Рішення від 12.03.2025 по справі 380/1512/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2025 рокусправа № 380/1512/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Яворівської міської ради Львівської області (вул. Львівська 15, м. Яворів, код ЄДРПОУ 33213539), Яворівського міського голови Грабовського Ігоря Андрійовича (вул. Львівська 15, м. Яворів) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,-

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Яворівської міської ради Львівської області, Яворівського міського голови Грабовського Ігоря Андрійовича, у якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Яворівської міської ради Львівської ради №7415 від 30 грудня 2024 року «Про дострокове припинення повноважень заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1 »;

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Яворівського міського голови №06-14/1004 від 30 грудня 2024 року «Про звільнення ОСОБА_1 »;

- поновити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Яворівського міської ради Львівської області (Код ЄДРПОУ 33213539, адреса місцезнаходження: 81000, Львівська область, м. Яворів, вул. Львівська, 15);

- стягнути з Яворівської міської ради Львівської області (Код ЄДРПОУ 33213539, адреса місцезнаходження: 81000, Львівська область, м. Яворів, вул. Львівська, 15) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) середній заробіток за час вимушеного прогулу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вважає протиправними рішення Яворівської міської ради Львівської ради №7415 від 30 грудня 2024 року «Про дострокове припинення повноважень заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1 » та розпорядження Яворівського міського голови №06-14/1004 від 30 грудня 2024 року «Про звільнення ОСОБА_1 », оскільки прийняттю рішення про припинення служби в органах місцевого самоврядування на підставі частини 1 статті 20 Закону № 2493-ІП, має передувати службове розслідування, у висновку якого повноважна комісія з проведення службового розслідування повинна обґрунтовано встановити обставини вчиненого проступку з покликанням на докази, які їх підтверджують. Вважає, що звільняючи позивача за порушення Присяги, Яворівська міська рада Львівської області повинна була вжити всіх передбачених чинним законодавством заходів з метою встановлення всіх обставин проступку, його наслідків, а також врахування обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, причини та умови, що призвели до такого порушення. Такі обставини суб'єктам владних повноважень при прийнятті рішень про звільнення особи за порушення Присяги належить встановлювати під час службового розслідування. Відносно позивача не була дотримана процедура звільнення посадової особи органу місцевого самоврядування, оскільки не отримано від ОСОБА_1 пояснень та не проведено службове розслідування, що також є самостійною підставою для визнання протиправним та скасування оскаржуваних рішень. Зауважує, що при прийнятті оскаржуваного рішення Яворівської міської ради Львівської ради №7415 від 30 грудня 2024 року було порушено положення Регламенту Яворівської міської ради Львівської області. Вважає, що наявні усі правові підстави для скасування оскаржуваних рішень.

Ухвалою суду від 31.01.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що 24.12.2024 в приміщенні Яворівської міської ради Львівської області за адресою: Львівська область, м. Яворів, вул. Львівська 15, в рамках досудового розслідування, внесеного за № 62024000000001043 від 21.11.2024 за ч. 5 ст. 190 КК на підставі ст. 233 КПК України у зв'язку з невідкладним випадком, пов'язаним з врятуванням майна та безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину слідчими ОВС ГСУ Державного бюро розслідувань було проведено невідкладний обшук. Під час проведення обшуку в кабінеті заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1 було вилучено 190000 (сто дев'яносто тисяч) грн. Ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 27.12.2024 (справа № 757/61390/24-к) надано слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні № 62024000000001043 від 21.11.2024 дозвіл на проведення обшуку приміщення Яворівської міської ради Львівської області.

Інформація про виявлення коштів та можливе шахрайство швидко поширилася серед громадськості та засобів масової інформації, що призвело до обговорень та занепокоєння серед мешканців громади. Місцева влада опинилася в центрі суспільного резонансу.

