Ухвала від 11.03.2025 по справі 904/655/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

про відкладення підготовчого засідання

11.03.2025 м. ДніпроСправа № 904/655/25

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Фещенко Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання Стойчан В.В.

та представників:

від прокуратури: Шустова В.А.;

від позивача: не з'явився;

від відповідача: Бондаренко К.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку підготовчого провадження справу

за позовом Криворізької центральної окружної прокуратури Дніпропетровської області (м.Кривий Ріг Дніпропетровської області) в інтересах держави в особі Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради (с. Лозуватка Криворізького району Дніпропетровської області)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" (м. Дніпро)

про визнання недійсними додаткових угод до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу № 2500001570/72 від 28.02.2022 та стягнення безпідставно отриманих грошових коштів у розмірі 62 044 грн. 17 коп. Суддя Фещенко Ю.В.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Керівник Криворізької центральної окружної прокуратури Дніпропетровської області звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради (далі - позивач) з позовною заявою, в якій просить суд:

- визнати недійсною додаткову угоду № 1 від 28.07.2022 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу № 2500001570-72 від 28.02.2022, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" та Управлінням освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради;

- визнати недійсною додаткову угоду № 2 від 26.08.2022 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу № 2500001570-72 від 28.02.2022, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" та Управлінням освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради;

- визнати недійсною додаткову угоду № 3 від 30.08.2022 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу № 2500001570-72 від 28.02.2022, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" та Управлінням освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради;

- визнати недійсною додаткову угоду № 5 від 23.09.2022 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу № 2500001570-72 від 28.02.2022, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" та Управлінням освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради;

- визнати недійсною додаткову угоду № 6 від 29.09.2022 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу № 2500001570-72 від 28.02.2022, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" та Управлінням освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради;

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" на користь Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради грошові кошти в розмірі 62 044 грн. 17 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним:

- Управлінням освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради (замовник, споживач) на веб-порталі уповноваженого органу 21.01.2022 оприлюднено відомості про проведення закупівлі товару ДК 021:2015:09310000-5: Електрична енергія "Електрична енергія для закладів освіти, культури та будівлі Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради (місцевий бюджет)" очікуваною вартістю 1 404 152,72 UAH з ПДВ. Номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель UA-2022-01-21-009569-b. За результатами розгляду тендерних пропозицій визнано переможцем Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги". За результатами публічної закупівлі, між позивачем та відповідачем був укладений договір про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу № 2500001570-72 від 28.02.2022 (далі - договір), відповідно до пункту 1.1 якого, постачальник продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Найменування товару: Електрична енергія для закладів освіти, культури та будівлі Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради (код згідно з Національним класифікатором ДК 021:2015:09310000-5) (Електрична енергія) (пункт 1.2. договору); очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період по грудень 2022 року становить 255 300 кВт*год. (пункт 1.3. договору); строк (термін) поставки товару: по 31.12.2022 (пункт 2.1. договору); розрахунковим періодом за договором є 1 календарний місяць (пункт 4.4. договору); загальна вартість становить 907 591 грн. 40 коп. з ПДВ (пункт 4.3. договору). Згідно з пунктом 4.1. договору ціна за 1 кВт/год. електричної енергії становить 2,9624996737 грн. без ПДВ, з ПДВ 3,5549996084 грн. Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з комерційною пропозицією. Згідно з пунктом 1.1 Комерційної пропозиції (додаток 2) до договору, на момент укладення договору ціна сформована за результатами аукціону у системі Прозоро та становить 2,9624996737 грн. без ПДВ (з ПДВ 3,5549996084 грн.) Ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі. Згідно з пунктом 1.2. Комерційної пропозиції, ціна за одиницю товару не може змінюватися після підписання договору про закупівлю до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, передбачених частиною 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" шляхом підписання додаткової угоди про внесення змін до договору у разі, зокрема: зміни регульованих цін (тарифів), які враховуються при розрахунку ціни на електричну енергію. Постачальник здійснює коригування шляхом збільшення/ зменшення відповідної регульованої складової з дати її введення в дію. Підтвердженням необхідності внесення таких змін є чинні (введені в порядку встановленому законодавством в дію) нормативно-правові акти відповідного уповноваженого органу щодо встановлення (зміни) цін (тарифів) які враховуються при розрахунку ціни на електричну енергію. Таке коригування здійснюється відповідно до пункту 7 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" (пункт 1.2.1. Комерційної пропозиції); погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку. Постачальник має право у разі зміни ціни на ринку на електричну енергію в бік зменшення здійснивши відповідне коригування (без зміни кількості (обсягу) та якості товару). Таке коригування здійснюється відповідно до пункту 5 частини 5 статті 41 Закону України Закону України "Про публічні закупівлі" (пункт 1.2.2. Комерційної пропозиції); збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. Підтвердженням зміни ціни (коливанню ціни) на ринку на електричну енергію є рівень середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (далі - РДН) за підсумками відповідного періоду, що підтверджується інформацією ДП "Оператор ринку", які викладено на його офіційному сайті за адресою в мережі Інтернет https://www.oree.com.Ua/ i це є безумовним підтвердженням коливання ціни електричної енергії, та підставою для коригування ціни на електричну енергію згідно з пунктом 2 частини 5 статі 41 Закону України "Про публічні закупівлі" (пункт 1.2.3. Комерційної пропозиції). В подальшому, окремими додатковими угодами до договору зменшувався обсяг постачання, збільшувалася ціна за одиницю товару, а саме: додатковою угодою № 1 від 28.07.2022, додатковою угодою № 2 від 26.08.2022, додатковою угодою № 3 від 30.08.2022, додатковою угодою № 5 від 23.09.2022, додатковою угодою № 6 від 29.09.2022. Прокурор зазначає, що наявні підстави вважати, що підвищення ціни за одиницю електричної енергії за вказаними додатковими угодами №№1, 2, 3, 5, 6 було здійснено без належних підстав та з порушенням встановленого законом порядку, а вказані додаткові угоди підлягають визнанню недійсними, адже критеріями (умовами), виключно за дотримання яких зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною, є наступні умови: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися (постанови Верховного Суду у справах № 924/674/21 від 15.06.2022, від 09.06.2022 № 927/636/21, від 07.12.2022 № 927/189/22, від 11.10.2023 № 903/742/22); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником) (постанови Верховного Суду від 15.06.2022 у справі № 924/674/21, від 18.07.2023 у справі №916/944/22); постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі та запропонованої на тендері. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції) (Постанови Верховного Суду від 10.02.2022 у справі № 927/284/21, від у справі № 927/188/22, від 16.02.2023 у справі № 903/383/22, від 16.03.2023 у справі № 903/383/22, від 11.10.2023 у справі 903/742/22). Прокурор зауважує, що виключно коливання цін на ринку не може бути беззаперечною підставою для перегляду (збільшення) погодженої сторонами ціни за одиницю товару (постанови від 23.11.2023 у справі № 917/1009/22, від у справі № 916/944/22); ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 Цивільного кодексу України та пункті 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі (постанови від 16.03.2023 у справі № 903/383/22, від 11.10.2023 у справі № 903/742/22, висновки щодо застосування норм права Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22). Прокурор стверджує, що з урахуванням вказаного, вбачається, що додаткові угоди №№ 1, 2, 3, 5, 6 до договору щодо підвищення ціни за одиницю електричної енергії укладено з порушенням вимог Закону України "Про публічні закупівлі", Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України "Про ринок електричної енергії", ПРРЕЕ, якими сторони керувалися при укладенні договору, та підлягають визнанню недійсними виходячи з наступного: підвищення ціни на електричну енергію за відсутності обґрунтованого і документально підтвердженого факту коливання ціни такого товару на ринку, які могли б вплинути на договірні відносини між сторонами, та відсутність обґрунтування щодо неможливості виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні; підвищення ціни товару більш ніж на 10 % за відсутності належного підтвердження фактів пропорційного збільшенню ціни у разі коливання ціни такого товару на ринку; порушення вимог щодо повідомлення позивача про початок застосування нової ціни та зміну умов договору;

