Постанова від 11.03.2025 по справі 300/6064/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2025 рокуЛьвівСправа № 300/6064/24 пров. № А/857/5636/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,

суддів Онишкевича Т.В., Сеника Р.П.,

за участі секретаря судового засідання Демчик Л.Р.,

представника позивача: не з'явився,

представника відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23 січня 2025 року у справі № 300/6064/24 за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано- Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про скасування постанови,

суддя в 1-й інстанції Микитин Н.М.,

час ухвалення рішення не зазначено,

місце ухвалення рішення м. Івано-Франківськ

дата складання повного тексту рішення 23 січня 2025 року,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - позивач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області) звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (надалі - відповідач) про визнання протиправними дії щодо винесення постанови від 29.07.2024 ВП №74203580 та скасування постанови від 29.07.2024 ВП №74203580 про накладання штрафу.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.01.20225 року в задоволенні позовних вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано- Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про скасування постанови було відмовлено.

Не погодившись із вказаним рішенням, його оскаржив відповідач, покликаючись на те, що рішення є незаконним та необґрунтованим, ухваленим з порушенням норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права.

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не погоджується з даним рішенням та вважає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Іваночком Валентином Юрійовичем при примусовому виконанні виконавчого листа № 300/4339/23, виданого Івано-Франківським окружним адміністративним судом 29.01.2024, (виконавче провадження ВП №74203580) винесено постанову від 19.06.2024 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області штрафу в розмірі 5100 грн., в подальшому було винесено постанову про накладення повторного штрафу від 29.07.2024 ВП № 74203580.

В обґрунтування апеляційних вимог, покликається на те, що постанова про накладення штрафу від 29.07.2024 є протиправною та винесена з порушенням норм Закону України «Про виконавче провадження» (надалі - Закон) з наступних підстав.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 по справі №300/4339/23 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії частково задоволено.

Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.05.2023 з урахуванням заробітної плати відображеної в архівній довідці №412/01-20 від 12.04.2023 за періоди з 01.07.1992 по 31.12.1992 та з 01.01.1994 по 31.12.1998

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.05.2023 перерахунок пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з урахуванням заробітної плати відображеної в архівній довідці №412/01-20 від 12.04.2023 за періоди з 01.07.1992 по 31.12.1992 та з 01.01.1994 по 31.12.1998. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві №092550005428 від 04.07.2023 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку страхового стажу, набутого до 01.01.2004. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) від 29.06.2023 про зарахування до страхового стажу періоду навчання з 01.09.1980 по 30.07.1985 та прийняти відповідне рішення, з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні суду. Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.01.2024 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2023 року у справі № 300/4339/23 повернуто. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 у справі № 300/4339/23 набрало законної сили 08.01.2024. На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 ОСОБА_1 проведено з 01.05.2023 перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати відображеної в архівній довідці №412/01-20 від 12.04.2023. За період з 01.05.2023 по 29.02.2024 нараховано доплату в сумі 476,36 гривень, яку в лютому 2024 перераховано на рахунок, відкритий в АТ «ОщадБанк».

Головним управлінням Пенсійного фонду України в області листом від 05.03.2024 №0900-0902-5/13390 повідомлено державного виконавця про виконання рішення суду. Фактично, виконавче провадження ВП № 74203580 з виконання виконавчого листа № 300/4339/23, виданого 29.01.2024 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом, відкрито 20.02.2024 року, після того, як ОСОБА_1 в добровільному порядку, до відкриття виконавчого провадження на підставі судового рішення здійснено перерахунок пенсії та забезпечено її виплату, а тому необхідним є винесення постанови про закінчення виконавчого провадження ВП №74203580, а також скасування постанови про стягнення виконавчого збору у зв'язку з виконанням рішення суду до моменту відкриття виконавчого провадження. Однак, 19.06.2024, головним державним виконавцем Іваночко В.Ю. прийнято постанову про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області штрафу в розмірі 5100 грн за невиконання судового рішення, та винесена повторна постанова про накладення штрафу у розмірі 10200,00 грн. від 29.07.2024, що є предметом судового позову.

