Рішення від 13.03.2025 по справі 905/2/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649

РІШЕННЯ

іменем України

13.03.2025 Справа №905/2/25

Господарський суд Донецької області у складі судді Демідової П.В., розглянув матеріали справи № 905/2/25

за позовом: Відділу культури і туризму Лиманської міської ради Донецької області, м.Лиман, Донецька область,

до відповідача: Квартирно-експлуатаційного відділу м.Луганськ, м.Слов'янськ, Донецька область,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні відповідача: Військової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ,

про стягнення заборгованості в сумі 65 117,19грн, -

Без виклику представників сторін

СУТЬ СПРАВИ:

Позивач, Відділ культури і туризму Лиманської міської ради Донецької області, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Квартирно-експлуатаційного відділу м.Луганськ про стягнення заборгованості в сумі 65 117,19грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов'язань за договором про тимчасове безоплатне використання нерухомого майна від 24.04.2023 №334/2023, в частині відшкодування вартості спожитих комунальних послуг третьою особою та не підписання з балансоутримувачем нежитлової будівлі договору на відшкодування витрат за спожиту електричну енергію, внаслідок чого утворилась заборгованість в сумі 65 117,19грн.

Господарський суд ухвалою від 13.01.2025 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №905/2/25; визначив розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

На підставі приписів ч.2 ст.120 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) суд повідомляє учасників справи про вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов'язкова.

Частинами 3 та 4 статті 120 ГПК України передбачено, що повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень і ухвала про вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи мали достатньо часу, але не менше ніж п'ять днів для вчинення відповідної процесуальної дії.

Згідно з п.2 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Ухвала суду про відкриття провадження у справі направлена сторонам до електронних кабінетів, та, згідно довідок, сформованих у системі «Діловодство спеціалізованого суду» доставлена 13.01.2025.

24.01.2025 від відповідача через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити у позовних вимогах посилаючись на те, що акти виконаних робіт за 2023 і проект договору відшкодування надано позивачем у вересні 2024, у зв'язку з чим, враховуючи, що відповідач є державною бюджетною установою та є розпорядником бюджетних коштів ІІІ ступеню, він не має правових підстав для взяття бюджетних зобов'язань до оплати за період 2023 у наступному бюджетному періоді.

29.01.2025 від позивача через підсистему «Електронний суд» надійшла відповідь на відзив, в якій позивач не погоджується з доводами, викладеними у відзиві з огляду на те, що: протягом 2023 позивачем запропоновано відповідачу та третій особі укласти тристоронній договір про відшкодування витрат за спожиту електроенергію та відповідні проекти, разом з підтвердними документами, передані представникам третьої особи для підпису та подальшого погодження з відповідачем, проте вказані документи повернуто не було, а засобам телефонного зв'язку повідомлено, що у відповідача відсутні бюджетні призначення для погашення заборгованості; факт споживання третьою особою електричної енергії на суму 65 117,19грн підтверджується копіями актів фіксації показників лічильників електричної енергії за період травень-серпень 2023 та актом виконаних робіт про відшкодування за використану електроенергію, які підписані третьою особою, без зауважень та заперечень; відповідач не заперечує наявність обов'язку зі сплати заборгованості за спожиту електроенергію, проте посилається на неможливість виконання обов'язку через відсутність бюджетних асигнувань.

Господарський суд ухвалою від 11.02.2025 залучив військову частину НОМЕР_1 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні відповідача; визначив розгляд справи №905/2/25 здійснювати у закритому режимі; запропонував третій особі надати пояснення щодо позовних вимог.

24.02.2025 від третьої особи через підсистему «Електронний суд» надійшли пояснення щодо позовних вимог, в яких вона підтверджує факт користування приміщенням та факт споживання електроенергії в обсязі 11 359кВт/год на суму 65 117,19грн, що підтверджується відповідними актами, зазначивши на необхідності врахування бюджетного процесу та відповідного правового регулювання при вирішенні питання компенсації таких витрат.

