13 березня 2025 року м. Житомир справа № 240/7593/24
категорія 109010000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство №4" до Виконавчого комітету Оліївської сільської ради Житомирського району, Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Оліївської сільської ради від 04.04.2024 №44 про демонтаж.
В обгрунтування позову зазначає, що спірне рішення є протиправним, оскільки порушено порядок його прийняття. Комісія здійснила обстеження земельної ділянки та склала акт обстеження після прийняття рішення про демонтаж 11 конструкцій. Також, відповідач не запросив представника ПП "ВЖРЕП №4" на засідання виконавчого комітету Оліївської сільської ради, обмежив в наданні пояснень та доказів того, що металеві конструкції використовуються як допоміжний засіб у здійсненні благоустрою території на безоплатній основі. Не надав креслень з розташування металевих конструкцій для зберігання інвентарю та відстані до водного об'єкта.
Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач надіслав до суду відзив на позов, в якому просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що комісією було встановлено факт розміщення 11 тимчасових споруд, що належить ПП "ВЖРЕП №4" в прибережній смузі, що перешкоджає доступу громадян до берегу водойми та відповідно до ч.5 ст.61 Земельного кодексу є забороненим. У позивача відсутній паспорт прив"язки тимчасової споруди та документи на право постійного користування земельною ділянкою чи права оренди. Крім того, факт самовільного зайняття земельної ділянки позивачем встановлено рішенням Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/9054/19.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
15.06.2016 з метою влаштування зони відпочинку для жителів м.Житомира на території між провулком Прудним та вулицею Покровською Виконавчий комітет Житомирської міської ради прийняв рішення №516 від 15.06.2016 року "Про погодження проведення благоустрою території між пров.Прудним та вул.Покровською", згідно якого ПП "ВЖРЕП №4" погоджено проведення благоустрою .
Поруч з зоною благоустрою знаходиться земельна ділянка, орієнтовною площею 0,5 га, що належить Оліївській сільській раді Житомирського району.
Як зазначає у позові позивач, вказана земельна ділянка була в край засміченому стані, становила небезпеку для дітей, які відпочивають в парку (особливо несла небезпеку у весняно літній період), псувала зовнішній вигляд паркової зони, унеможливлювала підхід до річки Крошенка в зв'язку з накопиченням великої кількості сміття та неприємного запаху повітря та потребувала санітарної очистки та благоустрою.
В зв'язку з чим, позивач 28.05.2021 звернувся до Житомирської районної державної адміністрації щодо надання дозволу на проведення за власні кошти благоустрою території вищезазначеної земельної ділянки.
Листом від 17.06.2021 Житомирська районна адміністрація повідомила, що не має заперечень та надає позивачу дозвіл на проведення за власні кошти благоустрій території земельної ділянки розташованої біля гаражного кооперативу "Крошня" у прибережній захисній смузі річки Крошенка поруч з футбольним полем.
Позивач зазначає, що після отримання дозволу щодо здійснення благоустрою земельної ділянки позивачем було встановлено тимчасові металеві конструкції для зберігання інвентарю для полегшення роботи по благоустрою.
Листами від 03.08.2021 та 22.03.2024 позивач відповідача повідомляв про здійснення ПП "ВЖРЕП №4" робіт з благоустрою та розчищення прибережної захисної смуги річки Крошенка .
12.03.2024 в.о. начальником відділу з муніципальних питань Оліївської сільської ради секретарю Оліївської сільської ради подано доповідну записку про те, що під час обстеження земельної ділянки на території Оліївської територіальної громади, а саме ділянки водного фонду річки Крошенка вздовж провулку Прудного було виявлено бетонування земельної ділянки водного фонду в межах прибирежної захисної смуги, розміщено рухоме майно ( 11 металевих кіосків) невідомими осабами. Потрібно винести це порушення на виконавчий комітет для прийняття відповідного рішення відповідно до пункту 5 статті 61 Земельного кодексу України.
На підставі доповідної записки виконуючого обов'язки начальника відділу з муніципальних питань Оліївської сільської ради від 12.03.2024 року рішенням Виконавчого комітету Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області № 30 від 15 березня 2024 року було створено комісію з обстеження тимчасових споруд і конструкцій на ділянці водного фонду річки Крошенка вздовж провулку Прудного на предмет законності бетонування земельної ділянки водного фонду та прибережної захисної смуги, встановлення туалету, розміщення тимчасових споруд та конструкцій (6 металевих кіосків і паркан), у складі: голови комісії Морозюка Артема Васильовича - начальника відділу містобудування, архітектури та земельних відносин Оліївської сільської ради, Романова Сергія Вікторовича - головного спеціаліста відділу агропромислового розвитку екології та охорони навколишнього середовища апарату Оліївської сільської ради, Павлюка Віталія Петровича - виконуючого обов'язки начальника від ділу з муніципальних питань Оліївської сільської ради та ОСОБА_1 - поліцейського офіцера громади (за згодою).