- прокурор зазначає, що даному випадку потерпілою особою, за рахунок якої постачальником збережено у себе грошові кошти, є Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради. Недійсність додаткових угод №№ 1, 2, 3, 5, 6 означатиме, що зобов'язання сторін регулюватимуться умовами договору, відповідно застосуванню підлягатимуть умови Договору, в тому числі щодо ціни за одиницю товару. Отже, враховуючи умови договору, відповідач повинен був поставити Управлінню освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради електричну енергію за ціною 2,9624996737 грн. без ПДВ та 3,5549996084 грн. з ПДВ. За наслідками виконання умов договору Управлінням освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради фактично спожито 237 847 кВт/год., що підтверджується актами прийому-передачі електроенергії. Як вбачається з додаткової угоди № 7, з актів прийому-передачі, рахунків, а також платіжних доручень сума оплати позивачем за договором про закупівлю фактично становить 907 590,24 грн. з ПДВ. Разом з тим, за розрахункові періоди передбачені спірними додатковими угодами №№1-3, 5, 6, а саме з 01.07.2022 по 10.11.2022 фактично спожито 72 595 кВт/год., а сума оплати становить 320 119 грн. 37 коп. з ПДВ. Водночас, за ціною договору по 3,5549996084 грн. з ПДВ за кВт*год. за таку кількість електричної енергії мало бути сплачено 72 595 кВт*год*3,5549996084 грн. = 258 075 грн. 197 коп. з ПДВ, тобто різниця з фактично сплаченими коштами становить 62 044 грн. 17 коп. (320 119 грн. 37 коп. - 258 075 грн. 197 коп. = 62 044 грн. 17 коп.). Таким чином, на підставі додаткових угод №№1-3, 5, 6 до договору (у разі їх визнання судом недійсними) надміру сплачено бюджетних коштів на загальну суму 62 044 грн. 17 коп. Вказані кошти належить стягнути з ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" на користь Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради. Оскільки спірні додаткові угоди №№1, 2, 3, 5, 6 до договору підлягають визнанню недійсними, підстава для оплати поставленої електричної енергії за ціною встановленою у додаткових угодах фактично відпала, а тому ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" належить повернути Управлінню освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради грошові кошти в розмірі 62 044 грн. 17 коп. з ПДВ, як надмірно сплачені кошти.

