Ухвала від 11.03.2025 по справі 127/7542/25

Справа № 127/7542/25

Провадження № 1-кс/127/3327/25

УХВАЛА

Іменем України

11 березня 2025 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі

слідчого судді: ОСОБА_1 ,

секретар судового засідання: ОСОБА_2

за участю:

прокурора: ОСОБА_3 , слідчого: ОСОБА_4 ,

захисника: адвоката ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу УСБУ у Вінницькій області підполковника юстиції ОСОБА_4 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024020000000086 від 22.03.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця смт Вороновиця, Вінницького району Вінницької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в особливо важливих справах слідчого відділу УСБУ у Вінницькій області підполковник юстиції ОСОБА_4 10.03.2025 звернувся до Вінницького міського суду Вінницької області з клопотанням, погодженим з прокурором ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024020000000086 від 22.03.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Клопотання мотивовано тим, що слідчим відділом УСБУ у Вінницькій області, за процесуального керівництва Вінницької обласної прокуратури, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024020000000086 від 22.03.2024, за підозрою ОСОБА_6 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 111 КК України.

В межах даного кримінального провадження 28.01.2025 слідчим складено та прокурором погоджено повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України. Повідомлення про підозру вручено ОСОБА_6 у спосіб, передбачений для вручення повідомлення.

Повістки про виклик ОСОБА_6 на 01, 02 та 03 лютого 2025 року для вручення повідомлення про підозру, проведення інших слідчих та процесуальних дій, опубліковано в газеті загальнодержавної сфери розповсюдження «Урядовий кур'єр» та розміщено на офіційному веб-сайті сайті Офісу Генерального прокурора.

Однак, на виклик до слідчого ОСОБА_6 не з'явився. Про поважні причини неприбуття слідчого не повідомив, не дивлячись на те, що був повідомлений про виклики до слідчого у спосіб, передбачений кримінальним процесуальним законодавством України.

У зв'язку із цим, 03.03.2025 підозрюваного ОСОБА_6 оголошено у розшук, проведення якого доручено оперативному підрозділу Управління СБ України у Вінницькій області.

Крім того, під час досудового розслідування встановлено, що відповідно до матеріалів, які надійшли з 3 відділу ГВ ЗНД УСБУ у Вінницькій області, підозрюваний ОСОБА_6 на даний момент перебуває на тимчасово окупованій території України, де переховується від правоохоронних органів та суду.

Враховуючи те, що ОСОБА_6 на виклики до слідчого не з'явився, переховується від органів слідства та суду, то вказане свідчить про умисні дії підозрюваного спрямовані на ухилення від кримінальної відповідальності.

Таким чином, наявні усі підстави для проведення у кримінальному провадженні №22024020000000086 від 22.03.2024 відносно ОСОБА_6 спеціального досудового розслідування.

Свідки, яких необхідно допитати в ході судового засідання при розгляді даного клопотання відсутні.

На підставі викладеного слідчий звернувся до суду з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування.

В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 та слідчий ОСОБА_4 клопотання підтримали за обставин викладених у ньому та просили його задовольнити.

Захисник підозрюваного - адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання.

Суд, дослідивши вказане клопотання, матеріали кримінального провадження №22024020000000086, заслухавши думку прокурора та слідчого, пояснення захисника підозрюваного, дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що слідчим відділом УСБУ у Вінницькій області, за процесуального керівництва Вінницької обласної прокуратури, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024020000000086 від 22.03.2024, за підозрою ОСОБА_6 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 111 КК України.

З витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22024020000000086 від 22.03.2024 слідує, що: «У ході здійснення контррозвідувальної діяльності ГВ ЗНД отримано інформацію про те, що громадянин України - ОСОБА_6 здійснив перехід на бік ворога в умовах воєнного стану та приймає участь в бойових діях на посаді командира 3-й роти добровольчого батальйону «Скфі» зс рф.»

Обґрунтовуючи клопотання слідчим зазначається, що досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до Конституції України - Основного Закону України, Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава. Суверенітет України поширюється на всю її територію. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Виключно законами України встановлюються порядок допуску та умови перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України.

Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, а також всупереч вимогам Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року, Гельсінського заключного акту 1975 року, Гаазької конвенції 1907 року, Женевських конвенцій 1949 року та інших міжнародно-правових актів є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

Усупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права Президент Російської Федерації та інші високопосадові представники влади держави-агресора, діючи всупереч вимогам пунктів 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі 1975 року та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту Організації Об'єднаних Націй, Декларацій Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали повномасштабну агресивну війну проти України, шляхом віддання наказу на збройне вторгнення підрозділів Збройних Сил Російської Федерації на територію України.

