про затвердження плану реструктуризації боргів боржника
03 березня 2025 року Справа № 915/770/24
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Адаховської В.С.,
при секретарі судового засідання Шараєвої М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи про неплатоспроможність
боржника: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
кредитори:
1. Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" в особі філії - Миколаївського обласного управління АТ "Державний ощадний банк України" (54028, м. Миколаїв, вул. Херсонське шосе, 50, ідентифікаційний код ВП 09326464)
2. Акціонерне товариство "Універсал Банк" (04082, м. Київ, вул.Автозаводська, 54/19, ідентифікаційний код 21133352)
керуючий реструктуризацією: арбітражний керуючий Мотальова-Кравець Валерія Юріївна (свідоцтво №1907 від 25.04.2019, адреса офісу: м. Харків, вул. Пушкінська, буд. 57, оф. 10, адреса ел. пошти: ІНФОРМАЦІЯ_1 )
Представники учасників справи в судове засідання не з'явилися
У провадженні Господарського суду Миколаївської області розглядається справа №915/770/24 про неплатоспроможність боржника - ОСОБА_1 за його заявою.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 19.09.2024 відкрито провадження у справі № 915/770/24 про неплатоспроможність боржника - ОСОБА_1 , цією ж ухвалою, зокрема, введено процедуру реструктуризації боргів боржника, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, керуючим реструктуризацією призначено арбітражного керуючого Мотальову-Кравець Валерію Юріївну.
З метою виявлення кредиторів боржника, на офіційному вебпорталі судової влади України 20.09.2024 оприлюднено оголошення за № 74111 про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника ОСОБА_1 для заявлення кредиторами грошових вимог до боржника.
Ухвалою суду від 02.12.2024 за наслідками проведеного попереднього засідання визначено розмір та перелік усіх визнаних вимог для внесення керуючим реструктуризацією боржника до реєстру вимог кредиторів ОСОБА_1 : Позачергові вимоги (судовий збір): Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" в особі філії - Миколаївського обласного управління АТ "Державний ощадний банк України" - 6056,00 грн; Акціонерне товариство "Універсал Банк" - 4844,80 грн. Вимоги другої черги: Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" в особі філії - Миколаївського обласного управління АТ "Державний ощадний банк України" - 112089,13 грн; Акціонерне товариство "Універсал Банк" - 21270,06 грн. Зобов'язано керуючого реструктуризацією провести збори кредиторів не пізніше 14 днів з дня постановлення даної ухвали. Призначено судове засідання на 20 січня 2025 року о 15:00. Зобов'язано керуючого реструктуризацією завчасно до дати судового засідання надати суду звіт про процедуру реструктуризації боргів боржника з підтверджуючими документами, рішення щодо подальшої процедури у справі; докази організації зборів кредиторів; план реструктуризації; докази проведення інвентаризації.
Розгляд справи у судовому засіданні не відбувся у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого у справі судді.
Від керуючого реструктуризації Мотальової-Кравець В.Ю. до суду надійшло клопотання, сформоване в системі "Електронний суд" 10.02.2025 (вх. №2026/25 від 10.02.2025), в якому арбітражний керуючий просить затвердити план реструктуризації боргів боржника, припинити повноваження керуючого реструктуризації, судове засідання провести без участі останньої.
До вказаного клопотання, серед іншого, додано клопотання про виплату та нарахування основної грошової винагороди (вх. № 2031/25 від 10.02.2025); план реструктуризації боргів ОСОБА_1 ; звіт про нарахування і виплату основної грошової винагороди за виконання повноважень керуючого реструктуризації боргів за період з 19.09.2024 по 19.12.2024.
Ухвалою суду від 25.02.2025 призначено судове засідання на 03.03.2025 о 15:00.
03.03.2025 від керуючого реструктуризації Мотальової-Кравець В.Ю. до суду надійшли, сформовані в системі "Електронний суд" 03.03.2025:
- клопотання про долучення доказів (вх. №3184/25), в якому арбітражний керуючий просить долучити до матеріалів справи план реструктуризації боргів боржника з виправленою арифметичною помилкою та клопотання про нарахування та виплату грошової винагороди арбітражного керуючого з відповідними додатками та задовольнити вказане клопотання.
- клопотання (вх. № 3199/25), в якому просить долучити до матеріалів справи протокол зборів кредиторів № 1 від 10.02.2025.
