Справа № 141/718/24
Провадження № 22-ц/801/631/2025
Категорія: 41
Головуючий у суді 1-ї інстанції Климчук С. В.
Доповідач :Войтко Ю. Б.
13 березня 2025 рокуСправа № 141/718/24м. Вінниця
Вінницький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з цивільних справ:
головуючого (судді-доповідача): Войтка Ю. Б.,
суддів Сопруна В. В., Стадника І. М.,
розглянувши заяву ОСОБА_1 про зупинення провадження в цивільній справі №141/718/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «1 Безпечне агентство необхідних кредитів» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Оратівського районного суду Вінницької області від 12 грудня 2024 року,
встановив:
В листопаді 2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю «1 Безпечне агентство необхідних кредитів» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.
Рішенням Оратівського районного суду Вінницької області від 12 грудня 2024 року задоволено позов у даній справі.
Не погодившись із вказаним рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить оскаржуване рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Ухвалою Вінницького апеляційного суду від 13 лютого 2025 року відкрито апеляційне провадження у даній справі.
Ухвалою Вінницького апеляційного суду від 26 лютого 2025 року справу призначено до розгляду без повідомлення учасників в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
10 березня 2025 року від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій він просить зупинити провадження у даній справі на підставі п.2 ч.1 ст. 251 ЦПК України до припинення його перебування у складі Збройних Сил України. Заява мотивована тим, що скаржник з липня 2024 року перебуває у складі Збройних Сил України та безпосередньо задіяний у захисті територіальної цілісності України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи заяви, колегія суддів дійшла висновку про необхідність задоволення заявленої заяви про зупинення провадження у справі, виходячи із наступних підстав.
Відповідно до статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 129 Конституції України однією з основних засад судочинства в Україні є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Процесуальний порядок провадження у цивільних справах визначається ЦПК України та іншими законами України, якими встановлюється зміст, форма, умови виконання процесуальних дій, сукупність цивільних процесуальних прав і обов'язків суб'єктів цивільно-процесуальних правовідносин та гарантій їх реалізації.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об'єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення.
За приписами п. 2 ч.1 ст. 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Отже, процесуальний закон пов'язує необхідність зупинення провадження у справі з фактом перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/202 введено в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 строком на 30 діб. Строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Військова служба у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком осіб (за винятком випадків, визначених законом), пов'язаній із захистом України.
Порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та вирішення питань, пов'язаних з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі, врегульовано Положенням.
Відповідно до пункту 12 Положення встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.
Результат аналізу пункту 12 Положення дає підстави зробити висновок про те, що встановлення відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом, оформлюється письмовими наказами по особовому складу.
Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 09 листопада 2022 року у справі № 753/19628/17, провадження № 61-9218св22, від 29 березня 2023 року, у справі № 756/3462/20, провадження № 61-7918св22, на які посилається заявниця у касаційній скарзі.
З доданих до апеляційної скарги документів встановлено, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем та перебуває у лавах ЗСУ, на підтвердження таких обставин надано суду: довідку ВЧ НОМЕР_1 від 15.07.2024 за №5967 з якої слідує, що солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у ВЧ НОМЕР_1 з 03.07.2024.
Згідно витяг з наказу командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 34 від 03.02.2025 (с. Новоолександрівка), за яким молодшого сержанта ОСОБА_1 , гранатометника першого механізованого відділення третього механізованого взводу першої механізованої роти першого механізованого батальйону ВЧ НОМЕР_1 , призначеного наказом командира ВЧ НОМЕР_1 (по особовому складу) від 13.12.2024 №184-РС на посаду головним сержантом третього механізованого взводу першої механізованої роти першого механізованого батальйону ВЧ НОМЕР_1 , ВОС - 100975А, шпк «старший сержант» і з 24 січня 2025 року виконує обов'язки за посадою.
Оскільки в Україні запроваджено воєнний стан і на разі дію його не припинено, а ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у ВЧ НОМЕР_1 , зважаючи на положення статті 251 ЦПК України, яка визначає обов'язок суду зупинити провадження у справі у разі встановлення вказаних у ній обставин, апеляційний суд вважає, що наявні підстави для зупинення апеляційного провадження у справі з наведених вище підстав.
Відповідно до п. 2 ч. 1ст. 253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Керуючись ст. 251,253,260,381,389 ЦПК України,
постановив:
Заяву ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі задовольнити.
Зупинити апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Оратівського районного суду Вінницької області від 12 грудня 2024 року, у цивільній справі № 141/718/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «1 Безпечне агентство необхідних кредитів» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань.
Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя-доповідач Ю. Б. Войтко
Судді: В. В. Сопрун
І. М. Стадник