Також, у позовній заяві прокурором вказано про підстави звернення із вказаним позовом до суду, а саме: пунктом 1.1. Положення про управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради, затвердженого рішенням Лозуватської сільської ради від 11.12.2020 № 10-1/VIII Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради (далі - управління) утворене Лозуватською сільською радою, входить до її складу і в межах Лозуватської сільської ради забезпечує виконання покладених на управління завдань, є підзвітним, підконтрольним, підпорядкованим Лозуватській сільській раді, а з питань здійснення делегованих повноважень підконтрольний Департаменту освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Управлінню молоді і спорту Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Управлінню культури, національностей і релігії Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Міністерству освіти і науки України (далі - МОН України), Міністерству молоді та спорту України, Міністерству культури України. Прокурор зазначає, що справи вбачається, що Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради не зверталося до суду з вимогою про визнання недійсними додаткових угод та стягнення коштів з відповідача, а також не вживало будь-яких заходів претензійно-правового характеру - відтак завдається шкода інтересам держави в особі територіальної громади. Позивач є замовником у розумінні Закону України "Про публічні закупівлі" (відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про публічні закупівлі"), здійснював закупівлю електричної енергії за кошти місцевого бюджету про що свідчать кошториси Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради на 2022 рік. Наявність владних управлінських функцій в Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради на підставі Положення про управління, надає йому статусу суб'єкта владних повноважень у всіх правовідносинах, у які він вступає у ході реалізації наданих йому прав та обов'язків. У даному випадку порушення інтересів держави обґрунтовано укладенням між позивачем та відповідачем оспорюваних додаткових угод всупереч вимог чинного законодавства, що призвело до безпідставної зміни істотних умов договору та зростання ціни за одиницю товару. При цьому позивач мав беззаперечне право на отримання електричної енергії за первісною ціною, визначеною в укладеному сторонами договорі. Про наявність указаних порушень закону прокурором попередньо повідомлено позивача, що підтверджується листом окружної прокуратури від 06.01.2024 за вих. № 59-111ВИХ-25, відповіддю Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради від 14.01.2025 за вих. № 48, повідомленням про наявність підстав для представництва від 03.02.2025 за вих. № 59-1120вих-25. Отже, підставою реалізації прокурором представницьких функцій, зокрема, стала усвідомлена пасивна поведінка позивача щодо захисту порушених інтересів держави та невжиття жодних заходів претензійно-правового характеру. Зазначені обставини, поряд з іншим, надають органам прокуратури процесуальні можливості здійснення представництва інтересів держави безпосередньо в особі Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради. Враховуючи, що інтереси держави та територіальної громади до цього часу залишаються незахищеними, вбачаються виключні підстави для захисту їх прокурором. Отже, прокурором дотримано встановлений статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" порядок щодо звернення до органів, уповноважених на захист майнових інтересів держави, з повідомленням про виявлені порушення вимог законодавства при використанні бюджетних коштів в сфері здійснення публічних закупівель. Водночас відсутнє належне реагування компетентними суб'єктами на вказані прокурором порушення протягом розумного строку, тому прокурором дотримано процедури, визначеної статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", обґрунтовано в чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх захисту.

Ухвалою суду від 21.02.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 11.03.2025.

Від відповідача за допомогою системи "Електронний суд" надійшло клопотання про зупинення розгляду справи (вх. суду № 9119/25 від 04.03.2025), в якому він просить суд зупинити розгляд справи № 904/655/25 на стадії підготовчого провадження до розгляду Великою Палатою Верховного Суду справи № 920/19/24.

В обґрунтування поданого клопотання відповідач посилається на таке:

- ухвалою Верховного Суду від 29.01.2025 у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Кібенко О.Р. - головуючий, Бакуліна С.В., Студенець В.І. справу №920/19/24 передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду (надання загального доступу до вказаної ухвали Верховного Суду забезпечено 27.02.2025). Предметом позову у цій справі є, зокрема, вимога прокурора про визнання недійсними низки додаткових угод щодо внесення змін та доповнень до укладеного між сторонами договору про постачання електричної енергії споживачу від 29.01.2021 № 24, при укладенні яких, на думку прокурора, порушено імперативні приписи частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі". Відповідно до зазначеної норми, істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії. Головним аргументом прокурора є правова позиція, сформована у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22. В ухвалі про передання справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду Касаційний господарський суд зазначив, Верховний Суд у цій справі з урахуванням відсутності стабільної ситуації на ринку товарів (зокрема, електричної енергії) вважає, що необхідно відступити (шляхом уточнення) від цього висновку Великої Палати Верховного Суду, вказавши при цьому що у разі коливання ціни товару на ринку, ціна за одиницю може бути збільшена пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку, при цьому обмеження у 10% рахується від ціни, яка була встановлена договором або останньою додатковою угодою про збільшення ціни. При цьому загальна ціна договору не повинна змінюватися. На думку колегії суддів, з урахуванням відсутності стабільної ситуації на енергетичному ринку, сторони договору можуть неодноразово збільшувати ціну за одиницю товару не більше ніж на 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку. При цьому не має змінюватися саме загальна ціна договору, а факт коливання цін має бути належним чином доведений. З огляду на вказане, Верховний Суд зазначив, що вважає необхідним відступити (шляхом уточнення) від висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного у постанові від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22, щодо застосування пункту 2 частини 5 статті 41 Закону "Про публічні закупівлі" (у будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору);

