Ухвала від 13.03.2025 по справі 640/36405/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАННЯ ЗУПИНЕННЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІ

13 березня 2025 року Справа № 640/36405/21 Провадження № ЗП/280/118/25

м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Батрак І.В.,

за участю секретаря судового засідання Прус Я.І.,

представника позивача Кіндера М.В.,

представника відповідача Гуцалової Т.О.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції клопотання представника відповідача Гуцалової Тетяни Олександрівни про зупинення провадження у адміністративній справі

за позовною Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Київській області (04071, м. Київ , вул. Межигірська, буд.8, ЄДРПОУ 38537963

до Акціонерного товариства «УКРПОШТА» (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 22, ЄДРПОУ 21560045)

про застосування заходів реагування у вигляді зупинення роботи, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Київській області звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Акціонерного товариства «УКРПОШТА» в якому просив суд :

застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації роботи будівель Акціонерного товариства «Укрпошта» за адресою: Київська обл., м. Переяслав, вул. Космонавтів, 35, шляхом зобов'язання відповідача повністю зупинити експлуатацію вказаного об'єкта до повного усунення порушень зазначених в акті від 28.10.2021 № 993.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.12.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному ст. 262 КАС України.

Ухвалою суду від 11.01.2022 судом задоволено клопотання представника відповідача про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання.

Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду щодо забезпечення розгляду адміністративних справ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 КАС України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.

14.02.2025 матеріали адміністративної справи №640/36405/21 надійшли до Запорізького окружного адміністративного суду.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.02.2025 зазначену справу передано на розгляд головуючому судді Батрак І.В.

Ухвалою суду від 19.02.2025 судом прийнято справу №640/36405/21 (ЗП/280/118/25) до свого провадження та продовжено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження за участю представників сторін та необхідністю призначення дати, часу і місця проведення судового засідання.

Призначено судове засідання в викликом сторін для розгляду адміністративної справи №640/36405/21, провадження ЗП/280/118/25 за позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Київській області до Акціонерного товариства «УКРПОШТА» про застосування заходів реагування у вигляді зупинення роботи на 13 березня 2025 року о 12:00.

12.03.2025 через систему «Електронний суд» представником відповідача подано клопотання про зупинення провадження у справі. В обґрунтування вказаного клопотання представник відповідача зазначив, що АТ «УКРПОШТА» віднесено до об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 №83 «Про затвердження переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави».

Так, АТ «УКРПОШТА» залучено Державою для забезпечення життєдіяльності найменш соціально захищених верств населення в умовах воєнного стану, що в свою чергу відіграє дуже важливу роль у майбутній перемозі над ворогом. Посилаючись на приписи п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України просить суд зупинити провадження у справі до закінчення дії або скасування воєнного стану в Україні.

Розглянувши клопотання представника відповідача та документи, що наявні в матеріалах справи, вислухавши думку представника позивача, який заперечив проти заявленого клопотання, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України, суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Отже, необхідними умовами для зупинення провадження у справі є:

- перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань (перша ознака);

- переведення таких військових формувань на воєнний стан або залучення до проведення антитерористичної операції (друга ознака).

Згідно зі ст. 3 Закону України «Про Збройні Сили України» від 06.12.19991 №1934-ХІІ (далі - _Закон №1934-ХІІ) (структура Збройних Сил України) організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.

Статтею 5 Закону №1934-ХІІ (комплектування Збройних Сил України) визначено, що особовий склад Збройних Сил України складається з військовослужбовців і працівників Збройних Сил України.

Відповідно до ст. 1 Закону України « Про оборону України» від 06.12.1991 №1932-ХІІ ( далі Закон №1932-ХІІ) військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.

Згідно зі ст. 4 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 ,№ 2232-ХІІ ( далі - Закон № 2232-ХІІ) Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом.

Відповідач, наголошуючи на тому, що він здійснює заходи і повноваження, необхідні для забезпечення перемоги України та інтересів держави, залишає поза увагою, що за змістом ст.5 Закону № 2232-ХІІ, ст. 1 Закону «1932-ХІІ, та ст. 4 Закону №2232-ХІІ, законодавець визначає приналежність до складу Збройних Сил України або інших збройних формувань лише військовослужбовців, тобто фізичних осіб.

Верховний Суд у постанові від 27.02.2023 року у справі №380/7845/21 вказав, що норма пункту 5 частини першої статті 236 КАС України може бути застосована судами при вирішенні питання про зупинення провадження у справі лише у разі перебування фізичної особи, яка є стороною чи третьою особою, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, до припинення перебування такої фізичної особи у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Зупинення провадження в адміністративній справі до закінчення військового стану не відповідає як завданню адміністративного судочинства, так і змісту та меті пункту 5 частини першої статті 236 КАС України, а також суперечить частині другій статті 64 Конституції України відповідно до якої право на судовий захист не може бути обмежене навіть в умовах воєнного або надзвичайного стану.

Згідно зі статтею 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015, № 389-VІІІ ( далі - Закон № 389-VІІІ) правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України.

Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.

У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів.

З аналізу статті 26 Закону № 389-VIII слідує, що здійснення судами правосуддя на час введення воєнного стану не зупиняється.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зупинення провадження у справі.

Керуючись ст.236, ст.ст.241, 243, 248, 256, ст. 294 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника відповідача Гуцалової Тетяни Олександрівни про зупинення провадження у адміністративній справі (вх. № 11627 від 12.03.2025) відмовити.

Ухвала оскарженню окремо від рішення суду не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 13.03.2025.

Суддя І.В. Батрак