Апелянт вважає, що суд першої інстанції не звернув на вказані обставини належної уваги, не дав їм відповідної правової оцінки, а тому дійшов помилкового висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

Просять суд апеляційної інстанції врахувати зазначені обставини, задоволити апеляційну скаргу, скасувати рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 та постановити нове рішення, яким позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в області задовольнити повністю.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, хоча належним чином повідомленні про дату, час і місце розгляду справи в порядку ст.126 КАС України, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності відповідно до ст.313 КАС України.

Частиною 4 ст.229 КАС України передбачено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Частиною 1 ст. 308 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд при розгляді цієї справи виходить з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи про те, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 по справі №300/4339/23, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві задоволено частково. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.05.2023 з урахуванням заробітної плати відображеної в архівній довідці №412/01-20 від 12.04.2023 за періоди з 01.07.1992 по 31.12.1992 та з 01.01.1994 по 31.12.1998. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.05.2023 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати відображеної в архівній довідці №412/01-20 від 12.04.2023 за періоди з 01.07.1992 по 31.12.1992 та з 01.01.1994 по 31.12.1998. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві №092550005428 від 04.07.2023 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку страхового стажу, набутого до 01.01.2004. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.06.2023 про зарахування до страхового стажу періоду навчання з 01.09.1980 по 30.07.1985 та прийняти відповідне рішення, з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні суду. В задоволенні решти позову відмовлено.

Відповідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 у справі №300/4339/23, за наслідками апеляційного перегляду, набрало законної сили 08.01.2024.

На виконання вищенаведеного рішення суду від 18.09.2023 у справі №300/4339/23 орган пенсійного фонду провів з 01.05.2023 перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати відображеної в архівній довідці №412/01-20 від 12.04.2023, що підтверджується рішенням від 26.01.2023 №092550005428 та довідкою від 26.02.2024 №102 (а.с.11, 15).

ОСОБА_1 31.01.2024 звернувся в суд із заявою про роз'яснення судового рішення від 18.09.2023 по справі №300/4339/23, згідно якої просив суд роз'яснити чи підлягає зарахуванню заробітна плата за період страхового стажу з 2000-2012 роки за даними в системі персоніфікованого обліку позивача, при перерахунку пенсії з 01.05.2023 з урахуванням заробітної плати відображеної в архівній довідці №412/01-20 від 12.04.2023 за періоди з 01.07.1992 но 31.12.1992 та з 01.01.1994 по 31.12.1998.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.02.2024 в задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення в даній справі, відмовлено.

На підставі заяви ОСОБА_2 від 19.02.2024, старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 20.02.2024 прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 7420358 з примусового виконання виконавчого листа № 300/4339/23 виданого 29.01.2024.

Згідно зі змістом пункту 2 наведеної постанови, скерованої органу пенсійного забезпечення, старшим державним виконавцем доведено до відома боржника про необхідність виконання рішення суду протягом 10 робочих днів(а.с.79).

У відповідь ГУ ПФУ в Івано-Франківській області листом за №0900-0902-5/13390 від 05.03.2024 довело до відома головного державного виконавця, про виконання рішення суду в добровільному порядку(а.с. 9-10). Вказано, що на виконання рішення при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2023 враховано архівну довідку та за період з 01.05.2023 по 29.02.2024 нараховано доплату в сумі 476,36 грн.

Також, згідно вищенаведеного повідомлення зазначено, що виконавче провадження ВП№ 74203580 з виконання виконавчого листа № 300/4339/23, виданого 29.01.2024 Івано-Франківським окружним адміністративним судом, відкрито 20.02.2024, після того, як ОСОБА_1 в добровільному порядку, до відкриття виконавчого провадження на підставі судового рішення здійснено перерахунок пенсії та забезпечено її виплату, а тому необхідним є винесення постанови про закінчення виконавчого провадження ВП №74203580, а також скасування постанови про стягнення виконавчого збору у зв'язку з виконанням рішення суду до моменту відкриття виконавчого провадження.

