Ухвала від 13.03.2025 по справі 205/5619/23

13.03.2025 Єдиний унікальний номер 205/5619/23

Справа № 205/5619/23

Провадження № 1кс/205/256/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2025 року м. Дніпро

Ленінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:

слідчого судді ОСОБА_1

при секретарі ОСОБА_2

за участю прокурора ОСОБА_3 ,

захисника - адвоката ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання першого заступника керівника Лівобережної окружної прокуратури Донецької області ОСОБА_3 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023052770000399 від 20 травня 2023 року відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки міста Маріуполя, Донецької області, раніше не судимої, за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 3 ст. 362 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся з клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, в обґрунтування якого зазначив, що слідчим відділом Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному проваджені № 12023052770000399 відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20 травня 2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 3 ст. 362 КК України за фактом вчинення ОСОБА_5 розтрати та заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, що вчинені в умовах воєнного стану та в особливо великих розмірах; у набутті, володінні, розпорядженні майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі здійснення фінансової операції, та вчинення дій, спрямованих на маскування походження такого майна, особою, яка знала, що таке майно повністю одержано злочинним шляхом, у несанкціонованій зміні інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах чи комп'ютерних мережах, вчинені особою, яка має право доступу до неї, що заподіяло значну шкоду.

Так, рішенням Маріупольської міської ради від 28.02.2018 № 7/28-2468, на підставі Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Основи законодавства України про охорону здоров'я» створено Комунальне некомерційне підприємство Маріупольської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м. Маріуполя» (далі - КНП ММР «ЦПМСД №1»), розташоване за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Радіна, будинок № 2.

Розпорядженням голови Маріупольської міської ради від 03.02.2020 № 80ос на посаду директора КНП ММР «ЦПМСД №1» з 04.02.2020 призначено ОСОБА_6 , на умовах контракту, як таку, що пройшла за конкурсом.

Наказом директора КНП ММР «ЦПМСД №1» ОСОБА_6 від 02.07.2018 № 5а призначено на посаду головного бухгалтера КНП ММР «ЦПМСД №1» ОСОБА_5 з 02.07.2018 року.

Згідно п.7 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» головний бухгалтер або особа, яка забезпечує ведення бухгалтерського обліку підприємства: забезпечує дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності; організує контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій; бере участь в оформленні матеріалів, пов'язаних з нестачею та відшкодуванням втрат від нестачі, крадіжки і псування активів підприємства; забезпечує перевірку стану бухгалтерського обліку у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах підприємства; подає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", інформацію центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Відповідно довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (затверджений наказом Мінпраці від 29.12.2004 № 336) Головний бухгалтер: забезпечує ведення бухгалтерського обліку, дотримуючись єдиних методологічних засад, встановлених Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», з урахуванням особливостей діяльності підприємства і технології оброблення облікових даних; організовує роботу бухгалтерської служби, контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій; вимагає від підрозділів, служб та працівників забезпечення неухильного дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів; вживає всіх необхідних заходів для запобігання несанкціонованому та непомітному виправленню записів у первинних документах і регістрах бухгалтерського обліку та збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну; забезпечує складання на основі даних бухгалтерського обліку фінансової звітності підприємства, підписання її та подання в установлені строки користувачам; здійснює заходи щодо надання повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух коштів підприємства. бере участь у підготовці та поданні інших видів періодичної звітності, які передбачають підпис головного бухгалтера, до органів вищого рівня у відповідності до нормативних актів, затвердженими формами та інструкціями; за погодженням з власником (керівником) підприємства забезпечує перерахування податків та зборів, передбачених законодавством, проводить розрахунки з іншими кредиторами відповідно до договірних зобов'язань; здійснює контроль за веденням касових операцій, раціональним та ефективним використанням матеріальних, трудових та фінансових ресурсів; бере участь у проведенні інвентаризаційної роботи на підприємстві, оформленні матеріалів, пов'язаних із нестачею та відшкодуванням втрат від нестачі, крадіжки і псування активів підприємства; забезпечує перевірку стану бухгалтерського обліку у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах; організовує роботу з підготовки пропозицій для власника (керівника) підприємства щодо: визначення облікової політики підприємства, внесення змін до обраної облікової політики, вибору форми бухгалтерського обліку з урахуванням діяльності підприємства і технології оброблення облікових даних; розроблення систем і форм внутрішньогосподарського (управлінського) обліку та правил документообігу, додаткової системи рахунків і регістрів аналітичного обліку, звітності і контролю господарських операцій; визначення прав працівників на підписання первинних та зведених облікових документів; вибору оптимальної структури бухгалтерської служби та чисельності її працівників, підвищення професійного рівня бухгалтерів, забезпечення їх довідковими матеріалами; поліпшення системи інформаційного забезпечення управління та шляхів проходження обробленої інформації до виконавців; впровадження автоматизованої системи оброблення даних бухгалтерського обліку з урахуванням особливостей діяльності підприємства чи удосконалення діючої; забезпечення збереження майна, раціонального та ефективного використання матеріалів, трудових та фінансових ресурсів, залучення кредитів та їх погашення; виділення на окремий баланс філій, представництв, відділень та інших відокремлених підрозділів підприємства та включення їх показників до фінансової звітності підприємства.