Згідно з положеннями ст.248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.2 ст.252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Частинною третьою статті 252 Господарського процесуального кодексу України, передбачено, що якщо судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, позивачем відповідь на відзив на позовну заяву, а третьою особою письмові пояснення, в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом у строки встановлені ухвалою суду.

Враховуючи наявність в матеріалах справи відзиву, відповіді на відзив, письмових пояснень, беручи до уваги наявні документи, які мають значення для вирішення справи, на підставі яких можливо об'єктивно вирішити спір, дана справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України звернулась до начальника Лиманської міської військової адміністрації з листом №7 від 05.04.2023, в якому, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та введенням на території України воєнного стану, згідно із Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, просила узгодити необхідність здійснення безоплатного розміщення в будівлі, яка знаходиться в комунальній власності Лиманської МТГ для розміщення військових частин Збройних Сил України на території закладу культури музичної школи м.Лиман.

Розпорядженням Лиманської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області «Про передачу нерухомого майна у тимчасове безоплатне користування» №127 від 10.04.2023 передано військовій частині № НОМЕР_2 Міністерства оборони України у тимчасове безоплатне використання нерухоме майно, яке знаходиться на балансі відділу культури і туризму Лиманської міської ради Донецької області до відновлення роботи закладів культури базової мережі місцевого рівня Лиманської міської територіальної громади, а саме: частину приміщень нежитлової будівлі - Адміністративного корпусу (музична школа) м.Лиман, площею 783,7 кв.м., що розташоване за адресою: Донецька область, Краматорський район м.Лиман, вул.Деповська (Вєдя), 2в. Інвентарний номер 101310154; відділу культури і туризму Лиманської міської ради Донецької області укласти з військовою частиною № НОМЕР_2 Міністерства оборони України договір тимчасового безоплатного використання нерухомого майна, зазначеного в пункті 1 цього розпорядження та оформити акт приймання-передачі вказаного майна.

24.04.2023 між Відділом культури і туризму Лиманської міської ради Донецької області (сторона 1, позивач), військовою частиною НОМЕР_1 (сторона 2, третя особа) та Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ (сторона 3, відповідач) укладено договір №334/2023, відповідно до п.1.1 якого, сторона 1 передає стороні 2 у тимчасове безоплатне користування нерухоме майно: частину приміщень нежитлової будівлі - Адміністративного корпусу (музична школа) м.Лиман, площею 783,7 кв.м., що розташоване за адресою: Донецька область, Краматорський район м.Лиман, вул.Деповська (Вєдя), 2в (далі - майно).

Згідно з п.п.2.1, 2.2, 2.3 договору сторона приймає у тимчасове безоплатне користування нерухомим майном у термін, указаний у договорі, та акті приймання-передачі майна. Тимчасове безоплатне користування майном не тягне за собою виникнення в сторони 2 будь-якого права на це майно, крім права тимчасового користування цього нерухомого майна на умовах та праві, що передбачено цим договором. Обов'язок щодо складання акту приймання-передачі майна стороні 2, а також акту повернення майна покладається на сторону 1.

Тимчасове користування майном здійснюється на безоплатній основі (п.3.1 договору). Сторона 3 зобов'язана відшкодувати стороні 1 всі витрати за комунальні послуги, які були отримані стороною 2 за час дії цього договору (п.3.2 договору). Всі відшкодування за отримані комунальні послуги сторони 2 за цим договором сплачуються стороною 3, але виключно за погодженням із нею (п.3.3 договору); Підставою для відшкодування стороною 3 за сторону 2 комунальних послуг є виставлені рахунки постачальними організаціями, які надають комунальні послуги стороні 1. З метою відшкодування комунальних послуг сторона 1 зобов'язана скласти акт виконаних робіт стороні 3 та надати копії рахунків, що виставлені стороні 1 постачальними організаціями, які надають комунальні послуги. (п.3.4 договору).

