13 березня 2025 рокусправа № 380/20443/24
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Карп'як Оксана Орестівна, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, -
ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів,79016; код ЄДРПОУ - 13814885) (далі - Відповідач) з вимогами:
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) граничного розміру та виплати пенсії, після здійсненого з 01.03.2024 року перерахунку, без урахуванням змін прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність, підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 Nє1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії та суми підвищення (індексації) пенсії у розмірі 0,0796 коефіцієнта збільшення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185, протиправними.
Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) недоотриману пенсію без обмеження її максимальним розміром з урахуванням змін прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність, підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 № 1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії та суми підвищення (індексації) пенсії у розмірі 0,0796 коефіцієнта збільшення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185, за виключенням виплачених сум.
За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Карп'як О.О.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідно до положень пункту 1 постанови КМ України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 року №1381 надає йому право на підвищення пенсії у розмірі 25% від основного розміру пенсії.
Позивач зазначає, що відповідно до рішення КМ України Відповідачем відповідно з 01.03.2024 року проведено індексацію розмірі його пенсії. В результаті проведених перерахунків розмір пенсії позивача станом на 01.03.2024 року становить 25 101,19 грн., однак відповідач виплачує пенсію в обмеженому розмірі - в сумі 23 610,00 грн. Звернення позивача щодо виплати пенсії в повному обсязі відповідачем листом залишено без задоволення.
Відповідач позов не визнав, 18.10.2024 за вх.№ 19976 ел від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, позовні вимоги заперечив, просив суд у задоволенні позову відмовити. Зазначив, що пенсія позивачу перерахована та виплачується відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 07.10.2024 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами.
Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
Згідно наявного в матеріалах справи перерахунку пенсії позивача станом на 01.03.2024 основний розмір пенсії позивача (79% грошового забезпечення) становить 24342,89 грн. З урахуванням індексації базового ОСНП 2022 (13207,39*0,1400) 1849,03 грн; індексація базового ОСНП 2023 (15056,42*0,1970) 1500,00 грн.; індексація базового ОСНП 2024 (16556,42*0,0796) 1317,00 грн., в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 17874,31 грн. становить 4468,58 грн. З урахуванням інших доплат та надбавок розмір підсумок пенсії становить 25101,19 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 23610, 00 грн.
На заяву позивача про перерахунок пенсії, відповідач листом від 30.08.2024 повідомив, позивача, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.05.2024 року у справі № 380/7522/24 щодо перерахунку та виплати пенсії без обмеження максимальним розміром, Головним управлінням виконано. В подальшому пенсія позивача за вислугу років перераховувалась у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та відповідно переглядом підвищення до пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни, прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році». В результаті здійснених перерахунків, розмір пенсійної виплати перевищив розмір пенсії, обчислений на виконання рішення суду. В листі вказують, що пенсія позивача за вислугу років виплачується в максимального розміру, визначеного в розмірі десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (з 01.03.2024 - 23610,00 грн.), відповідно до частини 7 статті 43 Закону України від 09.04.1992 Nє 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262). Підстави для проведення перерахунку та виплати пенсії без урахування вимог частини 7 статті 43 Закону Nє 2262, відсутні.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі по тексту - Закон України №2262-ХІІ).
Відповідно до частини 1 статті 64 Закону №2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" установлено, що розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 року № 1381 (у редакції Постанови КМУ № 118 від 16.02.2022, яка набрала чинності 01.03.2022) установлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статей 13 і 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.
Спірним питанням у цій справі є наявність підстав врахування суми індексації при визначенні розміру підвищення до пенсії як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 року № 1381.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідач при здійсненні перерахунку пенсії позивачу з 01.03.2024 розрахував підвищення до пенсії як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 року № 1381 від суми 17874,31 грн. (основний розмір пенсії + індексація базового ОСНП2022+ індексація базового ОСНП2023+ індексація базового 2024 ).
Разом з тим, аналіз пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 року № 1381 свідчить, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни збільшуються на 25 відсотків з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Отже, сума збільшення основного розміру пенсії (25%) при перерахунку пенсії позивачу з 01.03.2024 повинна розраховуватися виходячи з суми, отриманої з додавання суми основного розміру пенсії та індексацій пенсії за 2022-2024 роки.
Суд зазначає, що 25% збільшення пенсії, передбачене пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №1381 від 28 грудня 2011 року, у сумі 4468,58 грн розраховано від основного розміру пенсії (17874,31), який обчислено з урахуванням сум індексації визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".
Таким чином, збільшення пенсії позивача на 25%, як особи з інвалідністю внаслідок війни, обчислено відповідачем у відповідності до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №1381 від 28 грудня 2011 року, а саме з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Отже, позовні вимоги позивача в частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача здійснювати з 01.03.2024, як особі з інвалідністю внаслідок війни, з встановленням збільшення пенсії на 25 відсотків з врахуванням індексації пенсії у розмірі 0,0796 коефіцієнта збільшення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185, до задоволення не підлягають.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром, то суд зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.03.2024 року, розмір пенсії (з надбавками) становить 25101,19 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії 23610,00 грн.
Одночасно суд враховує, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12.06.2023 року у справі №380/10042/23 було зобов'язано Головне управління ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2023 року без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
Зазначене свідчить, що право позивача на перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2023 без обмеження її максимальним розміром є захищеним судовим рішенням і додаткового судового захисту не потребує.
Таким чином, суть спірних відносин між сторонами по даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності підстав для обмеження з 01.03.2024 року виплати Позивачу пенсії.
Безспірно, за приписами частини 7 статті 43 Закону №2262-XII (в редакції відповідно до Закону №3668-VI від 08.07.2011), на які посилається Відповідач у відзиві на позов, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Разом з тим, правові норми (в цілому) ч.7 ст.43 Закону №2262-XII, які передбачали обмеження розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність і що набули чинності відповідно до Закону N 3668-VI та Закону №911-VIII, були предметом судового розгляду Конституційним Судом України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (справа № 1-38/2016).
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 обидва речення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Таким чином, з дня набрання чинності вказаного рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 обмеження пенсій, призначених відповідно до положень Закону N 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, є неконституційними.
Тобто, обмеження розміру пенсії, призначеної у відповідності до вимог Закону N 2262-XII не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Суд погоджується із доводами позивача, що з 01.03.2024 року розмір його пенсії повинен становити 25101, 19 грн., однак така виплата здійснюється лише в розмірі 23610,00 грн.
Всупереч вимогам ст.77 КАС України Відповідачем у відзиві на позов не наведено жодних обґрунтувань правомірності таких обмежень у виплаті пенсії Позивачу.
Таким чином, дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження Позивачу у виплаті з 01.03.2024 року пенсії в повному обсязі є протиправними.
Враховуючи викладене вище, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 року в повному розмірі, без обмеження максимальним розміром та із врахуванням раніше виплачених сум.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.
Щодо питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
За наслідками розгляду даної справи розподіл судових витрат у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється, оскільки позивач звільнена від сплати судового збору на підставі статті 5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд -
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів,79016; код ЄДРПОУ - 13814885) про визнання протиправними дій, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській щодо обмеження з 01.03.2024 року виплати пенсії ОСОБА_1 в повному обсязі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 року в повному розмірі, без обмеження максимальним розміром та із врахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
СуддяКарп'як Оксана Орестівна