Справа № 182/3736/22
Провадження № 1-кп/0182/392/2025
Іменем України
11.03.2025 року м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі
головуючого -судді: ОСОБА_1
при секретарі: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нікополі кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.09.2022 року за №12022040000000524 стосовно:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Нікополя, Дніпропетровської області, громадянки України, українки, яка має вищу освіту, тимчасово не працює, заміжня, має неповнолітнього сина, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за правовою кваліфікацією ч.1 ст.362, ч.2 ст.367 КК України
за участю сторін кримінального провадження
прокурора ОСОБА_4 ,
представника
цивільного позивача ОСОБА_5
захисника ОСОБА_6 ,
обвинуваченої ОСОБА_3 ,
Відповідно до обвинувального акту:
ОСОБА_3 працює на посаді начальника міськрайонного управління в Нікопольському районі та м. Нікополі ГУ Держгеокадастру в Дніпропетровській області. На час вчинення кримінального ОСОБА_7 наказом ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області № 258-к від 29.03.2018 на ОСОБА_3 було покладено виконання обов'язків заступника начальника управління - начальника відділу у Нікопольському районі міськрайонного управління у Нікопольському районі та м. Нікополі ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області, крім цього під час вчинення правопорушення ОСОБА_3 працювала на посаді державного кадастрового реєстратора відділу. Будучи призначеною на посаду і наділеною необхідними повноваженнями по внесенню відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей, тобто будучи службовою особою центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, ОСОБА_3 вчинила кримінальні правопорушення за наступних обставин.
Відповідно до ст. 14 Конституції України, ст. ст. 1, 5 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), ст. 373 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Статтею 19 Конституції України також передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр» №3613-VI від 07.07.2011 року (надалі - Закон №3613), державний кадастровий реєстратор є державним службовцем, який здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надає такі відомості і відмовляє у здійсненні таких дій виключно на підставі та відповідно до цього Закону.
Зокрема, вимогами ч.4 ст.9 Закону № 3613 передбачено, що державний кадастровий реєстратор під час реалізації наданих йому повноважень:
- здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей;
- перевіряє відповідність поданих документів вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою та містобудівної документації;
- формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг;
- здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні;
- присвоює кадастрові номери земельним ділянкам;
- надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні;
- здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі;
- передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Цим же законом, а також статтею 193 Земельного кодексу України визначено, що Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами і є основою для ведення кадастрів інших природних ресурсів.
Основними завданнями ведення державного земельного кадастру є забезпечення відомостей про всі земельні ділянки; застосування єдиної системи просторових координат та системи ідентифікації земельних ділянок; запровадження єдиної системи земельно-кадастрової інформації та її достовірності. Основним призначенням земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ, організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.
Отже, Державний земельний кадастр - це власність держави, який являється інформаційною (автоматизованою) системою, що забезпечує збирання, оброблення, аналіз, моделювання та постачання геопросторових даних.
Відповідно до посадової інструкції, начальник міськрайонного управління у нікопольському районі та м. Нікополі:
-здійснює керівництво управлінням, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності;
-здійснює землеустрій, у тому числі забезпечує проведення інвентаризації земель;
-проводить відповідно до законодавства моніторинг земель та їх охорону;
-здійснює контроль по проведенню і затвердженню нормативної грошової оцінки земель населених пунктів.
Крім цього начальник міськрайонного управління повинен знати спеціальне законодавство, що пов'язане із завданнями та змістом роботи державного службовця відповідно до посадової інструкції.
Так, у комунальній власності Нікопольської міської ради знаходяться земельні ділянки з кадастровими номерами 1211600000:03:047:0016, площею 3,0551 га, та 1211600000:03:031:0004, площею 1,1784 га, які відносились до категорії - «Землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення», вид використання - «Для металургії та оброблення металу», цільове призначення - код 1.10.2. «Для металургії та оброблення металу» та були передані в користування АТ «Інтерпайп Дніпровтормет» (код ЄДРПОУ 00191454, м. Дніпро, вул. Липова, буд. 1,.) 17.09.2003 року та, відповідно, 06.10.2005 року, строком на 10 років. Терміни дії договорів оренди закінчилися та за умовами договору не передбачено його автоматичної пролонгації або укладання будь-якої додаткової угоди про його продовження на новий термін. Нові договори оренди земельних ділянок з ініціативи будь-якої з сторін не укладались. Згідно Державного реєстру земель, рішень щодо поновлення договору оренди та на відновлення меж земельних ділянок, надання дозволу на розробку проектів землеустрою Нікопольською міською радою не приймалось.