Пунктом 8.1 договору передбачено, що сторона 3 має право вимагати від сторони 1 та сторони 2 надання необхідних документів, інформації з метою виконання умов цього договору. У разі не надання таких документів сторона 3 звільняється від взятих зобов'язань за цим договором.

Відповідно до п.п.8.2, 8.3 договору сторона 3 зобов'язана: відшкодувати стороні 1 вартість комунальних послуг, що спожиті стороною 2 у процесі виконання цього договору; укласти із стороною 1 договори на відшкодування вартості комунальних послуг.

Цей договір набирає чинності з моменту його підписання і діє на період воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування. У відповідності до статті 631 Цивільного кодексу України та ст.180 Господарського кодексу України даний договір поширює свою дію на відносини, які фактично склалися до моменту його укладання, а саме з 26.03.2023 року (п.11.1 договору).

На виконання умов зазначеного договору сторона 1 передала, а сторона 2 прийняла у тимчасове безоплатне користування нерухоме майно: частину приміщень нежитлової будівлі - Адміністративного корпусу (музична школа) м.Лиман, площею 783,7кв.м., що розташоване за адресою: Донецька область, Краматорський р-н, м.Лиман, вул.Деповська (Вєдя) 2в (далі - майно) в належному для експлуатації стані, що підтверджується актом приймання-передачі майна від 26.03.2023. Показники приладів обліку станом на 26.03.2023: електропостачання -031459.

25.05.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (постачальник) та Відділом культури і туризму Лиманської міської ради Донецької області (споживач, позивач) укладено договір №1241 про постачання (закупівлю) електричної енергії від 25.05.2023, відповідно до п.1.1 якого, за цим договором постачальник продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період до 31.07.2023 становить 21000кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи (п.1.3 договору). Строк (термін) поставки товару: до 31.07.2023 року (п.2.1 договору). Місце поставки (передачі) товару: Донецька обл., м,Лиман, вул.Деповська, 2В (п.2.2 договору).

Пунктом 4.1 договору передбачено, що вартість електричної енергії за цим договором визначається з урахуванням суми очікуваної вартості обсягів постачання електричної енергії протягом періоду, вказаного у пункті 1.3 цього договору, та становить: 96219,55грн (дев'яносто шість тисяч двісті дев'ятнадцять грн 55коп), крім того ПДВ 19243,91грн (дев'ятнадцять тисяч двісті сорок три грн 91коп), всього з ПДВ - 115 463,46 грн. (сто п'ятнадцять тисяч чотириста шістдесят три грн 46 коп.). Ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим договором становить разом з ПДВ 5,49826грн та складається з: прогнозованої ціни закупівлі електричної енергії на ринках електричної енергії; тарифу на послуги постачальника універсальних послуг; регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку. Ціна за 1 кВт/год включає вартість послуг з розподілу електричної енергії, якщо це передбачено комерційною пропозицією.

Згідно з п.п.4.2, 4.5 договору ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії (актах прийняття-передавання товарної продукції чи актах прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг) за цим договором. Оплата рахунка (акту прийняття-передавання товарної продукції) постачальника за цим договором має бути здійснена Споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 5 (п'яти) робочих днів з моменту отримання його споживачем, або в строк, визначений у комерційній пропозиції, прийнятій споживачем.

Цей договір набирає чинності з дати його підписання сторонами та діє до « 31» липня 2023, а в частині проведення розрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за договором (п.11.1 договору).

Відповідно до повідомлення про намір укладання договору про постачання електричної енергії споживачу, споживач ініціював укладання договору на умовах комерційної пропозиції постачальника КП «Бюджет-універсальна» 2023. Початок постачання заплановано з травня 2023.

Комерційною пропозицією «Бюджет-універсальна» 2023 передбачено, що споживач здійснює повну оплату вартості обсягу спожитої електричної енергії один раз на місяць за фактичними показами засобів комерційного обліку електричної енергії. Оплата за спожиту електричну енергію має бути здійснена споживачем у строк не більше 5-ти робочих днів після закінчення розрахункового періоду. Рахунок формується споживачем самостійно в сервісі «Особистий кабінет» з моменту реєстрації споживача в сервісі не пізніше 24 годин після закінчення розрахункового періоду. В інших випадках рахунок формується та надається постачальником споживачу на підставі отриманих від споживача/оператора розподілу/адміністратора комерційного обліку даних. В таких випадках рахунок споживач отримує у відповідному енергоофісі постачальника не пізніше наступного дня після закінчення розрахункового періоду.

