Єдиний унікальний номер 599/142/25
Номер провадження 3/599/63/2025
Іменем України
"12" березня 2025 р. суддя Зборівського районного суду Тернопільської області Чорна В.Г., розглянувши у м. Зборові в приміщенні Зборівського районного суду Тернопільської області матеріали, які надійшли із Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , не працюючого, за ст.124 та ст.122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 221714 від 15.01.2025 року зазначено, що 12 січня 2025 року о 23 год 00 хв в селі Городище Тернопільського району водій ОСОБА_1 , керував автомобілем Ford Scorpio днз НОМЕР_1 , не вибрав безпечної швидкості руху, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним та не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, щоб відповідно реагувати на їх зміни, у результаті чого на слизькій ділянці дороги втратив керування транспортним засобом та здійснив наїзд з дороги в кювет, чим порушив вимоги п.2.3.б, п.12.1, п.1.5 Правил дорожнього руху України.
Протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 221726 від 15.01.2025 року зафіксовано, що 12.01.2025року о 23год 00 хв при в'їзді в село Городище на дорозі С200704 Тернопільського району водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем Ford Scorpio днз НОМЕР_1 , скоївши дорожньо-транспортну пригоду, а саме здійснив з'їзд з дороги в кювет, не повідомивши про даний випадок на лінію 102, після чого залишив місце пригоди, чим порушив вимоги п. 2.10 А Правил дорожнього руху України.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Отже, матеріали єдиний унікальний номер 599/141/25 номер провадження 3/599/62/2025, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП та єдиний унікальний номер 599/142/24 номер провадження 3/599/63/2024, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 122-4, Кодексу України про адміністративні правопорушення слід об'єднати в одне провадження та присвоїти їм єдиний унікальний номер 599/141/25 номер провадження 3/599/62/2025.
ОСОБА_1 пояснив, що 12 січня 2025 року о 23 год 00 хв в селі Городище Тернопільського району, керував автомобілем Ford Scorpio д. н. з. НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_2 , в якого він придбав автомобіль, однак, не перереєстрував на себе. Дорога була слизькою, рухався він із швидкістю 20-30 км/год, але його знесло в кювет з дороги. Так як була нічна пора і холодно, він залишив транспортний засіб та пішов у село по допомогу. Транспортний засіб намагалися витягнути за допомогою трактора, однак, не вдалося його витягнути, тому він залишив автомобіль на узбіччі, щоб змінилися погодні умови на сприятливі. Коли розтопився сніг, витягнув автомобіль з кювету.
Пояснення ОСОБА_1 відповідають обставинам відображеним у протоколах про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 221714 від 15.01.2025року, ЕПР1№ 221726 від 15.01.2024 року та іншими матеріалами справи.
За таких обставин в діях ОСОБА_1 містяться ознаки правопорушення, передбаченого ст. 124, ст.122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Норми права, які застосовує суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення.
Стаття 62 Конституції України передбачає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно з положеннями ст. 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права.
Відповідно до ст.1КУпАП завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Згідно з ст. 9 КУпАП, правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.245КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 124 КУпАП об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого цим законом, характеризується діями спрямованими на порушення учасниками дорожнього руху Правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлено Правилами дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (далі ПДР, Правила дорожнього руху)
Згідно пункту 2.3 б Правил дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Відповідно до п. 13.1 Правил дорожнього руху водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Статтею 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Таким чином, із досліджених в суді матеріалів справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склададмінправопорушень передбачених ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, ст.122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто залишення місця дорожньо - транспортної пригоди.
Згідно ст.23 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративне стягнення є мірою відповідальності з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст.22 Кодексу України про адміністративні правопорушення при малозначності вчинення адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Отже, враховуючи обставини, за яких було вчинені адмінправопорушення, вважаю можливим звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення і обмежитися усним зауваженням порушнику.
За умовами ч.2 ст.284 Кодексу України про адміністративні правопорушення при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття справи.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 22, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
матеріали єдиний унікальний номер 599/141/25 номер провадження 3/599/62/2025, єдиний унікальний номер 599/142/25 номер провадження 3/599/63/2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 та ст.122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення слід об'єднати в одне провадження та присвоїти їм єдиний унікальний номер 599/141/24 номер провадження 3/599/62/2025.
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 124 та ст.122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення та оголосити йому усне зауваження.
Адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 та ст.122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Тернопільського апеляційного суду через Зборівський районний суд.
Суддя Зборівського
районного суду Чорна В.Г.