Відповідач звертає увагу, що відкриття кримінального провадження щодо заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради має серйозні наслідки не лише для нього особисто, а й для всієї громади та органу місцевого самоврядування. Посада заступника міського голови передбачає високий рівень відповідальності, оскільки така особа ухвалює важливі рішення, що впливають на життєдіяльність громади. Відкриття кримінального провадження щодо цієї особи підриває її авторитет та ставить під сумнів її здатність неупереджено та чесно виконувати свої обов'язки. Заступник міського голови бере участь у стратегічному плануванні розвитку міста, управлінні комунальними підприємствами, реалізації соціальних програм тощо. Наявність кримінального провадження може паралізувати його роботу, спричинити ухвалення упереджених рішень або навіть блокування діяльності виконавчих органів ради через відсутність довіри з боку колег. Окрім того, громада очікує від своїх обранців і посадових осіб чесності, відкритості та служіння суспільним інтересам. Якщо заступник міського голови стає фігурантом кримінального провадження, це викликає у мешканців обурення, розчарування та зневіру у спроможності місцевої влади ефективно та справедливо керувати громадою. Це може призвести до зростання соціальної напруги, протестних настроїв та зниження рівня громадської активності. Враховуючи, що посадові особи місцевого самоврядування виконують функції державного управління, до них застосовується підхід щодо недопустимості перебування на посаді в разі втрати довіри. Відповідно до законодавства, якщо поведінка посадовця призвела до підриву довіри з боку громадськості, це є законною підставою для його звільнення.

Відтак на позачергове засідання сесії Яворівської міської ради Львівської області LXXI скликання 30.12.2024 Яворівським міським головою, враховуючи суспільний резонанс, було винесено пропозицію про включення до порядку денного питання про дострокове припинення повноважень заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1 . Керуючись ст.26, ч.2 ст.75 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 4, 8, абз.1 ч.1 ст.20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» Яворівською міською радою Львівської області було прийнято рішення №7415 «Про дострокове припинення повноважень заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1 » щодо дострокового припинення повноваження заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1 та звільнення з роботи та займаної посади 06.01.2025. Зазначене рішення було прийнято більшістю від загального складу ради: 25 голосів «за» з 26 присутніх депутатів міської ради, про що свідчить поіменне голосування депутатів.

Відповідач зазначає, що депутати місцевої ради представляють волевиявлення відповідної територіальної громади, тобто володіють представницькими функціями, в той час як заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради є посадовою особою, який затверджується міською радою та повноваження якого припиняються у передбачений законом спосіб, а саме прийняттям рішення радою щодо дострокового припинення повноважень. Частиною другою статті 75 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що територіальна громада у будь-який час може достроково припинити повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування, якщо вони порушують Конституцію або закони України, обмежують права і свободи громадян, не забезпечують здійснення наданих їм законом повноважень. Отже, статтею 75 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено таку підставу припинення повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування, як незабезпечення здійснення наданих їм законом повноважень. Зауважує, що хоча статтею 75 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначена особлива підстава припинення повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування, як незабезпечення здійснення наданих їм законом повноважень, водночас надання оцінки належного здійснення повноважень є дискрецією міської ради. При цьому особливість дискреційних повноважень саме колегіального органу полягає, ще й у тому, що голосування «за» чи «проти» дострокового припинення повноважень заступника міського голови є суто внутрішнім переконанням депутатів, через що відсутні підстави вимагати від них обґрунтувань чи пояснень мотивів голосування.

Щодо законності процедури прийняття оспорюваного рішення, відповідач зазначає, що, відповідно до вимог Регламенту Яворівської міської ради Львівської області, затвердженого рішенням Яворівської міської ради Львівської області № 24 від 21.12.2020 з останніми змінами в редакції рішення № 6645 від 22.08.2024, на сайті Яворівської міської ради Львівської області було опубліковано розпорядження Яворівського міського голови №06-15/256 «Про скликання LXXI позачергової сесії Яворівської міської ради Львівської області (VIII демократичного скликання)». Рішенням Яворівської міської ради Львівської області № 7413 від 30.12.2024 «Про порядок денний LXXI позачергової сесії Яворівської міської ради» затверджено наступний порядок денний: 1. Про порядок денний LXXI позачергової сесії Яворівської міської ради Львівської області VIII демократичного скликання; 2. Про внесення змін до міського бюджету Яворівської міської ради Львівської області на 2024 рік; 3. Про дострокове припинення повноважень заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1 . Перед засіданням LXXI позачергової сесії Яворівської міської ради Львівської області було проведено засідання постійної комісії з питань законності, депутатської діяльності, регламенту, правоохоронної та антикорупційної діяльності, військових проблем, медицини та соціального захисту населення, на розгляд якої було винесено наступні питання: 1. Про дострокове припинення повноважень заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1 ; 2. Про внесення змін до міського бюджету Яворівської міської ради Львівської області на 2024 рік. Комісія одноголосно вирішила підтримати запропонований проект рішення «Про дострокове припинення повноважень заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1 » та рекомендувати депутатам Яворівської міської ради Львівської області прийняти даний проект рішення на сесії (протокол № 57 від 30.12.2024 засідання постійної комісії).