На виконання умов договору ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» складено акти прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) на загальну суму 69 310,64грн, а саме: за травень 2023 в обсязі спожитої електроенергії 8198кВтгод на суму 45 074,71грн ,за червень 2023 в обсязі спожитої електроенергії 1933кВтгод на суму 11 381,58грн, за липень 2023 в обсязі спожитої електроенергії 1321Втгод на суму 8430,30грн, за серпень 2023 в обсязі спожитої електроенергії 595кВтгод на суму 4424,05грн.

Також, постачальником виставлено споживачу рахунки на вказані суми, а саме: №1241 за травень 2023 від 31.05.2023 на суму 45 074,71грн; №1241 за червень 2023 від 04.07.2023, кінцева дата сплати 11.07.2023 на суму 11 381,58грн; №1241 за липень 2023 від 31.07.2023 на суму 8430,30грн; №1241 за серпень 2023 на суму 4424,05грн.

Додатковою угодою №1 від 31.07.2023 про постачання (закупівлю) електричної енергії від 25.05.2023 №1241 ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» та Відділ культури і туризму Лиманської міської ради Донецької області внесли зміни до договору від 25.05.2023 №1241, зокрема, в частині строку дії договору та строку поставки товару, а саме до 31.10.2023.

Позивач погасив заборгованість з оплати спожитої третьою особою електричної енергії в сумі 67 734,34грн, що підтверджується наступними платіжними інструкціями: №69 від 13.06.2023 на суму 45 074,71грн; №84 від 11.07.2023 на суму 11 381,58грн; №95 від 08.08.2023 на суму 8 430,30грн; №109 від 07.09.2023 на суму 2847,75грн.

Згідно з актом повернення майна від 25.08.2023 Відділ культури і туризму Лиманської міської ради Донецької області прийняв, а військова частина НОМЕР_1 передала у тимчасове безоплатне користування нерухоме майно: частину приміщень нежитлової будівлі - Адміністративного корпусу (музична школа) м.Лиман, площею 783,7кв.м., що розташоване за адресою: Донецька область, Краматорський р-н, м.Лиман, вул.Деповська (Вєдя) 2в (далі - майно) в належному для експлуатації стані. Показники приладів обліку станом на 25.08.2023: електропостачання -042818.

В матеріалах справи наявний договір про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію б/н та б/д, який скріплений підписами та печатками Відділу культури і туризму Лиманської міської ради Донецької області (сторона 1) та Військової частини НОМЕР_1 (сторона 2), проте не містить підпису представника Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (сторона 3) та печатки підприємства.

Відповідно до п.п.1.1, 1.2 договору, сторона 3 відшкодовує витрати, понесені стороною 1 з оплати електричної енергії, яка була спожита стороною 2. Загальна сума договору у 2023 році за спожиту електричну енергію складає - 65117,19грн (шістдесят п'ять тисяч сто сімнадцять гривень, 19 копійок), у тому числі ПДВ - 10 852,86грн (десять тисяч вісімсот п'ятдесят дві гривні, 86 копійок) відповідно до розрахунку (додаток 1).

Пунктом 2.3 договору передбачено, що сторона 3 зобов'язується: відшкодовувати витрати за спожиту стороною 2 електричну енергію здійснювати відповідно до показників встановлених засобів обліку (п.2.3.2); після отримання від сторони 1 акту виконаних робіт, що складені стороною 1 та підтверджені стороною 2, та рахунків, що виставлені стороні 1 постачальними організаціями, які надають комунальні послуги здійснювати оплату згідно ст.46, 48, 49 БКУ на розрахунковий рахунок сторони 1 (п.2.3.3).

