Іванівський районний суд Одеської області
Іванівський районний суд Одеської області
Справа № 494/45/25
Провадження № 3/499/152/25
Іменем України
11 березня 2025 року селище Іванівка
Суддя Іванівського районного суду Одеської області Погорєлов І. В. при підготовці до розгляду справи, яка надійшла з Управління патрульної поліції Одеської області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст.124 КУпАП, -
28 лютого 2025 року до Іванівського районного суду Одеської області надійшла вищевказана справа, яка на підставі постанови суду від 12 лютого 2025 року була повернута до Управління патрульної поліції Одеської області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України для вирішення питання про направлення справи за підсудністю.
07.03.2025 року представник ОСОБА_1 - адвокат Римар Д. В. надіслала на адресу суду клопотання про направлення справи до Приморського районного суду міста Одеси для розгляду за альтернативною підсудністю.
Перевіривши матеріали справи, дослідивши клопотання, суд приходить до висновку, що таке не підлягає задоволенню.
За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення, здійснюється на основі суворого додержання законності (частини 1, 2 статті 7 КУпАП); завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (стаття 245 КУпАП).
Порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах визначається КУпАП та іншими законами України (частина2статті 246КУпАП).
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (стаття 245 КУпАП).
Протокол разом з іншими матеріалами справи, зокрема процесуально оформленими доказами, перелік яких встановлено у статті 251 КУпАП, надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення (частина перша статті 257 КУпАП) за підвідомчістю справ про адміністративні правопорушення визначеною главою 17 КУпАП.
Справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1-129 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників (частина 1, 2 статті 276 КУпАП).
Таким чином, провадження у справі про адміністративне правопорушення передбачає низку визначених у законі послідовних дій відповідного органу (посадової особи). За загальним правилом фіксація адміністративного правопорушення починається зі складення уповноваженою посадовою особою протоколу про його вчинення та надіслання для розгляду до уповноваженого законом органу за місцем вчинення адміністративного правопорушення, місцем обліку транспортного засобу або за місцем проживання порушника.
Верховний Суд України, з цього приводу у пункті 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 11.06.2004 № 11 "Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення", роз'яснив, що у випадках, коли законом передбачається альтернативна підсудність (ч. 2 ст. 276 КУпАП), питання про те, в який саме суд надіслати протокол про адміністративне правопорушення, вирішується відповідним органом внутрішніх справ.
Суд зауважує, що відповідно до частини 1 статті 6 Конвенції (далі - Конвенція) про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відтак, за наведених обставин, правові підстави для розгляду справи Приморським районним судом міста Одеси відсутні, так як місце розгляду справи, у відповідності з нормою частини 1 статті 276 КУпАП, визначено органом, який склав протокол, а зміна підсудності на стадії судового розгляду, може бути приводом у подальшому для скасування судового рішення, винесеного судом не уповноваженим законом, який не є судом в розумінні частини 1 статті 6 Конвенції.
З огляду на наведене, клопотання представника ОСОБА_1 - адвоката Римар Д. В. про направлення справи до Приморського районного суду міста Одеси для розгляду за альтернативною підсудністю задоволенню не підлягає.
За змістом рішення Конституційного Суду України від 31.03.2015 року за №2-рп/2015 положення частини другої статті 294 КУпАП щодо оскарження в апеляційному порядку постанови судді у справі про адміністративне правопорушення необхідно розуміти так, що в апеляційному порядку може бути оскаржена лише та постанова судді у справі про адміністративне правопорушення, ухвалення якої передбачене частиною першою статті 284 цього кодексу, а саме: про накладення адміністративного стягнення, про застосування заходів впливу, встановлених у статті 241 цього кодексу, про закриття справи.
Керуючись статтями 251, 256, 278 КУпАП,
У задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 - адвоката Римар Д. В. про направлення справи до Приморського районного суду міста Одеси для розгляду за альтернативною підсудністю - відмовити.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя:Ігор ПОГОРЄЛОВ