- подаючи дане клопотання відповідач переконаний, що висновки Великої Палати Верховного Суду, прийняті за результатами розгляду справи № 920/19/24, безпосередньо вплинуть на розгляд справи № 904/4551/24. Крім того, розгляд даної справи, з огляду на сформульовану Верховним Судом позицію, може потребувати подання додаткових доказів.

Від прокуратури за допомогою системи "Електронний суд" надійшли заперечення на клопотання відповідача про зупинення провадження у справі (вх. суду № 10015/25 від 10.03.2025), в яких прокурор просить суд залишити подане відповідачем клопотання про зупинення провадження у справі - без задоволення, обґрунтовуючи власну правову позицію наступним:

- прокурор зазначає, що на даний час висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22 про те, що ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами у договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору, є чинними та підлягають застосуванню. Прокурор не погоджується з позицією відповідача щодо подібності правовідносин, оскільки головним твердженням прокурора у позовній заяві є відсутність належних та допустимих доказів факту коливання цін на певному ринку, які могли б вплинути на договірні відносини між сторонами, тому факт коливання цін має бути належним чином доведений, на що неодноразово звертав увагу Верховний Суд, зокрема у вказаній поставі від 29.01.2025, справа № 920/19/24 (пункт 92 постанови);

- прокурор стверджує, що в ухвалі від 29.01.2025 у справі № 920/19/24, Касаційний господарський суд Верховного Суду не пропонує відступати від висновків Великої Палати Верховного Суду у справі № 922/2321/22 стосовно того, що зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається. На вказане також звернув увагу Касаційний господарський суд Верховного суду у постанові від 28.05.2024 у справі № 915/75/23. За умовами договору постачальник протягом періоду з 01.07.2022 щоденно постачав, а споживач приймав та споживав електричну енергію. Таким чином, сторони підписали додаткову угоду № 1, якою збільшили ціну електричної енергії, яка вже була поставлена та спожита з 01.07.2022. Аналогічно, додатковою угодою № 2 від 26.08.2022 та № 3 від 30.08.2022 було підвищено ціну електричної енергії, яка була поставлена та спожита за періоди з 01.08.2022 по 31.08.2022 включно. Додатковими угодами № 5 від 23.09.2022 та № 6 від 29.09.2022 було підвищено ціну електричної енергії, яка була поставлена та спожита з 01.09.2022 по 30.09.2022 включно. Таким чином, застосування у додаткових угодах частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України щодо перерахунку (підвищення ціни) на електричну енергію, яка вже була спожита споживачем, не відповідає вимогам закону. У зв'язку з викладеним, прокурор вважає, що висновки Великої Палати Верховного Суду у справі № 920/19/24 щодо застосування пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" в частині не перевищення у будь-якому разі більше аніж на 10% ціни за одиницю товару від тієї ціни, яка була визначена в договорі не вплинуть на правовідносини, що склалися у даній справі, у зв'язку з недоведеністю постачальником факту коливання цін на певному ринку, які могли б вплинути на договірні відносини між сторонами;

- прокурор зазначає, що Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях указував на необхідність дотримання судами держав-учасниць Конвенції принципу розгляду справи судами упродовж розумного строку. Таким чином, підстави для зупинення провадження у справі № 904/655/25 на підставі пункту 7 частини 1 статті 228 Господарського процесуального кодексу України відсутні та існує об'єктивна можливість розгляду справи, оскільки надані прокурором докази дозволяють встановити та оцінити обставини які є предметом судового розгляду.

Від позивача засобами електронного зв'язку надійшла заява про розгляд справи без участі сторони (вх. суду № 10085/25 від 10.03.2025), в якій Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради повідомляє про те, що підтримує позовні вимоги у повному обсязі та просить суд здійснювати розгляд справи без участі представника управління, на розсуд суду.

Від відповідача за допомогою системи "Електронний суд" надійшов відзив на позовну заяву (вх. суду № 10133/25 від 10.03.2025), в якому він просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, посилаючись на таке:

- відповідач зазначає, що 13.07.2022 зі споживачем укладена додаткова угода № 1, якою збільшена ціна за одиницю електричної енергії в межах 10% та визначена для розрахункових періодів з 01.07.2022 в розмірі 3,18727 грн. (без ПДВ). Враховуючи, що ціна на РДН почала зростати, керуючись умовами договору, у зв'язку зі зміною (коливанням) ціни на ринку "на добу наперед", на адресу споживача супроводжувальним листом № 25195/VDNP від 18.07.2022 надіслано для розгляду та підписання проект додаткової угоди до договору щодо зміни ціни за одиницю товару згідно з пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" у зв'язку зі зміною (коливанням) ціни на ринку "на добу наперед". У супроводжувальному листі повідомлено, що ціна на РДН в порівнянні з раніше угодженою ціною значно зросла, а саме: на час проведення аукціону ціна складала 2,34339 грн., а за період з 01.07.2022 по 13.07.2022 склала 2,56816 грн. без ПДВ, відповідно, різниця між цим значенням та середньозваженим показником вартості електричної енергії на РДН на момент укладення договору відповідає коливанню понад 10%. Враховуючи зазначене, а також відповідно до договору, укладеного між нами, передбачено, що зміна істотних умов договору можлива, в разі збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. Відповідно до умов договору, запропоновано збільшити ціну за одиницю електричної енергії в межах 10%. Враховуючи зазначене, оскільки відповідно до умов пункту 12.3. договору, збільшення ціни електричної енергії не може бути більшим 10%, зі споживачем підписано додаткову угоду від 28.07.2022 № 1 до договору, якою збільшена ціну за одиницю електричної енергії в межах 10% та визначена для розрахункових періодів з 01.07.2022 в розмірі 3,18727 грн. (без ПДВ). У подальшому, 05.08.2022, на адресу Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради супроводжувальним листом № 28437/VDNP від 05.08.2022, у зв'язку зі зміною (коливанням) ціни на ринку "на добу наперед" надіслано для розгляду та підписання проект додаткової угоди до договору щодо зміни ціни за одиницю товару згідно з пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі". У супроводжувальному листі повідомлено про зміну Црдн, яка у період з 01.08.2022 по 03.08.2022 склала 2,83863 грн. без ПДВ, відповідно, різниця між цим значенням та середньозваженим показником вартості електричної енергії на РДН на момент укладення договору відповідає коливанню понад 10%. Враховуючи зазначене, а також відповідно до договору, укладеного між нами, передбачено, що зміна істотних умов Договору можлива, в разі збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. Відповідно до умов договору, запропоновано збільшити ціну за одиницю електричної енергії в межах 10%. Зі споживачем підписана додаткова угода № 2 від 26.08.2022 до договору, що набрала чинності з 01.08.2022, якою визначена ціна на електроенергію 3,44152 грн. (без урахування ПДВ). У подальшому, 12.08.2022р. на адресу Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради супроводжувальним листом № 29995/VDNP від 12.08.2022, у зв'язку зі зміною (коливанням) ціни на ринку "на добу наперед" надіслано для розгляду та підписання проект додаткової угоди до договору щодо зміни ціни за одиницю товару згідно з пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі". У супроводжувальному листі повідомлено про зміну Црдн, яка у період з 08.08.2022 по 17.08.2022 склала 2,94888 грн. без ПДВ, відповідно, різниця між цим значенням та середньозваженим показником вартості електричної енергії на РДН на момент укладення договору відповідає коливанню понад 10%. Враховуючи зазначене, а також відповідно до договору, укладеного між нами, передбачено, що зміна істотних умов договору можлива, в разі збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. Відповідно до умов договору, запропоновано збільшити ціну за одиницю електричної енергії в межах 10%. Зі споживачем підписана додаткова угода № 3 від 30.08.2022 до договору, що набрала чинності з 08.08.2022, якою визначена ціна на електроенергію 3,55441 грн. (без урахування ПДВ). У подальшому, 09.09.2022 на адресу Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради супроводжувальним листом № 33412/VDNP від 09.09.2022, у зв'язку зі зміною (коливанням) ціни на ринку "на добу наперед" надіслано для розгляду та підписання проект додаткової угоди до договору щодо зміни ціни за одиницю товару згідно з пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі". У супроводжувальному листі повідомлено про зміну Црдн, яка у період з 25.08.2022 по 01.09.2022 склала 3,25093 грн. без ПДВ, відповідно, різниця між цим значенням та середньозваженим показником вартості електричної енергії на РДН на момент укладення договору відповідає коливанню понад 10%. Враховуючи зазначене, а також відповідно до договору, укладеного між нами, передбачено, що зміна істотних умов договору можлива, в разі збільшення ціни за одиницю товару до 10 % пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. Відповідно до умов договору, запропоновано збільшити ціну за одиницю електричної енергії в межах 10%. Також, зі споживачем підписана додаткова угода № 5 від 23.09.2022 до договору, що набрала чинності з 01.09.2022, якою визначена ціна на електроенергію 3,84501 грн. (без урахування ПДВ). У подальшому, 23.09.2022 на адресу Управління освіти, культури, молоді та спорту Лозуватської сільської ради супроводжувальним листом № 34559/VDNP від 23.09.2022 у зв'язку зі зміною (коливанням) ціни на ринку "на добу наперед" надіслано для розгляду та підписання проект додаткової угоди до договору щодо зміни ціни за одиницю товару згідно з пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі". У супроводжувальному листі повідомлено про зміну Црдн, яка у період з 04.09.2022 по 15.09.2022 склала 3,48332 грн. без ПДВ, відповідно, різниця між цим значенням та середньозваженим показником вартості електричної енергії на РДН на момент укладення договору відповідає коливанню понад 10%. Враховуючи зазначене, а також відповідно до договору, укладеного між нами, передбачено, що зміна істотних умов договору можлива, в разі збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. Відповідно до умов договору, запропоновано збільшити ціну за одиницю електричної енергії в межах 10%. Зі споживачем підписана додаткова угода № 6 від 29.09.2022 до договору, що набрала чинності з 04.09.2022, якою визначена ціна на електроенергію 4,07082 грн. (без урахування ПДВ). Враховуючи викладене, відповідач висловлює впевненість, що при вчиненні додаткових угод сторони керувалися вимогами законодавства та умовами укладеного договору. Крім того, відповідач зазначає, що договір укладено на основі примірного договору про постачання електричної енергії споживачу, який є додатком 5 до Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312. Предмет договору та формування ціни відповідало класифікації ДК 021:2015 та загальному поняттю "електрична енергія". Тариф на послуги постачальника окремо умовами договору не визначався, оскільки це не передбачалося предметом закупівлі. В договорі не визначено жодної формули, про яку йдеться у позові, а тому у сторін були відсутні правові підстави для застосування такого способу підвищення. Вказане, за твердженнями відповідача, не суперечить роз'ясненням НКРЕКП від 08.08.2019 №8312/13.1/7-19, на які посилається у своєму позові прокурор. З урахуванням вказаного відповідач вважає наведені умови договору та комерційної пропозиції справедливими і прозорими, викладеними чітко і ясно, без процедурних перешкод, що ускладнюють здійснення прав споживача, і ознак порушень прав споживача не вбачає, та зазначає, що твердження прокурора про збільшення постачальником ціни на послугу, а не тільки на товар, є безпідставними;