Таким чином, відповідно до ч. 3 ст. 18 та примітки 1 до ст. 364 КК України ОСОБА_5 є службовою особою, яка на підприємстві постійно обіймає посаду, пов'язану з організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, якими особа наділена повноважним органом підприємства.

У січні 2016 року між КНП ММР «ЦПМСД №1» та ПАТ «Перший Український Міжнародний Банк» (далі - АТ «ПУМБ») укладено додаткову угоду до договору про надання комплексу послуг з відкриття поточних рахунків на користь фізичних осіб, зарахування та виплати заробітної плати та інших платежів № 13392571 від 15.12.2011, згідно якого АТ «ПУМБ» здійснює розрахунково-касове обслуговування КНП ММР «ЦПМСД № 1» в частині відкриття карткових рахунків на користь фізичних осіб працівників КНП ММР «ЦПМСД № 1» для виплати заробітної плати та інших видів виплат, розрахунково-касового обслуговування під час видачі заробітної плати та інших видів виплат, які передбачені законодавством України, працівникам КНП ММР «ЦПМСД № 1» з використанням платіжних карток Міжнародних платіжних систем відповідно до чинного законодавства України, нормативних актів Національного банку України та правил Міжнародних платіжних систем. Згідно зазначеного договору КНП ММР «ЦПМСД №1» має право здійснювати розподіл заробітної плати за допомогою системи дистанційного обслуговування. Доступ до системи дистанційного обслуговування здійснювався за допомогою секретного ключа (сертифіката) з використанням комп'ютеру.

26 вересня 2019 року до укладеного договору долучено невід'ємну частину договору банківського обслуговування, а саме: перелік осіб, які уповноважені розпоряджатись рахунками КНП ММР «ЦПМСД №1» у разі наявності обов'язково двох підписів.

У зв'язку з чим, наказом директора КНП ММР «ЦПМСД №1» ОСОБА_6 від 24.06.2020 № 160 право розпоряджатися рахунками та право другого підпису на банківській та фінансовій документації КНП ММР «ЦПМСД №1» окрім директора, надано головному бухгалтеру ОСОБА_5

24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан на всій території України строком на 30 діб. В подальшому у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжено та діє і на теперішній час.

Згідно з розділом ІІ Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією території України, затвердженого Наказом міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22 грудня 2022 року, в результаті ведення агресивної війни з боку російської федерації проти України, вся територія Маріупольського району, в тому числі м. Маріуполь Донецької області з 05.03.2022 окупована з встановленням контролю над життєдіяльністю вказаного населеного пункту.

07 квітня 2022 року, о 11:24 год, знаходячись за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Радіна, будинок 2 (більш точної адреси досудовим розслідуванням не встановлено, оскільки використовувалась віртуальна приватна мережа «VPN»), головний бухгалтер КНП ММР «ЦПМСД № 1» ОСОБА_5 , будучи службовою особою, яка в силу своїх повноважень мала доступ до управління та розпорядження грошовими коштами, що знаходились на розрахунковому рахунку КНП ММР «ЦПМСД № 1» та фінансувались з державного бюджету Національною службою здоров'я України, діючи умисно, з метою реалізації свого злочинного умислу щодо розтрати та заволодіння вказаними грошовими коштами в особливо великих розмірах, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, в умовах воєнного стану, використовуючи секретний ключ (сертифікат) у персональному комп'ютері, внесла у відомість розподілу витрат працівникам КНП ММР «ЦПМСД №1» в автоматизованій системі дистанційного обслуговування АТ «ПУМБ» завищені суми нарахованої заробітної плати ОСОБА_6 та ОСОБА_5 за березень 2022 року.

Встановлено, що відповідно до платіжного доручення № 83 від 07 квітня 2022 року перерахування зарплатних коштів здійснювалось з рахунку НОМЕР_1 на транзитний рахунок АТ «ПУМБ» НОМЕР_2 на загальну суму 9 119 279,68 грн., які у подальшому згідно реєстру № 20 від 05 квітня 2022 року перераховані на рахунки отримувачів згідно укладеної угоди № 13392571 отриманого від КНП ММР «ЦПМСД №1» по клієнт-банку, розподілені співробітниками банку на рахунки фізичних осіб (працівників) вказаного підприємства в сумі 9 119 279, 68 грн., у тому числі у вигляді заробітної плати, на рахунок ОСОБА_6 в сумі 3 058 900 грн. та на рахунок ОСОБА_5 в сумі 3 040 628, 68 грн., нібито, отриманої заробітної плати за березень 2022 року, що на 3 024 300 грн. та 3 032 817,58 грн., відповідно, більше заробітної плати на яку остатні мали право.

Також встановлено, що реєстр № 20 від 05 квітня 2022 року про перерахування на рахунки отримувачів згідно угоди № 13392571 та платіжного доручення № 83 від 07.04.2022 підписані електронними цифровими підписами ОСОБА_6 та ОСОБА_5 через систему клієнт - банк АТ «ПУМБ».

Таким чином, ОСОБА_5 , керуючись корисливими мотивами, усвідомлюючи протиправний та незаконний характер своїх дій, будучи службовою особою КНП ММР «ЦПМСД №1», шляхом зловживання своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, та будучи особою уповноваженою розпоряджатися майном та грошовими коштами підприємства, усвідомлюючи, що безпідставно нарахована та виплачена заробітна плата в супереч укладеним контрактом, трудовим та колективним договором, статутом, з використанням особистого секретного ключа (сертифіката) заволоділа та здійснила розтрату грошових коштів в особливо великих розмірах, які знаходились на рахунку КНП ММР «ЦПМСД №1», та належали вказаному підприємству, яке фінансується з державного бюджету Національною службою здоров'я України, а саме: здійснила розтрату грошових коштів у сумі 3 024 300 грн. на користь ОСОБА_6 та заволоділа грошовими коштами у сумі 3 032 817,58 грн. в особистих інтересах, які надалі останні використали на власний розсуд, що не пов'язано із їх цільовим використанням, чим заподіяла вказаному підприємству матеріальну шкоду в особливо великих розмірах.

Крім того, 07 квітня 2022 року, о 11:24 год, ОСОБА_5 , знаходячись за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Радіна, будинок № 2 (більш точної адреси досудовим розслідуванням не встановлено, оскільки використовувалась віртуальна приватна мережа «VPN»), діючи з прямим умислом та корисливим мотивом, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, реалізуючи заздалегідь виниклий умисел, направлений на несанкціоновані зміни, інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах чи комп'ютерних мережах, а саме маючи право доступу від імені КНП ММР «ЦПМСД № 1 до Інтернет - банкінгу АТ «ПУМБ», що призначений для дистанційного обслуговування рахунків з використанням мережі «Інтернет», який дозволяють клієнту отримувати послуги згідно умов договору, за допомогою персонального комп'ютера з підключенням до мережі «Інтернет», використовуючи секретний ключ (сертифікат) на своє ім'я, здійснила вхід у систему Інтернет - банкінг АТ «ПУМБ» та надала в банк відомості у вигляді електронного файлу спеціального формату з реквізитами поточних рахунків фізичних осіб, зазначеною сумою заробітної плати, які підлягають зарахуванню на поточні рахунки фізичних осіб. При цьому, у реєстрі про перерахування на рахунки отримувачів згідно укладеної угоди № 13392571 у вигляді заробітної плати № 20 від 05 квітня 2022 року, ОСОБА_5 вказала суму заробітної плати за березень 2022 року собі у розмірі 3 040 628, 68 грн. та директору КНП ММР «ЦПМСД № 1» ОСОБА_6 у розмірі 3 058 900 грн., що на 3 024 300 грн. та 3 032 817,58 грн., відповідно, більше заробітної плати на яку остатні мали право. У подальшому ОСОБА_5 використовуючи секретний ключ (сертифікат) нанесла електронний підпис на реєстр № 20 від 05 квітня 2022 року про перерахування на рахунки отримувачів та платіжне доручення № 83 від 07 квітня 2022 року, на підставі чого грошові кошти у сумі 6 057 117,58 грн. перераховано ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , тим самим здійснила несанкціоновану зміну інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах чи комп'ютерних мережах, вчинені особою, яка має право доступу до неї, що заподіяло значну шкоду.

Крім того, відповідно до ст. 5 ЗУ «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» до легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, належать будь-які дії, пов'язані із вчиненням фінансової операції чи правочину з доходами, одержаними злочинним шляхом, а також вчиненням дій, спрямованих на приховання чи маскування незаконного походження таких доходів, чи володіння ними, прав на такі доходи, джерел їх походження, місцезнаходження, переміщення, зміну їх форми (перетворення), а так само набуттям, володінням або використанням доходів, одержаних злочинним шляхом. Так, у період з 07 квітня 2022 року по 09 травня 2023 року (більш точної дати та часу в ході досудового розслідування не встановлено) ОСОБА_5 , маючи на власному рахунку НОМЕР_3 відкритому в АТ «ПУМБ» грошові кошти у сумі 3 032 817,58 грн., та достовірно знаючи, що вказані грошові кошти одержані внаслідок вчинення нею суспільно небезпечних протиправних діянь, а саме заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, в особливо великому розмірі, та здійснення несанкціонованої зміни інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах чи комп'ютерних мережах, особою, яка має право доступу до неї, що заподіяло значну шкоду, тобто в результаті вчинення кримінальних правопорушень передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 362 КК України, усвідомлюючи суспільну небезпечність своїх дій, і бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків, у вигляді їх легалізації, тобто надання правомірного вигляду розпорядженню майном одержаним злочинним шляхом, з метою маскування джерела походження цих грошових коштів, перерахувала вказані грошові кошти у сумі 3 032 817,58 грн. на карткові рахунки фізичних особі, щодо яких наявні відомості про використання їх посередниками в шахрайських операціях виключно з метою маскування походження грошових коштів та подальшого обготівковування.

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , громадянці України, уродженці міста Маріуполя, Донецької області, раніше не судимій, яка працює на посаді головного бухгалтера КНП ММР «ЦПМСД № 1 м. Маріуполя» (трудовий договір призупинено), яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянки України НОМЕР_5 , виданий Іллічівським РВ Маріупольського МУ ГУМВС в Донецькій області 12 квітня 1996 року, 28 лютого 2025 року повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 3 ст. 362 КК України, тобто у розтраті та заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, що вчинені в умовах воєнного стану та в особливо великих розмірах; у набутті, володінні, розпорядженні майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі здійснення фінансової операції, та вчинення дій, спрямованих на маскування походження такого майна, особою, яка знала, що таке майно повністю одержано злочинним шляхом, у несанкціонованій зміні інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах чи комп'ютерних мережах, вчинені особою, яка має право доступу до неї, що заподіяло значну шкоду.

У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням території Маріупольського району Донецької області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» від 28.02.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру - ОСОБА_5 та повістки про виклик підозрюваної на 07 березня 2025 року з 09 год. 00 хв. до 14 год. 00 хв., 08 березня 2025 року з 09 год. 00 хв. до 14 год. 00 хв., 10 березня 2025 року з 09 год. 00 хв. до 11 год. 00 хв., за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 3 ст. 362 КК України, допиту підозрюваної та проведення інших процесуальних дій.

Жодного разу у призначений час та місце громадянка України ОСОБА_5 не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила. Крім цього, 26 лютого 2025 року письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 , з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, вручено захиснику ОСОБА_5 , адвокатові ОСОБА_4 .

Відповідно до ч. 2 ст. 135 КПК України, 26 лютого 2025 року письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістку про виклик особи направлено до адміністрації КНП ММР «ЦПМСД № 1» за місцем її роботи для передачі ОСОБА_5 .

Також, 28 лютого 2025 року письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістку про виклик особи з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України направлено електронною поштою ОСОБА_5 .

У зв'язку з викладеним, 10 березня 2025 року прокурором у кримінальному провадженні - першим заступником керівника Лівобережної окружної прокуратури Донецької області ОСОБА_3 на підставі ст. 281 КПК України у зв'язку з переховуванням від органів досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, підозрювану ОСОБА_5 оголошено в розшук, здійснення якого в подальшому доручено Маріупольському РУП ГУНП в Донецькій області та Державній прикордонній службі України.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих їй кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 3 ст. 362 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:

-заявою про вчинення кримінального правопорушення від т.в.о. директора КНП Маріупольської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1 м. Маріуполя» ОСОБА_7 , за фактом того, що 07 квітня 2022 року під час знаходження на посаді директора комунального некомерційного підприємства Маріупольської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м. Маріуполя» ОСОБА_6 , разом з головним бухгалтером комунального некомерційного підприємства Маріупольської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м. Маріуполя» ОСОБА_5 , зловживаючи владою та своїм службовим становищем, умисно, з корисливих мотивів, з використанням свого службового становища здійснили нарахування та виплату на особисті рахунки, чим спричинили тяжкі наслідки, а саме: завдали матеріальну шкоду підприємству орієнтовано в розмірі 6 099 528 грн.;

-протоколом допиту представника потерпілого ОСОБА_7 , яка надала аналогічні покази;

-актом службового розслідування виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 18 травня 2023 року, яким встановлено, що колишній директор комунального некомерційного підприємства Маріупольської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м. Маріуполя» ОСОБА_6 та головний бухгалтер комунального некомерційного підприємства Маріупольської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м. Маріуполя ОСОБА_5 привласнили кошти комунального підприємства у сумі 3 058 900,00 грн. та у сумі 3 040 628,68 грн. відповідно;

-висновком судово-економічної експертизи від 15 листопада 2023 року № СЕ-19/105-23/3409ЕК, перерахування грошових коштів з рахунку КНП ММР «ЦПМСД №1 м. Маріуполя» відкритому у АТ «ПУМБ» на рахунок відкритий у АТ «ПУМБ» на ім'я ОСОБА_6 у квітні 2022 року за період березень 2022 рік документально підтверджується у сумі 3 058 900 грн. Перерахування грошових коштів з рахунку КНП «ЦПМСД №1 м. Маріуполя» відкритому у АТ «ПУМБ» на рахунок, відкритий у АТ «ПУМБ» на ім'я ОСОБА_5 у квітні 2022 року за період березень 2022 рік документально підтверджується у сумі 3 040 628, 68 грн;

-вилученим в АТ «ПУМБ» банківськими документами згідно яких встановлено, що платіжною інструкцією №83 від 07 квітня 2022 року платником - КНП Маріупольської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1 м. Маріуполя» спрямовано до АТ «ПУМБ» заробітну плату працівників установи і згідно реєстру № 20 від 05 квітня 2022 року, який є додатком до платіжною інструкцією директору комунального некомерційного підприємства Маріупольської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1 м. Маріуполя» ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_6 на розрахунковий рахунок НОМЕР_7 перераховано 3 058 900 грн., головному бухгалтеру КНП Маріупольської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м. Маріуполя» ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_4 на розрахунковий рахунок НОМЕР_3 перераховано 3 040 626,68 грн;

-аналітичним дослідженням спеціалістів ГУ ДПС у Донецькій області, яким встановлено, що з 07 квітня 2022 року по 09 травня 2023 року (більш точної дати та часу в ході досудового розслідування не встановлено) ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , маючи на власному рахунку НОМЕР_3 відкритому в АТ «ПУМБ» грошові кошти у сумі 3 032 817,58 грн., та достовірно знаючи, що вказані грошові кошти одержані внаслідок вчинення нею суспільно небезпечних протиправних діянь, усвідомлюючи суспільну небезпечність своїх дій, і бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків, у вигляді їх легалізації, тобто надання правомірного вигляду розпорядженню майном одержаним злочинним шляхом, з метою маскування джерела походження цих грошових коштів, перерахувала вказані грошові кошти у сумі 3 032 817,58 грн. на карткові рахунки фізичних особі, щодо яких наявні відомості про використання їх посередниками в шахрайських операціях виключно з метою маскування походження грошових коштів та подальшого обготівковування;

-іншими матеріалами досудового розслідування в загальній сукупності.

Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України.

Також, під час досудового розслідування встановлені ризики, передбачені п.п. 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме ризик переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини:

- тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_5 в разі визнання її винною у кримінальних правопорушеннях, в якому вона підозрюється (відповідно до ст. 12 КК України вказані кримінальні правопорушення відноситься до категорії особливо тяжких злочинів. Санкція ч. 5 ст. 191 КК України передбачає покарання у вигляді позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна. Санкція ч. 1 ст. 209 КК України передбачає покарання у вигляді караються позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до двох років та з конфіскацією майна. Санкція ч. 3 ст. 362 КК України передбачає покарання у вигляді позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років

- вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваного кримінального правопорушення;

- неприбуття на виклик до слідчого та прокурора та не повідомлення слідчому та прокурору про причини та неможливість прибути, що свідчить про те, що підозрюваний на цей час вже переховується від органу досудового розслідування;

- спосіб вчинення злочину (вчинив умисно, під час воєнного стану, що має негативні наслідки для всієї територіальної громади та України в цілому, знаходиться на тимчасово окупованій території співпрацюючи з окупаційною адміністрацією, що з великою часткою ймовірності спонукатиме її до втечі разі обрання більш м'якого запобіжного заходу).

Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме продовжити кримінальне правопорушення, у якому він підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення свідчить:

- тимчасова окупація території України, а саме Маріупольського району Донецької області, що дає їй можливість в супереч суверенітетові України та унеможливлює реальне відбування покарання, яке може бути призначене останній у разі його засудження за цей злочин.

Всі ці обставини в своїй сукупності свідчать про те, що перебуваючи без запобіжного заходу, підозрювана зможе переховуватися від органів слідства та суду, продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, або вчинити інше кримінальні правопорушення.

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 11 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.

Зокрема, починаючи з 05 березня 2022 року до цього часу, Російською Федерацією тимчасово окуповано усю територію Маріупольського району Донецької області, що встановлено відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22 грудня 2022 року «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією».

Таким чином, факт тимчасової окупації території Маріупольського району Донецької області є загальновідомим та не потребує додаткового підтвердження Радою національної безпеки і оборони України та Президентом України, крім того він визнаний Кабінетом Міністрів України.

Факт, що підозрювана ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України підтверджується матеріалами кримінального провадження, а саме:

-інформацією, наданою з Головного центру обробки спеціальної інформації ДПСУ, згідно з якою ОСОБА_5 з 24 лютого 2022 року державний кордон України та лінію розмежування з тимчасово окупованими територіями не перетинала;

-інформацією з Міністерства соціальної політики України про те, що ОСОБА_5 не перебуває на обліку внутрішньо переміщених осіб;

-підозрою у вчиненні кримінального правопорушення вчиненого саме на тимчасово окупованій території м. Маріуполя Донецької області;

-протоколом допиту в якості свідка ОСОБА_8 , яка пояснила, що в період з квітня 2023 року до початку 2024 року займала посаду інспектора відділу кадрів КНП ММР «ЦПМСД № 1 м. Маріуполя» та їй відомо про те, що ОСОБА_5 на підконтрольну територію України з початку повномасштабного вторгнення не виїжджала, місцезнаходження їй не відомо. В ході спілкування з ОСОБА_5 вона помітила, що з останньою можна зв'язатись лише за допомогою менеджерів, що вказувало на її перебування на окупованій території;

-протоколом допиту в якості свідка ОСОБА_9 , яка працює на посаді т.в.о. директора Департаменту охорони здоров'я Маріупольської міської ради та їй відомо про те, що ОСОБА_5 на підконтрольну територію України з початку повномасштабного вторгнення не виїжджала, місцезнаходження їй невідомо.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та просив обрати підозрюваній запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Захисник в судовому засіданні просила ухвалити рішення щодо клопотання на розсуд суду. Щодо клопотання не має можливості поспілкуватися з підозрюваною і узгодити позицію щодо обставин кримінального провадження.

Заслухавши доводи прокурора та захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про таке.

Згідно ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України однією з підстав для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення.

Згідно зі ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Оскільки чинне законодавство не розкриває поняття обґрунтованої підозри, враховуючи ст. 8, 9 КПК України, слід керуватися позиціями Європейського суду з прав людини. З точки зору практики ЄСПЛ обґрунтованість підозри - це певний стандарт доказування, який означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі "Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства" від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182). При чому факти, які викликали підозру, не обов'язково мають бути одного рівня з тими, які необхідні для того, щоб не лише обґрунтувати засудження, а й пред'явити обвинувачення, що є наступною стадією в процесі розслідування кримінальної справи (рішення у справі "Murray v.United Kingdom", 14310/88, 28.10.94, п. 55).

Уявлення про "обґрунтовану підозру" має ґрунтуватися поміж інших факторів, на двох ключових критеріях: суб'єктивному та об'єктивному.

Перший критерій означає, що підозра має бути добросовісною, тобто особа, яка оголосила про підозру, має щиро підозрювати особу у вчиненні такого кримінального правопорушення, другий - що об'єктивно існують дані про скоєне кримінальне правопорушення і причетність особи до вчинення правопорушення. Такими даними можуть бути дії самого підозрюваного, наявні документи, речові докази, показання очевидців тощо.

Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення ОСОБА_5 повністю підтверджується зібраними у ході досудового розслідування належними та допустимими доказами у їх сукупності, зокрема: протоколами допитів свідків, іншими документами, здобутими у ході досудового розслідування кримінального провадження.

Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваної із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.

При цьому суд звертає увагу, що для повідомлення про підозру не потрібна така ж ступінь доведення як для визнання особи винною, достатньо щоб у стороннього спостерігача склалось враження, що злочин було вчинено і підозрювана особа причетна до його вчинення. Такого ступеню доведення у цій справі було досягнуто.

Згідно ч 2 ст. 177 КПК України другою підставою для застосування запобіжного заходу є наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Слідчий суддя вважає доведеними вказані ризики, передбачені п.п. 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме ризик переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини:

- тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_5 в разі визнання її винною у кримінальних правопорушеннях, в яких вона підозрюється (відповідно до ст. 12 КК України вказані кримінальні правопорушення відноситься до категорії особливо тяжких злочинів. Санкція ч. 5 ст. 191 КК України передбачає покарання у вигляді позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна. Санкція ч. 1 ст. 209 КК України передбачає покарання у вигляді караються позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до двох років та з конфіскацією майна. Санкція ч. 3 ст. 362 КК України передбачає покарання у вигляді позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

- неприбуття на виклик до слідчого шість разів, у тому числі тричі у статусі підозрюваної та не повідомлення слідчому та прокурору про причини та неможливість прибуття на виклик, що свідчить про те, що підозрювана на цей час вже переховується від органу досудового розслідування.

Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, оскільки ОСОБА_5 на теперішній час перебуває на території України, яка перебуває під контролем окупаційної адміністрації, підозрюється та фактично своїми діями підтверджує намір продовжити кримінальне правопорушення, у вчиненні якого вона підозрюється, що надає йому можливість скоїти інше кримінальне правопорушення за відсутності контролю з боку влади України.

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.

Той факт, що підозрювана ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України підтверджується вищезазначеними доказами, зібраними під час досудового розслідування.

З огляду на те, що у судовому засіданні знайшли своє підтвердження ті обставини, що ОСОБА_5 набула статусу підозрюваної у кримінальному провадженні, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, а також факт того, що сукупність доказів у своєму зв'язку вказують слідчому судді на достатність підстав вважати, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчим суддею встановлено достатні підстави для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу за відсутності підозрюваного, відповідно до приписів ч. 6 ст. 193 КПК України.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 176 КПК України запобіжним заходом є тримання під вартою.

У зв'язку з тим, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, до неї може бути застосований запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а тому клопотання підлягає задоволенню.

Згідно з абз. 7 ч. 4 ст. 183 КПК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.

Оскільки ОСОБА_5 , перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави слідчий суддя не визначає.

Згідно ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі ч. 6 статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 177, 178, 183, 193, 194, 197, 369-372, 376, 395, КПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання першого заступника керівника Лівобережної окружної прокуратури Донецької області ОСОБА_3 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023052770000399 від 20 травня 2023 року відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 3 ст. 362 КК України, задовольнити.

Обрати ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваній у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 3 ст. 362 КК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.

Роз'яснити, що згідно з положеннями ч. 6 ст. 193 КПК України, після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки її до місця кримінального провадження слідчий суддя, за участю підозрюваного, розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Відповідно до ч. 4 ст. 197 КПК України строк дії такої ухвали не зазначається.

Ухвала щодо обрання запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Контроль за виконанням ухвали доручити прокурору ОСОБА_3 .

Ухвала слідчого судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особою, що тримається під вартою-протягом того ж строку з моменту отримання нею її копії.

Повний текст ухвали суду складений і оголошений о 16:00 годині 13 березня 2025 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1