03.03.2025 від АТ "Державний ощадний банк України" до суду надійшла заява №б/н від 03.03.2025 (вх. № 3151/25), в якій кредитор не заперечує проти затвердження плану реструктуризації боргів боржника та звіту про виплату та нарахування основної грошової винагороди за виконання повноважень керуючого реструктуризації боргів за період з 19.09.2024 по 19.12.2024, просить провести судове засідання за відсутності його представника.
У судове засідання 03.03.2025 представники учасників справи не з'явилися, про розгляд справи повідомлені належним чином.
Учасники справи отримали ухвалу суду від 25.02.2025 - 26.02.2025, що підтверджується довідками про доставку документа в кабінет електронного суду від 27.02.2025.
Відповідно до ст. 42 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) участь в судових засіданнях учасників справи - це право, а не обов'язок, якщо інше не визначено законом.
Явка учасників справи в судове засідання, призначене на 03.03.2025, не визнавалась судом обов'язковою.
Таким чином, приймаючи до уваги заяву АТ "Державний ощадний банк України" про проведення судового засідання за відсутності його представника, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами та за відсутності представників учасників справи.
На підставі ст. 233 ГПК України, судом 03.03.2025 підписано вступну та резолютивну частини ухвали без її проголошення.
Розглянувши у судовому засіданні матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Кодексу України з процедур банкрутства, Закону України "Про міжнародне приватне право", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
З 21.10.2019 набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ), яким встановлені умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи та відновлення платоспроможності фізичної особи.
Частиною 1 ст. 2 КУзПБ передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Статтею 113 КУзПБ передбачено, що провадження у справах про неплатоспроможність боржника - фізичної особи, фізичної особи - підприємця здійснюється в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб, з урахуванням особливостей, встановлених цією Книгою.
Згідно з ч. 2 ст. 123 КУзПБ основними завданнями зборів кредиторів у процедурі реструктуризації боргів боржника є: 1) розгляд звіту керуючого реструктуризацією про результати перевірки декларації про майновий стан боржника; 2) розгляд проекту плану реструктуризації боргів боржника; 3) прийняття рішення про схвалення плану реструктуризації боргів боржника або про звернення з клопотанням до господарського суду про перехід до процедури погашення боргів боржника або про закриття провадження у справі про неплатоспроможність.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання ухвали Господарського суду Миколаївської області від 02.12.2024, керуючим реструктуризацією боржника проведено збори кредиторів боржника шляхом опитування.
Так, арбітражним керуючим було підготовлено та направлено кредиторам запити з проектом рішення на збори кредиторів у справі про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України), за результатами голосування відповідно було прийнято рішення, яке оформлено протоколом № 1 від 10.02.2025, а саме:
1) Звіт про результати перевірки декларацій про майновий стан боржника ОСОБА_1 взяти до відома. Заперечення щодо діяльності керуючого реструктуризацією фізичної особи ОСОБА_1 арбітражного керуючого Мотальової-Кравець В.Ю. відсутні.
2) Звіт керуючого реструктуризацією боргів ОСОБА_1 про виконану роботу, взяти до відома. Заперечення щодо діяльності керуючого реструктуризацією фізичної особи ОСОБА_1 , арбітражного керуючого Мотальової- Кравець В.Ю. відсутні.
3) Схвалити звіт арбітражного керуючого Мотальової-Кравець В.Ю. про нарахування і виплату основної грошової винагороди за виконання повноважень керуючого реструктуризацією боргів ОСОБА_1 .
4) Проект плану реструктуризації боргів боржника ОСОБА_1 взяти до відома.
5) Схвалити план реструктуризації боргів боржника ОСОБА_1 .
Частиною 8 ст. 123 КУзПБ передбачено, що до компетенції зборів кредиторів належить прийняття рішення, зокрема, про схвалення плану реструктуризації боргів боржника, інші питання, передбачені законодавством.
Згідно ч. 5 ст. 123 КУзПБ рішення про затвердження плану реструктуризації боргів приймається конкурсними та забезпеченими кредиторами окремо. План реструктуризації боргів та зміни до нього вважаються схваленими, якщо їх підтримали всі забезпечені кредитори та не менше 50 відсотків конкурсних кредиторів.