Серед матеріалів виконавчого провадження міститься заява ОСОБА_1 до головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 08.05.2024, в якій стягувач просить вжити заходів примусового характеру для повного фактичного виконання рішення суду від 18.09.2023 по справі №300/4339/23.

На підставі вищенаведеної заяви стягувача державним виконавцем 19.06.2024 у виконавчому провадженні №74203580 винесено постанову про накладення на боржника (Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області) штрафу на користь держави у розмірі 5 100,00 грн.

Позивач як боржник у виконавчому провадженні ВП №74203580 звернувся з цим позовом до суду за захистом порушеного права, вважаючи, що у спірному випадку не було обмежено пенсію стягувача максимальним розміром.

За завершенням розгляду вказаної справи у суді першої інстанції, суд прийшов до висновку про те, що зі змісту рішення боржника №092550005428 від 26.01.2024, прийнятого на виконання рішення суду від 18.09.2023 у справі №300/4339/23, та алгоритму розрахунку пенсії за віком ОСОБА_1 , слідує, що органом пенсійного забезпечення, як боржником не було враховано висновків суду, в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити з 01.05.2023 перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати відображеної в архівній довідці №412/01-20 від 12.04.2023 за періоди з 01.07.1992 по 31.12.1992.

Відповідно до алгоритму розрахунку пенсії за віком ОСОБА_1 ГУ ПФУ в Івано-Франківській області для обчислення розміру заробітної плати враховано заробітну плату, відображену в архівній довідці №412/01-20 від 12.04.2023, за період з 01.01.1994 по 31.12.1998.

Відтак, як слідує із змісту рішення відповідача №092550005428 від 26.01.2024, складеного на виконання рішення суду від 18.09.2023 у справі №300/4339/23, та алгоритму розрахунку пенсії за віком ОСОБА_1 , ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, всупереч висновкам викладеним у рішенні Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 у справі №300/4339/23, при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2023, протиправно не враховано заробітну плату відображену в архівній довідці №412/01-20 від 12.04.2023 за періоди з 01.07.1992 по 31.12.1992. Виконуючи рішення суду у справі №300/4339/23, орган пенсійного забезпечення не вчинив всіх дій на здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3 , які б повністю відповідали змісту резолютивної частини рішення суду, свідченням чого є рішення відповідача від 26.01.2023 №092550005428.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що державний виконавець на час винесення постанови про накладення штрафу діяв з дотриманням вимог Закону України «Про виконавче провадження» та в межах наданих йому повноважень, а тому оскаржувана постанова від 29.07.2024 ВП №74203580 про накладення штрафу в розмірі 10200,00 гривень не підлягає скасуванню.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх вірними, такими що відповідають нормам матеріального і процесуального права та обставинам справи з огляду на наступне.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 у справі №300/4339/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийняло рішення №092550005428 від 26.01.2024, яким здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2023 (зворотній бік а.с. 52).

Згідно коментованого рішення розмір пенсії заявника разом з надбавками становив 7562,97 гривень, та складався з:

- розміру пенсії за віком (стаття 27) (19879,76*0,037833) - 7521,11 гривень;

- доплати за понаднормовий стаж (стаття 28, частина 1, абзац 2)(за 2 роки) - 41,86 гривень.

Розмір пенсії за віком розрахований з показника середньомісячного заробітку для обчислення 19879,76000 гривень * (помноженого на) коефіцієнт стажу ((454/100*12)*1) - 0,37833.

Також у матеріалах виконавчого провадження міститься розрахунок пенсії за віком ОСОБА_1 разом із розрахунком заробітку для обчислення (а.с. 53-55).

