13 березня 2025 року о/об 11 год. 20 хв.Справа № 280/11551/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 у не наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації; 2) визнати ОСОБА_1 таким, що має право на відстрочку від призову, для чого зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 прийняти відповідне рішення про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до частини п.п.13 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні та видати ОСОБА_1 відповідну довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
У позовній заяві зазначено наступне: «… ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 від 23 лютого 2023 року, призовною комісією Жовтневого РВК Запорізької області зараховано в запас 27.11.2000 р. за ст 18 ЗУ “ПЗВОіВС». Згідно абзацу 2 п. 3 ст. 22 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. ОСОБА_1 було оновлено дані військовозобов'язаного через Центр надання адміністративних послуг 30.05.2024 року, що підтверджується Витягом № 189300-30052024 з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних резервістів. Так, згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 від 23.02.2023 року, мене ОСОБА_1 було взято на військовий облік та уточнено облікові дані ІНФОРМАЦІЯ_3 , також було в військовий квиток додано ВІН-код НОМЕР_4 , ВОС 803244 (копія документу додається). ОСОБА_1 є єдиною особою котра піклується за своїм батьком-інвалідом ІІ групи (згідно до довідки МСЕК серії 12 ААН №824690 від 19.07.2024 року) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . Відповідно до нотаріальної посвідченої Заяви зареєстрованої в реєстрі №503 від 04.06.2024 року приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу, до компетентних органів, ОСОБА_2 , повідомляє, що в зв'язку з його онкологічним захворюванням він потребує стороннього догляду. Догляд за ним здійснює його син - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (копія документа додається). Відповідно до нотаріальної посвідченої заяви зареєстрованої в реєстрі № 502 від 04.06.2024 року приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу, до компетентних органів, ОСОБА_1 , що він здійснює догляд за своїм онкологічно хворим батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (копія документа додається). ОСОБА_1 склав заяву на ім'я Голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 про надання відстрочки за п. 1 ч. 13 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв'язку з тим що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, оскільки піклується за батьком ОСОБА_2 з ІІ групою інвалідності. До заяви, що була направлена до Голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 було додано повний пакет документів, визначений Додатком 5 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560. В перше ОСОБА_1 , звернувся до Голови комісії Комунарського РТЦК та СПА 27.07.2024 року з заявою про надання довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації так як є єдиною особою, котра здійснює догляд за своїм батьком, ОСОБА_2 . Зазначену заяву було направлено засобами поштового зв'язку (трекінг відправлення 6900300006640) з описом вкладення (копія додається). Першу заяву ІНФОРМАЦІЯ_3 отримано 29.07.2024 року, що підтверджується Повідомленням про вручення поштового відправлення (копія додається), та роздруком про вручення рекомендованого листа із офіційного сайту Укрпошти відстеження відправлення (копія додається). В зв'язку з відсутністю відповіді на заяву від 27.07.2024 року у строки, встановленні Законом України «Про звернення громадян», Позивач в другий раз звернувся до Голови комісії Комунарського РТЦК та СПА 30.09.2024 року з заявою про надання довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації так як є єдиною особою, котра здійснює догляд за своїм батьком, ОСОБА_2 . Зазначену заяву направлено засобами поштового зв'язку (трекінг відправлення 6900300026268) з описом вкладення (копія додається). Другу заяву Головою комісії Комунарського РТЦК отримано 01.10.2024 року, що підтверджується Повідомленням про вручення поштового відправлення (копія додається), та роздруком про вручення рекомендованого листа із офіційного сайту Укрпошти відстеження відправлення (копія додається). У відповідності до вищезазначених заяв Позивач просив розглянути заяву та оформити у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Двічі до Голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_1 надавав в додатках документи, що зазначені Додатком 5 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560, а саме: Копія паспорту ОСОБА_1 ; Копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_1 ; Копія тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 ; Копія витягу № 189300-30052024 з єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; Копія паспорту ОСОБА_2 ; Копія про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_2 ; Копія пенсійного посвідчення № НОМЕР_5 ; Нотаріально посвідчена заява до компетентних органів від ОСОБА_1 , зареєстрованої в реєстрі № 502; Нотаріально посвідчена заява до компетентних органів від ОСОБА_2 , зареєстрованої в реєстрі № 503; Копія направлення на госпіталізацію від 31.05.2024 року; Копія виписки з історії хвороби № 1051 від 04.04.2016 року; Копія МРТ головного мозку від 01.06.2016 року; Копія МРТ шийного відділу хребта від 01.06.2016 року; Копія консультативного висновку невропатолога від 10.06.2022 року; Копія консультаційного висновку спеціаліста від 21.06.2022 року; Копія консультативного висновку невролога КНП “Міська лікарня №6»; Копія довідки до акта огляду медико - соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 824690; Копія консультативного висновку спеціаліста від 16.01.2024 року; Копія довідки виданої ОСОБА_2 від 06.05.2024 року; Копія протоколу КТ-дослідження органів грудної порожнини, заочеревного простору, черевної порожнини та органів тазу від 20.01.2020 року; Копія протоколу КТ-дослідження органів грудної порожнини, заочеревного простору, черевної порожнини та органів тазу від 27.01.2021 року; Копія протоколу КТ-дослідження органів грудної порожнини, заочеревного простору, черевної порожнини та органів тазу від 23.04.2024 року; Копія консультаційного висновку спеціаліста онколога від 06.06.2024 року; Копія консультативного висновку спеціаліста від 11.06.2024 року; Копія Свідоцтва про народження виданого на ім'я ОСОБА_1 ; Копія Довідки від 03.06.2024 року. Станом на дату подання цього позову, рішення за заявою Позивача Відповідачем не прийняте, відповіді на надіслані листи не надані. Наголошую на тому, що ОСОБА_1 було два ризи направлено заяву про надання відстрочки з описом вкладення до ІНФОРМАЦІЯ_8 , про що підтверджується накладна № 6900300026250 від 30.09.2024 року та накладна № 6900300006640 від 27.07.2024 року. Тобто, Відповідачем ІНФОРМАЦІЯ_9 одержано від Позивача, ОСОБА_1 , заяву у відповідності до якої вбачається, що ОСОБА_1 хоче скористатись своїм правом на відстрочку на військову службу під час мобілізації на підставі статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». З метою з'ясування наслідків розгляду вищезазначених заяв Позивач звернувся до адвоката, з метою отримання допомоги, та адвокатом було направлено до Комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 адвокатський запит 28.09.2024 року, про встановлення факту отримання заяви про надання відстрочки ОСОБА_1 відстрочки, що підтверджується накладною № 6900300026250 від 30.09.2024 року. Адвокатський запит вручено ІНФОРМАЦІЯ_10 01.10.2024 року. На дату подачі Позовної заяви, відповіді на заяви ОСОБА_1 , що були відправлені ІНФОРМАЦІЯ_10 27.07.2024 року (накладна № 6900300006640), 30.09.2024 року (накладна №6900300026250) та відповіді на адвокатський запит від адвоката Ускової І.І. від 28.09.2024 № б/н - не було отримано. Зауважу, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, після отримання заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документів на підтвердження цього права повинен був прийняти рішення за наслідком розгляду цієї заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в наданні відстрочки від призову. Відповідач не здійснив перевірку поданих Позивачем документів для вирішення питання надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до п. 9 та п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-XII та не прийняв відповідного рішення за наслідками їх розгляду, чим допустив протиправну пасивну поведінку щодо нерозгляду у встановленому порядку заяв позивача про надання відстрочки. Враховуючи наведене, поведінка відповідача є протиправною, наслідком якої стало порушення права Позивача на одержання відстрочки. Позивач вважає, що бездіяльність відповідача щодо ненадання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та відмови у її наданні, є протиправною, порушує права Позивача, та Позивач просить суд задовольнити позов в повному обсязі. …».
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем не подано до суду відзив на позовну заяву. Про розгляд справи відповідач повідомлявся належним чином.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 30.12.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О. у період з 20.01.2025 по 09.02.2025 перебував у відпустці.
За ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
За матеріалами справи ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ОСОБА_1 підписав та надіслав поштою на адресу голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 Заяву від 26.07.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пп.13 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
У Довідці до акта огляду медико-соціальною експертною комісією Серія 12 ААГ за №824690 зазначено: «… 1.Україна. Запоріжжя; 2.ОНКО; … 4. ОСОБА_2 ; 5.Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_6 ; 6.Дата огляду 19.07.2024; 7.Огляд інваліда первин.; 8.Група інвалідності Друга; 9.Причина інвалідності заг. захвор.; 10.Інвалідність встановлена на строк до безтерміново; … 12.Висновок про умови та характер праці Пенсіонер за віком; 13.Рекомендовані заходи щодо відновлення працездатності Лікування у онколога, уролога; 14.Підстава: акт огляду МСЕК №953; 15.Дата 19.07.2024. …».
Судом досліджено: Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 ; Військово-обліковий документ «Резерв+»; інші документи, наявні у даній адміністративній справі.
При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.
Згідно з ч.3 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до п.2 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого 30.12.2022 постановою Кабінету Міністрів України №1487 (надалі - «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів»), військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Як зазначено у п.15-1 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», до запровадження електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» призовники, військовозобов'язані та резервісти (за наявності у них дійсних військово-облікових документів) можуть надавати інформацію про зміну своїх облікових даних шляхом подання заяв та відповідних підтвердних документів через центри надання адміністративних послуг, на підставі яких районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, орган СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів вносять зміни до відповідних облікових документів та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з п.81 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений. Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.
За п.9 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого 23.02.2022 постановою Кабінету Міністрів України №154 (надалі - «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки»), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: (…); ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; (…); оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; (…); розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; (…).
У п.11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» зазначено: «11.Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: …; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; …».
У ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зазначено: «1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: … 13) які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю; …».
Перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ч.7 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Згідно з п.56 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого 16.05.2024 постановою Кабінету Міністрів України №560 (надалі - «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»), відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до п.57 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації). (…).
Як зазначено у п.58 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації. (…).
У п.59 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» зазначено, що відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин).
За п.60 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку. До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. (…) Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста. У разі неможливості провести перевірку у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.
Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.
Через те, що ІНФОРМАЦІЯ_11 функціонує у складі ІНФОРМАЦІЯ_2 , то відповідачем у справі, на думку суду, має бути ІНФОРМАЦІЯ_4 і розглядатись, відповідно, мають дії цього суб'єкта владних повноважень.
Позивачем не надано до суду доказів того, що: ОСОБА_2 є батьком позивача; відсутні інші особи, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані утримувати ОСОБА_2 (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі).
Відповідачем не доведено, що вказана Заява від 26.07.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на адресу голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 подана позивачем не особисто.
Зі змісту п.58 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» не вбачається не можливість позивача надіслати поштою зазначену Заяву від 26.07.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на адресу комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 .
У матеріалах справи відсутні докази розгляду відповідачем Заяви від 26.07.2024, підписаної ОСОБА_1 та надісланої поштою на адресу голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пп.13 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Звідси, суд не вбачає за можливе задовольнити позовні вимоги - «визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 у не наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації»; «визнати ОСОБА_1 таким, що має право на відстрочку від призову, для чого зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 прийняти відповідне рішення про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до частини п.п.13 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні та видати ОСОБА_1 відповідну довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації».
З метою захисту прав та інтересів позивача, з огляду на приписи ч.2 ст.9, ч.2 ст.245 КАС України, суд вважає за можливе: зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути Заяву ОСОБА_1 від 26.07.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пп.13 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти рішення, оформлене протоколом, згідно з п.60 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого 16.05.2024 постановою Кабінету Міністрів України №560.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є частково обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», інші судові витрати по справі відсутні.
Звідси, надмірно сплачений позивачем судовий збір у сумі 1211 грн. 20 коп. має бути йому повернутий з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути Заяву ОСОБА_1 від 26.07.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пп.13 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти рішення, оформлене протоколом, згідно з п.60 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого 16.05.2024 постановою Кабінету Міністрів України №560.
В іншій частині позовної заяви відмовити.
Повернути ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з Державного бюджету України сплачений 05.12.2024 Квитанцією на переказ готівки №19 судовий збір у сумі 1211 грн. 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення виготовлено у повному обсязі 13.03.2025.
Суддя О.О. Прасов