Судом встановлено, що керуючим реструктуризацією дотримано порядок розробки, схвалення боржником і кредиторами плану реструктуризації та подання до суду клопотання про його затвердження (ст. 124, 126 Кодексу), а рішення про схвалення плану реструктуризації боргів боржника прийняте зборами кредиторів одноголосно (100%) у відповідності до ст. 48, 123 КУзПБ.
Згідно з ст. 124 КУзПБ план реструктуризації боргів боржника розробляється з метою відновлення платоспроможності боржника.
У плані реструктуризації боргів боржника зазначаються: 1) обставини, які спричинили неплатоспроможність боржника; 2) інформація про визнані судом вимоги кредиторів із зазначенням їх розміру та черговості задоволення; 3) інформація про майновий стан боржника за результатами проведених заходів з виявлення та складання опису майна боржника (проведення інвентаризації); 4) інформація про всі доходи боржника, у тому числі доходи, які боржник розраховує отримати протягом процедури реструктуризації боргів; 5) розмір суми, яка щомісяця буде виділятися для погашення вимог кредиторів; 6) вимоги кредиторів до боржника, які будуть прощені (списані) у разі виконання плану реструктуризації боргів; 7) розмір суми, яка щомісяця залишатиметься боржнику на задоволення побутових потреб, у розмірі не менше одного прожиткового мінімуму на боржника та на кожну особу, яка перебуває на його утриманні.
План реструктуризації боргів боржника може містити положення про: 1)реалізацію в процедурі реструктуризації боргів частини майна боржника, у тому числі того, що є предметом забезпечення, черговість, строки реалізації такого майна та кошти, які планується отримати від його реалізації; 2) зміну способу та порядку виконання зобов'язань, у тому числі розміру та строків погашення боргів; 3)відстрочення чи розстрочення або прощення (списання) боргів чи їх частини; 4)виконання зобов'язань боржника третіми особами, зокрема шляхом укладення договору поруки, гарантії та інших правочинів згідно з цивільним законодавством; 5)інші заходи, спрямовані на покращення майнового стану боржника та задоволення вимог кредиторів (перекваліфікація, працевлаштування тощо).
Строк виконання плану реструктуризації боргів боржника у справі про неплатоспроможність не може перевищувати п'ять років.
Відповідно до ст. 125 КУзПБ не підлягають реструктуризації борги боржника щодо сплати аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та щодо сплати інших обов'язкових платежів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. План реструктуризації боргів боржника затверджується господарським судом лише після повного погашення боргів боржника щодо сплати аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та щодо сплати інших обов'язкових платежів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, якщо така заборгованість існує.
Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду у постанові від 22.09.2021 у справі №910/6639/20, вказав, що з огляду на мету та цілі Кодексу України з процедур банкрутства інститут неплатоспроможності фізичних осіб призначений для зняття з боржника - фізичної особи тягаря боргів, які мають значний розмір та не можуть бути погашені за рахунок поточних доходів і належного цій особі майна. Правове регулювання відносин, що виникають між боржником та іншими учасниками справи про неплатоспроможність, має на меті поетапно створити для боржника - фізичної особи найбільш сприятливі умови для погашення боргів шляхом їх реструктуризації, а при нерезультативності таких заходів - забезпечити ефективний механізм продажу активів боржника.
Законодавець визначив саме процедуру реструктуризації боргів як пріоритетну, яка є найбільш оптимальним варіантом закінчення справи про неплатоспроможність як для фізичної особи боржника, так і для кредиторів, оскільки там відбувається відновлення платоспроможності та більш повно погашаються борги боржника. І тільки за умови добросовісності громадянина, інститут неплатоспроможності фізичної особи може стати дієвим механізмом. При цьому для боржника - фізичної особи він дозволить зберегти та акумулювати активи для відновлення платоспроможності, а для кредитора - стане гарантією повернення заборгованості.
Метою і завданням процедури реструктуризації боргів, зокрема, є забезпечення розгляду кредиторами розробленого боржником проекту плану реструктуризації боргів для відновлення його платоспроможності. При цьому такий документ слід вважати закономірними очікуваннями кредиторів, як в частині його розгляду, так і в період його реалізації, коли має місце фактичне погашення їх вимог в межах процедури реструктуризації.