24 лютого 2022 року приблизно о 5 годині Російська Федерація, за результатами здійснених нею підготовчих неправомірних дій, розпочала так звану «спеціальну військову операцію» в Україні, про що оголосив Президент Російської Федерації.

Надалі, Збройні Сили Російської Федерації, які діяли за наказом вищого політичного та військового керівництва, вторглися на територію Україну шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно увійшли на територію Україну через державні кордони України в Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснила збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, цивільні та інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське, оборонне значення, та здійснили окупацію частини території України, чим змінили межі території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі людей та інших тяжких наслідків. Аналогічні дії були вчинені підрозділами терористичних організацій самопроголошених «Луганської народної республіки» та «Донецької народної республіки», які увійшли до складу Збройних Сил Російської Федерації.

Згідно з Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні з 05 год. 30 хв. 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан, який у подальшому неодноразово продовжено Указами Президента України та який діє на даний час. Укази Президента України про введення воєнного стану в Україні, відповідно до п. 31 ч. 1 ст. 85 Конституції України та ст. 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», затверджені Верховною Радою України шляхом прийняття відповідних законів.

Також 1 березня 2022 року Європейський суд з прав людини, враховуючи свою попередню практику застосування тимчасових заходів, відповідно до правила 39 Регламенту Суду, вирішив в інтересах сторін і належного розгляду справи наказати Уряду Росії утримуватися від військових нападів на цивільне населення та цивільні об'єкти, у тому числі житлові приміщення, транспортні засоби швидкої допомоги й інші цивільні об'єкти, що перебувають під спеціальною охороною, зокрема школи та лікарні, а також негайно забезпечити безпеку закладів медичної допомоги, їх особового складу й автомобілів швидкої допомоги на території, яка піддається нападу або облозі російських військ.

Надалі, 16 березня 2022 року Міжнародний суд справедливості ООН видав наказ про тимчасові запобіжні заходи, відповідно до якого: 1) Російська Федерація повинна негайно зупинити військові операції, які почала 24 лютого 2022 року на території України; 2) Російська Федерація повинна забезпечити, щоб будь-які військові або нерегулярні збройні формування, які можуть бути керовані або підтримувані нею, а також будь-які організації та особи, які можуть бути під її контролем або керівництвом, не вживали жодних заходів для сприяння військовим операціям, зазначеним у пункті (1); 3) Обидві сторони повинні утримуватися від будь-яких дій, які можуть погіршити або розширити спір перед Судом або ускладнити його вирішення.

Незважаючи на те, що вищенаведеними міжнародними документами закріплено обов'язок держав утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації, здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності, інших дій, що заборонені міжнародним гуманітарним правом, Російська Федерація, у порушення Статуту ООН, ігноруючи норми міжнародного права та рішення міжнародних органів, продовжила агресію проти України шляхом застосування збройної сили проти суверенітету, територіальної недоторканності, політичної незалежності України, а також продовжила здійснювати вторгнення та раніше розпочату у 2014 році окупацію території України.

Громадянин України ОСОБА_6 , достовірно знаючи про викладені вище обставини збройної агресії Російської Федерації проти України, маючи проросійські та українофобні ідеологічні переконання, діючи умисно, з корисливим мотивом щодо отримання грошової винагороди за участь у веденні бойових дій на території України, соціальних та інших пільг, усвідомлюючи кримінально протиправний характер своїх дій, їх суспільно небезпечні наслідки, бажаючи їх настання, розуміючи неприпустимість вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, в умовах воєнного стану, протистояння Збройних Сил України та всього Українського народу державі-агресору, у порушення статей 17, 65 Конституції України, зрадив Україні та народу України за наступних обставин.

Так, у ході проведення досудового розслідування встановлено, що відповідно до так званого «приказа № 10 атамана Терского войскового казачьего общества», сформовано добровольчий козачий батальйон «Скіф», чисельністю 400 осіб, який діє у відповідності та на підставі, мовою оригіналу - російською: Федерального закона от 04.11.2022 № 419-ФЗ «О внесении изменений в отдельные законодательные акты Российской Федерации», яким внесено зміни до, мовою оригіналу - російською: Федерального закона от 31.05.1996 № 61-ФЗ «Об обороне» та так званого «Порядку поступления граждан Российськой Федерации в добровольческие формирования, пребывания в них и исключения из них, требования, предъявляемые к гражданам Российской Федерации, поступающим в добровольческие формирования и пребывающим в них», що затверджені так званим (мовою оригіналу - російською) «приказом Министерства обороны Российской Федерации от 15.02.2023 № 67».

