про передачу справи на розгляд до іншого суду
13 березня 2025 року м. Житомир справа № 240/3663/25
категорія 106030200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Окис Т.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
установив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» з позовом до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 17 лютого 2025 року позов прийнято до провадження, призначено до розгляду в електронній формі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та визначено відповідачу строк для подання відзиву на позов.
09 березня 2024 року відповідач подав до суду клопотання, в якому просить передати справу № 240/3663/25 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, за місцезнаходженням відповідача по справі Військової частини НОМЕР_1 на розгляд до Хмельницького окружного адміністративного суду.
Перевіривши дотримання правил підсудності при зверненні з цим позовом до суду, суд установив таке.
Питання територіальної юрисдикції адміністративних судів врегульовано нормами параграфу 3 глави 2 розділу І Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи - позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З аналізу наведеної правової норми вбачається, що Кодекс адміністративного судочинства України в справах щодо оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної встановлює альтернативну підсудність (за вибором позивача).
Тобто, такий спір за вибором позивача може бути розглянуто адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) самого позивача або ж за місцезнаходженням відповідача.
Із матеріалів позовної заяви вбачається, що місцем проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 .
Місцезнаходження відповідача згідно довідки № 573/24 з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 28 листопада 2024 року з 28 листопада 2024 року зареєстроване за КАТОТТГ: UA6806270010040268 м. Славута Шепетівський р-н Хмельницька обл.
За таких обставин суд приходить до висновку, що згідно статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України ця справа не підсудна Житомирському окружному адміністративному суду, а її розгляд за правилами територіальної підсудності має здійснюватись або Вінницьким окружним адміністративним судом (за місцем проживання позивача), або Хмельницьким окружним адміністративним судом (за місцезнаходженням відповідача).
Поряд з цим, при виборі підсудності справи, що розглядається, суд ураховує введення воєнного стану на території України та здійснення військовими частинами, зокрема й Військовою частиною НОМЕР_1 , заходів пов'язаних з стримуванням російської агресії, що в майбутньому може спричинити повторну зміну місця їх находження, а тому вважає за необхідне передати справу №240/3663/25 до Вінницького окружного адміністративного суду.
Суд наголошує, що розгляд і вирішення адміністративної справи із недотримання судом правил територіальної підсудності є порушенням як норм вітчизняного законодавства, так і приписів Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, ратифікованої Верховною Радою України 17 липня 1997 року, в частині гарантування позивачу права на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Окрім того, суд звертає увагу, що відповідно до частини 1 статті 318 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25 28 цього Кодексу.
Таким чином порушення адміністративним судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративному суду розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язує суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд установить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до частин 6 та 8 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4 6 частини 1 цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Ураховуючи вище викладене та з метою недопущення порушень правил територіальної підсудності, суд уважає за необхідне передати матеріали справи №240/3663/25 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 на розгляд за територіальною підсудністю до Вінницького окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 22, 29, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Передати справу № 240/3663/25 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії на розгляд Вінницького окружного адміністративного суду.
Передачу справи здійснити в електронній формі не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження цієї ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Т.О. Окис