ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позову без розгляду
"12" березня 2025 р. справа №300/6105/24
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Біньковська Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо не розгляду рапорту про звільнення з військової служби у запас за сімейними обставинами на підставі підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу.
Ухвалою суду позовну заяву залишено без руху, позивачу надано десятиденний строк з дня отримання ухвали для усунення недоліків. Позивач у строк, встановлений судом усунув недоліки в поданій позовній заяві та просив поновити строк звернення до суду.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження. В ухвалі суд вказав про вирішення питання дотримання строків звернення до суду в ході розгляду справи.
На адресу суду від відповідача надійшло заперечення, в якому просить залишити без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 у зв'язку із пропуском місячного троку звернення до суду із позовом. На обґрунтування заяви зазначає, що позивачу надано у формі письмового роз'яснення мотивовану відмову про відсутність підстав для його звільнення із військової служби, яка зареєстрована у діловодстві Військової частини НОМЕР_1 за вих. №1319/402/6/723/пс від 30.04.2024. Того ж дня безпосереднім начальником позивача на шикуванні взводу примірник рішення командира військової частини НОМЕР_1 вручене особисто ОСОБА_1 . Однак, до суду із цим позовом позивач звернувся тільки 07.08.2024.
Згідно із частиною 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
За приписами частини 5 статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Тобто, за змістом наведеної процесуальної норми законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об'єктивної можливості цієї особи знати про ці факти.
Згідно із пунктом 17 частини 1 статті 4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Так, під поняттям “дізнався» необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів.
Поняття “повинен був дізнатися» необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.
Поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Суд наголошує, що встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій. Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Місячний строк визнано законодавцем достатнім для того, щоб у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси, визначилася, чи звертатиметься вона до суду з позовом за їх захистом.
Зі змісту позову та доданих до нього документів слідує, що позивач звернувся до відповідача із рапортом про звільнення із військової служби 15.04.2024. Цей рапорт зареєстровано відповідачем 17.04.2024.
Відповідь Військової частини НОМЕР_1 на поданий рапорт за №1319/402/6/723/ПС датована 30.04.2024.
У позовній заяві позивач зазначає, що відповідач листом від 30.04.2024 за №1319/402/6/723/ПС за результатами розгляду його рапорту надав йому роз'яснення в квітні 2024 року.
В заяві про поновлення строку звернення до суду із цим позовом позивач зазначив, що роз'яснення щодо змісту листа від 30.04.2024 ОСОБА_1 отримав усно у першій половині липня 2024 року, а копію листа від 30.04.2024 №1319/402/6/723/ПС позивач отримав тільки 21.07.2024.
Однак, позивач 03.07.2024 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду із позовом до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним рішення про відмову у задоволенні рапорту про звільнення з військової служби у зв'язку з сімейними обставинами, визначеними абз. 4 пп. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 молодшого сержанта ОСОБА_1 , яке оформлено роз'ясненням щодо рапорту №1319/402/6/723/ПС від 30.04.2024, скасування рішення про відмову у задоволенні рапорту про звільнення з військової служби у зв'язку з сімейними обставинами, визначеними абз. 4 пп. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 молодшого сержанта ОСОБА_1 , яке оформлено роз'ясненням щодо рапорту №1319/402/6/723/ПС від 30.04.2024 та зобов'язання відповідача звільнити військовослужбовця молодшого сержанта ОСОБА_1 з військової служби у запас на підставах, визначених абз. 4 пп. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», а саме: у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я.
До вказаного адміністративного позову позивачем було долучено копію листа від 30.04.2024 за №1319/402/6/723/ПС.
Таким чином, твердження позивача про отримання копії листа від 30.04.2024 саме 21.07.2024 є недостовірними.
Отже, позивач звернувшись до суду із позовною заявою 07.08.2024 пропустив встановлений частиною 5 статті 122 КАС України місячний строк звернення до суду із цим позовом.
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2011 №17-рп/2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.
Суд також враховує, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 в адміністративній справі №300/5301/24, яке набрало законної сили 21.11.2024, визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не розгляду рапорту молодшого сержанта ОСОБА_1 від 15.04.2024 про звільнення з військової служби на підставі абзацу 4 підпункту “г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу». Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 , з урахуванням правової позиції суду, наданої у рішенні, розглянути рапорт молодшого сержанта ОСОБА_1 від 15.04.2024 по суті та прийняти за його результатами вмотивоване рішення (про задоволення рапорту або ж мотивовану відмову у його задоволенні). В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Відповідно до пункту 8 частини 1 стаття 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами 3 та 4 статті 123 цього Кодексу.
За змістом частини 3 статті 240 КАС України про залишення позову без розгляду суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про залишення позову без розгляду може бути оскаржена.
Згідно із частинами 3, 4 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Оскільки підстави, зазначені позивачем в заяві про поновлення строку звернення до суду не є поважними, і матеріали справи засвідчують звернення позивача до суду із позовом поза межами строку визначеного законом, без поважних причин, позовну заяву слід залишити без розгляду.
Керуючись статями 122, частиною 3 статті 123, пунктом 8 частини 1 статті 240, статтями 248, 256, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.