12 березня 2025 року
м. Київ
справа №560/5047/24
адміністративне провадження № К/990/9161/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Стеценка С.Г.,
суддів: Стрелець Т.Г., Тацій Л.В.,
перевіривши касаційну скаргу Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.06.2024 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2024 у справі №560/5047/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради, в якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради щодо непродовження ОСОБА_1 строку дії паспорта прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності павільйону площею 20,25 м.кв., розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , біля тр. зупинки "Торговий центр" (біля будинку №48);
- зобов'язати Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради продовжити ОСОБА_1 дію паспорта прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності павільйону площею 20.25 м.кв., розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , біля тр. зупинки "Торговий центр" (біля будинку №48) строком на 3 (три) роки.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.06.2024, яке залишене без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2024, позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради щодо не продовження ОСОБА_1 строку дії паспорта прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності - павільйону площею 20,25 м.кв., що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , транспортна зупинка "Торговий центр".
Зобов'язано Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради продовжити ОСОБА_1 дію паспорта прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності - павільйону площею 20,25 м.кв., що розташована за адресою: АДРЕСА_1, транспортна зупинка "Торговий центр" строком на три роки.
03.03.2024 до Верховного Суду через підсистему «Електронний суд» надійшла касаційна скарга Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради, в якій скаржник просить скасувати рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.06.2024 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2024, та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
Предметом оскарження в цій справі є оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо непродовження строку дії паспорта прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності.
За правилами частини першої статті 334 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Проаналізувавши доводи, викладені у касаційній скарзі, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для відмови у відкритті касаційного провадження з огляду на наступне.
Дану справу суд першої інстанції розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Пунктом 8 частини 2 статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплено забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Наведеним конституційним положенням кореспондує стаття 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Згідно частини першої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасники справи, а також особи, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Аналіз наведеного законодавства дозволяє дійти висновку про те, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.
Разом з тим, відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо:
а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;
б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Частиною шостою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено перелік категорій справ, які відносяться до справ незначної складності. Такий перелік не є вичерпним.
Зі змісту пункту 10 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України можна зробити висновок про те, що суд має право віднести до категорії справ незначної складності справу, яка не передбачена у вищезазначеному переліку, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
У спрощеному позовному провадженні не можуть бути розглянуті справи, які підлягають розгляду за правилами загального позовного провадження у виключному порядку (частина четверта статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України), а також через складність та інші обставини.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Системний аналіз вищезазначених положень процесуального закону дає підстави для висновку про те, що суд має право віднести справу до категорії малозначних за результатами оцінки характеру спірних правовідносин, предмету доказування, складу учасників та інших обставин, крім справ, які підлягають розгляду в порядку загального позовного провадження.
З огляду на предмет спору, ця адміністративна справа підпадає під критерій, встановлений пунктом 10 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України, для визначення справи незначної складності та відповідно до статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України могла бути розглянута за правилами спрощеного позовного провадження.
У поданій касаційній скарзі відсутні посилання на існування обставин, передбачених підпунктами «а» - «г» пункту 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
В касаційній скарзі скаржник описує фактичні обставини у справі, зазначає нормативно-правове регулювання спірних правовідносин, а також посилається на пункт 3 частини 4 статті 328 КАС України.
Таким чином, рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.06.2024 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2024 у справі №560/5047/24, прийняті у даній справі, не підлягають касаційному оскарженню.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного оскарження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Враховуючи викладене, та оскільки передбачені пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України виняткові обставини відсутні і обґрунтування щодо їх наявності не наведено, у відкритті касаційного провадження у даній справі слід відмовити.
З огляду на викладене, керуючись статтями 36, 37, 40, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд, -
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.06.2024 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2024 у справі №560/5047/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Копію ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити заявникові.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач С.Г. Стеценко
Судді Т.Г. Стрелець
Л.В. Тацій