До розрахунку пенсії за віком ОСОБА_1 органом пенсійного забезпечення внесено відомості про періоди та заробіток, зокрема, за періоди:

- з 01.01.1994 по 31.01.1994 в сумі 17.51980 гривень;

- з 01.02.1994 по 28.02.1994 в сумі 17.71000 гривень;

- з 01.03.1994 по 31 03.1994 в сумі 20.08050 гривень;

- з 01.04.1994 по 30.04.1994 в сумі 21.01840 гривень;

- з 01.05.1994 по 31.05.1994 в сумі 22.48560 гривень;

- з 01.06.1994 по 30.06.1994 в сумі 25.69310 гривень;

- з 01.07.1994 по 31.07.1994 в сумі 28.81840 гривень;

- з 01.08.1994 по 31.08.1994 в сумі 30.24760 гривень;

- з 01.09.1994 по 30.09.1994 в сумі 32.37680 гривень;

- з 01.10.1994 по 31.10.1994 в сумі 46.81350 гривень;

- з 01.11.1994 по 30.11.1994 в сумі 64.80140 гривень;

- з 01.12.1994 по 31.12.1994 в сумі 85.50600 гривень;

Сума за 1994 рік 413.07110 гривень.

- з 01.01.1995 по 31.01.1995 в сумі 78.60000 гривень;

- з 01.02.1995 по 28.02.1995 в сумі 101.75000 гривень;

- з 01.03.1995 по 31.03.1995 в сумі 123.06000 гривень;

- з 01.04.1995 по 30.04.1995 в сумі 131.50000 гривень;

- з 01.05.1995 по 31.05.1995 в сумі 148.80000 гривень;

- з 01.06.1995 по 30.06.1995 в сумі 171.50000 гривень;

- з 01.07.1995 по 31.07.1995 в сумі 182.10000 гривень;

- з 01.08.1995 по 31.08.1995 в сумі 195.40000 гривень;

- з 01.09.1995 по 30.09.1995 в сумі 212.90000 гривень;

- з 01.10.1995 по 31.10.1995 в сумі 233.20000 гривень;

- з 01.11.1995 по 30.11.1995 в сумі 242.93000 гривень;

- з 01.12.1995 по 31.12.1995 в сумі 298.75000 гривень;

Сума за 1995 рік 2120.49000 гривень.

- з 01.01.1996 по 31.01.1996 в сумі 242.71000 гривень;

- з 01.02.1996 по 29.02.1996 в сумі 256.10000 гривень;

- з 01.03.1996 по 31.03.1996 в сумі 276.25000 гривень;

- з 01.04.1996 по 30.04.1996 в сумі 273.25000 гривень;

- з 01.05.1996 по 31.05.1996 в сумі 280.70000 гривень;

- з 01.06.1996 по 30.06.1996 в сумі 294.85000 гривень;

- з 01.07.1996 по 31.07.1996 в сумі 306.60000 гривень;

- з 01.08.1996 по 31.08.1996 в сумі 305.50000 гривень;

- з 01.09.1996 по 30.09.1996 в сумі 311.85000 гривень;

- з 01.10.1996 по 31.10.1996 в сумі 317.00000 гривень;

- з 01.11.1996 по 30.11.1996 в сумі 317.00000 гривень;

- з 01.12.1996 по 31.12.1996 в сумі 364.00000 гривень;

Сума за 1996 рік 3545.81000 гривень.

- з 01.01.1997 по 31.01.1997 в сумі 303.00000 гривень;

- з 01.02.1997 по 28.02.1997 в сумі 324.00000 гривень;

- з 01.03.1997 по 31.03.1997 в сумі 319.00000 гривень;

- з 01.04.1997 по 30.04.1997 в сумі 318.00000 гривень;

- з 01.05.1997 по 31.05.1997 в сумі 340.00000 гривень;

- з 01.06.1997 по 30.06.1997 в сумі 345.00000 гривень;

- з 01.07.1997 по 31.07.1997 в сумі 362.00000 гривень;

- з 01.08.1997 по 31.08.1997 в сумі 353.00000 гривень;

- з 01.09.1997 по 30.09.1997 в сумі 360.00000 гривень;

- з 01.10.1997 по 31.10.1997 в сумі 360.00000 гривень;

- з 01.11.1997 по 30.11.1997 в сумі 355.00000 гривень;

- з 01.12.1997 по 31.12.1997 в сумі 390.00000 гривень;

Сума за 1997 рік 4129.00000 гривень.