Згідно з п.п.6.1, 6.3, 6.4, 6.5, 6.7 договору, облік та розрахунки за спожиту електричну енергію здійснюються за показниками приборів обліку (лічильника). На підставі розрахунків та/або показників засобів обліку електричної енергії оформлюється трьохсторонній акт виконаних робіт. Щомісячно сторона 1 та сторона 2 на підставі показників засобів обліку або за розрахунком електричної енергії за тарифами, що встановлені уповноваженим органом та визначені у рахунках, які виставлені стороні 1 постачальними організаціями, складають і підписують акт виконаних робіт, відповідальність за достовірність даних в якому несуть сторона 1 та сторона 2 в трьох примірниках. Щомісячно в термін до 15 числа сторона 1 надає стороні 3 акт виконаних робіт, що підтверджені стороною 2, за попередній звітний період, який є підставою для проведення оплати по даному договору. Виникнення платіжних зобов'язань сторони 3 за цим договором передбачається тільки при наявності відповідного бюджетного призначення (бюджетних асигнувань) у відповідності до норм статей 23, 46, 48 Бюджетного кодексу України.

Цей договір набирає чинності з дня його підписання.

Додатком №1 до вказаного договору визначено обсяги споживання електричної енергії, згідно якого обсяг електроенергії щомісячно у 2023 році, за адресою, відповідно до договору спільного безоплатного користування від 24.04.2023 №334/2023, складає 11359 кВт*год, а саме: 7722 кВт*год за травень 2023, 1933кВт*год за червень 2023, 1321кВт*год за липень 2023, 383кВт*год за серпень 2023. Вказаний додаток скріплений підписами сторони 1 та сторони 2, а також печатками підприємств, підпис та печатка сторони 3 відсутня.

На виконання вказаного договору складено акт №б/н виконаних робіт до договору №б/н про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію, відповідно до якого у 2023 році сума відшкодування за спожиту електричну енергію складає 65 117,19грн. Вказаний акт скріплений підписами сторони 1 та сторони 2, а також печатками підприємств, проте не має підпису та печатки сторони 3.

Відділ культури і туризму Лиманської міської ради Донецької області листом від 11.09.2024 №01/01-330 звернувся до начальника Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ, в якому просив сприяння у вирішенні питання погашення суми заборгованості в розмір 65 117,19грн за спожиті комунальні послуги військовою частиною №1126 Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ, а також погодити та підписати проект договору про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію та акт виконаних робіт з урахуванням всіх наданих підтвердних документів та надіслати на зазначену адресу.

У відповідь на вказаний лист Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ повідомив, що він є бюджетною неприбутковою установою, що веде свою господарську діяльність відповідно до норм БКУ в межах бюджетного року, та всі договори про відшкодування витрат з державного бюджету за спожиті комунальні послуги та енергоносії укладаються кожний новий поточний бюджетний рік, у зв'язку з чим, відшкодування за спожиті комунальні послуги та енергоносії проводяться у відповідності до фактичного їх споживання в межах наданого кошторисного призначення за умов наявного фінансування на поточний рік. Станом на 25.09.2024 відділом культури і туризму Лиманської міської ради Донецької області договори на відшкодування електроенергії та акти виконаних робіт за 2024 рік до КЕВ м.Луганськ не надано (лист №524/408 від 26.09.2024).

Неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов'язань за договором про тимчасове безоплатне використання нерухомого майна від 24.04.2023 №334/2023, в частині відшкодування вартості спожитих комунальних послуг третьою особою та не підписання з балансоутримувачем нежитлової будівлі договору на відшкодування витрат за спожиту електричну енергію, внаслідок чого утворилась заборгованість в сумі 65 117,19грн стало підставою для звернення до суду.

Дослідивши матеріали справи на підставі приписів чинного законодавства, суд виходить з наступного.

Надавши правову кваліфікацію відносинам, що склались між сторонами, суд робить висновок, що вони пов'язані з договором позички, а саме безоплатне користування частиною приміщень нежитлової будівлі, проте з відшкодуванням усіх витрат за спожиті комунальні послуги.