Також слідством встановлено, що громадянин України ОСОБА_6 , порушуючи свій конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, в умовах воєнного стану, діючи умисно на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності України, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх протиправних дій, будучи обізнаним про те, що добровольчі збройні формування своїми спільними та узгодженими діями із Збройними Силами Російської Федерації здійснюють окупацію та широкомасштабні бойові дії на території України, у невстановлений досудовим розслідуванням точний час та місці, перебуваючи на тимчасово окупованій території України у Донецькій області, приблизно у період з лютого по липень 2023 року, але не пізніше 17.07.2023, добровільно вступив на військову службу та почав надалі її проходити на посаді командира третьої роти (під назвою « ОСОБА_7 »), обравши позивний « ОСОБА_8 », у добровольчому козачому батальйоні « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що входить до складу так званої «казачьей бригады «Терек», яка організаційно підпорядковується Збройним Силам Російської Федерації та Міністерству оборони Російської Федерації.

Зазначений воєнізований підрозділ сприяє виконанню завдань, які покладені на Збройні Сили Російської Федерації, у тому числі за межами Російської Федерації, зокрема, під час здійснення повномасштабного вторгнення, збройної агресії та окупації території України.

Тим самим, громадянин України ОСОБА_6 , в умовах воєнного стану, здійснив перехід на бік ворога в період збройного конфлікту.

Усвідомлюючи зазначені обставини, громадяни України ОСОБА_6 , продовжуючи реалізацію свого кримінально протиправного умислу, спрямованого на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності України, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх протиправних дій, будучи обізнаним про те, що добровольчі збройні формування своїми спільними та узгодженими діями із Збройними Силами Російської Федерації здійснюють окупацію та широкомасштабні бойові дії на території України, займаючи посаду командира третьої роти (під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 ») у складі добровольчого козачого батальйону « ІНФОРМАЦІЯ_2 », перебуваючи на тимчасово окупованій території Донецької області в Україні, зокрема, поблизу міста Соледар Бахмутського району Донецької області, у липні 2023 року, більш точний час слідством не встановлено, виконував бойові завдання, у тому числі, здійснював інженерно-технічне облаштування позицій та брав участь у бойових діях проти підрозділів Збройних Cил України.

Таким чином, ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, а саме: у державній зраді, тобто, діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, вчинений в умовах воєнного стану.

Відповідно до частини другої статті 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

28 січня 2025 року старшим слідчим в особливо важливих справах слідчого відділу УСБУ у Вінницькій області підполковником юстиції ОСОБА_4 , за погодженням з прокурором у кримінальному провадженні - прокурора Вінницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 , у відповідності до статті 277 КПК України, складено повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.

Проаналізувавши зміст клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, а також доданих до клопотання доказів, слідчий суддя дійшов висновку, що на час розгляду даного клопотання підозра щодо вчинення ОСОБА_6 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України обґрунтована.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні вказаного кримінального правопорушення підтверджується зібраними в ході досудового слідства доказами, зокрема, протоколами оглядів, висновком експерта, а також іншими документами, матеріалами кримінального провадження в їх сукупності та взаємозв'язку.

Однак, вручити дане повідомлення ОСОБА_6 , у день його складення, не представилось можливим, так як останній перебуває на тимчасово окупованій території України та на виклики до слідчого та прокурора не з'являється.

Відповідно до частини першої статті 278 КПК України письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Частиною восьмою статті 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

У випадку наявності в особи, зазначеної в абзаці першому цієї частини, захисника (захисників) копія повістки про її виклик надсилається захиснику (захисникам).

Враховуючи зазначене вище, повідомлення про підозру ОСОБА_6 розміщено в офіційному друкованому виданні загальнодержавної сфери розповсюдження "Урядовий кур'єр" та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

З матеріалів клопотання вбачається, що ОСОБА_6 викликався до старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ у Вінницькій області ОСОБА_4 на 01 лютого, 02 лютого та 03 лютого 2025 року для отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, та проведення інших процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024020000000086 від 22.03.2024, шляхом розміщення повісток в офіційному друкованому виданні загальнодержавної сфери розповсюдження "Урядовий кур'єр" та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора

Проте, підозрюваний до слідчого не з'явився та поважність причин не повідомив.

Таким чином, органом досудового розслідування встановлено, що підозрюваний ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на даний час перебуває на тимчасово окупованій території України та останній переховується від органів досудового розслідування.

З огляду на вищенаведене, зважаючи на те, що дане клопотання відповідає вимогам ст. 297-2 КПК України, а також на те, що слідчим обґрунтовано доведено, що підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності та на даний час перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 297-1, 297-3, 297-4, 309, 395 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024020000000086 від 22.03.2024 стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.

Зобов'язати старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу УСБУ у Вінницькій області підполковника юстиції ОСОБА_4 відомості про здійснення даного спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя