13.03.2025 Єдиний унікальний номер 205/5619/23
Справа № 205/5619/23
Провадження № 1кс/205/255/25
13 березня 2025 року м. Дніпро
Ленінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
слідчого судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
захисника - адвоката ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання першого заступника керівника Лівобережної окружної прокуратури Донецької області ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування в межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023052770000399 від 20 травня 2023 року відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки міста Маріуполя, Донецької області, раніше не судимої, за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 3 ст. 362 КК України,
Прокурор звернувся з клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, в обґрунтування якого зазначив, що слідчим відділом Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному проваджені № 12023052770000399 відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20 травня 2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 3 ст. 362 КК України, за фактом вчинення ОСОБА_5 розтрати та заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, що вчинені в умовах воєнного стану та в особливо великих розмірах; у набутті, володінні, розпорядженні майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі здійснення фінансової операції, та вчинення дій, спрямованих на маскування походження такого майна, особою, яка знала, що таке майно повністю одержано злочинним шляхом, у несанкціонованій зміні інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах чи комп'ютерних мережах, вчинені особою, яка має право доступу до неї, що заподіяло значну шкоду.
Так, рішенням Маріупольської міської ради від 28.02.2018 № 7/28-2468, на підставі Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Основи законодавства України про охорону здоров'я» створено Комунальне некомерційне підприємство Маріупольської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м. Маріуполя» (далі - КНП ММР «ЦПМСД № 1»), розташоване за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Радіна, буд. № 2.
Розпорядженням голови Маріупольської міської ради від 03 лютого 2020 року № 80ос на посаду директора КНП ММР «ЦПМСД № 1» з 04 лютого 2020 року призначено ОСОБА_6 , на умовах контракту, як таку, що пройшла за конкурсом.
Наказом директора КНП ММР «ЦПМСД № 1» ОСОБА_6 від 02 липня 2018 року № 5а призначено на посаду головного бухгалтера КНП ММР «ЦПМСД №1» ОСОБА_5 з 02 липня 2018 року.
Згідно п. 7 ст. 8 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» головний бухгалтер або особа, яка забезпечує ведення бухгалтерського обліку підприємства: забезпечує дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності; організує контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій; бере участь в оформленні матеріалів, пов'язаних з нестачею та відшкодуванням втрат від нестачі, крадіжки і псування активів підприємства; забезпечує перевірку стану бухгалтерського обліку у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах підприємства; подає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", інформацію центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
Відповідно довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (затверджений наказом Мінпраці від 29 грудня 2004 року № 336) Головний бухгалтер: забезпечує ведення бухгалтерського обліку, дотримуючись єдиних методологічних засад, встановлених Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», з урахуванням особливостей діяльності підприємства і технології оброблення облікових даних; організовує роботу бухгалтерської служби, контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій; вимагає від підрозділів, служб та працівників забезпечення неухильного дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів; вживає всіх необхідних заходів для запобігання несанкціонованому та непомітному виправленню записів у первинних документах і регістрах бухгалтерського обліку та збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну; забезпечує складання на основі даних бухгалтерського обліку фінансової звітності підприємства, підписання її та подання в установлені строки користувачам; здійснює заходи щодо надання повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух коштів підприємства. бере участь у підготовці та поданні інших видів періодичної звітності, які передбачають підпис головного бухгалтера, до органів вищого рівня у відповідності до нормативних актів, затвердженими формами та інструкціями; за погодженням з власником (керівником) підприємства забезпечує перерахування податків та зборів, передбачених законодавством, проводить розрахунки з іншими кредиторами відповідно до договірних зобов'язань; здійснює контроль за веденням касових операцій, раціональним та ефективним використанням матеріальних, трудових та фінансових ресурсів; бере участь у проведенні інвентаризаційної роботи на підприємстві, оформленні матеріалів, пов'язаних із нестачею та відшкодуванням втрат від нестачі, крадіжки і псування активів підприємства; забезпечує перевірку стану бухгалтерського обліку у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах; організовує роботу з підготовки пропозицій для власника (керівника) підприємства щодо: визначення облікової політики підприємства, внесення змін до обраної облікової політики, вибору форми бухгалтерського обліку з урахуванням діяльності підприємства і технології оброблення облікових даних; розроблення систем і форм внутрішньогосподарського (управлінського) обліку та правил документообігу, додаткової системи рахунків і регістрів аналітичного обліку, звітності і контролю господарських операцій; визначення прав працівників на підписання первинних та зведених облікових документів; вибору оптимальної структури бухгалтерської служби та чисельності її працівників, підвищення професійного рівня бухгалтерів, забезпечення їх довідковими матеріалами; поліпшення системи інформаційного забезпечення управління та шляхів проходження обробленої інформації до виконавців; впровадження автоматизованої системи оброблення даних бухгалтерського обліку з урахуванням особливостей діяльності підприємства чи удосконалення діючої; забезпечення збереження майна, раціонального та ефективного використання матеріалів, трудових та фінансових ресурсів, залучення кредитів та їх погашення; виділення на окремий баланс філій, представництв, відділень та інших відокремлених підрозділів підприємства та включення їх показників до фінансової звітності підприємства.
Таким чином, відповідно до ч. 3 ст. 18 та примітки 1 до ст. 364 КК України ОСОБА_5 є службовою особою, яка на підприємстві постійно обіймає посаду, пов'язану з організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, якими особа наділена повноважним органом підприємства.
У січні 2016 року між КНП ММР «ЦПМСД № 1» та ПАТ «Перший Український Міжнародний Банк» (далі - АТ «ПУМБ») укладено додаткову угоду до договору про надання комплексу послуг з відкриття поточних рахунків на користь фізичних осіб, зарахування та виплати заробітної плати та інших платежів № 13392571 від 15 грудня 2011 року, згідно з яким АТ «ПУМБ» здійснює розрахунково-касове обслуговування КНП ММР «ЦПМСД № 1» в частині відкриття карткових рахунків на користь фізичних осіб працівників КНП ММР «ЦПМСД № 1» для виплати заробітної плати та інших видів виплат, розрахунково-касового обслуговування під час видачі заробітної плати та інших видів виплат, які передбачені законодавством України, працівникам КНП ММР «ЦПМСД № 1» з використанням платіжних карток Міжнародних платіжних систем відповідно до чинного законодавства України, нормативних актів Національного банку України та правил Міжнародних платіжних систем. Згідно зазначеного договору КНП ММР «ЦПМСД №1» має право здійснювати розподіл заробітної плати за допомогою системи дистанційного обслуговування. Доступ до системи дистанційного обслуговування здійснювався за допомогою секретного ключа (сертифіката) з використанням комп'ютеру.
26 вересня 2019 року до укладеного договору долучено невід'ємну частину договору банківського обслуговування, а саме: перелік осіб, які уповноважені розпоряджатись рахунками КНП ММР «ЦПМСД № 1» у разі наявності обов'язково двох підписів.
У зв'язку з чим, наказом директора КНП ММР «ЦПМСД №1» ОСОБА_6 від 24 червня 2020 року № 160 право розпоряджатися рахунками та право другого підпису на банківській та фінансовій документації КНП ММР «ЦПМСД № 1» окрім директора, надано головному бухгалтеру ОСОБА_5
24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан на всій території України строком на 30 діб. В подальшому у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжено та діє і на теперішній час.
Згідно з розділу ІІ Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією території України, затвердженого Наказом міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22 грудня 2022 року, в результаті ведення агресивної війни з боку російської федерації проти України, вся територія Маріупольського району, в тому числі м. Маріуполь Донецької області з 05 березня 2022 року окупована з встановленням контролю над життєдіяльністю вказаного населеного пункту.
07 квітня 2022 року, об 11:24 год., знаходячись за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Радіна, будинок 2 (більш точної адреси досудовим розслідуванням не встановлено, оскільки використовувалась віртуальна приватна мережа «VPN»), головний бухгалтер КНП ММР «ЦПМСД №1» ОСОБА_5 , будучи службовою особою, яка в силу своїх повноважень мала доступ до управління та розпорядження грошовими коштами, що знаходились на розрахунковому рахунку КНП ММР «ЦПМСД №1» та фінансувались з державного бюджету Національною службою здоров'я України, діючи умисно, з метою реалізації свого злочинного умислу щодо розтрати та заволодіння вказаними грошовими коштами в особливо великих розмірах, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, в умовах воєнного стану, використовуючи секретний ключ (сертифікат) у персональному комп'ютері, внесла у відомість розподілу витрат працівникам КНП ММР «ЦПМСД № 1» в автоматизованій системі дистанційного обслуговування АТ «ПУМБ» завищені суми нарахованої заробітної плати ОСОБА_6 та ОСОБА_5 за березень 2022 року.
Встановлено, що відповідно до платіжного доручення № 83 від 07 квітня 2022 року перерахування зарплатних коштів здійснювалось з рахунку НОМЕР_1 на транзитний рахунок АТ «ПУМБ» НОМЕР_2 на загальну суму 9 119 279,68 грн., які у подальшому згідно реєстру № 20 від 05.04.2022 перераховані на рахунки отримувачів згідно укладеної угоди № 13392571 отриманого від КНП ММР «ЦПМСД №1» по клієнт - банку, розподілені співробітниками банку на рахунки фізичних осіб (працівників) вказаного підприємства в сумі 9 119 279, 68 грн., у тому числі у вигляді заробітної плати, на рахунок ОСОБА_6 в сумі 3 058 900 грн. та на рахунок ОСОБА_5 в сумі 3 040 628, 68 грн., нібито отриманої заробітної плати за березень 2022 року, що на 3 024 300 грн. та 3 032 817,58 грн., відповідно, більше заробітної плати на яку остатні мали право.
Також встановлено, що реєстр № 20 від 05 квітня 2022 року про перерахування на рахунки отримувачів згідно угоди № 13392571 та платіжного доручення № 83 від 07 квітня 2022 року підписані електронними цифровими підписами ОСОБА_6 та ОСОБА_5 через систему клієнт - банк АТ «ПУМБ».
Таким чином, ОСОБА_5 , керуючись корисливими мотивами, усвідомлюючи протиправний та незаконний характер своїх дій, будучи службовою особою КНП ММР «ЦПМСД № 1», шляхом зловживання своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, та будучи особою уповноваженою розпоряджатися майном та грошовими коштами підприємства, усвідомлюючи, що безпідставно нарахована та виплачена заробітна плата в супереч укладеним контрактом, трудовим та колективним договором, статутом, з використанням особистого секретного ключа (сертифіката) заволоділа та здійснила розтрату грошових коштів в особливо великих розмірах, які знаходились на рахунку КНП ММР «ЦПМСД № 1», та належали вказаному підприємству, яке фінансується з державного бюджету Національною службою здоров'я України, а саме: здійснила розтрату грошових коштів у сумі 3 024 300 грн. на користь ОСОБА_6 та заволоділа грошовими коштами у сумі 3 032 817,58 грн. в особистих інтересах, які надалі останні використали на власний розсуд, що не пов'язано із їх цільовим використанням, чим заподіяла вказаному підприємству матеріальну шкоду в особливо великих розмірах.
Крім того, 07 квітня 2022 року, об 11:24 год, ОСОБА_5 , знаходячись за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Радіна, будинок № 2 (більш точної адреси досудовим розслідуванням не встановлено, оскільки використовувалась віртуальна приватна мережа «VPN»), діючи з прямим умислом та корисливим мотивом, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, реалізуючи заздалегідь виниклий умисел, направлений на несанкціоновані зміни, інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах чи комп'ютерних мережах, а саме маючи право доступу від імені КНП ММР «ЦПМСД № 1 до Інтернет - банкінгу АТ «ПУМБ», що призначений для дистанційного обслуговування рахунків з використанням мережі «Інтернет», який дозволяють клієнту отримувати послуги згідно умов договору, за допомогою персонального комп'ютера з підключенням до мережі «Інтернет», використовуючи секретний ключ (сертифікат) на своє ім'я, здійснила вхід у систему Інтернет - банкінг АТ «ПУМБ» та надала в банк відомості у вигляді електронного файлу спеціального формату з реквізитами поточних рахунків фізичних осіб, зазначеною сумою заробітної плати, які підлягають зарахуванню на поточні рахунки фізичних осіб. При цьому, у реєстрі про перерахування на рахунки отримувачів згідно укладеної угоди № 13392571 у вигляді заробітної плати № 20 від 05 квітня 2022 року, ОСОБА_5 вказала суму заробітної плати за березень 2022 року собі у розмірі 3 040 628, 68 грн. та директору КНП ММР «ЦПМСД № 1» ОСОБА_6 у розмірі 3 058 900 грн., що на 3 024 300 грн. та 3 032 817,58 грн., відповідно, більше заробітної плати на яку остатні мали право. У подальшому ОСОБА_5 використовуючи секретний ключ (сертифікат) нанесла електронний підпис на реєстр № 20 від 05 квітня 2022 року про перерахування на рахунки отримувачів та платіжне доручення № 83 від 07.04.2022, на підставі чого грошові кошти у сумі 6 057 117,58 грн. перераховано ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , тим самим здійснила несанкціоновану зміну інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах чи комп'ютерних мережах, вчинені особою, яка має право доступу до неї, що заподіяло значну шкоду.
Крім того, відповідно до ст. 5 ЗУ «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» до легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, належать будь-які дії, пов'язані із вчиненням фінансової операції чи правочину з доходами, одержаними злочинним шляхом, а також вчиненням дій, спрямованих на приховання чи маскування незаконного походження таких доходів, чи володіння ними, прав на такі доходи, джерел їх походження, місцезнаходження, переміщення, зміну їх форми (перетворення), а так само набуттям, володінням або використанням доходів, одержаних злочинним шляхом. Так, у період з 07.04.2022 по 09.05.2023 (більш точної дати та часу в ході досудового розслідування не встановлено) ОСОБА_5 , маючи на власному рахунку НОМЕР_3 відкритому в АТ «ПУМБ» грошові кошти у сумі 3 032 817,58 грн., та достовірно знаючи, що вказані грошові кошти одержані внаслідок вчинення нею суспільно небезпечних протиправних діянь, а саме заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, в особливо великому розмірі, та здійснення несанкціонованої зміни інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах чи комп'ютерних мережах, особою, яка має право доступу до неї, що заподіяло значну шкоду, тобто в результаті вчинення кримінальних правопорушень передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 362 КК України, усвідомлюючи суспільну небезпечність своїх дій, і бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків, у вигляді їх легалізації, тобто надання правомірного вигляду розпорядженню майном одержаним злочинним шляхом, з метою маскування джерела походження цих грошових коштів, перерахувала вказані грошові кошти у сумі 3 032 817,58 грн. на карткові рахунки фізичних осіб, щодо яких наявні відомості про використання їх посередниками в шахрайських операціях виключно з метою маскування походження грошових коштів та подальшого обготівковування.
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , громадянці України, уродженці міста Маріуполя, Донецької області, раніше не судима, яка працює на посаді головного бухгалтера КНП ММР «ЦПМСД № 1 м. Маріуполя» (трудовий договір призупинено), яка зареєстрована за адресою: Донецька область, Маріупольський район, м. Маріуполь, пров. Мисливський буд. 121, паспорт громадянки України НОМЕР_5 , виданий Іллічівським РВ Маріупольського МУ ГУМВС в Донецькій області 12 квітня 1996 року, 28 лютого 2025 року повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 3 ст. 362 КК України, тобто у розтраті та заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, що вчинені в умовах воєнного стану та в особливо великих розмірах; у набутті, володінні, розпорядженні майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі здійснення фінансової операції, та вчинення дій, спрямованих на маскування походження такого майна, особою, яка знала, що таке майно повністю одержано злочинним шляхом, у несанкціонованій зміні інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах чи комп'ютерних мережах, вчинені особою, яка має право доступу до неї, що заподіяло значну шкоду.
Підозра ОСОБА_5 у даному кримінальному провадженні обґрунтовується зібраними доказами:
-заявою про вчинення кримінального правопорушення від т.в.о. директора КНП Маріупольської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1 м. Маріуполя» ОСОБА_7 , за фактом того, що 07.04.2022 року під час знаходження на посаді директора КНП Маріупольської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1 м. Маріуполя» ОСОБА_6 , разом з головним бухгалтером КНП Маріупольської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м. Маріуполя» ОСОБА_5 , зловживаючи владою та своїм службовим становищем, умисно, з корисливих мотивів, з використанням свого службового становища здійснили нарахування та виплату на особисті рахунки, чим спричинили тяжкі наслідки, а саме: завдали матеріальну шкоду підприємству орієнтовано в розмірі 6 099 528 грн.;
-протоколом допиту представника потерпілого ОСОБА_7 , яка надала аналогічні покази;
-актом службового розслідування виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 18 травня 2023 року, яким встановлено, що колишній директор КНП Маріупольської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м. Маріуполя» ОСОБА_6 та головний бухгалтер комунального некомерційного підприємства Маріупольської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1 м. Маріуполя ОСОБА_5 привласнили кошти комунального підприємства у сумі 3 058 900,00 грн. та у сумі 3 040 628,68 грн. відповідно;
-висновком судово-економічної експертизи від 15.11.2023 № СЕ-19/105-23/3409ЕК, перерахування грошових коштів з рахунку КНП ММР «ЦПМСД № 1 м. Маріуполя» відкритому у АТ «ПУМБ» на рахунок відкритий у АТ «ПУМБ» на ім'я ОСОБА_6 у квітні 2022 року за період березень 2022 рік документально підтверджується у сумі 3 058 900 грн. Перерахування грошових коштів з рахунку КНП «ЦПМСД № 1 м. Маріуполя» відкритому у АТ «ПУМБ» на рахунок, відкритий у АТ «ПУМБ» на ім'я ОСОБА_5 у квітні 2022 року за період березень 2022 рік документально підтверджується у сумі 3 040 628, 68 грн.;
-вилученим в АТ «ПУМБ» банківськими документами згідно яких встановлено, що платіжною інструкцією № 83 від 07 квітня 2022 року платником - КНП Маріупольської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м. Маріуполя» спрямовано до АТ «ПУМБ» заробітну плату працівників установи і згідно реєстру № 20 від 05 квітня 2022 року, який є додатком до платіжною інструкцією директору комунального некомерційного підприємства Маріупольської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м. Маріуполя» ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_6 на розрахунковий рахунок НОМЕР_7 перераховано 3 058 900 грн., головному бухгалтеру комунального некомерційного підприємства Маріупольської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м. Маріуполя» ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 на розрахунковий рахунок НОМЕР_3 перераховано 3 040 626,68 грн.;
-аналітичним дослідженням спеціалістів ГУ ДПС у Донецькій області, яким встановлено, що з 07 квітня 2022 року по 09 травня 2023 року (більш точної дати та часу в ході досудового розслідування не встановлено) ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , маючи на власному рахунку НОМЕР_3 відкритому в АТ «ПУМБ» грошові кошти у сумі 3 032 817,58 грн., та достовірно знаючи, що вказані грошові кошти одержані внаслідок вчинення нею суспільно небезпечних протиправних діянь, усвідомлюючи суспільну небезпечність своїх дій, і бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків, у вигляді їх легалізації, тобто надання правомірного вигляду розпорядженню майном одержаним злочинним шляхом, з метою маскування джерела походження цих грошових коштів, перерахувала вказані грошові кошти у сумі 3 032 817,58 грн. на карткові рахунки фізичних особі, щодо яких наявні відомості про використання їх посередниками в шахрайських операціях виключно з метою маскування походження грошових коштів та подальшого обготівковування;
-іншими матеріалами досудового розслідування в загальній сукупності.
В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України, що підтверджується відомостями щодо перетину кодону з Державної прикордонної служби України, інформацією з Міністерства соціальної політики України щодо відсутності статусу ВПО, підозрою у вчиненні кримінального правопорушення вчиненого саме на тимчасово окупованій території м. Маріуполя Донецької області та протоколами допитів свідків.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі - Закон) тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація Російською Федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для Російської Федерації жодних територіальних прав.
Пунктом 7 частини 1 статті 1-1 Закону визначено поняття «тимчасово окупована Російською Федерацією територія України» та встановлено, що це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:
1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;
2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;
3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.
Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.
Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і при цьому у даному випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.