Згідно з ч.ч.1, 3 ст.827 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку. До договору позички застосовуються положення глави 58 цього Кодексу, яка регулює правовідносини, які виникають у сфері найму (оренди).

Частинами 3 та 7 ст.180 Господарського кодексу України (далі - ГК України) передбачено, що при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. Строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору. На зобов'язання, що виникли у сторін до укладення ними господарського договору, не поширюються умови укладеного договору, якщо договором не передбачено інше. Закінчення строку дії господарського договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору.

Відповідно до ч.3 ст.631 ЦК України передбачено, що сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.

З матеріалів справи вбачається, що договір №334/2023, укладений між сторонами 24.04.2023 та поширює свою дію на відносини, які фактично склались до моменту його укладення, а саме з 26.03.2023 на умовах безоплатного користування майном, але за умови відшкодування Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ Відділу культури і туризму Лиманської міської ради Донецької області вартості комунальних послуг за час дії цього договору.

Статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що житлово-комунальні послуги є результатом господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та управління побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.

Отже, послуги з постачання та розподілу електричної енергії є комунальними послугами.

В матеріалах справи наявний договір №1241 про постачання (закупівлю) електричної енергії від 25.05.2023, укладений між ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» та позивачем. Строк дії вказаного договору та поставки електроенергії визначено до 31.10.2023, з урахування додаткової угоди №1 від 31.07.2023.

На виконання вказаного договору постачальником виставлено позивачу відповідні акти та рахунки за період травень-серпень 2024 на загальну суму 69 310,64грн. Позивач частково погасив заборгованість перед постачальником в сумі 67 734,34грн, що підтверджується наданими суду платіжними інструкціями.

За умовами договору №334/2023 підставою для відшкодування відповідачем за третю особу комунальних послуг є виставлені рахунки постачальними організаціями, які надають комунальні послуги позивачу. З метою відшкодування комунальних послуг позивач зобов'язаний скласти акт виконаних робіт третій особі та надати копії рахунків, що виставлені стороні 1 постачальними організаціями, які надають комунальні послуги.

З наданих документів вбачається, що в період травень-серпень 2023 третя особа безоплатно користувалась переданою, на підставі договору №334/2023, частиною приміщень нежитлової будівлі, при цьому 25.08.2023 зазначена частина приміщень повернута позивачу, що підтверджується актом повернення майна від 25.08.2023. Вказаний акт містить показники приладів обліку електричної енергії станом на 25.08.2023, а саме: 042818, що на 11 359кВт/год більше зафіксованих показників приладів обліку в акті від 26.03.2023, згідно якого відповідна частина приміщень була передана у користування третій особі.

Факт користування майном та споживання електричної енергії у зазначеному обсязі підтверджується третьою особою у письмових поясненнях.

Матеріали справи також містять договір про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію б/н та б/д. Вказаний договір підписаний позивачем та третьою особою, проте не містить підпису відповідача, у зв'язку з чим є неукладеним у відносинах з відповідачем. При цьому, наявність підпису та печатки третьої особи на договорі, додатку до нього щодо обсягів споживання та акту виконаних робіт на суму 65 117,19грн підтверджує погодження споживання ним електроенергії на зазначеному обсязі та сумі.

Виходячи із зазначеного факт споживання електричної енергії третьою особою є доведеним, що свідчить про виникнення у третьої особи обов'язку щодо відшкодування витрат за таке споживання, відповідно до умов договору.

Відповідач у поданому відзиві зазначає, що протягом 2023 року позивачем не надано актів виконаних робіт з підтвердженням споживання електричної енергії військовою частиною з визначенням суми, яка підлягає відшкодуванню, такі документи було надано лише у вересні 2024, у зв'язку з чим відповідач, як бюджетна установа не має правових підстав для взяття бюджетних зобов'язань для оплати у наступному бюджетному періоді.