- з 01.01.1998 по 31.01.1998 в сумі 452.00000 гривень;

- з 01.02.1998 по 28.02.1998 в сумі 452.00000 гривень;

- з 01.03.1998 по 31.03.1998 в сумі 494.00000 гривень;

- з 01.04.1998 по 30.04.1998 в сумі 483.00000 гривень;

- з 01.05.1998 по 31.05.1998 в сумі 490.00000 гривень;

- з 01.06.1998 по 30.06.1998 в сумі 521.00000 гривень;

- з 01.07.1998 по 31.07.1998 в сумі 524.00000 гривень;

- з 01.08.1998 по 31.08.1998 в сумі 504.00000 гривень;

- з 01.09.1998 по 30.09.1998 в сумі 514.00000 гривень;

- з 01.10.1998 по 31.10.1998 в сумі 514.00000 гривень;

- з 01.11.1998 по 30.11.1998 в сумі 511.00000 гривень;

- з 01.12.1998 по 31.12.1998 в сумі 580.00000 гривень;

Сума за 1998 рік 6039.00000 гривень.

Вказані періоди роботи з 01.01.1994 по 31.12.1998 разом із розміром заробітної плати відповідають періодам та сумам, визначеним у архівній довідці №412/01-20 від 12.04.2023.

Алгоритм розрахунку пенсії за віком ОСОБА_1 не містить відомостей про врахування заробітної плати, зазначеної у архівній довідці №412/01-20 від 12.04.2023, за період з 01.07.1992 по 31.12.1992. Виказаний період органом пенсійного забезпечення не внесено до алгоритму розрахунку пенсії взагалі (а.с.53-55).

Розрахунок заробітку для обчислення пенсії за віком містить наступні категорії, котрі взяті за основу при визначенні розміру пенсійної виплати заявника (зворотній бік а.с.53-55):

- загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 37 років 10 місяців 09 днів (454 місяці);

- середній заробіток за 3 попередні роки - 12236,71 гривень (за 2020-2022 роки);

- останній місяць врахованої зарплати - 31.01.2019;

- максимальна дата оптимізації - 31.01.2019;

- сума коефіцієнтів заробітної плати - 306.33347 (до оптимізації);

- сума коефіцієнтів заробітної плати - 252.40917 (після оптимізації);

- кількість місяців заробітної плати - 258 (до оптимізації);

- кількість місяців, виключених оптимізацією - 45 (в межах 10%);

- кількість місяців, виключених додатково - 57 (понад 10%);

- кількість місяців заробітної плати - 156 (після оптимізації);

- індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.18734 (до оптимізації);

- страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 155.36667 (156-1+11/30);

- індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.62460 (після оптимізації);

- середньомісячний заробіток для обчислення - 19879.76000 (зворотній бік а.с.55).

Однак, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 у справі №300/4339/23 встановлено право позивача на врахування заробітної плати за періоди відображеної в архівній довідці №412/01-20 від 12.04.2023 за періоди з 01.07.1992 по 31.12.1992 та з 01.01.1994 по 31.12.1998 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 включно зі всіма коментованими періодами згідно довідки(зворотній бік а.с.42-47).

Івано-Франківський окружний адміністративний суд 29.01.2024 видав виконавчий лист №300/4339/23, за змістом якого: «зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.05.2023 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати відображеної в архівній довідці №412/01-20 від 12.04.2023 за періоди з 01.07.1992 по 31.12.1992 та з 01.01.1994 по 31.12.1998» (зворотній бік а.с. 41 - а.с.42).

Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Іваночком Валентином Юрійовичем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 20.02.2024 ВП №74203580 (а.с. 49).