- в обґрунтування підвищення ціни товару на 10% пропорційного збільшенню ціни у разі коливання ціни такого товару на ринку, відповідач зазначає про те, що законодавство на момент виникнення спірних правовідносин не передбачало, які саме документи мають підтверджувати факт коливання ціни, який критерій віднесення цього коливання до значного та показник очевидної невигідності договору. Також закон не регулює, за який період має братися до уваги коливання або достатнім є просто відхилення ціни по відношенню до узгодженої у договорі. Всі ці чинники носять оціночний характер. Тому сторони передбачили їх у договорі і домовились про умови між собою. Відповідач зауважує, що така домовленість цілком відповідає змісту положень Цивільного та Господарського кодексів України щодо свободи волевиявлення сторін, оскільки відповідні положення договору не суперечать жодному із положень чинного законодавства і в судовому порядку не визнавались недійсними. Подальше укладання додаткових угод відповідало пунктам договору, здійснювалося на його підставі та на виконання його умов. Сторони обрали як джерело для отримання інформації про коливання ціни на ринку оприлюднені ДП "Оператор ринку" відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" на веб-сайті (https://www.oree.com.ua) результати торгів на ринку "на добу наперед". Ці відомості доступні широкому загалу та можуть бути перевірені будь-ким. Саме через публічність і загальнодоступність цієї інформації сторонами у договорі була закріплена можливість розглядати відомості на сайті Оператора ринку як підтвердження коливання на РДН і як підставу для внесення змін до договору. Загальна доступність, достовірність, відкритість та прозорість цієї офіційної інформації, яку клієнт власноруч може перевірити у будь-який час, підтверджує, що внесення змін до договору провадилося у прозорий спосіб, згідно з домовленістю сторін. Відповідач зазначає, що твердження прокурора про необхідність передбачення зростання ціни на товар та закладення цього ризику до ціни товару на момент подання тендерної пропозиції вважає таким, що не може бути практично реалізовано у контексті ринку електричної енергії, посилаючись на те, товариство під час укладання додаткових угод керувалося вимогами пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та листами Міністерства економіки України, на яке відповідно до Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 459 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 № 124, покладено забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері публічних закупівель і надання узагальнених відповідей рекомендаційного характеру щодо застосування законодавства у сфері публічних закупівель, розробка і затвердження нормативно-правових актів, необхідних для регулювання державної політики у сфері публічних закупівель, надання безоплатних консультацій рекомендаційного характеру з питань публічних закупівель на інформаційному ресурсі; інформування громадськості про політику та правила здійснення публічних закупівель; розробка разом із іншими органами методології щодо особливостей здійснення публічних закупівель у різних сферах та оприлюднення їх на інформаційному ресурсі. У постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 сформована позиція по справі № 922/2321/22 про неприпустимість підвищення ціни у договорі понад встановленого ліміту у 10%, але п'ятеро суддів Великої Палати Верховного Суду висловили спільну Окрему думку від 06.02.2024 щодо постанови Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22, в якій не погодилися з позицією Великої Палати, з урахуванням чого, вбачається, що навіть серед суддів Великої Палати Верховного Суду немає одностайної думки щодо правозастосування положень пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" в частині збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку. Це підтверджує недостатню ясність і однозначність положень пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", що призводить до спірного її розуміння, різного правозастосовчого підходу та, як наслідок, судових спорів. Вказане є ілюстрацією невідповідності правового регулювання принципам юридичної визначеності;