У свою чергу розроблення проекту плану реструктуризації має відбуватися відповідно до вимог ст. 124 КУзПБ, зокрема, щодо форми і змісту проекту плану, це дасть можливість зборам кредиторів оцінити перспективу відновлення платоспроможності боржника та дасть можливості прийняття рішення про його схвалення та подання на затвердження господарському суду або відхилення і прийняття рішення про перехід до процедури погашення боргів.
Отже, при поданні до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, обов'язком боржника є складення реального (виконуваного) проекту плану реструктуризації, який після розгляду господарським судом грошових вимог та формування реєстру кредиторів розробляється, уточнюється та погоджується з кредиторами.
Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16.12.2021 у справі №910/8306/20.
Дослідивши текст плану реструктуризації боргів фізичної особи ОСОБА_1 , погодженого кредиторами, судом встановлено, що він містить усі умови, передбачені ч.2 ст. 124 КУзПБ, та передбачає погашення 100% боргу перед кредиторами шляхом розстрочення сплати на 6 місяців перед АТ "Універсал Банк" на загальну суму 26114,86 грн та на 10 місяців перед АТ "Державний ощадний банк України" на загальну суму 118145,13 грн.
План реструктуризації боргів фізичної особи ОСОБА_1 підписаний керуючим реструктуризацією боржника арбітражним керуючим Мотальовою-Кравець В.Ю., погоджений боржником та схвалений кредиторами АТ "Універсал Банк" і АТ "Державний ощадний банк України".
Будь-яких заперечень щодо укладення, схвалення і затвердження плану реструктуризації боргів боржника у даній справі до суду не надходило та не заявлялося.
Згідно ч. 7 ст. 126 КУзПБ господарський суд зобов'язаний затвердити план реструктуризації боргів боржника, якщо такий план схвалений кредиторами та боржником.
З урахуванням викладеного, проаналізувавши вищенаведені обставини, розглянувши поданий план реструктуризації боргів боржника та долучені до матеріалів справи документи, в тому числі протокол засідання зборів кредиторів № 1 від 10.02.2025 у справі про неплатоспроможність ОСОБА_1 , судом встановлено, що план реструктуризації боргів боржника розроблено, погоджено та схвалено з дотриманням вимог КУзПБ, якими врегульовано дане питання, умови реструктуризації боргів, що містяться у вказаному плані, не суперечать чинному законодавству, визначений строк виконання не перевищує строк, встановлений ч. 6 ст. 124 Кодексу.
Підстав для відмови у затвердженні плану реструктуризації, визначених у ч. 8 ст.126 КУзПБ, судом не встановлено. За такого, суд вважає за можливе задовольнити клопотання арбітражного керуючого Мотальової-Кравець В.Ю. про затвердження плану реструктуризації боргів боржника.
Статтею 127 КУзПБ передбачено, що план реструктуризації боргів боржника набирає чинності з дня його затвердження господарським судом і є обов'язковим для боржника та кредиторів.
З дня затвердження судом плану реструктуризації боргів боржника вимоги, включені до такого плану, можуть бути задоволені лише у порядку і спосіб, визначені в плані реструктуризації боргів боржника. Крім договорів, які передбачені планом реструктуризації боргів, боржник протягом реструктуризації не має права: 1)здійснювати правочини щодо відчуження або обтяження нерухомого та рухомого майна боржника, включаючи майнові і немайнові об'єкти, цінні папери тощо, вартість яких перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати; 2) укладати договори позики, довічного утримання, уступки вимоги, переведення боргу, передачі в довірче управління майна боржника; 3) виступати поручителем за зобов'язаннями інших осіб.
Протягом дії плану реструктуризації боргів боржник повинен повідомляти кредиторів, включених до плану реструктуризації боргів, про істотні зміни у своєму майновому стані, а також про отримання позик і кредитів, у тому числі про придбання товарів у кредит, повідомляти інші сторони перед укладенням таких договорів про введення щодо нього процедури реструктуризації боргів.
З дня затвердження судом плану реструктуризації боргів припиняються повноваження керуючого реструктуризацією, крім випадків, якщо: 1) планом реструктуризації боргів передбачено подальшу участь керуючого реструктуризацією у виконанні такого плану, його повноваження та джерела виплати йому основної винагороди; 2) планом реструктуризації боргів передбачено продаж майна боржника. У такому разі керуючий реструктуризацією продовжує виконувати свої повноваження до завершення продажу майна боржника, розподілу отриманих від реалізації майна коштів, затвердження звіту про такий розподіл зборами кредиторів та подання такого звіту до суду.