На виконання коментованої постанови, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області листом від 05.03.2024 за №0900-0902-5/13390 повідомило про добровільне виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 у справі №300/4339/23 (а.с.50-51). До означеного листа органом пенсійного забезпечення, серед іншого, надано рішення №092550005428 від 26.01.2024 про перерахунок пенсії (зворотній бік а.с.52).

В подальшому, 03.04.2024 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Іваночком Валентином Юрійовичем виставлено ГУ ПФУ в Івано-Франківській області вимогу № 3750 про здійснення нового перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі №300/4339/23 (а.с.56).

У відповідь на таку вимогу, Управління листом від 16.04.2024 за №0900-0902-5/23165 повідомило виконавця про те, що «…при виконанні рішення суду, занесено вищевказаний період в заробітну плату, однак, оптимальний варіант заробітної плати залишається незмінним (тобто для обчислення розміру пенсії програмним забезпеченням враховано оптимальний період заробітної плати за 60 місяців з 01.01.1994 по 31.12.1998), середньомісячний заробіток становить - 19879,76 гривень (оскільки для обчислення пенсії враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року). Дана заробітна плата з 01.01.1994 по 31.12.1998 була врахована при первинному призначені […] Врахування для обчислення пенсії заробітної плати за період з 01.07.1992 по 31.12.1992 та з 01.01.1994 по 31.12.1998 (що становить більше 60 місяців) протирічить нормам статті 40 Закону №1058-IV…» (а.с.57-58).

При цьому, згідно заяви ОСОБА_1 до головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 08.05.2024, заявником зазначено про невиконання боржником рішення суду від 18.09.2023 у справі №300/4339/23 в частині неврахування для обчислення пенсії періоди з 01.07.1992 по 31.12.1992, як зазначено в резолютивній частині рішення(а.с. 59).

Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Іваночком Валентином Юрійовичем постановою від 19.06.2024 ВП №74203580 накладено на ГУ ПФУ в Івано-Франківській області штраф на користь держави у розмірі 5 100,00 гривень за фактичне не виконання рішення суду (а.с.62). Також постановою від 29.07.2024 ВП №74203580 накладено на орган пенсійного забезпечення, за повторне невиконання рішення суду без належних на те підстав, штраф на користь держави у розмірі 10 200,00 гривень ( а.с.63).

Таким чином, зі змісту рішення боржника №092550005428 від 26.01.2024, прийнятого на виконання рішення суду від 18.09.2023 у справі №300/4339/23, та алгоритму розрахунку пенсії за віком ОСОБА_1 , слідує, що органом пенсійного забезпечення, як боржником не було враховано висновків суду, в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити з 01.05.2023 перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати відображеної в архівній довідці №412/01-20 від 12.04.2023 за періоди з 01.07.1992 по 31.12.1992.

Поважність причин невиконання судового рішення оцінюється у кожному конкретному випадку через призму того, наскільки це (об'єктивно) перешкодило виконати судове рішення.

Таким чином, на підставі наведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність у межах спірних правовідносин жодних поважних причин, які були б об'єктивними та, відповідно, унеможливлювали б або ж значно ускладнювали виконання позивачем рішення суду, а тому державний виконавець, приймаючи постанову ВП №74203580 від 29.07.2024 року, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.

Доводи апеляційної скарги є фактично аналогічним тим, які були викладені позивачем у позові, та яким судом першої інстанції була надана належна правова оцінка, а відтак, такі доводи встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують, не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано- Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про скасування постанови.

Відповідно до вимог ч.2 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно з п.41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до вимог ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів.

Згідно з вимогами ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Підсумовуючи усе наведене вище, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв законне та обґрунтоване рішення про відмову у задоволенні позову.

Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень норм матеріального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308; 311; 315; 316; 321; 322; 325 КАС України, суд апеляційної інстанції,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23 січня 2025 року у справі № 300/6064/24 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н. М. Судова-Хомюк

судді Т. В. Онишкевич

Р. П. Сеник

Повне судове рішення складено 13.03.25