Наказом Держкомзему від 23.07.2010 року № 548 було змінено класифікацію видів цільового призначення земель з присвоєнням кожній категорії та цільовому призначення нового коду. Стосовно земель металургії та оброблення металу код використання за цільовим призначенням - 1.10.2 було змінено на код - 11.02. «Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості».
Держгеокадастром рекомендовано приводити у відповідність відомості про цільове призначення земельних ділянок в системі державного земельного кадастру, у випадку наявності у Державному земельному кадастрі застарілої інформації з Українського класифікатора цільового призначення землі або при відсутності інформації про розділ коду КВЦПЗ, при надходженні до Державного кадастрового реєстратора від власника чи користувача земельної ділянки або розробника електронного документа заяви про внесення змін до відомостей про земельну ділянку, а також виправлення помилок у відомостях Державного земельного кадастру.
25.11.2016 року Міністерство аграрної політики та продовольства видало наказ №489, в якому зазначено, що «У разі якщо у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), застосовується із значенням 2,0.
У зв'язку з цим, всім землекористувачам, що своєчасно не звернулись до відділу Держгеокадастру в Нікопольському районі та м. Нікополі із відповідними заявами, Кф було змінено з 1,2 на - 2,0 автоматично з часу набрання сили цього наказу, а з 01.01.2018 року коефіцієнт функціонального використання автоматично змінювався на значення 3,0.
Вказані обставини суттєво впливали на економічні показники підприємства в частинні збільшення податкового навантаження. У зв'язку з цим невстановлені досудовим слідством службові особи підприємства ПАТ «ІНТЕРПАЙП ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ВТОРМЕТ», з метою зменшення податкових зобов'язань в частині що стосується зменшення сум орендної плати у 2017 - 2018 роках за земельні ділянки з кадастровими номерами 1211600000:03:047:0016 та 1211600000:03:031:0004 направили на адресу відділу у м. Нікополь міськрайонного управління у Нікопольському районі та м. Нікополь Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, через представника ПАТ «ІНТЕРПАЙП ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ВТОРМЕТ», направлено заява від 21.03.2018 за вих. № 306 з проханням внести виправлені відомості до Державного земельного кадастру про цільове призначення земельних ділянок з кадастровими номерами: 1211600000:03:047:0016 та 1211600000:03:031:0004 відповідно до класифікації видів цільового призначення земель затвердженої наказом Держкомзему від 23 липня 2010 року № 548, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року за № 1011/183066: зокрема встановити код 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, враховуючи те, що в Державному земельному кадастрі міститься застаріла інформація з Українського класифікатора цільового призначення, а саме: 1.10.2 (металургія та оброблення металу). До вказаної заяви були додані копії документів, а саме: договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого за № 4078 від 11.09.2003, витягу з ДЗК про земельну ділянку № НВ - 1205932702018 від 21.03.2018, витягу з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ПАТ «ІНТЕРПАЙП ДНІПРОВТОРМЕТ» від 06.12.2017, Статуту ПАТ «ІНТЕРПАЙП ДНІПРОВТОРМЕТ» та довіреності.
Після надходження заяви до відділу у м. Нікополь міськрайонного управління у Нікопольському районі та м. Нікополь Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області 21.03.2018 виконуюча обов'язки заступника начальника управління - начальника відділу у Нікопольському районі міськрайонного управління у Нікопольському районі та м. Нікополі ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області, ОСОБА_3 будучи також державним кадастровим реєстратором міськрайонного управління ГУ Держгеокадастру, особисто, із застосуванням особистого цифрового ключа доступу, здійснила вхід до національної кадастрової системи та шляхом вводу кадастрового номеру земельної ділянки 1211600000:03:031:0004 здійснила вхід до Поземельної книги. Після входу до Поземельної книги системою було створено витяг про земельну ділянку з якого ОСОБА_3 отримала інформацію про те, що дата державної реєстрації речового права 06.10.2005, а строк дії речового права становить 10 років, тобто строк дії договору оренди закінчився 06.10.2015 року і підприємство, за відсутності нового договору, не є належним землекористувачем в порушення (п. б ч. 2 ст. 21 ЗУ «Про державний земельний кадастр» яким чітко визначено коло осіб, які можуть подавати такі заяви: «б) щодо виду використання земельної ділянки в межах певної категорії земель: на підставі письмової заяви власника (користувача) земельної ділянки державної чи комунальної власності, - у разі зміни виду використання земельної ділянки (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони).
Таким чином, на час надходження заяви ПАТ «ІНТЕРПАЙП ДНІПРОВТОРМЕТ» не був належним землекористувачем цих земельних ділянок у зв'язку з закінченням строку дії договору та відсутністю укладеного на той час нового договору на новий термін, або додаткової угоди як цього вимагають норми ст. 33 ЗУ «Про оренду землі», а саме: «Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку».