Відповідач вважає позовні вимоги безпідставними, оскільки оскаржуване рішення прийнято за результатами голосування представницького виборного органу при наявності необхідного кворуму, з дотриманням процесуальної процедури прийняття такого рішення, а самі підстави звільнення не входять до предмету доказування, оскільки є дискреційними повноваженнями міської ради. враховуючи, що розпорядження Яворівського міського голови № 0614/1004 від 30.12.2024 «Про звільнення ОСОБА_1 » є похідним від вищезазначеного рішення ради, позовна вимога про його скасування також не підлягає задоволенню за безпідставністю.

Щодо не проведення відносно позивача службового розслідування, відповідач зауважує, що службове розслідування відносно посадових осіб місцевого самоврядування проводиться у випадках визначених Порядком проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України «Про запобігання корупції» прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2000 за №950. Службове розслідування стосовно порушення присяги посадової особи місцевого самоврядування позивачем не проводилося в силу того, що Порядком не передбачено імперативної норми щодо обов'язковості його проведення в органі місцевого самоврядування. Просить відмовити в задоволенні позову.

У відповіді на відзив представник позивача заперечив доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, та вказав, що звільняючи позивача за порушення Присяги, Яворівська міська рада Львівської області повинна була вжити всіх передбачених чинним законодавством заходів з метою встановлення всіх обставин проступку, його наслідків, а також врахування обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, причини та умови, що призвели до такого порушення. Такі обставини суб'єктам владних повноважень при прийнятті рішень про звільнення особи за порушення Присяги належить встановлювати під час службового розслідування. Однак, всупереч Порядку №950, при звільненні позивача службове розслідування не проводилося. Вважає, що відповідачем не встановлено вчинення будь-яких дій ОСОБА_1 , які б могли призвести до порушення Присяги, приниження авторитету служби в органах місцевого самоврядування, які б підривали довіру суспільства до служби в органах місцевого самоврядування тощо.

Ухвалою суду від 28.02.2025 відмовлено у задоволенні заяви представника позивача про забезпечення позову.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Рішенням Яворівської міської ради Львівської області від 07.12.2020 №7 «Про затвердження заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради», прийнятим за результатами розгляду пропозиції Яворівського міського голови ОСОБА_2 , відповідно до ст. 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», п. 5 ч. 1 ст. 26, ч. 3 ст. 51, ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», затверджено ОСОБА_1 на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.

30.12.2024 року Яворівська міська рада Львівської області, розглянувши пропозицію Яворівського міського голови Грабовського І.А., враховуючи факт неналежного виконання функціональних обов'язків ОСОБА_1 , заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, що є порушенням Присяги посадової особи місцевого самоврядування, відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування в Україні», прийняла рішення №7415 «Про дострокове припинення повноважень заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1 ».

Яворівська міська рада Львівської області вирішила:

1. Достроково припинити повноваження заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1 та звільнити з роботи та займаної посади на підставі абзацу 2 частини 1 статті 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» 06 січня 2025 року.

2. Виключити ОСОБА_1 зі складу виконавчого комітету Яворівської міської ради Львівської області.

3. Фактичне припинення повноважень ОСОБА_1 здійснити на підставі розпорядження Яворівського міського голови та проведення розрахунків визначених чинним законодавством України з 06 січня 2025 року.

4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань законності, депутатської діяльності, регламенту, правоохоронної та антикорупційної діяльності, військових проблем, медицини та соціального захисту населення.