04.04.2024 виконуючий обов'язки начальника відділу з муніципальних питань Олїівської сільської ради Віталій Павлюк повторно звернувся до секретаря Оліївської сільської ради з доповідною запискою, зі змісту якої вбачається, що останнім під час обстеження земельної ділянки на території Оліївської сільської громади, а саме ділянки водного фонду річки Крошенка вздовж провулку Прудного, було виявлено бетонування земельної ділянки водного фонду в межах прибережно-захисної зони, а також розміщено рухоме майно (11 металевих кіосків) невідомими особами.
04.04.2024 виконавчим комітетом Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області було прийнято рішення №44 щодо демонтажу 11 конструкцій (металевих павільйонів) у відповідності до ч.5 ст.61 Земельного кодексу України та доручено в.о. начальника відділу з муніципальних питань Оліївської сільської ради Віталію Павлюку направити вимогу про добровільний демонтаж, а саме: ФОП ОСОБА_2 , ПП "Парк Крошенський", ТОВ "Брукк", ПП "ВЖРЕП-4".
У п.1 вирішено направити вимогу про демонтаж 11 конструкцій (металевих павільйонів) у відповідності до частини 5 статті 61 "Земельного Кодексу України".
08.04.2024 комісією відповідача проведено обстеження земельної ділянки на території Оліївської територіальної громади та 11 тимчасових споруд, які встановлені без фундаменту та складно акт обстеження від 08.04.2024.
У акті зазначено, що за результатами обстеження встановлено: під час обстеження земельної ділянки на території Оліївської сільської ради кад.номер 1822085600:04:000:0717 категорія: землі водного фонду в прибережній захисній смузі між гаражним кооперативом "Крошня" та в самому водному об'єкті річки Крошенка вздовж провулка Прудного в м. Житомирі, який розмежовує Оліївську територіальну громаду та Житомирську територіальну громаду було виявлено тимчасові споруди та конструкції, розміщені з порушенням п.5 ст. 61 Земельного Кодексу України, п.5 ч.1 ст. 16 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", ч.4 ст. 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Про затвердження "Порядку розміщення тимчасових споруд та тимчасових конструкції для провадження підприємницької діяльності" від 21.10.2011 року №244.
Також, 08.04.2024 Відділом з муніципальних питань Оліївської сільської ради складено вимогу про демонтаж, у якій вимагається власникам майна та суб'єктам господарювання: директору ПП "ВЖРЕП-4" ЄДРПОУ 36549046, директору ПП "Парк Крошенський" ЄДРПОУ 42090552, ФОП ОСОБА_2 , директору TОB "БРУКК" ЄДРПОУ 35401183 здійснити добровільний демонтаж всього належного майна, яке розмішено без відповідного дозволу на їх розміщення на протязі 10 днів з моменту отримання Вимоги про демонтаж: у разі не виконання дане майно буде демонтовано в примусовому порядку за рішенням виконавчого комітету Оліївської сілької ради.
Позивач вважає протиправним рішення Виконавчого комітету Оліївської сільської ради від 04.04.2024 №44 про демонтаж, тому звернувся до суду за захистом порушеного права.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 44 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" врегульовано право виконавчих органів відповідних рад на організацію благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян; тощо.
За визначенням статті 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля; утримання в належному стані території - використання її за призначенням відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, правил благоустрою території населеного пункту, а також санітарне очищення території, її озеленення, збереження та відновлення об'єктів благоустрою; заходи з благоустрою населених пунктів - роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад відповідно до частини 2 статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" належить, зокрема: здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до об'єктів благоустрою населених пунктів належать, зокрема, території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.
До об'єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту.
Статтею 16 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" на об'єктах благоустрою забороняється: 1) виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов'язковість його отримання передбачена законом; 2) самовільно влаштовувати городи, створювати, пошкоджувати або знищувати газони, самовільно висаджувати та знищувати дерева, кущі тощо; 3) вивозити і звалювати в не відведених для цього місцях відходи, траву, гілки, деревину, листя, сніг; 4) складувати будівельні матеріали, конструкції, обладнання за межами будівельних майданчиків; 5) самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо; 6) встановлювати технічні засоби регулювання дорожнього руху без погодження з відповідними органами Національної поліції; 7) влаштовувати стоянки суден, катерів, інших моторних плавучих засобів у межах територій пляжів; 8) випасати худобу, вигулювати та дресирувати тварин у невідведених для цього місцях; 9) здійснювати ремонт, обслуговування та миття транспортних засобів, машин, механізмів у не відведених для цього місцях (крім випадків проведення негайного ремонту при аварійній зупинці).