Однак, ОСОБА_3 , 21.03.2018 неналежним чином виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, оскільки за таких обставин вона не мала права приймати до виконання заяву ПАТ «ІНТЕРПАЙП ДНІПРОВТОРМЕТ» та вчиняти будь-які дії в національній кадастровій системі стосовно цієї земельної ділянки, ОСОБА_3 , маючи право доступу до автоматизованої національної кадастрової системи (НКС), за допомогою особистого ідентифікатора (логіну), увійшла до вказаної автоматизованої системи та вчинила несанкціоновані дії з інформацією, а саме: відкривши Поземельну книгу попередньо створила електронні заяви від імені підприємства, а саме: Звернення заявника на вчинення певних змін від 21.03.2018 № ЗВ-1206972292018, № ЗВ-1206972712018, № ЗВ-1206972872018 після чого, внесла наступні несанкціоновані зміни:
-до Поземельної книги: до розділу №1 «Земельна ділянка. Загальні відомості» внесла несанкціоновані зміни - виправлення відомостей про координати поворотних точок меж земельної ділянки, запис від 21.03.2018 №005;
-до розділу «Кадастровий план земельної ділянки та експлікація земельних угідь» запис від 21.03.2018 р. № 006;
-до розділу № 4. Поземельної книги «Земельна ділянка. Оренда, суборенда запис про виникнення права» від 21.03.2018 р. № 007 де змінила назву юридичної особи - неналежного користувача з «Відкрите акціонерне товариство "Дніпропетровський Втормет" на ПАТ "ІНТЕРПАЙП ДНІПРОВТОРМЕТ";
-до розділу №1. «Земельна ділянка. Загальні відомості» запис від 21.03.2018р. № 008, в частині що стосується виправлення цільового призначення земельної ділянки; Виправлення виду використання земельної ділянки, а саме: змінила код цільового призначення: 1.10.2. Категорія земель Землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення на 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості;
-до розділу № 2. «Кадастровий план земельної ділянки та експлікація земельних угідь» запис від 21.03.2018 р. № 009, в якому вчинила виправлення складу угідь та виправлення виду використання земельної ділянки;
-до розділу №3. «Земельна ділянка. Право власності, постійного користування». Запис про виникнення права від 21.03.2018 р. № 010 в якому здійснила виправлення відомостей про власників (користувачів) земельної ділянки, а саме змінила (видалила) Державну форму власності, зазначивши в розділі №1 «Земельна ділянка. Загальні відомості» Комунальну форму власності (Запис від 21.03.2018 р. № 011).
Після кожної вчиненої зміни національною кадастровою системою автоматично створювались витяги про земельну ділянку.
Крім того, 21.03.2018 виконуюча обов'язки заступника начальника управління - начальника відділу у Нікопольському районі міськрайонного управління у Нікопольському районі та м. Нікополі ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області, ОСОБА_3 будучи також державним кадастровим реєстратором міськрайонного управління ГУ Держгеокадастру, особисто, здійснила вхід до національної кадастрової системи та шляхом вводу кадастрового номеру земельної ділянки 1211600000:03:047:0016 здійснила вхід до Поземельної книги. Після входу до Поземельної книги системою було створено витяг про земельну ділянку з якого ОСОБА_3 отримала інформацію про те, що дата державної реєстрації речового права 17.09.2003, а строк дії речового права становить 10 років, тобто строк дії договору оренди закінчився 17.09.2013 року і підприємство, за відсутності нового договору, не є належним землекористувачем (п. б ч. 2 ст. 21 ЗУ «Про державний земельний кадастр» яким чітко визначено коло осіб, які можуть подавати такі заяви: «б) щодо виду використання земельної ділянки в межах певної категорії земель: на підставі письмової заяви власника (користувача) земельної ділянки державної чи комунальної власності, - у разі зміни виду використання земельної ділянки (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони). Таким чином на час надходження заяви, ПАТ «ІНТЕРПАЙП ДНІПРОВТОРМЕТ» не був належним землекористувачем цієї земельної ділянки у зв'язку з закінченням строку дії договору та відсутністю укладеного на той час нового договору на новий термін, або додаткової угоди як цього вимагають норми ст. 33 ЗУ «Про оренду землі», а саме: «Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку».