Розпорядженням Яворівського міського голови від 30.12.2024 №06-14/1004 «Про звільнення ОСОБА_1 », прийнятим на виконання рішення Яворівської міської ради Львівської області №7415 від 30.12.2024, відповідно до п. 20 ч. 4 ст. 42, ч. 8 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», абз. 2 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ст. 24 Закону України «Про відпустки», ст. 83 Кодексу законів про працю України, звільнено ОСОБА_1 , заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради з роботи та займаної посади на підставі абзацу 2 частини 1 статті 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» 06 січня 2025 року.

Вважаючи протиправними оскаржувані рішення відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Територіальна громада здійснює місцеве самоврядування в порядку, встановленому законом, безпосередньо або через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи; органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ч. 3 ст. 140, ч. 1 ст. 144 Конституції України).

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України №7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Основного Закону України. З аналізу вказаних конституційних положень вбачається, що ці органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Такі ж положення закріплені також у статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування вирішують, крім передбачених в Основному Законі України, й інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Нормативно-правовим актом, який відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, є Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно ст. 2 Закону № 280/97-ВР, місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування визначені Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-ІІІ (далі - Закон № 2493-ІІІ).

Згідно ст. 1 Закону № 2493-ІІІ служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 2493-ІІІ посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Згідно ст. 3 Закону № 2493-ІІІ посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Одним з основних принципів служби в органах місцевого самоврядування, закріплених у статті 4 Закону № 2493-III, є персональна відповідальність за порушення дисципліни і неналежне виконання службових обов'язків.

Згідно ст. 8 Закону № 2493-III основними обов'язками посадових осіб місцевого самоврядування є: додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування; додержання прав та свобод людини і громадянина; збереження державної таємниці, інформації про громадян, що стала їм відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків, а також іншої інформації, яка згідно із законом не підлягає розголошенню; постійне вдосконалення організації своєї роботи, підвищення професійної кваліфікації; сумлінне ставлення до виконання службових обов'язків, ініціативність і творчість у роботі; шанобливе ставлення до громадян та їх звернень до органів місцевого самоврядування, турбота про високий рівень культури, спілкування і поведінки, авторитет органів та посадових осіб місцевого самоврядування; недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави.

Відповідно до положень ст. 23 Закону № 2493-III особи, винні у порушенні законодавства про службу в органах місцевого самоврядування, притягуються до цивільної, адміністративної або кримінальної відповідальності згідно із законом.

Відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування перед територіальними громадами встановлена приписами ст. 75 Закону № 280/97-ВР. Так, зазначена стаття передбачає:

1. Органи та посадові особи місцевого самоврядування є підзвітними, підконтрольними і відповідальними перед територіальними громадами. Вони періодично, але не менш як два рази на рік, інформують населення про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, місцевого бюджету, з інших питань місцевого значення, звітують перед територіальними громадами про свою діяльність.

2. Територіальна громада у будь-який час може достроково припинити повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування, якщо вони порушують Конституцію або закони України, обмежують права і свободи громадян, не забезпечують здійснення наданих їм законом повноважень.

3. Порядок і випадки дострокового припинення повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування територіальними громадами визначаються цим та іншими законами.

Таким чином, вказані положення передбачають право територіальної громади через утворені ними органи місцевого самоврядування у будь-який час, на дострокове припинення повноважень посадової особи органу місцевого самоврядування. Тобто, міська рада має право звільнити заступника міського голови.

Частиною третьою статті 7 Закону № 2493-III встановлено, що на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Таким чином, приписи цього Закону є спеціальними до спірних правовідносин, які виникли з приводу проходження особою публічної служби, а тому мають пріоритетне застосування.

Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 10 Закону № 2493-III прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється: на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, старости шляхом затвердження відповідною радою.

Разом з тим, статтею 20 Закону № 2493-III встановлені підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування, які можуть бути як загальними, що передбачені Кодексом законів про працю України, так і спеціальними, що визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим та іншими законами України, а також у разі:

- порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону;

- порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону);

- виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону);

- досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).

Отже, перелік визначених цією статтею підстав припинення служби в органах місцевого самоврядування не є виключним, оскільки частина перша цієї статті вказує також і на загальні підстави, які визначені у вказаних законах зокрема Законі України «Про місцеве самоврядування», норми якого серед інших були юридичною підставою для прийняття спірного рішення Яворівської міської ради Львівської області.

Пунктом 3 ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР, яка встановлює виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад, визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.

Суд встановив, що підставою дострокового припинення повноважень та звільнення заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Яворівської міської ради Львівської області ОСОБА_1 , є неналежне виконання функціональних обов'язків, що є порушенням Присяги посадової особи місцевого самоврядування.

Тобто, вказана підстава для припинення служби є загальною і узгоджується із положеннями ст. 75 Закону № 280/97-ВР.

Відповідно до ч. 7 ст. 24 Регламенту Яворівської міської ради Львівської області, затвердженого рішенням Яворівської міської ради Львівської області від 21.12.2020 №24 (зі змінами) (далі - Регламент) рішення про скликання чергової сесії Ради доводиться до відома депутатів по телефону на номер телефону зазначений депутатом і шляхом оприлюднення повідомлення на офіційному сайті Яворівської міської ради Львівської області не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд Ради. Рішення про скликання позачергової сесії повідомляється депутатам не пізніше як за день до проведення позачергової сесії міської ради. Позачергова сесія, з зазначенням проекту порядку денного, скликається міським головою, в порядку статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Як встановлено судом, 27.12.2024 Яворівським міським головою, відповідно до п. 8 ч. 4 ст. 42 Закону № 280/97-ВР, прийнято розпорядження №06-15/256 «Про скликання LXXI позачергової сесії Яворівської міської ради Львівської області (VIII демократичного скликання)», відповідно до якого позачергова сесія скликається 30 грудня 2024 року о 10:00 год.

27.12.2024 на сайті Яворівської міської ради Львівської області (https://yavoriv-rada.gov.ua) було опубліковано розпорядження Яворівського міського голови №06-15/256 «Про скликання LXXI позачергової сесії Яворівської міської ради Львівської області (VIII демократичного скликання)».

Крім цього, як вказує відповідач, секретарем Яворівської міської ради Львівської області створено групу у месенджері «Viber», учасниками якої є всі депутати Яворівської міської ради Львівської області. Яворівським міським головою було скеровано повідомлення у вказану групу про проведення 30.12.24 о 10:00 год. позачергової сесії Яворівської міської ради Львівської області.

Отже, рішення про скликання позачергової сесії Яворівської міської ради Львівської області доведено до відома депутатів в порядку, визначеному ч. 7 ст. 24 Регламенту.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Регламенту проект порядку денного підлягає затвердженню на початку першого пленарного засідання сесії ради для чого головуючий оголошує розгляд питання «Про порядок денний сесії ради» в такій послідовності:

1. внесення та обговорення пропозицій про можливість включення до проекту порядку денного додаткових питань, якщо вони підготовлені відповідно до вимог цього регламенту;

2. голосування проекту порядку денного за основу;

3. вилучення окремих питань з розгляду - більшістю присутніх на засіданні;

4. включення додаткових питань до розгляду, якщо вони підготовлені відповідно до вимог цього Регламенту;

5. затвердження порядку денного в цілому.

6. 30.12.2024 депутатами було проголосовано за порядок денний LXXI позачергової сесії Яворівської міської ради Львівської області (VIII демократичного скликання) щодо розгляду наступних питань:

1. Про порядок денний LXXI позачергової сесії Яворівської міської ради Львівської області VIII демократичного скликання.

2. Про внесення змін до міського бюджету Яворівської міської ради Львівської області на 2024 рік.

За результатами поіменного голосування, за запропонований порядок денний позачергової сесії проголосували: За - 26, Проти - 0, Утримались - 0, Не голосували - 0, Відсутні - 9, Всього - 35 депутатів.

Враховуючи пропозицію Яворівського міського голови Львівської області, на розгляд ради було винесено питання про включення до порядку денного питання: «№ 3 Про дострокове припинення повноважень заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1 ».

За результатами поіменного голосування, за пропозицію Яворівського міського голови про включення до порядку денного позачергової сесії питання №3 проголосували: За - 26, Проти - 0, Утримались - 0, Не голосували - 0, Відсутні - 9, Всього - 35 депутатів.

