Постанова від 12.03.2025 по справі 159/568/25

Справа № 159/568/25

Провадження № 3/159/395/25

КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2025 року м. Ковель

Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Денисюк Т.В, з участю особи щодо якої складений протокол ОСОБА_1 , його захисника Кучера А.А, розглянувши матеріали справи, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця Збройних Сил України, підполковника, командира 2 дисциплінарної роти військової частини НОМЕР_2 (посвідчення офіцера серії НОМЕР_3 ),

за вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЛВ №8 від 21.01.2025, ОСОБА_1 ставиться у провину те, що він як командир 2 дисциплінарної роти військової частини НОМЕР_2 , будучи уповноваженим на складання протоколів про військові адміністративні правопорушення, 17.12.2024 приблизно о 22.20 годині перебуваючи на території дислокації військової частини НОМЕР_2 , в умовах особливого періоду, неналежно виконав свої службові обов'язки, хоча мав реальну можливість належним чином їх виконати, а саме, в порушення ст.251 КУпАП не вживав заходів щодо збирання доказів наявності адміністративного правопорушення за фактом відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння за ст.172-20 КУпАП «Розпивання алкогольних, слабоалкогольних речовин чи їх аналогів» відносно підлеглого військовослужбовця солдата змінного складу ОСОБА_2 , не вживав заходів щодо встановлення винності особи в його вчиненні та інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі діяння підполковника ОСОБА_1 призвели до не притягнення підлеглого військовослужбовця змінного складу солдата ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за встановленим порядком.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.2 ст.172-15 КУпАП як недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

У судовому засіданні ОСОБА_1 провину не визнав і пояснив, що 17.12.2024 приблизно о 22.00 годині отримав повідомлення від чергового військової частини про порушення солдатами змінного складу його роти дисципліни, вчинення бійки із військовослужбовцями постійного складу. Негайно прибувши у розташування 2 дисциплінарної роти, він встановив найбільш активних учасників події, серед яких був ОСОБА_2 . Останній користується авторитетом та підтримкою багатьох солдат змінного складу, тому насамперед були вжиті заходи для припинення протиправної поведінки. Для ізоляції ОСОБА_2 від інших присутніх він запросив солдата до службового кабінету і тривалий час спілкувався. Емоційне збудження ОСОБА_2 могло бути викликане різними чинниками, не виключався психологічний зрив або вживання алкогольних напоїв, проте були відсутні запах чи інші зовнішні прояви сп'яніння. З огляду на ситуацію пропозиція пройти огляд на стан сп'яніння призвела би до продовження і посилення сутички між змінним та постійним складом військової частини, тому використовуючи власний авторитет він провів бесіду і оголосив відбій у роті. Наступного дня із усіма учасниками події працювали представники спеціальних комісій, тому був відсутній доступ до солдата ОСОБА_2 , рапортів від постійного складу військовослужбовців про відмову ОСОБА_2 від проходження огляду на стан сп'яніння не надходило, сам особисто він ОСОБА_2 не пропонував пройти огляд на стан сп'яніння, пропонувалася лише медична допомога у зв'язку із тілесним ушкодження на обличчі. Від медичної допомоги солдат відмовився. ОСОБА_1 категорично заперечує кваліфікацію його дій як недбале ставлення до військової служби.

Захисник Кучер А.А. просив провадження у справі закрити за відсутністю складу інкримінованого правопорушення. Звернув увагу суду на виклад змісту звинувачення, зокрема вказав, що ОСОБА_1 ставиться у провину недбале ставлення до військової служби, яке виразилося у не складанні протоколу і зібранні доказів щодо відмови солдата ОСОБА_2 пройти огляд на стан сп'яніння (ст.172-20 КУпАП), однак матеріали справи не містять доказів пропозиції ОСОБА_2 пройти такий огляд і його відмови від проходження огляду на стан сп'яніння.

Заслухавши учасників, вивчивши матеріали справи, суддя дійшов такого висновку.

Адміністративне правопорушення (проступок) - це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свобод громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (стаття 9 КУпАП).

Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.

Особа вважається невинуватою до тих пір, поки її вина не буде доведена у встановленому законом порядку. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь (стаття 62 Конституції України).

Відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення їх в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов'язковому порядку має бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.

Суд з'ясовує усі обставини справи на підставі поданих доказів.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

ОСОБА_1 ставиться у провину вчинення правопорушення за ч.2 ст.172-15 КУпАП - недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, яке полягало у не складанні протоколу про адміністративне правопорушення щодо солдата за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП (відмова військовослужбовця від проходження огляду на стан сп'яніння в особливий період).

З об'єктивної сторони службова недбалість проявляється:

- у невиконанні службовою особою дій, передбачених як безумовних до виконання по службі,

або

- у неналежному виконанні обов'язків, тобто у виконанні не так, як того вимагають інтереси служби.

Для наявності складу службової недбалості необхідно встановити чи мала службова особа реальну можливість виконати належним чином свої обов'язки з огляду на суб'єктивні та об'єктивні фактори.

З суб'єктивної сторони недбалість характеризується необережною формою вини. При цьому ставлення особи до невиконання службових обов'язків може бути як умисним, так і необережним.

Отже суд повинен перевірити коло обов'язків ОСОБА_1 і на підставі наданих доказів встановити об'єктивні ознаки невиконання чи неналежного виконання обов'язків через службову недбалість.

За матеріалами справи наказом командира в/ч НОМЕР_2 від 09.08.2023 №19 ОСОБА_1 призначений на посаду командира 2 дисциплінарної роти військової частини НОМЕР_2 .

Наказом командира в/ч НОМЕР_2 від 25.12.2023 №32-ОД/ДСК командири дисциплінарних рот уповноважені відповідно до положень пункту 14 статті 255 КУпАП складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 172-10 - 172-20 КУпАП щодо підлеглих військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , які вчинили адміністративні правопорушення передбачені цими статтями.

Зокрема ч.3 ст.172-20 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення в особливий період розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або появу таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також за відмову таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Відповідно до ст.266-1 КУпАП військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані сп'яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.

Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Огляд військовослужбовців Збройних Сил України, які виконують обов'язки військової служби у складі національного контингенту (національного персоналу), може проводитися в медичних закладах, що входять до складу міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки, в яких бере участь національний контингент (національний персонал).

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Механізм складання протоколів про військові адміністративні правопорушення щодо військовослужбовців Збройних Сил України визначений у Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затв. наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 №329.

Відповідно до ч.2 ст.254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Згідно з матеріалами службового розслідування ОСОБА_2 , відбуваючи покарання у дисциплінарному батальйоні в/ч НОМЕР_2 , 17.12.2024 приблизно о 21 год 30 хв разом з іншими солдатами вдався до непокори постійному особовому складу військової частини, поводив себе емоційно, агресивно, застосував фізичну силу до офіцера. На підтримку ОСОБА_2 долучилися інші солдати змінного складу. Силами присутнього при чергуванні постійного особового складу інцидент не припинений.

Об'єктивно саме дії командира 2 дисциплінарної роти ОСОБА_1 , який прибув на виклик чергового і провів бесіди із змінним складом, забезпечили припинення інциденту та дотримання в подальшому порядку.

Як пояснив суду ОСОБА_1 солдат ОСОБА_2 не мав явних ознак алкогольного сп'яніння, його поведінка була емоційною, тому виникли різні припущення щодо причин агресії. З метою недопущення ескалації ситуації він не пропонував солдату пройти огляд на стан сп'яніння, відповідно солдат не висловлював відмови.

У матеріалах справи відсутні доповідні чи рапорти на ім'я командира 2 дисциплінарної роти ОСОБА_1 про відмову солдата ОСОБА_2 від проходження огляду на стан сп'яніння.

Відсутність вимоги пройти огляд на стан сп'яніння підтвердив опитаний комісією солдат ОСОБА_2 .

Фактично єдиним документом, де йдеться про відмову ОСОБА_2 пройти огляд на стан сп'яніння, є пояснення начальника штабу - заступника командира військової частини ОСОБА_3 . Проте у поясненнях не зазначено чи доведена ця інформація до відома командира 2 дисциплінарної роти ОСОБА_1 і чи вживалися іншими уповноваженими особами відповідні заходи для складання адміністративних протоколів наступного дня в межах дозволених 24 годин.

З огляду на встановлені судом фактичні обставини справи, враховуючи конкретні дії ОСОБА_1 , суд погоджується з доводами сторони захисту про відсутність достатніх доказів винуватості ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого правопорушення.

З урахуванням положень ч.1 ст.6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, суд не вправі самостійно відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист.

Ураховуючи наведене провадження у справі необхідно закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.

Керуючись статтями 247, 283, 284 КУпАП, суддя

УХВАЛИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.2 ст.172-15 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

СуддяТ. В. Денисюк