Позивач у відповіді на відзив зазначає, що протягом 2023 він пропонував відповідачу та третій особі укласти тристоронній договір про відшкодування витрат за спожиту електроенергію та відповідні проекти, разом з підтвердними документами, були передані представникам третьої особи для підпису та подальшого погодження з відповідачем, проте вказані документи повернуто не було, а засобам телефонного зв'язку повідомлено, що у відповідача відсутні бюджетні призначення для погашення заборгованості.

При цьому, будь-які докази в підтвердження факту направлення чи передання зазначених документів протягом 2023 року матеріали справи не містять.

Поряд з викладеним, суд зауважує, що умовами договору №334/2023 від 24.04.2023 не визначено строків для подання відповідачу виставлених постачальними організаціями актів та рахунків позивачем. До того ж, пунктом 8.3 договору саме на відповідача покладено обов'язок укласти з позивачем договори на відшкодування вартості комунальних послуг, проте матеріали справи не містять доказів в підтвердження вжиття відповідачем будь-яких дій на укладення договору, долучений позивачем до матеріалів справи проект договору на відшкодування витрат за спожиту електроенергію, не містить підпису саме відповідача, що свідчить про ініціювання укладення договору позивачем, а не зобов'язаною особою. Невчинення дій КЕВ м.Луганськ щодо укладення окремого договору на відшкодування витрат на комунальні послуги у 2023 році не може мати наслідки у вигляді тягаря з оплати спожитих Військовою частиною (користувачем нерухомого майна) послуг для Відділу культури і туризму Лиманської міської ради Донецької області.

Стосовно посилання відповідача на те, що він є бюджетною установою та не має правових підстав для взяття бюджетних зобов'язань для оплати спожитих послуг у 2023, у наступному бюджетному періоді, суд зазначає, що вказане не є підставою для звільнення відповідача від виконання зобов'язань здійснити відшкодування, яке взято на себе відповідачем за договором №334/2023, оскільки відповідно до положень ст.617 ЦК України та ст.218 ГК України відсутність у боржника необхідних коштів не вважається обставиною, яка є підставою для звільнення від відповідальності.

Вказана позиція також узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини у рішеннях у справах «Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України» та «Бакалов проти України», де зазначено, що відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є виправданням бездіяльності, до того ж відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України на відповідний рік, не виправдовує бездіяльність органу державної влади і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку позовну заяву Відділу культури і туризму Лиманської міської ради Донецької області до Квартирно-експлуатаційного відділу м.Луганськ, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Військової частини НОМЕР_1 про стягнення заборгованості в сумі 65 117,19грн - задовольнити.

Відповідно до вимог ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати із сплати судового збору покладаються на відповідача.

Стосовно інших судових витрат, суд зазначає, що відповідно до положень ч.8 ст.129 ГПК України, до суду не надходило ані заяв, ані клопотань про їх відшкодування, ані доказів в підтвердження понесення таких судових витрат, у зв'язку з чим суд не вбачає підстав для їх розподілу.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 74, 76, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позовну заяву Відділу культури і туризму Лиманської міської ради Донецької області до Квартирно-експлуатаційного відділу м.Луганськ, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Військової частини НОМЕР_1 про стягнення заборгованості в сумі 65 117,19грн - задовольнити.

2.Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м.Луганськ (84122, Донецька область, м.Слов'янськ, вул.Поштова, буд.20; код ЄДРПОУ 07652214) на користь Відділу культури і туризму Лиманської міської ради Донецької області (84406, Донецька область, м.Лиман, вул.Незалежності, буд.17а; код ЄДРПОУ 00183590) суму боргу за спожиту електроенергію в розмірі 65 117,19грн та судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2422,40грн.

3.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4.Рішення може бути оскаржене в Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому розділом IV ГПК України.

Суддя П.В. Демідова

Інформацію щодо руху справи можна отримати на інформаційному сайті http://www.reyestr.court.gov.ua, веб-порталі "Судова влада України" (dn.arbitr.gov.ua).