесено зміни до складу адміністративної комісії при виконавчому комітеті Пісківської селищної ради та затверджено у новому складі (а.с. 142-146).
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (стаття 252 КУпАП).
У статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» зазначено, що благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; 3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); 4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою; 5) затвердження місцевих планів управління відходами.
Громадяни у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані, зокрема дотримуватися правил благоустрою території населених пунктів, не порушуючи права і законні інтереси інших суб'єктів благоустрою населених пунктів (ч. 2 ст. 17 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»).
Згідно з вимогами статті 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста). Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Частиною 1 статті 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що правила благоустрою території населеного пункту це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято рішення про затвердження Правил, застосовуються Типові правила. Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ населення до затверджених Правил.
Так, рішенням Пісківської селищної ради Бородянського району Київської області № 2/4-ІІ від 22 грудня 2020 року було затверджено план діяльності ради та виконавчого комітету ради на 2021 рік з підготовки проєктів регуляторних актів, у тому числі про затвердження Правил благоустрою населеного пункту (а.с. 101-102).
Рішенням Пісківської селищної ради Бучанського району Київської області від 20 серпня 2021 року № 09/13-VІІІ затверджено та введено в дію з 01 вересня 2021 року «Правила благоустрою території Пісківської селищної об'єднаної територіальної громади» (а.с. 122).
Відповідно до п. 6.1. Правил благоустрою території Пісківської селищної об'єднаної територіальної громади суб'єктами у сфері поводження з відходами є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також підприємства, установи та організації усіх форм власності, діяльність яких пов'язана із поводженням з відходами. Згідно з п. 6.3. власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів. Пунктом 6.3.1. визначено, що відповідальність за відсутність договору на послуги з поводження з побутовими відходами настає згідно зі ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення - порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів, вивезення сміття, побутових відходів здійснюється шляхом укладення відповідних договорів із спеціалізованими підприємствами. Зазначене порушення (відсутність договору на послуги) тягне за собою накладення штрафу на громадян від 340 грн до 1 360 грн. Відповідно до п. 6.5.1. суб'єкти господарювання у сфері поводження з відходами зобов'язані укласти договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів (а.с. 110-121).
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
З метою належного забезпечення поводження з побутовими відходами на території Пісківської селищної ОТГ рішенням Пісківської селищної ради № 1/5-ІІ від 05 січня 2021 року «Про затвердження тимчасових тарифів на комунальні послуги ЖКП «Пісківське»» було затверджено тимчасові тарифи на комунальні послуги вивезення ТПВ ЖКП «Пісківське» на 2021 рік, строк дії яких визначено до ухвалення нового рішення у порядку, передбаченому чинним законодавством (а.с. 123-126).
Рішенням виконавчого комітету Пісківської селищної ради № 28 від 18 лютого 2021 року «Про затвердження норм про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території Пісківської селищної об'єднаної територіальної громади на 2021-2026 роки» було затверджено норми надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території Пісківської селищної ОТГ на 2021-2026 роки (а.с. 127-129).
На підставі рішення виконавчого комітету Пісківської селищної ради № 53 від 06 травня 2021 року «Про затвердження рішення конкурсної комісії з визначення переможця конкурсу щодо надання послуг з вивезення побутових відходів на території Пісківської селищної ОТГ» було визначено переможцем конкурсу щодо надання послуг з вивезення побутових відходів на території Пісківської селищної ОТГ ЖКП «Пісківське» (а.с. 129).
Таким чином, ЖКП «Пісківське» визначене на підставі відкритого конкурсу єдиним виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території Пісківської селищної об'єднаної територіальної громади.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» послуги з управління побутовими відходами є комунальними послугами.
Приписами пункту 1 частини 2 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що індивідуальний споживач зобов'язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом.
За змістом ч. 1 і 2 статті 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).
Якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом (абз. 3 частини 4 статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
11 грудня 2024 року суддею Бородянського районного суду Київської області було видано судовий наказ про стягнення із ОСОБА_1 на користь житлово-комунального підприємства «Пісківське» заборгованості за надані комунальні послуги з вивезення твердих побутових відходів, з урахуванням інфляційних втрат і 3% річних, у загальному розмірі 2 574 грн 02 копійки (а.с. 131).
За ухвалою судді Бородянського районного суду Київської області від 03 січня 2025 року заяву ОСОБА_1 задоволено та скасовано даний судовий наказ (а.с. 132).
Зі змісту вказаної ухвали вбачається, що ОСОБА_1 , звертаючись до суду із заявою про скасування судового наказу, обґрунтовував свої вимоги, зокрема, тим, що він договорів про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів не підписував і не виявляв бажання користуватися послугами ЖКП «Пісківське».
Аналогічні обґрунтування наведено позивачем як підставу для визнання протиправною і скасування постанови № 15, винесеної 06 лютого 2025 року адміністративною комісією при виконавчому комітеті Пісківської селищної ради, про притягнення його ( ОСОБА_1 ) до адміністративної відповідальності за ст. 152 КУпАП.
Згідно з ч. 1 ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов'язані укласти договір про управління побутовими відходами з виконавцем послуги з управління побутовими відходами, визначеним у встановленому законодавством порядку.
Враховуючи наведені норми чинного законодавства, саме на фізичних осіб покладено законодавчий обов'язок укласти договір та вносити плату за користування послугами з вивезення і захоронення твердих побутових відходів.
Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом у постанові від 11 листопада 2019 року в справі № 646/834/17.
Як встановлено судом у ході розгляду даної справи, ОСОБА_1 не було укладено ні індивідуального договору з вивезення побутових відходів, ні з виконавцем вказаних послуг - ЖКП «Пісківське».
Вказані обставини визнаються учасниками справи, а тому не підлягають доказуванню у відповідності до вимог ч. 1 ст. 78 КАС України.
Отже, факт відсутності укладення договору між споживачем і виконавцем послуг з вивезення побутових відходів є порушенням державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів, що є підставою для притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 152 КУпАП.
Суд не приймає до уваги доводи позивача про те, що відходів, які б потребували утилізації через послуги організації, що надає послуги з вивезення твердих побутових відходів у нього не має і він цією послугою не користується, оскільки такі доводи не спростовують самого факту вчинення адміністративного правопорушення, яке полягає у відсутності укладеного ОСОБА_1 договору на послуги з поводження з побутовими відходами.
Встановлені фактичні обставини в справі свідчать про те, що постанова адміністративної комісії при виконавчому комітеті Пісківської селищної ради Бучанського району Київської області № 15 від 06 лютого 2025 року винесена з дотриманням вимог ст. 280, 283 КУпАП, стягнення накладено в межах санкції статті 152 КУпАП, порушень при оформленні матеріалів справи про адміністративне правопорушення чи прийнятті постанови, які б свідчили про її незаконність, судом не встановлено.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання і скасування оскаржуваної постанови, а тому вважає за необхідне відмовити ОСОБА_1 у задоволенні заявлених вимог.
З огляду на те, що в задоволенні позову судом відмовлено, то судові витрати, пов'язані з розглядом справи слід віднести на рахунок позивача.
Керуючись ст. 9, 152, 245, 251, 268, 280, 283 КУпАП, ст. 6-10, 139, 241-246, 286 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до адміністративної комісії при виконавчому комітеті Пісківської селищної ради Бучанського району Київської області про визнання протиправною і скасування постанови залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Шостого апеляційного адміністративного суду.
СуддяМ.Герасименко