Згідно з ст. 128 КУзПБ з дня затвердження плану реструктуризації боргів боржник починає погашення вимог кредиторів згідно з умовами такого плану. У разі порушення боржником плану реструктуризації боргів кредитори, вимоги яких включені до такого плану, мають право звернутися до господарського суду з клопотанням про закриття провадження у справі або про введення процедури погашення боргів боржника.
Відповідно до ч. 1 ст. 129 КУзПБ не пізніше п'яти днів після закінчення строку виконання плану реструктуризації боргів боржника, а також за наявності підстав для дострокового припинення процедури реструктуризації боргів боржник зобов'язаний надати суду та кредиторам, включеним до плану реструктуризації боргів, звіт про виконання плану реструктуризації боргів. До звіту про виконання плану реструктуризації боргів боржника додаються докази задоволення вимог кредиторів згідно з таким планом.
З огляду на наведене, з метою відновлення платоспроможності боржника, суд дійшов висновку про затвердження плану реструктуризації боргів боржника у справі №915/770/24 про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 і зобов'язання боржника не пізніше п'яти днів після закінчення строку виконання плану реструктуризації боргів боржника, а також за наявності підстав для дострокового припинення процедури реструктуризації боргів надати суду та кредиторам, включеним до плану реструктуризації боргів, звіт про виконання плану реструктуризації боргів.
Враховуючи те, що подальша участь керуючого реструктуризацією - арбітражного керуючого Мотальової-Кравець В.Ю. у виконанні вказаного плану не передбачена, суд припиняє його повноваження.
Керуючись ст. 2, 9, 48, 113, 123-129 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Задовольнити клопотання керуючого реструктуризацією боргів боржника арбітражного керуючого Мотальової-Кравець В.Ю. № б/н від 10.02.2025 (вх. №2026/25 від 10.02.2025) про затвердження плану реструктуризації боргів.
2. Затвердити план реструктуризації боргів боржника - фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), погоджений боржником та схвалений зборами кредиторів згідно протоколу № 1 від 10.02.2025.
3. Припинити повноваження керуючого реструктуризацією - арбітражного керуючого Мотальової-Кравець В.Ю. (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №1907 від 25.04.2019).
4. План реструктуризації боргів боржника набирає чинності з дня його затвердження господарським судом і є обов'язковим для боржника та кредиторів.
5. З дня затвердження судом плану реструктуризації боргів боржника вимоги, включені до такого плану, можуть бути задоволені лише у порядку і спосіб, визначені в плані реструктуризації боргів боржника.
6. Боржник протягом реструктуризації не має права: 1) здійснювати правочини щодо відчуження або обтяження нерухомого та рухомого майна боржника, включаючи майнові і немайнові об'єкти, цінні папери тощо, вартість яких перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати; 2) укладати договори позики, довічного утримання, уступки вимоги, переведення боргу, передачі в довірче управління майна боржника; 3)виступати поручителем за зобов'язаннями інших осіб.
7. Протягом дії плану реструктуризації боргів боржник повинен повідомляти кредиторів, включених до плану реструктуризації боргів, про істотні зміни у своєму майновому стані, а також про отримання позик і кредитів, у тому числі про придбання товарів у кредит, повідомляти інші сторони перед укладенням таких договорів про введення щодо нього процедури реструктуризації боргів.
8. Зобов'язати боржника - фізичну особу ОСОБА_1 , не пізніше п'яти днів після закінчення строку виконання плану реструктуризації боргів боржника, а також за наявності підстав для дострокового припинення процедури реструктуризації боргів, надати суду та кредиторам, включеним до плану реструктуризації боргів, звіт про виконання плану реструктуризації боргів з належними доказами погашення вимог кредиторів згідно затвердженого судом плану реструктуризації боргів боржника.
9. Ухвалу надіслати учасникам провадження у даній справі та державному органу з питань банкрутства - Південному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м.Одеса) (ел.пошта: info@od.minjust.gov.ua).
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги.
Повний текст ухвали суду складено та підписано 12.03.2025 (у зв'язку з перебуванням судді Адаховської В.С. у відпустці).
Суддя В.С. Адаховська