Рішенням Яворівської міської ради Львівської області №7413 від 30.12.2024 «Про порядок денний LXXI позачергової сесії Яворівської міської ради» затверджено наступний порядок денний:

1. Про порядок денний LXXI позачергової сесії Яворівської міської ради Львівської області VIII демократичного скликання.

2. Про внесення змін до міського бюджету Яворівської міської ради Львівської області на 2024 рік.

3. Про дострокове припинення повноважень заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1 .

За результатами поіменного голосування, за вказане рішення проголосували: За - 26, Проти - 0, Утримались - 0, Не голосували - 1, Відсутні - 8, Всього - 35 депутатів.

Рішенням Яворівської міської ради Львівської області №7415 від 30.12.2024 «Про дострокове припинення повноважень заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1 »:

1. Достроково припинити повноваження заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1 та звільнити з роботи та займаної посади на підставі абзацу 2 частини 1 статті 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» 06 січня 2025 року.

2. Виключити ОСОБА_1 зі складу виконавчого комітету Яворівської міської ради Львівської області.

3. Фактичне припинення повноважень ОСОБА_1 здійснити на підставі розпорядження Яворівського міського голови та проведення розрахунків визначених чинним законодавством України з 06 січня 2025 року.

4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань законності, депутатської діяльності, регламенту, правоохоронної та антикорупційної діяльності, військових проблем, медицини та соціального захисту населення.

За результатами поіменного голосування, за вказане рішення проголосували: За - 26, Проти - 0, Утримались - 0, Не голосували - 1, Відсутні - 8, Всього - 35 депутатів.

Враховуючи викладене, суд робить висновок, що за результатами поіменного голосування 26 депутатами, тобто більше половини депутатів від загального складу ради, як це визначено ч. 2 ст. 59 Закону № 280/97-ВР, проголосували за прийняття проекту рішення «Про дострокове припинення повноважень заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1 » у визначений законом спосіб, що цілком обґрунтовує прийняття такого рішення міської ради. Інакше, продовження виконання своїх обов'язків заступником міського голови, якому була надана незадовільна оцінка у зв'язку із неналежним виконанням функціональних обов'язків, що є порушенням Присяги посадової особи місцевого самоврядування, буде суперечити засадам місцевого самоврядування, які, відповідно до ст. 4 Закону № 280/97-ВР, ґрунтуються на принципі виборності представницьких органах, як сільських, селищних, міських рад, так і заступників сільських, селищних, міських голів в контексті цієї справи.

Наведене дає підстави для висновку, що Яворівська міська рада Львівської області, вирішуючи питання про дострокове припинення повноважень заступника міського голови, діяла в межах повноважень визначених законом, оскільки це питання належить до її компетенції, як передбачено чинним законодавством.

Таким чином, оскільки посада заступника міського голови є виборною, на яку особа обирається міською радою, то при визначенні підстав і критеріїв, як обрання на посаду, так і звільнення з неї (дострокового припинення повноважень) відповідна рада має певну дискрецію (розсуд) у вирішенні цих питань.

При цьому, здійснення таких дискреційних повноважень, як звільнення, в рамках встановленої процедури дострокового припинення повноважень заступника голови міської ради, відбулося з дотриманням критеріїв правової (справедливої) процедури, як складової принципу верховенства права (частина перша статті 8 Конституції України) і принципу законності (частина друга статті 19 Конституції України).

Аналогічні правові висновки зробив Верховний Суд у постанові від 06 лютого 2020 року у справі №420/718/19.

З наведеного суд робить висновок про безпідставність тверджень позивача про порушення вимог Регламенту при прийнятті оскаржуваного рішення про дострокове припинення його повноважень як заступника голови міської ради.

У позовній заяві позивач стверджує, що, всупереч вимог Порядку проведення службового розслідування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2000 № 950, при його звільненні не проводилось службове розслідування. Вважає, що звільняючи його за порушення Присяги, Яворівська міська рада Львівської області повинна була вжити всіх передбачених чинним законодавством заходів з метою встановлення всіх обставин проступку, його наслідків, а також врахування обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, причини та умови, що призвели до такого порушення. Такі обставини суб'єктам владних повноважень при прийнятті рішень про звільнення особи за порушення Присяги належить встановлювати під час службового розслідування.