У цьому випадку, достатньо довести, що окремо визначена території відповідає одному з критеріїв встановлених п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, а саме:
1. частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль;
2. частина території України в межах якої збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Частиною 3 статті 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», військові адміністрації населених пунктів утворюються в одному чи декількох населених пунктах (селах, селищах, містах), в яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, у тому числі внаслідок фактичного саморозпуску або самоусунення від виконання своїх повноважень, або їх фактичного невиконання, або припинення їх повноважень згідно із законом.
24 лютого 2022 року Російською Федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
Згідно з Резолюцію Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй "Агресія проти України" A/RES/ES-11/1 від 2 березня 2022 року, визнається, що Росія вчинила агресію проти України, порушивши базові норми ООН.
Проміжним рішенням Міжнародного суду Організації Об'єднаних Націй від 16 березня 2022 року, констатовано факт вторгнення Росії на територію України.
Крім того, преамбулою Закону встановлено, що збройна агресія Російської Федерації розпочалася з неоголошених і прихованих вторгнень на територію України підрозділів збройних сил та інших силових відомств Російської Федерації, а також шляхом організації та підтримки терористичної діяльності, а 24 лютого 2022 року переросла в повномасштабне збройне вторгнення на суверенну територію України.
Російська Федерація чинить злочин агресії проти України та здійснює тимчасову окупацію частини її території за допомогою збройних формувань Російської Федерації, що складаються з регулярних з'єднань і підрозділів, підпорядкованих Міністерству оборони Російської Федерації, підрозділів та спеціальних формувань, підпорядкованих іншим силовим відомствам Російської Федерації, їхніх радників, інструкторів та іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих Російською Федерацією, а також за допомогою окупаційної адміністрації Російської Федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні Російській Федерації самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України.
24 лютого 2022 року Указом Президента України ОСОБА_8 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який неодноразово продовжувався і діє на теперішній час.
У зв'язку із веденням агресивної війни з боку Російської Федерації проти України, з 05 березня 2022 року м. Маріуполь блоковане та перебуває у тимчасовій окупації.
Той факт, що підозрювана ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України підтверджується:
-інформацією, наданою з Головного центру обробки спеціальної інформації ДПСУ, згідно з якою ОСОБА_5 з 24 лютого 2022 року державний кордон України та лінію розмежування з тимчасово окупованими територіями не перетинала;
-інформацією з Міністерства соціальної політики України про те, що ОСОБА_5 не перебуває на обліку внутрішньо переміщених осіб;
-підозрою у вчиненні кримінального правопорушення вчиненого саме на тимчасово окупованій території м. Маріуполя Донецької області;
-протоколом допиту в якості свідка ОСОБА_9 , яка пояснила, що в період з квітня 2023 року до початку 2024 року займала посаду інспектора відділу кадрів КНП ММР «ЦПМСД №1 м. Маріуполя» та їй відомо про те, що ОСОБА_5 на підконтрольну територію України з початку повномасштабного вторгнення не виїжджала, місцезнаходження їй невідомо. В ході спілкування з ОСОБА_5 вона помітила, що з останньою можна зв'язатись лише за допомогою меседжерів, що вказувало на її перебування на окупованій території;
-протоколом допиту в якості свідка ОСОБА_10 , яка працює на посаді т.в.о. директора Департаменту охорони здоров'я Маріупольської міської ради, встановлено, що їй відомо про те, що ОСОБА_5 на підконтрольну територію України з початку повномасштабного вторгнення не виїжджала, місцезнаходження їй не відомо.
Відповідно до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 26 вересня 2022 року № 217) м. Маріуполь є тимчасово окупованою територією України.
Таким чином, зібраними в ході досудового розслідування доказами доведено, що ОСОБА_5 перебуває в м. Маріуполі Донецької області, яке вважається тимчасово окупованою територією України.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням території Маріупольського району Донецької області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» від 28 лютого 2025 року, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру - ОСОБА_5 та повістки про виклик підозрюваної на 07 березня 2025 року з 09 год. 00 хв. до 14 год. 00 хв., 08 березня 2025 року з 09 год. 00 хв. до 14 год. 00 хв., 10 березня 2025 року з 09 год. 00 хв. до 11 год. 00 хв., за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 3 ст. 362 КК України, допиту підозрюваної та проведення інших процесуальних дій.