- щодо строків застосування нових цін у договорі, відповідач зазначає, що додатковими угодами передбачалося внесення змін до договору в частині ціни з дотриманням положень пункту 1.2.3 Комерційної пропозиції. Відповідач вважає, що згода сторін з умовами додаткових угод, їх обопільне підписання є запорукою того, що сторони не заперечували проти вчинюваних змін і не можна такі правочини визнавати недійсними за суто формальною ознакою, тому просить врахувати, що сторони при двосторонньому узгодженні умов договору та змін до нього керувалися вимогами законодавства. Крім того, відповідач стверджує, що в позовних вимогах прокурора відсутня вимога щодо визнання недійсним пункту 1.2.3 додатку 2 до договору "Комерційна пропозиція", що також виключає можливість визнання недійсними спірних додаткових угод з урахуванням приписів статті 629 Цивільного кодексу України;

- щодо сегментів оптового ринку електричної енергії, відповідач вказує на те, що прокурором у позовній заяві цілий блок присвячено питанню невірного обрання сторонами для підтвердження зміни ціни (коливання ціни) на ринку на електричну енергію рівня середньозваженої ціни на ринку електричної енергії "на добу наперед". На його думку, зміна середньозваженої ціни на РДН не є безумовним підтвердженням коливання ціни, застосування цього індикативу можливе у разі купівлі електричної енергії саме на РДН, а не в іншому сегменті оптового ринку. Прокурор вбачає такі дії недобросовісними, такими, що роблять результат закупівлі невизначеним і тягнуть за собою неефективне використання бюджетних коштів і порушують принципи процедури закупівлі. разом з тим, товариство просить суд взяти до уваги, що сторони узгодили у договорі для підтвердження коливання ціни на ринку електричної енергії використовувати як індикатив ціну на ринку електричної енергії на РДН та додаткові угоди укладалися з огляду на коливання ціни на РДН. Можливість вільного вибору як індикатора в договорах про постачання електричної енергії ціни на РДН доведена у листах Мінекономрозвитку від 14.08.2019 № 3304-04/33869-06, НКРЕКП від 08.08.2019 № 8312/13.1/7-19. Оприлюднення результатів торгів на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" забезпечує ДП "Оператор ринку" на своєму веб-сайті (https://www.oree.com.ua). Отже, для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку, сторони можуть використовувати інформацію з вищезазначеного сайту. Відповідач просить суд взяти до уваги, що на момент укладання договору закон не містив прив'язки ціни договору саме до середньозваженої ціни на РДН або ціни на будь-якому іншому сегменті ринку. Законодавством не передбачено, які показники мають братися до уваги при розрахунку коливання ціни товару на ринку електричної енергії для подальшого збільшення ціни товару до 10 %. Відповідач під час визначення розміру ціни у додаткових угодах норм жодних законодавчих приписів не порушувало і керувалося роз'ясненнями Мінекономіки. Закон пов'язує неможливість зміни ціни у договорі не з моментом виконання продавцем зобов'язання з передачі товару, а з моментом виконання договору в цілому;

- в обґрунтування належності та ефективності способу захисту, відповідач зазначає, що на момент укладення договору та додаткових угод до нього він мав легітимні очікування, що використання у роботі роз'яснень спеціально уповноваженого органу у сфері державних закупівель у повній мірі відповідало вимогам закону та базувалося на тому, що Україна є правовою державою. Інакше навіщо наділяти центральний орган виконавчої влади правом надавати роз'яснення, якими, на думку Верховного Суду, сформульовану через декілька років пізніше, не можна керуватися. Аби дана судова практика мала місце на момент вчинення договору у 2022 році і відповідач знав, що у нього не буде законної можливості змінювати ціну товару у разі її коливання на ринку, він взагалі не укладав би договір про постачання електричної енергії. Враховуючи, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю, як і порядок її зміни, висловлення Великою Палатою Верховного Суду позиції по справі № 922/2321/22 про неприпустимість підвищення ціни понад встановленого ліміту у 10%, є істотною зміною обставин, бо якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах (абзац 2 частини 1 статті 652 Цивільного кодексу України). Відповідач зауважує, що при укладанні додаткових угод до договору він виходив з правової природи договору, як домовленості двох сторін, спрямованої на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України), свободи договору (пункт 3 частини 1 статті 3, частини 1 статті 627 Цивільного кодексу України), тому вважає, що прокурором не доведено недотримання відповідачем під час укладання правочинів вимог статті 203 Цивільного кодексу України. Позиція прокурора про наявність підстав для визнання додаткових угод у повній мірі ігнорує той факт, що усі ці угоди підписувалися не тільки відповідачем, а й споживачем, жодних зауважень ним не висловлювалося, своїм правом на розірвання договору через незгоду з його умовами споживач також не скористався. Прокурор, вимагаючи визнати недійсними додаткові угоди до договору, посилається на положення абзацу 1 частини 1 статті 216 Цивільного кодексу України, ігноруючи абзац 2 частини 1 статті 216 Цивільного кодексу України у сукупності з пунктом 1 частини 3 статті 1212 цього Кодексу, не пропонує застосувати наслідки недійсності до обох сторін правочину. Такий підхід не відповідає справедливому та рівному ставленню до сторін правочину, адже під час вирішення питання недійсності додаткових угод до договору без застосування наслідків недійсності до обох сторін правочину порушуються принципи справедливості та рівності. Відповідач зазначає, що зобов'язання за договором та додатковими угодами до нього вже виконані сторонами, строк дії договору закінчився наприкінці 2022 року. Вимагаючи визнати недійсними вже реалізовані додаткові угоди, прокурор не бере до уваги, що у сторін немає правових інструментів, аби відкоригувати умови укладених правочинів, зокрема шляхом розірвання договору. Якби на момент вчинення договору про закупівлю у 2022 році постачальник знав, що у нього не буде законної можливості змінювати ціну товару у разі її коливання на ринку, він взагалі не укладав би договір про постачання електричної енергії. Додаткові угоди до договору укладалися за згодою сторін - постачальник був готовий поставляти електричну енергію за закріпленою у додаткових угодах ціною, а споживач погодився споживати її за такою ціною. Наразі незастосування наслідків недійсності додаткових угод до обох сторін правочину (постачальника) носить дискримінаційний характер та доводить постачальника до збитків. Відповідач зауважує, що до договору про постачання електричної енергії через неможливість фізичного повернення спожитої електричної енергії мають застосовуватися спеціальні положення. За аналогією, як у випадку недійсності договорів оренди, договорів про надання послуг або виконання робіт, оскільки в такому випадку двостороння реституція є неможливою внаслідок неможливості повернення отриманого виконання за договором в частині, наприклад, здійсненого користування майном;