Надаючи оцінку вказаним твердженням позивача, суд зазначає наступне.

Підставою звільнення позивача з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Яворівської міської ради Львівської області, стало неналежне виконання функціональних обов'язків, що є порушенням Присяги посадової особи місцевого самоврядування. Тобто, вказана підстава для припинення служби в органах місцевого самоврядування є спеціальною, передбаченою абз. 2 ч. 1 ст. 20 Закону № 2493-ІІІ.

У контексті спірних правовідносин, які виникли у зв'язку із прийняттям оскаржуваних рішень про звільнення заступника міського голови, суд зауважує, що прийняття таких рішень є законодавчо передбаченим правом міської ради, реалізація якого має відбуватися у порядку та спосіб, визначені законом. Законодавством не передбачено окремих особливостей звільнення (крім строкового характеру роботи) заступника міського голови. Тому припинення таких відносин може бути здійснено лише суб'єктом затвердження на посаду (міською радою) з дотриманням порядку, визначеного для затвердження на вказану посаду (пропозиція міського голови, внесення змін до складу виконавчого комітету тощо).

Як вже зазначалось судом, звільнення, в рамках встановленої процедури дострокового припинення повноважень заступника голови міської ради, є дискреційними повноваженнями міської ради.

Тож, оскільки ці повноваження є дискреційними, то адміністративний суд при розгляді цієї справи не може здійснювати повторну перевірку роботи заступника міської ради щодо належного чи неналежного здійснення наданих йому повноважень, допущення ним у своїй діяльності порушень законодавства України та порушення Присяги, як і не може переоцінювати позицію (волевиявлення) депутатів міської ради, які проголосували за необхідність звільнення заступника міської ради за наслідком розгляду на відповідній сесії ради пропозиції міського голови.

Отже, міська рада, виходячи зі своїх повноважень, має право оцінити діяльність позивача на посаді заступника міського голови, та за результатом такої оцінки може прийняти відповідне рішення, у тому числі і про звільнення з посади. Це питання стосується внутрішньо організаційних питань, які відносяться до виключної компетенції міської ради, до яких належить оцінка колегіальним органом допущених посадовою особою виконавчого органу міськради порушень його посадових обов'язків, суттєвості наслідків таких порушень для територіальної громади та вирішення доцільності звільнення посадової особи з посади заступника міського голови або залишення на цій посаді вказаної особи.

При цьому, здійснення таких дискреційних повноважень, як звільнення, в рамках встановленої процедури дострокового припинення повноважень заступника голови міської ради, судам необхідно перевіряти на предмет дотримання критеріїв правової (справедливої) процедури, як складової принципу верховенства права (частина перша статті 8 Конституції України) і принципу законності (частина друга статті 19 Конституції України), а також на відповідність критеріям частини другої статті 2 КАС України, які встановлюють межу дискреційних повноважень під час прийняття суб'єктами владних повноважень рішень чи вчинення дій або бездіяльності.

Відповідний правовий висновок зробив Верховний Суд у постанові від 29 жовтня 2020 року у справу №1140/3180/18.

Тому, вищевказані твердження позивача суд вважає безпідставними.

Враховуючи наведене, суд робить висновок про відсутність підстав для визнання протиправними та скасування рішення Яворівської міської ради Львівської ради №7415 від 30 грудня 2024 року «Про дострокове припинення повноважень заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1 » та розпорядження Яворівського міського голови №06-14/1004 від 30 грудня 2024 року «Про звільнення ОСОБА_1 », оскільки такі відповідають критеріям, визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України.

Таким чином, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Як наслідок не підлягають до задоволення позовні вимоги в частині поновлення позивача на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Яворівського міської ради Львівської області та стягнення з відповідача на його користь середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява N 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява N 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява N 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Згідно з приписами ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд робить висновок про відмову у задоволенні позову.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Яворівської міської ради Львівської області, Яворівського міського голови Грабовського Ігоря Андрійовича про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складено 12.03.2025 року.

СуддяКостецький Назар Володимирович