Жодного разу у призначений час та місце громадянка України ОСОБА_5 не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила. Крім цього, 26 лютого 2025 року письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 , з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, вручено захиснику ОСОБА_5 , адвокатові ОСОБА_4 .
Відповідно до ч. 2 ст. 135 КПК України, 26 лютого 2025 року письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістку про виклик особи направлено до адміністрації КНП ММР «ЦПМСД №1» за місцем її роботи для передачі ОСОБА_5 .
Також, 28 лютого 2025 року письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістку про виклик особи з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України направлено електронною поштою ОСОБА_5 .
У зв'язку з викладеним, 10 березня 2025 року прокурором у кримінальному провадженні - першим заступником керівника Лівобережної окружної прокуратури Донецької області ОСОБА_3 на підставі ст. 281 КПК України у зв'язку з переховуванням від органів досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, підозрювану ОСОБА_5 оголошено в розшук, здійснення якого в подальшому доручено Маріупольському РУП ГУНП в Донецькій області та Державній прикордонній службі України.
Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у кримінальному провадженні № 12023052770000399 від 20.05.2023 стосовно ОСОБА_5 , яка підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 3 ст. 362 КК України спеціального досудового розслідування.
Враховуючи викладене, прокурор просив надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12023052770000399 від 20 травня 2023 року за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 3 ст. 362 КК України.
Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання та просив ухвалити рішення, яким надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, зазначених в клопотанні.
Захисник в судовому засіданні просила ухвалити рішення щодо клопотання на розсуд суду. Щодо клопотання не має можливості поспілкуватися з підозрюваною і узгодити позицію щодо обставин кримінального провадження.
Вислухавши думку прокурора, захисника, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню за наступних підстав.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
У відповідності з п. 4 ч. 3 ст. 297-2 КПК України факт перебування ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а також встановлено, що ОСОБА_5 постійно перебуває на тимчасово окупованій території України, а саме в м. Маріуполь Донецької області, яке натепер фактично є тимчасово окупованою територією і не підконтрольною державній владі України.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, у т.ч. передбачених ст.ст. 191, 209 КК України, стосовно підозрюваного, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Про факт переховування підозрюваної ОСОБА_5 від слідства та суду свідчить те, що вона не з'явилася на виклики для проведення слідчих та процесуальних дій, вручення підозри, а тому в повній мірі можна стверджувати про переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Відомості про переховування підозрюваного підтверджуються опублікованими повістками про виклик, наведеними у цьому клопотанні опублікованими в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, направлені адміністрації за місцем роботи, а також на особисту електронну пошту ОСОБА_5 .
Підозрювана належним чином викликалась для вручення повідомлення про підозру та проведення слідчих і процесуальних дій у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомила про причини неприбуття, беручи до уваги той факт, що ОСОБА_5 проживає та перебуває на території м. Маріуполя Донецької області, тобто на території, яка на цей час непідконтрольна владі України, оскільки тимчасово окупована РФ та незаконними збройними формуваннями, з урахуванням наведеного є підстави вважати, що підозрювана переховується від органів досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ч. 1 ст. 2 КПК України).
Спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України).
Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.
Враховуючи наведене, з метою досягнення завдання кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування.
Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження. Як встановлено в ході дослідження матеріалів клопотання, постановою прокурора від 10 березня 2025 року ОСОБА_5 оголошено у міжнародний розшук.
Кримінальний процесуальний кодекс України жодним чином не обумовлює ухвалення судового рішення про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою доведеністю факту перебування особи у обліках Інтерполу, але визначає необхідність оголошення такого розшуку, що в даному випадку і було здійснено прокурором шляхом прийняття постанови про оголошення підозрюваної ОСОБА_5 у міжнародний розшук.
Підозрювана ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 3 ст. 362 КК України; переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності; перебуває на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваної ОСОБА_5 спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 3 ст. 362 КК України.
На підставі ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII, керуючись ст.ст. 2, 3, 7, 139, 2971-2975, 309, 372, 376, 532 КПК України, слідчий суддя,
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12023052770000399 від 20 травня 2023 року відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 3 ст. 362 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1