- щодо підстав для представництва прокурором інтересів держави у справі, відповідач вказує на те, що у справі, що розглядається, прокурор, застосовуючи засоби "загального" нагляду, здійснив витребування, перевірку документів і матеріалів за договором, підмінив тим самим органи контролю у сфері публічних закупівель та бюджетного процесу, дублюючи їх функції, за наслідками цих дій виснував про наявність порушень і подав позов до суду. На переконання відповідача, така участь прокурора у господарських відносинах має ознаки скасованого законом загального нагляду та є таким, що не відповідає принципу рівності і справедливого балансу між сторонами господарського зобов'язання, створює відчуття нерівності. Відповідач вважає обставини, на які послався прокурор при зверненні до суду, не свідчать про порушення інтересів держави, в розумінні приписів правових норм Конституції України та Закону України "Про прокуратуру2, відтак, відсутні підстави вважати, що позов прокурора у даній справі має на меті захист інтересів держави. Обґрунтування наявності порушень інтересів держави у спірних правовідносинах у даному випадку має місце втручання держави в особі органу прокуратури у справи суб'єктів господарювання (а споживач бере участь у закупівлі електричної енергії саме у статусі суб'єкта господарювання як сторона господарського договору). Таке втручання має підпорядковуватися принципу законності та має бути прямо передбаченим законом, а не базуватися на опосередкованих, побічних висновках і припущеннях щодо допустимості такого втручання.

У підготовче засідання 11.03.2025 з'явилися прокурор та представник відповідача, представник позивача у вказане засідання не з'явився, при цьому судом врахована його заява про проведення судового засідання без участі його представника, яка була задоволена судом.

У вказаному засіданні судом було відзначено, що з урахуванням подачі відзиву на позовну заяву 10.03.2025, строк на подання відповіді на відзив на позовну заяву не закінчився.

Також, судом було зазначено, що розгляд клопотання відповідача про зупинення провадження у справі відкладено до наступного судового засідання.

Відповідно до частини 2 статті 183 Господарського процесуального кодексу України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках: 1) визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу; 2) залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача; 3) в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.

Судом враховано, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Відповідно до частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Враховуючи наведені вище правові норми та обставини справи, суд вважає необхідним відкласти підготовче засідання, оскільки суд позбавлений можливості вирішити питання, передбачені частиною 2 статті 182 Господарського процесуального кодексу України, а також з метою надання можливості сторонам скористатися процесуальними правами, визначеними статтями 42 та 46 Господарського процесуального кодексу України, та з метою дотримання принципів господарського судочинства, а саме: рівності усіх учасників перед законом і судом та змагальності.

На підставі викладеного, керуючись статтями 182, 183, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Відкласти підготовче засідання на 02.04.2025 о 12:20 год., яке відбудеться у приміщенні Господарського суду Дніпропетровської області в залі судового засідання (кабінеті) № 1-207 за адресою: 49027, м. Дніпро, вул. Володимира Винниченка, 1.

2. Явку представників учасників справи у підготовче засідання визнати обов'язковою.

3. Надати учасникам справи можливість виконати пропозиції суду, викладені в ухвалі про відкриття провадження у справі.

4. Дану ухвалу направити:

- прокурору - в Електронний кабінет в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи;

- позивачу - поштовим зв'язком, на електронну пошту osvita.loz@ukr.net та шляхом здійснення телефонограми за номером телефону 056-492-51-24, які зазначений Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;

- відповідачу - в Електронний кабінет в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи.

5. Повідомити учасників справи про те, що інформація у цій справі доступна на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://dp.arbitr.gov.ua/sud5005/spisok/csz\

6. Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення - 11.03.2025 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Повна ухвала складена та підписана - 12.03.2025.

Суддя Ю.В. Фещенко