Однак, ОСОБА_3 , неналежним чином виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, оскільки за таких підстав вона не має права приймати до виконання заяву ПАТ «ІНТЕРПАЙП ДНІПРОВТОРМЕТ» та вчиняти будь-які дії в національній кадастровій системі стосовно цієї земельної ділянки ОСОБА_3 внесла несанкціоновані зміни до національної кадастрової системи, а саме: відкривши Поземельну книгу попередньо створила електронні заяви від імені підприємства, а саме: Звернення заявника на вчинення певних змін від 21.03.2018 № ЗВ-1206972322018, № ЗВ-1206972822018, після чого, внесла наступні несанкціоновані зміни:
- до Поземельної книги: до розділу №1 «Земельна ділянка. Загальні відомості» внесла несанкціоновані зміни - виправлення відомостей про координати поворотних точок меж земельної ділянки, запис від 21.03.2018 № 008;
-до розділу «Кадастровий план земельної ділянки та експлікація земельних угідь» запис від 21.03.2018 р. № 009;
-до розділу № 4. Поземельної книги «Земельна ділянка. Оренда, суборенда запис про виникнення права» від 21.03.2018 р. № 010 де змінила назву юридичної особи - неналежного користувача з «Відкрите акціонерне товариство "Дніпропетровський Втормет" на ПАТ "ІНТЕРПАЙП ДНІПРОВТОРМЕТ";
-до розділу № 1. «Земельна ділянка. Загальні відомості» запис від 21.03.2018 р. № 012, в частині що стосується виправлення цільового призначення земельної ділянки; Виправлення виду використання земельної ділянки, а саме: змінила код цільового призначення: 1.10.2. Категорія земель Землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення на 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості;
-до розділу № 2. «Кадастровий план земельної ділянки та експлікація земельних угідь» запис від 21.03.2018 р. № 011, в якому вчинила виправлення складу угідь та виправлення виду використання земельної ділянки;
-до розділу № 3. «Земельна ділянка. Право власності, постійного користування». Запис про виникнення права від 21.03.2018 р. №013 в якому здійснила виправлення відомостей про власників (користувачів) земельної ділянки, а саме змінила (видалила) Державну форму власності, зазначивши комунальну форму власності.
Після кожної вчиненої зміни національною кадастровою системою автоматично створювались витяги про земельну ділянку.
Таким чином, ОСОБА_3 будучи службовою особою в результаті допущеної службової недбалості, вчинила несанкціоновані дії (внесла несанкціоновані зміни) до інформації, яка містилась в автоматизованій національній кадастровій системі, до якої мала доступ як державний кадастровий реєстратор.
Умисні дії ОСОБА_3 , кваліфіковано за ч. 1 ст. 362 КК України - несанкціонована зміна інформації, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах, вчинених особою, яка має право доступу до неї.
Крім того, ОСОБА_3 , будучи службовою особою, неналежним чином виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, видала представнику ПАТ «ІНТЕРПАЙП ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ВТОРМЕТ» неправдиві офіційні документи - витяги про нормативно грошову оцінку земельних ділянок станом на 01.01.2017, із значно заниженою на користь підприємства ПАТ «ІНТЕРПАЙП ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ВТОРМЕТ» нормативно грошовою оцінкою.
Після чого, невстановлені досудовим слідством службові особи ПАТ «ІНТЕРПАЙП ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ВТОРМЕТ», після отримання неправдивих офіційних документів - витягів про нормативно грошову оцінку земельних ділянок станом на 01.01.2017, із значно заниженою на користь підприємства ПАТ «ІНТЕРПАЙП ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ВТОРМЕТ» нормативно грошовою оцінкою, 13 квітня 2018 року листом № 395 звернулись до Нікопольської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області, яким повідомили про отримання від міськрайонного управління у Нікопольському районі та м.Нікополь Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області нібито нових витягів про нормативно грошову оцінку земельних ділянок з кадастровими номерами: 1211600000:03:047:0016 та 1211600000:03:031:0004 у зв'язку з чим подають уточнюючу декларацію з плати за землю за 2017 рік.
18.04.2018 року до Нікопольської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області підприємством подано уточнену декларацію за 2017 рік та зменшено податкове зобов'язання за минулий 2017 рік на відповідну різницю, що спричинило збитки місцевому бюджету на суму 594777,30 грн., що у 732 рази перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та є тяжкими наслідками.
Умисні дії ОСОБА_3 , кваліфіковано за ч. 2 ст. 367 КК України - службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що
Захисником ОСОБА_6 заявлено клопотання, яке підтримала обвинувачена ОСОБА_3 про звільнення її від кримінальної відповідальності за вчинення злочинів, передбачених ч.1 ст.362, ч.2 ст. 367 КК України у зв'язку з закінченням строків притягнення до кримінальної відповідальності. При цьому ОСОБА_3 пояснила, що вона провину не визнає, але розуміє наслідки закриття кримінального провадження в цій частині з зазначених підстав і не заперечує щодо звільнення її від кримінальної відповідальності саме з цих підстав.
Прокурор не заперечував проти задоволення заявленого клопотання і закриття кримінального провадження, оскільки з часу вчинення ОСОБА_3 інкримінованих кримінальних правопорушень, передбаченого ч.1 ст.362, ч.2 ст. 367 КК України минуло більше п'яти років, тобто закінчився строк притягнення її до кримінальної відповідальності. При цьому строк давності притягнення до кримінальної відповідальності не зупинявся і не переривався. ОСОБА_3 може бути звільнена від кримінальної відповідальності з зазначених підстав, а кримінальне провадження стосовно неї підлягає закриттю.
Представник Нікопольської міської ради ОСОБА_5 покладався на розсуд суду щодо вирішення клопотання сторони захисту про закриття кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_3 та звільнення останньої від кримінальної відповідальності за ч.1 ст. 362, ч.2 ст. 367 КК України, у разі наявності законних підстав.
Заслухавши сторони кримінального провадження, вважаю, що заявлене клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України у разі звільнення особи від кримінальної відповідальності суд закриває кримінальне провадження. За правилами ч. 8 вказаної статті, закриття кримінального провадження на підставі, передбаченій п.1 ч.2 цієї ж статті не допускається лише у випадку, коли підозрюваний, обвинувачений проти цього заперечує.
Положеннями ч. 4 ст. 286 КПК України визначено, що в разі, якщо під час судового розгляду сторона у кримінальному провадженні звернеться до суду з клопотанням про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності, суд має невідкладно розглянути таке клопотання. Ця норма, як і положення ст. 49 КК України є імперативними нормами, які передбачають не право суду, а його обов'язок розглянути відповідне питання.
Відповідно до вимог ст. 49 ч.1 п.3 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло п'ять років у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини.
Відповідно до вимог ст.12 КК України злочини, інкриміновані ОСОБА_3 , передбачені ч.1 ст. 362, ч.2 ст. 367 КК України є нетяжкими злочинами, які відповідно до обвинувального акту були вчинені в період з 21.03.2018 р. по 18.04.2018 р. Кримінальне провадження надійшло до суду 03.10.2022 р. На даний час минуло понад 5 років з дня вчинення зазначених кримінальних правопорушень. Перебіг строку притягнення до кримінальної відповідальності не переривався і не зупинявся.
Правилами ч.3 ст.288 КПК України передбачено, що суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинувачену від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно постанови об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного суду від 12 вересня 2022 року, об'єднана палата зробила висновок, якщо особа звільняється від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК у зв'язку із закінченням строків давності, процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов'язані зі здійсненням кримінального провадження, в тому числі й витрати на проведення експертизи, не стягуються з особи, кримінальне провадження щодо якої закрито на цій підставі, а відносяться на рахунок держави, окрім витрат, пов'язаних, зокрема, із залученням експерта стороною захисту.
Витрати на проведення експертиз, а саме: судової - економічної експертизи №СЕ-19/104-22/14602-ЕК від 24.06.2022 року, судової почеркознавчої експертизи №СЕ-19/104-22/27833-ПЧ від 16.09.2022 року віднести на рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. 49 КК України, ст.ст.284,285,286,288, КПК України, -
Клопотання сторони захисту задовольнити.
Звільнити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 362, ч.2 ст. 367 КК України у зв'язку з закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Кримінальне провадження за №12022040000000524 від 28.09.2022 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.362, ч.2 ст.367 КК України - закрити.
Цивільний позов Нікопольської міської ради - залишити без розгляду, роз'яснивши право звернутися з відповідним позовом в порядку цивільного провадження.
Стосовно ОСОБА_3 було обрано запобіжний захід ухвалою слідчого судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 28.09.2022 року у вигляді застави у розмірі 520 (п'ятсот двадцяти) тисяч гривень, який слід скасувати, але відомості про внесення якої в матеріалах кримінального провадження відсутні.
Витрати на проведення експертиз, а саме: судової - економічної експертизи №СЕ-19/104-22/14602-ЕК від 24.06.2022 року, судової почеркознавчої експертизи №СЕ-19/104-22/27833-ПЧ від 16.09.2022 року віднести на рахунок держави.
Речові докази відсутні.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом семи днів з дня її оголошення до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляції через Нікопольський міськрайонний суд.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Копію ухвали вручити ОСОБА_3 і прокурору.
Учасники судового розгляду мають право отримати копію зазначеної ухвали.
Суддя: ОСОБА_1