Згідно з частиною 1 статті 26 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" порушення об'єктів благоустрою, пов'язане з виконанням суб'єктами господарювання земляних та ремонтних робіт, здійснюється на підставі дозволу на порушення об'єктів благоустрою виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - дозвіл), крім випадків, встановлених абзацами другим - четвертим частини першої цієї статті, а саме дозвіл на порушення об'єктів благоустрою не вимагається, якщо земляні та ремонтні роботи здійснюються: особами, які мають документ, що посвідчує право власності або право користування земельною ділянкою, у тому числі право земельного сервітуту; у складі підготовчих або будівельних робіт, право на виконання яких оформлене у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до статті 34 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" правила благоустрою території населеного пункту - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту.
Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято рішення про затвердження Правил, застосовуються Типові правила.
Відповідно положенням частини 1 статті 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.
Згідно з частиною 4 статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінрегіонбуду України від 21 жовтня 2011 року № 244 (далі - Порядок №244) визначено механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.
З метою реалізації своїх повноважень щодо затвердження правил благоустрою населеного пункту рішенням Оліївської сільської ради 16 сесії VII скликання від 18.03.2019 № 484 "Про затвердження Правил благоустрою, дотримання чистоти та громадського порядку на території Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області" затверджено Правила благоустрою, дотримання чистоти та громадського порядку на території Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області.
Відповідно до розділу ІХ Правил контроль у сфері благоустрою населених пунктів Оліївської сільської ради спрямований на забезпечення дотримання органами місцевого самоврядування, всіма підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, приватними підприємцями, громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства, вимог Закону України "Про благоустрій населених пунктів", цих Правил та інших нормативно-правових актів.
Контроль за станом благоустрою населених пунктів Оліївської сільської ради, виконанням цих Правил, у тому числі охорону зелених насаджень, створення місць відпочинку громадян, контроль за утриманням в належному стані закріплених за підприємствами, установами, організаціями територій сільська рада покладає на уповноважених Оліївською сільською радою осіб.
Самоврядний контроль за станом благоустрою здійснюється шляхом:
- проведення перевірок території;
- розгляду звернень підприємств, установ, організацій та громадян;
- участі в обговоренні проектів благоустрою територій населених пунктів, іншої технічної документації з питань благоустрою і внесення відповідних пропозицій на розгляд органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій;
- подання позовів до суду про відшкодування шкоди, завданої об'єктам благоустрою внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів.
Невиконання або порушення передбачених Правилами вимог та обов'язків вважається порушенням цих Правил. За порушення цих Правил винні особи несуть відповідальність, встановлену Кодексом України про адміністративні правопорушення ст.152, Законом України "Про благоустрій населених пунктів", цими Правилами, іншими нормативно-правовими актами та рішеннями сільської ради.
04.04.2024 виконавчим комітетом Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області було прийнято рішення №44 щодо демонтажу 11 конструкцій (металевих павільйонів) у відповідності до ч.5 ст.61 Земельного кодексу України та доручено в.о. начальника відділу з муніципальних питань Оліївської сільської ради Віталію Павлюку направити вимогу про добровільний демонтаж, а саме: ФОП ОСОБА_2 , ПП "Парк Крошенський", ТОВ "Брукк", ПП "ВЖРЕП-4".
У п.1 вирішено направити вимогу про демонтаж 11 конструкцій (металевих павільйонів) у відповідності до частини 5 статті 61 "Земельного Кодексу України".
Обґрунтовуючи протиправність вказаного рішення, позивач наголошує на порушення порядку його прийняття, оскільки комісія здійснила обстеження земельної ділянки та склала акт обстеження після прийняття рішення про демонтаж 11 конструкцій. Також, відповідач не запросив представника ПП "ВЖРЕП №4" на засідання виконавчого комітету Оліївської сільської ради, обмежив в наданні пояснень .
Досліджуючи питання дотримання відповідачем порядку прийняття спірного рішення, суд виходить з наступного.
Рішенням №1244 сорок дев'ятої сесії VIII скликання від 22.12.2023 затверджено Порядок демонтажу тимчасових споруд та тимчасових конструкцій для провадження підприємницької діяльності на території Оліївської територіальної громади.
26.01.2024 Оліївською сільською радою прийнято рішення "Про внесення змін до рішення №1244 сорок дев'ятої сесії VIII скликання від 22. 12.2023року Про затвердження Порядку демонтажу тимчасових споруд та тимчасових конструкцій для провадження підприємницької діяльності на території Оліївської територіальної громади.
У розділі 4 Порядку визначено порядок демонтажу тимчасових споруд та тимчасових конструкцій , малих архітектурних форм побутового, соціально-культурного чи іншого призначення та рекламних засобів (далі-ТС/ТК/МАФ/РЗ)
Демонтаж ТС/ТК/МАФ/РЗ здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету Оліївської сільської ради, проект якого готує Відділ з муніципальних питань за погодженням із заступником сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.
Відповідальним за проведення демонтажу ТС/ТК/МАФ/РЗ на підставі прийнятого рішення виконавчого комітету є Відділ з муніципальних питань.
Виявлення та документування порушень за фактами самовільно встановлених ТС/ТК/МАФ/РЗ на території Оліївської територіальної громади здійснює Відділ з муніципальних питань. При виявленні ТС/ТК/МАФ/РЗ з розміщенням з порушеннями законодавства, Відділ з муніципальних питань Оліївської сільської ради в 10-ти денний термін готує і подає на розгляд виконавчого комітету Оліївської сільської ради проект рішення на комісійне обстеження ТС/ТК/МАФ/РЗ.
На засідання виконавчого комітету можуть бути запрошені власники (користувачі) ТС/ТК/МАФ/РЗ. Не прибуття на засідання виконавчого комітету даних осіб не є перешкодою для розгляду питання про знесення (демонтажу) ТС/ТК/МАФ/РЗ.
За рішенням виконавчого комітету Оліївської сільської ради створена комісія у випадку виявлення встановлення ТС/ТК/МАФ/РЗ, які підпадають під демонтаж відповідно до пункту 3.2, складається Акт комісійного обстеження (додаток 1 до Порядку) у складі працівників Відділу із муніципальних питань, Відділу містобудування, архітектури та земельних відносин, Відділу агропромислового розвитку, екології та охорони навколишнього середовища та за потреби інших відділів та Вимога про демонтаж ( додаток 3 до Порядку), яка складається працівником Відділу з муніципальних питань.
Вимога про добровільний демонтаж (додаток 3 до Порядку) ТС/ТК/МАФ/РЗ протягом 10 днів з моменту отримання вимоги.
Відмітка про вручення акту та вимоги власнику/користувачу ТС/ТК/МАФ/РЗ робиться на другому екземплярі акту та вимоги.
Акт проведення демонтажу ТС/ТК/МАФ/РЗ складається у трьох примірниках, один з яких надається власнику (користувачу) тимчасової споруди, якщо такий відомий, другий примірник залишається у підприємства, яке проводило демонтажні роботи, третій примірник залишається у представників Відділу з муніципальних питань Оліївської сільської ради. Якщо власник (користувач) не відомий, то даний примірник зберігається у відділі з муніципальних питань Оліївської сільської ради.
Рішення виконавчого комітету Оліївської сільської ради про демонтаж ТС/ТК/МАФ/РЗ разом з добровільною вимогою про демонтаж протягом трьох робочих днів з моменту його прийняття, надсилається відділом з муніципальних питань Оліївської сільської ради власнику (користувачу) ТС/ТК/МАФ/РЗ, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або надається під розписку (якщо власник, користувач відомі), у разі якщо користувач не відомий вказані документи розміщуються на офіційному сайті Оліївської сільської ради в мережі Інтернет (https://oliivska.gromada.org.ua). та наклеюються на ТС/ТК/МАФ/РЗ з приведенням фотофіксації.
У випадку, якщо власника/користувача ТС/ТК/МАФ/РЗ неможливо встановити, або власник/користувач ТС/ТК/МАФ/РЗ відмовляється від підписання акту обстеження та вимоги про добровільний демонтаж, дані документи наклеюються на ТС/ТК/МАФ/РЗ та здійснюється фотофіксація та відеофіксація. Інформація про місце розташування ТС/ТК/МАФ/РЗ та вимогу про добровільний демонтаж оприлюднюється шляхом опублікування на сайті Оліївської сільської ради. Відділом з муніципальних питань, за наявності інформації про юридичну/поштову адресу власника/користувача ТС/ТК/МАФ/РЗ, надсилається паперовий лист з Актом обстеження та Вимогою про добровільний демонтаж, а також, за наявності інформації і технічної можливості, на інші відомі джерела електронного зв'язку (електронна пошта, електронні мобільні месенджери тощо).
У такий спосіб власник/користувач ТС/ТК/МАФ/РЗ вважається належним чином повідомленим про необхідність проведення демонтажу ТС/ТК/МАФ/РЗ власними силами. Власник/користувач самовільно розміщеної ТС/ТК/МАФ/РЗ зобов'язаний протягом терміну, зазначеного у вимозі, здійснити демонтаж ТС/ТК/МАФ/РЗ за власний рахунок.
Після закінчення 10-тиденного терміну оприлюднення інформації про місце розташування ТС/ТК/МАФ/РЗ та вимогу про добровільний демонтаж, проводиться повторне обстеження у випадку не виконання Вимоги якою встановлено, що у термін добровільного демонтажу ТС/ТК/МАФ/РЗ не демонтовано власником/користувачем, Відділом із муніципальних питань готується проект рішення виконавчого комітету про демонтаж ТС/ТК/МАФ/РЗ за погодженням заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.
З вищенаведених положень вбачається, що проведенню демонтажу тимчасової споруди передує відповідна процедура, яка включає проведення обстеження території розміщення тимчасової споруди та складання акта обстеження із зазначенням виявлених порушень, винесення вимоги демонтажу самочинно встановленої тимчасової споруди у письмовій формі. Рішення виконавчого комітету Оліївської сільської ради про демонтаж ТС/ТК/МАФ/РЗ разом з добровільною вимогою про демонтаж направляється власнику (користувачу) ТС/ТК/МАФ/РЗ із встановленням строку для добровільного демонтажу.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 28 травня 2019 року у справі № 826/9030/17, від 10 липня 2019 року у справі № 826/6063/18, від 26 травня 2020 року у справі № 826/13792/16 та від 5 жовтня 2020 року у справі № 755/12736/17, від 11 листопада 2020 року у справі №826/17074/18, від 08.07.2021 у справі 160/674/19.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, прийняттю спірного рішення від 04.04.2024 не передувало обстеження комісією Оліївської сільської ради території розміщення тимчасових споруд та акт обстеження із зазначенням виявлених порушень не складався.
Лише 08.04.2024 комісією відповідача проведено обстеження земельної ділянки на території Оліївської територіальної громади та встановлено розміщення 11 тимчасових споруд, які встановлені без фундаменту та складено акт обстеження від 08.04.2024.
Фактично спірне рішення про демонтаж прийнято лише на підставі доповідної записки від 12.03.2024 та від 04.04.2024 виконуючого обов'язки начальника відділу з муніципальних питань Оліївської сільської ради Віталія Павлюка, у якій вказано, що останнім під час обстеження земельної ділянки на території Оліївської сільської громади, а саме ділянки водного фонду річки Крошенка вздовж провулку Прудного, було виявлено бетонування земельної ділянки водного фонду в межах прибережно-захисної зони, а також розміщено рухоме майно (11 металевих кіосків) невідомими особами.
Разом з тим, Порядком не передбачено прийняття рішення про демонтаж на підставі доповідної записки.
У відповідності до приписів статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, чи прийнято оскаржуване рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що відповідачем порушено порядок прийняття оскаржуваного рішення, що є підставою для визнання його протиправним та скасування.
Доводи позивача щодо не запрошення представника ПП "ВЖРЕП №4" на засідання виконавчого комітету Оліївської сільської ради , чим позбавлено права на надання пояснення суд відхиляє, оскільки відповідно до вимог Порядку, це є правом, а не обов"язком відповідача.
При цьому суд не надає оцінку наявності чи відсутності правових підстав для прийняття оскаржуваного рішення, з огляду на порушену процедуру його прийняття.
Згідно в рішенні по справі Серявін та інші проти України (п.58) Європейський суд з прав людини суд зазначив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Решта доводів сторін не спростовують висновків суду у даній справі.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав до суду достатні, беззаперечні докази щодо підтвердження правомірності оскаржуваного рішення, що є підставою для задоволення позову .
Керуючись статтями 242-246, 295 КАСУ,
вирішив:
Позов Приватного підприємства "Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство №4" (вул. Северини Наливайка, буд.7а,м. Житомир, Житомирський р-н, Житомирська обл.,10031. РНОКПП/ЄДРПОУ: 36549046) до Виконавчого комітету Оліївської сільської ради Житомирського району, Житомирської області (вул. Леоніда Ступницького, 68,с. Оліївка, Житомирський р-н, Житомирська обл.,12402. РНОКПП/ЄДРПОУ: 44557956), про визнання протиправним та скасування рішення, задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Оліївської сільської ради від 04.04.2024 №44 "Про демонтаж".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Оліївської сільської ради Житомирського району, Житомирської області на користь Приватного підприємства "Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство №4" судовий збір у розмірі 3028 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос
13.03.25