13.03.2025 Справа №607/3776/25 Провадження №3/607/1939/2025
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Холява О.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, РНКОПП НОМЕР_1 , керівника політичної партії «Добрий Самаритянин», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення №50-33/714 від 10.02.2025 року складений відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст.212-21 КУпАП.
Згідно протоколу, відповідно до статті 17 Закону Національне агентство здійснило перевірку Звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за І квартал 2024 року (далі - Звіт), поданого політичною партією «Добрий самарянин» (ідентифікаційний код 39690155, далі - Партія) до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі - Реєстр).
За результатами перевірки відповідності відомостей, зазначених у Звітах Партії, відомостям, що містяться у реєстрах, інших інформаційно-телекомунікаційних та довідкових системах, Національним агентством встановлено, що Звіт Партії за І квартал 2024 року подано з порушенням строку, а також неповноту інформації, що полягає у невідображенні відомостей про платежі з рахунку Партії.
Таким чином, ОСОБА_1 , як посадова особа (керівник політичної партії «Добрий Самаритянин»), порушив порядок подання Звіту, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.212-21 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи належним чином повідомлений.
Керуючись ст.268 КУпАП вважаю за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає наступне.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частина 1 ст.3 Закону України «Про політичні партії в Україні» передбачає, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Відповідно до ч.9 ст.17 Закону України «Про політичні партії в Україні» політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Політичні партії подають такі звіти до Національного агентства з питань запобігання корупції за квартал або за рік.
Разом з цим, ст.212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) передбачає адміністративну відповідальність порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП, є доведеною та підтверджується наступними доказами: протоколом про адміністративне правопорушення №50-22/714 від 10 лютого 2025 року; Звітом про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру політичної партії «Добрий самаритянин» за І квартал 2024 року; Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 11.07.2024 за кодом 607284925595; копією висновку про результати перевірки Звіту політичної партії «Добрий самаритянин» за І квартал 2024 року від 31.07.2024 №1254, затвердженого наказом Національного агенства від 31.07.2024 №221/24; копією листа політичної партії «Добрий самаритянин» від 22.03.2024 №2 (вх. №36579/0/07-24 від 22.03.2024), у т.ч. статуту політичної партії «Добрий самаритянин» та протоколу установчого з'їзду політичної партії «Добрий самаритянин» від 04.09.2014 №1; копією наказу Національного агенства від 01.01.2025 №1/25 «Про визначення уповноважених осіб Національного агенства з питань запобігання корупції»; копією листа Національного агенства про надання пояснень та складання протоколу від 22.01.2025 №50-20/5657-25; копією листа Національного агентва про надання пояснень та складання протоколу від 31.01.2025 №50-20/8256-25; роздруківкою з вебсайту Національного агенства щодо повідомлення про дату, на яку ОСОБА_1 запрошено для надання пояснень та складання протоколу про адміністративне правопорушення; копією листа Національного агенства щодо ознайомлення з протоколами про адміністративні правопорушення від 12.02.2025 №50-20/11695-25; копією Списку від 17.02.2025 №975 згрупованих поштових відправлень по Україні, фіскального чека та опис вкладень.
Відповідно до положень ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Таким чином, ураховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, відсутність обставин, що обтяжують чи пом'якшують покарання, вважаю, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави.
Крім того, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 605,60 грн., сплата якого передбачена ч.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 27, ст. 212-21, 251, 256 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу, в розмірі 10200,00 гривень; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Головуючий суддяО. І. Холява